مسائل و مشکلات حقوقی ملکی جزء پیچیده ترین مسائل حقوقی میباشد و ارزش بالایی که این اموال در کشور ایران دارند نیز به بالا رفتن میزان اهمیت دامن زده است.

به همین دلیل است که امروزه در مراجع قضایی، دعاوی ملکی از مهمترین دعاوی حقوقی میباشد. از ابتدا قوانین و مقررات در حوزه املاک در کشور ایران به صورت یکپارچه تصویب نشده و به صورت پراکنده در قوانین عام آمده است و قانون گذار برای مواردی که توسط قانون عام تعیین تکلیف نشده بود قانون خاص تصویب نموده است.

همین مسئله منجر به این شده است که مسلط شدن به قوانین و مقررات این حوزه یکی از دشوار ترین تخصص ها در میان زمینه های مختلف کار وکالت باشد. با همه این توضیحاتی که داده شد و میزان اهمیتی که به آن اشاره کردیم، طبیعی است که افراد به دنبال بهترین وکیل حوزه املاک برای طرح مسائل ملکی خود باشند زیرا ممکن است این ملک در نتیجه سالها تلاش و کوشش یک فرد یا یک خانواده به دست آمده باشد و نمیتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

در این گفتار تلاش ما بر این است تا با بررسی ویژگی ها در ابتدا وکلای ملکی را به خوبی بشناسیم و با انواع خدمات حقوقی که میتوان از این افراد دریافت کرد آشنا شویم تا در زمان بروز مشکل با بهترین تصمیم خود بتوانیم بحران را مدیریت کنیم.

وکیل ملکی به چه کسی گفته میشود؟

سوالی که در ابتدا برای افراد به وجود می آید این است که وکیل ملکی کیست و چگونه میشود این فرد را تشخیص داد؟

بهتر است برای پاسخ به این پرسش در ابتدا بدانیم که وکیل کیست تا راحت تر به جواب برسیم. برخی ها ممکن است هر حقوقدانی را وکیل بدانند اما لازم است بدانید که هرکس دارای دانش حقوقی میباشد وکیل نیست. درست است که برای وکیل شدن باید دارای مدرک دانشگاهی در رشته حقوق بود اما این به منزله وکیل بودن همه کارشناسان حقوق نیست.

مراکز صلاحیت دار یعنی کانون وکلای دادگستری و همچنین قوه قضائیه سالانه آزمونی به اسم آزمون وکالت برگزار کرده که دانش آموختگان حقوق میتوانند در آن شرکت کنند و در صورت قبولی و احراز شرایط دیگر توسط این مراجع، حقوقدان ها میتوانند به کار وکالت بپردازند.

وکلا پس از گذراندن دوران کارآموزی میتوانند در همه پرونده های حقوقی و کیفری اعلام وکالت از سوی موکلین خود کنند. اما امروزه با توجه به میزان گستردگی و پیچیدگی دعاوی و امور حقوقی، کار وکالت نیز به سوی تخصصی شدن پیش رفته است.

بدین صورت که هر وکیلی با توجه به دانش و تجربه ای که دارد زمینه ای را انتخاب کرده و صرفا به قبول دعاوی و ارائه مشاوره حقوقی تخصصی در آن زمینه میپردازد.

در این میان برخی از وکلا با تسلط بر قوانین و مقررات مربوط به املاک و اسناد و همچنین علم به رویه قضایی ملکی دادگاه ها تنها در این حوزه فعالیت میکنند که به آنها وکیل ملکی یا وکیل املاک گفته میشود. اگر برای شما مشکلات و مسائلی در این حوزه به وجود آمده است بهترین شخصی که میتواند برای حل آن بهترین راهکارها را ارائه دهد همین دسته از وکلا میباشند.

وکیل متخصص املاک در شهر تهران

شهر تهران با توجه به میزان جمعیتی که در آن ساکن هستند پر جمعیت ترین شهر در کشور ایران است. به تبع آمار پرونده های مربوط به املاک در این شهر از سایر شهر های کشور بیشتر میباشد.

سالانه با توجه به ساخت و سازهایی که در این شهر صورت میگیرد به تعداد ملک در این شهر می افزاید که زمینه بروز دعاوی ملکی را افزایش میدهد.

رشد روز افزون قیمت املاک نیز بر میزان حساسیت این قبیل مشکلات افزوده است. با همه این تفاسیر بهتر است حتما پیش از انجام هرگونه معامله ملکی در تهران با یک وکیل ملکی خوب مشورت نماییم تا میزان ریسک معامله را به حداقل برسانیم که دچار طرح شکایت حقوقی و کیفری برای دریافت حقوق مسلم خود نباشیم.

