در کشور های سرمایه داری مانند کشورهای غربی و بعضاً بعضی کشورهای شرقی مثل ژاپن و سنگاپور یکی از دغدغه های اجتماعی مردم عادی کاهش سطح طبقاتی میان خودشان و سرمایه داران بزرگ است.

تعداد شاخص هایی که در سیستم این کشورها برای ایجاد عدالت اجتماعی و کاهش ریسک های اجتماعی در پی گرفته شده است بسیار زیاد است و در این مقاله قرار نیست به همه آن ها بپردازیم و فقط قرار است به موضوع آموزش و پرورش و نقش وبسایت های مشاوره تحصیلی و اهمیت آن ها در شکستن سد طبقاتی در کشورهای سرمایه داری صحبت کنیم.

و جالب است بدانید که کنکور و مشاور کنکور در آن کشورهای سرمایه داری نیز به شکل خاص خودش وجود دارد.

عدالت آموزشی با اینترنت و سایت های آموزشی و مشاوره تحصیلی

واقعیت پذیرفته شده در جهان این است که تنها راه بالا آمدن طبقات اجتماعی پایین در یک جامعه آموزش است.

خدماتی همچون تدریس خصوصی و مشاور تحصیلی که همواره مثل دوران قبل از رنسانس در اختیار ثروتمندان بود، بعد از ظهور اینترنت در چند دهه اخیر به یکباره در پلتفرم ها در دسترس همه مردم با قیمتی پایین قرار گرفت و رویای رشد طبقات اجتماعی به واسطه آموزش چند پله به تحقق خودش نزدیک شد و بعد که اینترنت به ایران هم آمد، موج تاسیس سایت های آموزشی و مشاوره تحصیلی همچون کنکور تی وی نیز به ایران هم رسید.

امیدواریم که در آینده نزدیک موضوع مشاوره تحصیلی به بلوغ بیشتری در ایران عزیزمان برسد و فقط آن را برای مشاوره کنکور در نظر نداشته باشیم.

در این مقاله دو دلیل اصلی برای معرفی این وبسایت های مشاوره تحصیلی و درسی در این کشورهای ثروتمند داریم:

  1. در دوران پاندمی کرونا سایت های آموزشی و مشاوره درسی نقش بسیار کلیدی را در نظام آموزش کشورهای مختلف جهان و به خصوص کشورهای توسعه یافته برای کمک به والدین و دانش آموزان طبقه متوسط و حتی فقیر ایفا کردند که هرگز قبل از این تصور نمی شد چنین کمکی از دستشان برآید.
  2. به هر حال ما نیز باید از الگوهای موفق جهان یاد بگیریم و معرفی بهترین سایت های مشاوره تحصیلی جهان شاید بعضی افراد پیشگام و پژوهشگر امثال محمد قاسمی مدیر بهترین سایت مشاوره تحصیلی konkur.tv استاد نعمت الله فاضلی استاد دانشگاه اراک و نویسنده کتاب (مساله مدرسه) و (استادان استادان چه کردند؟)، استاد علی عبدالعالی استاد دانشگاه علم و صنعت و استاد سید مجید حسینی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران که دغدغه نظام آموزش و پرورش کشور را دارند و همکاران مشابهشان را برای الگو برداری از این سایت های مشاوره درسی موفق به فکر فرو ببرد تا ما هم به نحوی به رویای رسیدن به برابری طبقاتی به واسطه آموزش رایگان یا حداقل آموزش ارزان دست پیدا کنیم.

خوشبختانه تلاش هایی مثل آموزش های رایگان ریاضی کنکور سایت کنکور تی وی جریان سازی هایی در این راستا در چند سال اخیر در کشور عزیزمان ایران به وجود آورده است که یقیناً ادامه پیدا خواهد کرد.

بهترین سایت مشاوره تحصیلی در آمریکا

بهترین وبسایت مشاوره تحصیلی در ایالات متحده آمریکا سایت مشاوره تحصیلی collegewise.com است که سایت مشاور تحصیلی konkur.tv در ایران مدعی است خیلی از آن الگوبرداری می کند.

Collegewise.com یک شرکت مشاوره کالج و مشاوره درسی یا همان چیزی که ما در ایران با عنوان مشاوره کنکور می شناسیم در امریکا است که به دانش آموزان در فرآیند درخواست پذیرش دانشگاه مشاور تحصیلی می دهد.

مشاوران Collegewise همچون کنکور تی وی در ایران با دانش آموزان همکاری می کنند تا برنامه ریزی کالج و دانشگاه خود را منظم کنند و پذیرش های ورودی دانشگاه های مختلف خود را ویرایش کنند و برای مصاحبه های کالج آماده شوند.

