اگر تاکنون یک یا چند دندان خود را کشیده اید، حتماً می دانید که بعد از کاهش اثر داروی بی حس کننده درد ناشی از کشیدن دندان نمایان می شود. این درد با توجه به نوع دندان، محل قرارگیری، وضعیت لثه، سن بیمار و ... متفاوت است. به طوری که در بعضی از افراد درد دندان کشیده شده قابل تحمل نیست و بیمار را به شدت آزار می دهد. از آنجایی که کشیدن دندان های خراب و پوسیده گام نخست برای جایگزین کردن آن و پاسخ به سوال جای دندان کشیده شده چی بزاریم، تسکین درد ناشی از آن اهمیت فراوانی دارد. زیرا تا زمانی که درد دندان کشیده شده برطرف نشود، دندانپزشک نمی توانید پروتز کاشت دندان های مصنوعی ثابت و متحرک را آغاز کند. به همین سبب در این بخش می خواهیم شما را بهترین مسکن برای درد دندان کشیده شده نظیر کمپرس یخ (آب سرد) و استفاده از آنتی بیوتیک و مسکن آشنا کنیم.

به نقل از دکتر تو: یکی از عوارض اصلی و طبیعی که معمولا بعد از کشیدن دندان ایجاد می‌شود، احساس درد است. این نوع از درد را درد طبیعی دوره نقاهت می‌دانند. زمانی‌که دندانپزشک دندانی را می‌کشد، استخوان و لثه دور دندان دچار التهاب می‌شود و به‌‌خاطر فشار و درمان در آن ناحیه، کمی درد و خونریزی در آن قسمت طبیعی است. این نوع از دندان درد بسته به شرایط دندان، نوع دندان و شدت عفونت کم یا زیاد خواهد بود و در حالت طبیعی باید طی یک هفته تا ۱۰ روز بهبود پیدا کند.

این نوع از درد که با تورم همراه است، معمولا باید سه تا چهار روز بعد از کشیدن و خارج کردن دندان برطرف شود، گاهی هم ممکن است تا یک هفته طول بکشد. معمولا تورم و درد صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب بیشتر است و در طول روز در حالت ایستاده کم‌کم تورم کمتر می‌شود.

به نقل از دندانپزشکان دندانپزشکی دریای نور: هنگامی که دندان شما کشیده می شود، استخوان و لثه اطراف آن دچار اختلال و التهاب می‌شود و به دلیل درمان انجام شده و فشاری که بر ناحیه تحت درمان وارد میشود، درد و مقداری خونرزی در این ناحیه طبیعی است. و به صورت طبیعی باید تا چند ساعت بعد از درمان خونریزی قطع شده و احساس درد نیز رو به کاهش باشد و رفته رفته درد شما از بین خواهد رفت. لبته بسته به شرایط هر دندان، مزان عفونت و نوع دندان و ریشه آن و شرایط فردی شما ممکن است دوران نقاهت طولانی تر باشد؛ اما درد رفته رفته کاهش می‌یابد. لبته مراقبت های بعدی باید حداقل به مدت یک هفته الی 10 روز ادامه یابد. توجه داشته باشید چنانچه به دلایل خاصی از دارو های ضد انعقاد، رقیق کننده های خون و اسپیرین استفاده می‌کنید، احتمال خونریزی افزایش می‌یابد بنابراین باید از قبل به دندان پزشک و یا جراح خود اطلاع دهید.

به نقل از دکتر سیده مریم حاکم زاده: قرص برای دندان درد و داروهای دندان درد مانند، آمپول و داروهای گیاهی در مواقعی که دسترسی سریع به دندانپزشک ندارید، میتواند نجات بخش شما باشد. دندان درد به معنای درد در داخل دندان و نواحی اطراف آن به دلیل بیماری های دهانی و یا بیماری های غیر دهانی است. دردهای شدید دندان ممکن است باعث بیخوابی شوند و جلوی غذا خوردن فرد و فعالیت های روزانه ی او را بگیرند. دندان درد رایج ترین درد در دهان و صورت و علت رایج مراجعه به دندانپزشک است.

داروهای مسکن مانند ایبوپروفن، استامینوفن و آسپرین در کاهش درد دندان موثر هستند اما ممکن است این داروها با دیگر داروهای مصرفی تداخل داشته باشند. برای درمان دردهای شدید دندان باید مسکن های قوی مصرف کرد. این داروها جایگزین مراجعه به دندانپزشک نیستند اما میتوان آنها را روشی برای کم کردن درد تا زمان مراجعه به پزشک دانست. بهتر است پیش از مصرف مسکن ها برای کاهش درد و بررسی علت دندان درد با دندانپزشک صحبت کنید.