معاملاتی که بدون مشورت با یک متخصص صورت بگیرد علاوه بر اینکه سبب در معرض خطر قرار گرفتن حقوق مسلم ما میگردد بلکه باعث تحمیل هزینه های هنگفتی بابت هزینه های رسیدگی در مراجع قضایی از قبیل پرداخت هزینه دادرسی دادگاه، اخذ وکیل و ... میشود که قابل برگشت نیز نمیباشد.

همچنین پیگیری این مراحل سبب مشکلات معنوی مانند صرف زمان زیادی برای حضور و دفاع در دادگاه، اضطراب و نگرانی برای نتیجه حکم دادگاه و ... است. پس تا زمانی که چنین اتفاقاتی بروز پیدا نکرده است میتوان با پرداخت یک هزینه اندک بابت حق مشاوره با وکیلی که در این زمینه تخصص دارد از آنها جلوگیری کرد و هانطور که قبلا هم شنیده اید، پیشگیری بهتر از درمان است.

مهمترین ویژگی های یک وکیل ملکی خوب و حرفه ای

وکالت شغلی هست که برای موفقیت در آن باید دارای ویژگی های خاصی بود که در ادامه این متن به بیان و بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت اما در اینجا میخواهیم دو مورد از مهمترین ویژگی هایی که وکلای ملکی حرفه ای باید دارای آن باشند را مورد بررسی قرار دهیم.

اولین نکته متمایز کننده وکیل ملکی از سایرین داشتن دانش تخصص در زمینه املاک است. دانش تخصص صرفا به معنی دانستن قواعد و قوانین مربوط به این حوزه نمیباشد زیرا که همه وکلا و حقوقدانان دانش سطحی نسبت به این مسائل دارند اما داشتن دانشی عمیق است که باعث تمایز یک وکیل با دیگری میگردد.

پس یک وکیل ملکی خوب باید نسبت به به روز ترین قوانین و مقررات ملکی، ثبتی و حتی آئین نامه های شهرداری آگاهی داشته باشد زیرا که با استناد به این مواد میتواند اهداف خود را به بهترین شکل ممکن پیش برد.

دومین مسئله ای که سبب تفاوتی فاحش میان وکلا میشود، داشتن تجربه کاری و علم به رویه قضایی دادگاه ها میباشد. رویه قضایی به شکل کلی تصمیمات قضایی مکرر است که در دادگاه به خصوص گرفته میشود.

رویه دادگاه ها جزء منابع مهم حقوق بر شمرده میشود. علم به رویه قضایی نیازمند این است که وکیل در آن زمینه به صورت تخصصی فعالیت کرده باشد و با تجربه این تصمیمات نسبت به آنها آگاهی داشته باشد.

داشتن دانش تخصص با اینکه بسیار دارای اهمیت میباشد اما نکته ای سبب تاثیر مستقیم بر روی نتیجه تصمیم دادگاه دارد دانستن موراد مختلف رویه قضایی میباشد زیرا که در این صورت وکیل به مواردی در لایحه و دفاعیات خود اشاره خواهد کرد که برای قاضی پرونده مهم است و بر اساس این موارد رای خود را صادر خواهد کرد.

اما این نکته موجب نمیشود که رابطه دانستن رویه دادگاه و پیروزی در دعاوی را رابطه ی علت و معلولی بدانیم بلکه صرفا میتوان گفت تاثیر زیادی بر روی آن خواهد داشت.

نکاتی که باید هنگام دریافت مشاوره حقوقی رعایت کنیم

مسائل و نکات زیادی هست که باید هنگام دریافت مشاوره حقوقی با وکیل رعایت کنیم اما در این مطلب به مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

تعیین مسئله:

یکی از مهمترین نکاتی که باید پیش از جلسه مشاوره حقوقی یا در ابتدای آن جلسه مشخص گردد مسئله و مشکلی هست که برای فرد پیش آمده و حقوق و منافع او را تهیدید میکند.

اولین مزیتی که این نکته برای متقاضیان دریافت مشاوره حقوقی دارد این است میدانند با چه مشکلی روبرو هستند و میتوانند وکیل مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

دومین مزیت تعیین مسئله این است که با توجه به محدود بودن زمان مشاوره حقوقی دیگر مقداری از زمان برای مشخص نمودن مسئله هدر نمیرود و در این زمان میتوانید تا سوالات خود را از وکیل بپرسید و به صورت کامل پاسخ خود را دریافت نمایید.