البته خدماتی هم برای مشاوره دریافت نمره بالا در آزمون های تافل و آیلتس برای مهاجران نیز ارائه می کند و همچنین Collegewise به دانش آموزان کمک می کند تا بورسیه تحصیلی و کمک های مالی را پیدا کنند.

سیستم پذیرش دانشگاهی امریکا با سیستم ایران بسیار متفاوت است و بورسیه نقش مهمی برای طبقه غیر مرفه جامعه دارد و یکی از خدمات این موسسه مشاوره تحصیلی کمک به دریافت بورسیه است.

نکته بسیار بدی که در مورد آمریکا وجود دارد این است که 10 درصد کل مدارسش خصوصی هستند و اکثر دانشگاه های خوب آمریکا نیز پولی هستند و با وام دانشجویی کار می کنند و یک چارچوب بسیار بسیار سرمایه داری پیچیده در ساختار آموزشش وجود دارد بسیار مورد نقد است.

این وابستگی سرمایه داری در مدارس عمومی ( Public schools ) آمریکا نیز سرایت کرده است، به نحوی که فرماندار ایالت برای هر شهر یک بودجه آموزش در نظر می گیرد و شهردار هر شهر باید آن بودجه را بین مدارس تقسیم کند و اگر بودجه کافی نباشد مجبور به افزایش جمعیت کلاس ها و کاهش کیفیت آموزش می شوند.

دقت کنید که آمریکا کشوری است که بیشترین هزینه را صرف آموزش در جهان می کند و اکثر بهترین دانشگاه های جهان در این کشور هستند اما نسبت خروجی مثبت و مساعد مدارس آن با هزینه ای که می کند آنچنان همخوانی ندارد.

بهترین سایت مشاوره تحصیلی در کانادا

بهترین وبسایت مشاوره تحصیلی در کشور کانادا vcct.ca است که مستقر در ونکوور کاناداست.

اگر یک دانشجوی ایالت انتاریو کانادا علاقه مند به تحصیل در رشته مهندسی است، می تواند از اطلاعات موجود در سایت VCC برای مقایسه برنامه های مهندسی این کالج با برنامه های مهندسی سایر کالج ها و دانشگاه ها در کانادا استفاده کند. این اطلاعات به دانشجو کمک می کند تا کالج یا دانشگاه مناسبی را برای تحصیل خود در کل کانادا انتخاب کند.

سیستم آموزش و پرورش کانادا به صورت ایالتی قانون گذاری می شود و ایالت به ایالت سیستم متفاوت و حتی زبان تدریس متفاوتی دارد چون کانادا در اصل یک کشور دو زبانه است.

نقش مشاور تحصیلی در سیستم آموزش کانادا بسیار پر رنگ است و هم به صورت مشاوره خصوصی و هم به صورت پیماکاری با مدارس خیلی از موسسات خصوصی خدمات مشاور تحصیلی را درامریکا ارائه می کنند که نمونه بارزش همین وبسایت مشاوره تحصیلی VCC است.

بهترین سایت مشاوره تحصیلی در ژاپن

بهترین وبسایت مشاوره تحصیلی در ژاپن kindai.jp است.

در ژاپنی مشاور تحصیلی ( 大学入試相談 ) نوشته می شود.

در ژاپن خانه اول بچه ها مدرسه است و مشاور تحصیلی در استعداد یابی و پرورش تفکر در خانه اول دانش آموزان این کشور نقش کلیدی ایفا می کند.

وب‌سایت kindai.jp یک وب‌سایت خبری ژاپنی است که توسط دانشگاه کیوتو ایجاد شده است. این وب‌سایت اخبار، مقالات و اطلاعات مربوط به دانشگاه کیوتو و سایر دانشگاه‌های ژاپن را ارائه می‌دهد.

بخش اخبار مربوط به دانشگاه کیوتو و سایر دانشگاه‌های ژاپن را همانگونه که سایت konkur.tv در ایران اخبار مربوط به دانشگاه های ایران را ارائه می دهد ارائه می‌کند و مقالات مربوط به موضوعات مختلف، از جمله سیاست، اقتصاد، فرهنگ و علوم که در دانشگاه های ژاپن حاصل می شود را ارائه می‌دهد.

فقط متاسفانه فقط به زبان ژاپنی مطالبش در دسترس است و برای غیر ژاپنی زبان ها قابل فهم نیست.

ژاپن واقعاً کشوری است که می تواند ادعا کند آموزش برای همه یکسان است و واقعاً رویای بالا رفتن از طبقات اجتماعی به واسطه آموزش را محقق کرده است.