به نقل از دکتر الهام وزیری نهاد: قطعا زمانی که برای رهایی از درد دندان‌ها به علت بیماری مجبور به کشیدن آن می‌شوید توقع دارید که بلافاصله بعد از کشیدن دندان دیگر خبری از درد در ناحیه فک و لثه نباشد اما به علت احتمال وجود مشکلات متعدی مثل شکستگی دندان، عفونت لثه، التهاب و …. درد بعد از کشیدن دندان گریزناپذیر است.

22

درد دندان بعد از کشیدن در ساعات اولیه پس از کشیدن دندان طبیعی است و اصولا بعد از گذشت زمان از بین می‌رود اما اگر این درد تا چند روز همچنان ادامه داشته باشد احتمالا مشکلی در ناحیه فک و دندان‌ها ایجاد شده که نیاز به معاینه دندانپزشک دارد، از مهم‌ترین علت درد دندان بعد از کشیدن می‌توان به عفونت لثه، باز ماندن دهان، جوش نخوردن لثه، تحریک سینوس‌ها و... اشاره کرد.

درد کشیدن دندان طبیعی است و هیچگونه نگرانی ندارد!

به عقیده بسیاری از دندانپزشکان درد ناشی از کشیدن دندان طبیعی بوده و هیچگونه نگرانی در این باره وجود ندارد. البته با توجه به محل قرارگیری دندان، وضعیت لثه و استخوان فک، سن بیمار و ابتلا به بیماری های زمینه ای نظیر دیابت، نارسایی قلبی و ... شدت و مدت زمان درد کشیدن دندان متفاوت است. اما به هر حال اگر درد دندان کشیده شده بیش از 24 تا 72 ساعت به طول بیانجامد، طبیعی نیست و حتماً باید دندانپزشک را مطلع سازید. تا ضمن معاینه لثه و محل کشیدن دندان، اقدامات لازم را جهت کاهش درد و بهبود آن انجام دهد.

علل اصلی درد ناشی از کشیدن دندان چیست؟

همان طور که می دانید، هنگام کشیدن دندان، دندان خراب یا پوسیده از ریشه و بافت لثه جدا می شود. از این رو یک حفره درون استخوان فک ایجاد شده و ضمن پارگی لثه با درد و خونریزی همراه است. این درد به طور طبیعی باید طی یک الی سه روز با رعایت دستورالعمل های دندانپزشک و مصرف داروهای مسکن و آنتی بیوتیک برطرف شود. در غیر این صورت موجب بروز التهاب، تورم و عفونت در بافت لثه و استخوان فک خواهد شد. به طور معمول طولانی شدن مدت زمان درد ناشی از دندان کشیده شده نشان دهنده استئونکروز (عفونت در استخوان فک)، عفونت، حفره خشک، سوراخ شدن سینوس و باقی ماندن استخوان خارج از لثه است. بنابراین درد دندان کشیده شده را جدی بگیرید و در صورت طولانی شدن درد حتماً به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید.

بهترین روش ها برای کاهش درد و خونریزی دندان کشیده شده

با توجه به اهمیت درد ناشی از کشیدن دندان و درمان آن با انجام یک سری از روش ها می توان درد و خونریزی را کاهش داده و برطرف ساخت. در این خصوص بعضی از مهمترین روش ها به شرح زیر عبارت است:

  • استفاده از کمپرس یخ
  • قرار دادن چای کیسه ای سرد شده روی محل کشیدن دندان
  • خوردن بستنی و لبنیات خنک
  • استفاده از ترکیب فلفل قرمز و زنجبیل با آب و قرار دادن آن روی محل کشیدگی دندان
  • بالا نگه داشتن سر در ساعات اولیه پس از کشیدن دندان
  • پرهیز از مصرف سیگار و خوردن نوشیدنی های گازدار و داغ

علاوه بر رعایت موارد فوق به هیچ عنوان محل دندان کشیده شده را دست کاری نکنید و از وارد نمودن فشار یا خوردن مواد غذایی با آن خودداری کنید.

مسکن قوی برای درمان درد دندان کشیدن شده

روش های اشاره شده در بخش قبل صرفاً خانگی هستند و صرفاً درد و خونریزی را کاهش می دهند. اما در بعضی موارد با استفاده از این روش ها نمی توان درد دندان کشیده شده را برطرف ساخت به همین سبب بیماران باید به مدت سه الی پنج روز از آنتی بیوتیک و مسکن قوی استفاده کنند. بدین منظور توصیه می شود برای تسکین درد دندان های کشیده شده، مسکن های قوی نظیر ایبوپروفن، ناپروکسن، مفنامیک اسید، دگزامتازون، بتامتازون، دیکلوفناک و ژلوفن مصرف کنید.

در صورتی که استفاده ار روش های فوق و مصرف آنتی بیوتیک و مسکن های ذکر شده مؤثر واقع نشد، حتماً به دندانپزشک مراجعه نمایید. کارشناسان و تیم پزشکی ما در وب سایت دکتر الهام وزیری نهاد متخصص بیماری های لثه و ایمپلنت به صورت شبانه روزی پاسخگوی سؤالات و درخواست های شما عزیزان هستند.