شفاف بودن:

تمام اطلاعاتی که درباره موضوع میدانید حتی آن دسته از اطلاعات که از نظر شما دارای اهمیت نیستند را به وکیلی که از آن مشاوره حقوقی دریافت میکنید اطلاع دهید زیرا وکیل باید به درک درستی از اتفاقی که رخ داده است برسد و آن اطلاعات بی اهمیت راهنمایی برای فهم مسائلی مهم باشد.

همه سوالات حقوقی خود را بپرسید:

برای انجام هر اقدامی باید به تمام جزئیات آن اشراف کامل داشته باشید تا به درستی بتوانید از پس انجام آن برآیید. پس لازمه دانستن جنبه های مختلف پرسیدن سوال از شخص متخصص است.

برخی از افراد ممکن از پرسیدن سوال شاید به دلیل اینکه بدیهی باشد خجالت بکشند اما بدانید تبعاتی که نپرسیدن این قبیل سوالات دارند ممکن است بسیار سنگین باشد و حتی دیگر راهنمایی های وکیل را ضایع کند، پس بپرسید تا با دانش کامل نسبت جوانب مختلف برای حل مسائل خود اقدام کنید.

در نظر داشتن دیدگاه های حقوقی مختلف افراد:

برخی ها در زمینه مشکلات حقوقی به پرسش از افراد مختلف و متعدد میپردازند و بعضا جوابهای مختلفی دریافت میکنند که با دیگری متفاوت است.

چنین پاسخ هایی ممکن است سبب سردرگمی فرد شود و نتواند به یکی از راهنمایی ها اعتماد کرده و عمل نماید. این تفاوت پاسخ ها در وکلای مختلف ممکن است به دلیل تفاوت استراتژی آنها در مواجهه با موضوع باشد. پس برای انتخاب وکیل خود دقت نمایید و به گفته های او عمل کرده و از سردرگم کردن خود دوری نمایید.اخیرا مجلس با تصویب قوانین مختلف ، از جمله طرح جلوگیری از زمین خواری و املاک در زمینه قانونگذاری ، تمرکز بیشتری داشته است.

چگونه میتوانیم به یک وکیل ملکی خوب مراجعه کنیم؟

برای مراجعه به یک وکیل خوب باید در ابتدا باید آنرا شناسایی کنیم. آشنایی با وکیل میتواند از طرق مختلفی انجام گیرد. همانطور که پیش تر بیان کردیم املاک در کشور ایران جزء با ارزش ترین اموال هر شخص به حساب می آیند.

به همین دلیل تعداد پرونده های و دعاوی مربوط به ملک یکی از بیشترین دعاوی حقوقی ثبت شده در مراجع قضایی میباشد. پس با این اوصاف میتوانید با پرس و جو در میان اقوام، دوستان و آشنایان خود شماره تماس یا راه ارتباطی وکیلی که به او کمک کرده است را گرفته و با از او راهنمایی بگیرید.

مزیتی که این روش دارد این است که شما کارنامه کاری این وکیل را پیش روی خود دارید و میتوانید ویژگی هایی که مدنظر شما بوده است را در آن جست و جو نمایید. برای مثال نحوه ارتباطات وکیل، پاسخ دهی او، نتیجه حکم دادگاه و ... . اما از آنجایی که موسسات حقوقی امروزه به فعالیت در سطح گسترده میپردازند یکی از روشهایی که میتوانید با وکیل متخصص ملکی خوب آشنا شوید از طریق موسسات است.

در کشور ایران کار وکالت مانند اکثر کشور های پیشرفته به سمتی میرود که وکلا در قالب موسسات خدمات حقوقی خود را ارائه میکنند.

مزیتی که موسسات حقوقی نسبت به دفاتر وکالت و دفاتر حقوقی دارند این است که دارای دپارتمان های مختلفی هستند و زمانی که متقاضیان به آنها مراجعه میکنند با توجه به موضوع مشکلات او، یک تیم متشکل از وکلای با تجربه و متخصص بر روی پرونده او کار میکنند.

این کار تیمی سبب میشود تا مسئله شما از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گیرد، چندین وکیل در رابطه با آن موضوع اظهار نظر میکنند و در نهایت بهترین راهکار برای اقدام انتخاب میشود، پیگیری اقدامات بر روی پرونده از سوی موکل بسیار ساده تر است و محاسنی که تمام کارهای تیمی را شامل میشود.

البته باید توجه داشته باشید موسسه ای که تمایل به دریافت خدمات حقوقی از آن دارید مانند موسسه حقوقی اترس دارای مجوز از کانون وکلای دادگستری باشد زیرا در غیر این صورت تضمینی برای کیفیت و قیمت خدمات آنها نیست چون نظارتی بر روی آنها از سوی کانون دادگستری نمیباشد.