مدرسه و مشاور تحصیلی در ژاپن مفهومی بسیار عمیق تر نسبت به کشورهای غربی دارد که مسلماً در این مقاله نمی گنجد.

بهترین سایت مشاوره تحصیلی در آلمان

بهترین وبسایت مشاوره تحصیلی در آلمان hochschulkompass.de است که توسط وزارت علوم آلمان (Bundesministerium für Bildung und Forschung) اداره می شود.

آلمان رویای پیشرفت در طبقات اجتماعی به واسطه آموزش را با سرمایه گذاری گسترده دولتی تا حد زیادی برای دانش آموزانش فراهم کرده است و نمونه بارز آن همین وبسایت مشاوره تحصیلی hochschulkompass.de که اکثر خدمات و مشاور تحصیلی آن به صورت رایگان صورت می گیرد.

بهترین سایت مشاوره تحصیلی در انگلستان

بهترین وبسایت مشاوره تحصیلی در انگلیس alisteducation.co.uk است که البته زمینه بسیار گسترده ای از خدمات مشاوره تحصیلی در داخل و خارج انگلستان و کل سیستم آموزش و پرورش کشور انگلستان انجام می دهد.

در واقع این وب سایت وب سایت رسمی شرکت Alist Education است که یک کمپانی خصوصی در زمینه آموزش پرورش و آموزش عالی در انگلستان است.

البته باید تاکید کنم که خدمات سایت alisteducation.co.uk بسیار گران است اما با توجه به تجربه بالایی که مشاوران تحصیلی این وبسایت دارند می توان گفت که ارزش هزینه ای که برای مشاوران تحصیلی آن ها می کنید را دارند.

دقیقاً مشاهده می کنید که کشورهای غربی چقدر در زمینه هزینه آموزش با یکدیگر متفاوت هستند.

در عنوان قبل آلمان را دیدیم که با سایت مشاوره تحصیلی hochschulkompass.de زیر نظر وزارت آموزش پرورش خودش سعی دارد خدمات مشاوره تحصیلی و درسی را رایگان کند اما در این طرف وب سایت مشاوره تحصیلی alisteducation.co.uk را در بریتانیا می بینیم که قیمت هایش سر به فلک می کشد.

با مقایسه قیمت های مشاور تحصیلی در سایت alisteducation.co.uk به نظر شما هزینه هایی که سایت konkur.tv در همین ایران خودمان دریافت می کند واقعاً زیاد است ؟

بهترین سایت مشاوره تحصیلی در فنلاند

بهترین وبسایت مشاوره تحصیلی در کشور فنلاند oph.fi که مدعی یکی از پیشرفته ترین نظام های آموزشی در جهان است.

در زبان فنلاندی مشاور تحصیلی opinto-ohjaus نوشته می شود.

در اصل oph.fi وب سایت رسمی شورای تحصیلات عالی فنلاند (Opetushallitus) است.

این شورا مسئول سیاست گذاری و نظارت بر آموزش عالی در فنلاند است.

سایت oph.fi یک منبع ارزشمند برای هر کسی است که علاقه مند به تحصیل در فنلاند است. این سایت اطلاعات گسترده ای در مورد آموزش عالی در فنلاند ارائه می دهد که به دانشجویان کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد آینده تحصیلی خود بگیرند.

در واقع می توان گفت که کشور فنلاند با توجه به نیاز اساسی سیستم آموزش کشورش به صورت سازمان یافته و ساختارمند یک بنیاد با هزینه عمومی کشور به نحوی ایجاد کرده است که همه مردم فنلاند به راحتی از مشاور تحصیلی و اطلاعات در مورد تحصیلات دانشگاهی بدست آورند.

سایت مشاوره تحصیلی oph.fi به دو زبان فنلاندی و انگلیسی است و منبع بسیار خوبی برای آگاهی از سیستم آموزش فنلاند است.

آلمان نیز سعی دارد به زودی سیستمی مشابه oph.fi و به ادعای خودش بهتر از فنلاند را در وبسایت مشاوره تحصیلی hochschulkompass.de پدید آورد.

در ادامه با سیاست ساختار آموزشی دانمارک و سوئد که آشنا شوید متوجه خواهید شد که کشورهای اسکاندیناوی به اضافه فنلاند خیلی سعی دارند که از سیستم آموزش رایگان برای توسعه کشورشان استفاده کنند.

اگر میزان هزینه های آموزش پرورش فنلاند و هزینه های پژوهش در آموزش این کشور را نسبت به جمعیتش بسنجید انگار این کشور در حال سرمایه گذاری بر روی چاه نفت آموزش کشورش است.

