قیمت تیرآهن در طول آذر ماه ۱۴۰۲، برای تعدادی از برندها مانند ذوب آهن اصفهان با افزایش قابل توجهی همراه بود. به گونه ای که افزایش نرخ فروش برخی سایزهای تیر ذوبی، به بیش از ۷۰۰ هزار تومان به ازای هر شاخه هم ‌رسید. اما دیگر تولیدکنندگان تیرآهن افزایش قیمت کمتری را ثبت کردند. حتی تعدادی از برندها مانند فولاد بناب، نرخ فروش تیرآهن‌های خود را طی آذر ماه کاهش دادند. بنابراین می‌توان گفت که کارخانه ذوب آهن اصفهان طی آخرین ماه پاییز، بیشترین افزایش قیمت فروش تیرآهن را به خود اختصاص داده است. بازار آهن و فولاد کشور پس از مدتی رکود و افت قیمت مقاطع فولادی، از ابتدای آذر ماه تغییر روند داد و اکثر محصولات آن افزایش قیمت را تجربه کردند. تیرآهن هم از این شرایط مستنثنی نبود و بیشتر کارخانه‌های مطرح این حوزه، نرخ فروش تیرهای خود را طی آذر ماه افزایش دادند.

بررسی معاملات تیرهای فولادی طی سومین ماه پاییز حاکی از آن است که افزایش قیمت تیرآهن برای اکثر برندها، در بخش شاخه فروشی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد. اما سایزهای مختلف تیرهای ذوب آهن اصفهان، عمدتا بیش از این مقدار افزایش را ثبت کرده اند. کمترین میزان افزایش در سایزهای گوناگون تیرهای ذوبی، نزدیک ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده است. همچنین میزان رشد قیمت این مقاطع فولادی در برخی سایزها، طی یک ماهه آذر از ۷۰۰ هزار تومان هم عبور می‌کند. دلیل اصلی رشد قیمت مقاطع فولادی از ابتدای آذر، نگرانی در رابطه با محدودیت‌های گازی برای کارخانه‌های فولادی در فصل زمستان و افزایش قیمت مواد اولیه بوده است. منتهی با توجه به کیفیت مناسب و تقاضای بالاتر برای تیرهای ذوبی نسبت به سایر برندهای تیرآهن، محصولات این شرکت هم بیش از دیگر کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن افزایش قیمت را تجربه کرده است.

تغییراتی قیمتی سایزها و برندهای مختلف تیرآهن طی آذر ماه 1402

در میان کارخانه‌های مطرح تولیدکننده تیر فولادی، بیشترین افزایش قیمت تیرآهن در ماه آذر به شرکت ذوب آهن اصفهان اختصاص دارد. تقریبا تمامی سایزهای تیرآهن این شرکت در بخش شاخه فروشی، رشد قیمتی قابل ملاحظه ای را تجربه کرده اند. برای مثال، هر شاخه تیر ۱۶ ذوبی که در ابتدای آذر با قیمت ۴ میلیون و ۲۵۸ هزار تومان عرضه می‌شد، در آخرین روز معاملاتی این ماه با نرخ ۵ میلیون و ۴۶ هزار تومان به فروش رسید. به این ترتیب، هر شاخه تیرآهن سایز ۱۶ ذوبی حدود ۷۸۸ هزار تومان افزایش را ثبت کرده است. تیرآهن سایز ۱۸ این شرکت از هر شاخه ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به ۵ میلیون و ۷۷۹ هزار تومان رسید؛ حدود ۶۷۹ هزار تومان رشد قیمت. البته افزایش قیمت برخی سایزهای کوچک تر تیرهای ذوبی کمتر بود. اما در مجموع، ذوب آهن اصفهان بیشترین افزایش قیمت تیرآهن را طی آذر ماه به خود اختصاص داد.

سایر برندهای تولیدکننده تیرهای فولاد نیز عمدتا با افزایش نرخ فروش همراه بودند. اما میزان افزایش قیمت آن‌ها از تیرهای ذوبی کمتر بود. برای مثال، هر شاخه تیرآهن ۱۴ کرمانشاه از ۲ میلیون و ۸۵۴ هزار تومان در ابتدای آذر به ۲ میلیون و ۸۸۹ هزار تومان در انتهای این ماه رسید؛ حدود ۳۵ هزار تومان افزایش طی یک ماه. اما رشد قیمتی تیرهای فایکو مقداری بیش تر بود. تیرآهن 14 فایکو با حدود ۱۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به قیمت روز اول آذر، در آخرین روز معاملاتی این ماه با نرخ ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان عرضه شد. در این میان، تعداد محدودی از برندها هم افت قیمت را تجربه کردند. برای نمونه، قیمت هر شاخه تیرآهن فولاد بناب از ۴ میلون و ۲۴ هزار تومان در ابتدای آذر به ۳ میلیون و ۸۰۷ هزار تومان در انتهای این ماه رسید.

از گزارش خبری بالا این گونه نتیجه می‌شود که شما با استعلام قیمت تیرآهن قبل از خرید آن، چطور می‌توانید هزینه‌های خود را کنترل کنید. نه تنها این محصول، بلکه سایر کالا نیز امروزه به دلیل متغیر بودن قیمت ها و متفاوت بودن آن باید پیش از خرید، مورد استعلام قیمت قرار بگیرند.