خدمات حقوقی وکیل املاک به موکلین خود

خدمات حقوقی که یک وکیل میتواند به موکلین خود ارائه کند با توجه به زمتن بروز مشکلات به سه بخش پیش از بروز مشکل، حین بروز مشکل و پس از رخ دادن مشکل تقسیم میشود.

اولین مسئله ای که میتوانید برای جلوگیری از بروز مسائل حقوقی از آن استفاده کنید زمانی هست که میخواهید معامله ای راجع به املاک انجام دهید میباشد. شما میتوانید تنظیم قرارداد خود را به وکیل متخصص املاک بسپارید تا با پیش بینی برخی مشکلاتی که ممکن است در آینده رخ دهد این قرارداد را به نحوی تنظیم نماید که ریسک ناشی از امضای این عقد به حداقل برسد.

با توجه به تجربه ای که وکلای ملکی از دعاوی و پرونده های مختلف این حوزه دارند به آنها قدرت پیش بینی انواع مشکلات را میدهد. از این طریق زمانی که قراردادی را تنطیم میکنند در بندهای مختلف تدابیری می اندیشند تا در نتیجه امضای آن از سوی طرفین، دیگر دچار طی کردن مراحل قضایی نشوید و هرچه سریعتر راجع به مشکلات تعیین تکلیف صورت بگیرد.

زمان دیگری که یک وکیل پایه یک دادگستری میتواند به کمک شما بیاید زمانی است که یک دعوای ملکی بر علیه شما در دادگاه مطرح شده است یا شما میخواهید بر علیه دیگری مطرح نمایید.

در این زمان میتوانید با دادن وکالت در خصوص دعوای مطروحه به وکیل خود از همه خدمات حقوقی او به صورت همه جانبه استفاده نمایید.

این وکیل به نمایندگی از شما در جلسات رسیدگی دادگاه حضور پیدا میکند، پیگیری پرونده را بر عهده میگیرد و همچنین دفاعیات لازم را هم به صورت کتبی و هم شفاهی نزد دادگاه ارائه میکند. اخذ وکیل برای انجام امور دادگاهی سبب میشود تا وقت کمتری از شما برای پیگیری امور هدر رود و همچنین به علت تسریع در رسیدگی، متحمل هزینه های کمتری باشید.

تنظیم اظهارنامه و لایحه به صورت جداگانه نیز خدمات دیگری هست که میتوانید از وکیل مسلط به قوانین در حین دعوا به صورت جداگانه بخواهید. پس از صدور حکم از سوی دادگاه نیز اگر رای بر علیه شما صادر شده بود با مشاوره با وکیل یا وکلایی که متخصص در حوزه های نجدیدنظر خواهی یا فرجام خواهی هستند نسبت به رای دادگاه اعتراض کرده و پرونده را برای بررسی مجدد به جریان بیندازید.

لازم به ذکر است که تمامی این خدمات در موسسات حقوقی مجاز در سطح کشور به صورت یکجا صورت میگیرد و مسئله حقوقی شما در هر زمان و هر مرحله ای که باشد میتوانید از بخش های مختلف آن مجموعه یاری گرفته و اهداف خود را دنبال کنید.

موسسه حقوقی اترس یکی از بزرگترین موسسات حقوقی میباشد که با مجوز از کانون وکلای دادگستری به فعالیت پرداخته و با تکمیل دپارتمان های حقوقی خود در زمینه های مختلف به موکلین خود خدمات تخصصی حقوقی ارائه میکند.

موسسه اترس دارای سامانه مدیریت خدمات مشتریان میباشد که شما با از طریق آن میتوانید اقدامات وکیل خود را به صورت آنلاین مشاهده کرده و همچنین با تماس با کادر اداری مجموعه از وضعیت پرونده خود مطلع گردید.

سخن آخر

به طور کلی میتوان گفت بهترین راه برای حفاظت از اموال و املاک پیشگیری از بروز مشکلات حقوقی میباشد. این پیشگیری به غیر از راهنمایی گرفتن از وکلای مسلط به قواعد، قوانین و مقررات حقوقی امکان پذیر نیست. پس بهتر است در معاملات و امضای قراردادهای خود نهایت دقت را داشته باشید زیرا این مسئله میتواند زمینه ساز تعهداتی برای شما شود که توانایی انجام آنرا نداشته باشید و دچار مشقت گردید.

رعایت موازین قانونی سبب حمایت قانون از شما میشود و با حمایت قانون دیگر لازم نیست نگران اموال خود باشید. در زمان بروز مشکلات ملکی با کمی جست و جو وکیلی که در این زمینه فعالیت دارد را بیابید و مسئله خود را به صورت شفاف و دقیق توضیح دهید تا از راهنمایی های ایشان بهرمند شوید.