مشاور تحصیلی در فنلاند و کشورهای اسکاندیناوی از مشاغل با پرستیژ بسیار بالا است و یک سمت دولتی به حساب می آید، هرچند که موسسات خصوصی به صورت پیمانکاری برای دولت فنلاند خدمات ماوره تحصیلی را با قراردادهای بسیار پیچیده ای انجام می دهند که در این مقاله نمی گنجد.

بهترین سایت مشاوره تحصیلی در فرانسه

بهترین وبسایت مشاوره تحصیلی در کشور فرانسه cours-thales.fr است که متعلق به شرکت خصوصی Cours Thalès که در زمینه مشاوره تحصیلی و خدمات آموزش و پرورش در فرانسه فعال است.

اما امان از هزینه های سرسام آور آموزش در فرانسه که کمر آدم را خم می کند.

سیاست آموزش و پرورش فرانسه چیزی بین سیاست بریتانیا و آلمان است.

اما هزینه مشاوران تحصیلی و به خصوص آن چیزی که ما اینجا با نام مشاور کنکور و مشاوره ورود به دانشگاه می شناسیم در فرانسه بسیار گران قیمت است و سایت مشاوره تحصیلی cours-thales.fr با اینکه خدمات علمی بسیار ارزنده و خوبی ارائه می دهد اما واقعاً برای طبقات اجتماعی پایین جامعه بسیار گران قیمت است.

در واقع اگر بخواهیم تلاش این 9 کشور را برای ایجاد عدالت آموزشی امتیاز دهی کنیم، پایین ترین نمره برای فرانسه است.

بهترین سایت مشاوره تحصیلی در سوئد

بهترین وبسایت مشاوره تحصیلی در سوئد studera.nu است که یک وبسایت فوق العاده است که حتی راهنمایی هایی به زبان فارسی هم دارد.

شما حتی اگر قصد مهاجرت تحصیلی به سوئد داشته باشید هر اطلاعاتی برای ورود به دانشگاه های سوئد لازم داشته باشید در این وب سایت به چندین زبان مختلف پیدا می کنید.

سیاست کشورهای اسکاندیناوی در سیستم آموزش یک مدل بسیار پیچیده است که می توان گفت کاملاً رایگان محسوب می شود که وبسایت مشاوره تحصیلی studera.nu در راستای همین سیاست بنا شده است.

مشاور تحصیلی در کشور سوئد یک شغل دولتی در مدارس است و همانند فنلاند از شرکت ها و پژوهشگاه های خصوصی پیمانکاری نیز برای مشاور تحصیلی در مدارس و دانشگاه ها استفاده می کند.

یکی از نکات جالب توجه کشور سوئد این است که نه تنها بخش اعظم آموزش عالی و دانشگاهی آن رایگان است، بلکه دانشجویان حقوق بسیار زیادی معادل نیمی از حقوق یک کارگر را برای درس خواندن از دولت دریافت می کنند.

بهترین سایت مشاوره تحصیلی در دانمارک

بهترین وبسایت مشاوره تحصیلی در کشور دانمارک studievalg.dk است که توسط وزارت آموزش و پرورش دانمارک (Ministeriet for Børn og Undervisning) اداره می شود.

بیشتر تمرکز studievalg.dk بر روی راهنمای انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه است.

در کشور دانمارک بحث تحصیل و آموزش خصوصی نیست و برای همین مشاوره تحصیلی هم تا حد زیادی در سیستم آموزش و پرورش آن ها به صورت رایگان پیش بینی شده است.

با توجه به سیستم متفاوت کشور دانمارک در پذیرش دانشجو مدل مشاوره تحصیلی موسسات مشاوره درسی در این کشور بسیار متفاوت از ایران و حتی آمریکا است و بسیار شبیه سوئد است.

موسسه مشاوره تحصیلی دولتی studievalg.dk متمرکز بر این است که مناسب ترین رشته دانشگاهی مبتنی بر استعداد افراد برای آینده شغلی مناسب آن ها پیشنهاد دهد و معیارهای ریز بینانه ای در گزینش دارد. مثلاً رفتار تمام سال های مدرسه و تغییرات علاقه دانش آموز طی سال های تحصیلی نسبت به چیزهای مختلف را یک معیار اساسی در نظر می گیرد و بر آن مبنا هم مشاوره تحصیلی ورود به دانشگاه را ارائه می دهد و مشاوره انتخاب رشته صحیح را ارائه می دهد و در کنارش کمک بسیار زیادی به دانش آموزان مستعد برای گرفتن بورسیه های رده بالای تحصیلی می کند.