تاثیر جنگ به خسارات انسانی آن محدود نمی‌شود. این پدیده، تاثیرات گسترده و عمیق در سطح اقتصاد جهان به دنبال دارد. از همان ابتدای شروع جنگ روسیه و اوکراین، بسیاری از کارشناسان اقتصادی از تاثیر آن بر صنایع مختلف دو کشور به‌ویژه اوکراین سخن می‌گفتند. یکی از مهم‌ترین این صنایع، فولاد و به‌ویژه فولاد آلیاژی است. با طولانی شدن این جنگ، بسیاری از کارخانه‌های این کشور، سهم خود در بازار جهانی را از دست داده‌اند.

اما این اتفاق به فرصتی برای تولیدکننده‌های ایرانی، به‌عنوان یکی از قدرتمندترین تولیدکننده‌های محصولات فولادی در خاورمیانه بدل شده است. یکی از مهم‌ترین آنها، کارخانه آلیاژی یزد است. در این مقاله، ضمن مرور تاثیر جنگ مذکور بر صنعت اوکراین، فرصت‌های به وجود آمده به تبع آن برای کارخانه آلیاژی یزد را بررسی می‌کنیم.

آسیب ۹۰ درصدی صنعت فولاد اوکراین در جنگ روسیه

پس از گذشت نزدیک به دو سال از شروع جنگ اوکراین و روسیه، سهم هر دوی این کشورها در تولید فولاد در جهان به پنج درصد کاهش یافته است. طی این مدت، حدود ۹۰ درصد از کارخانه‌های اوکراینی فعالیت خود را تعلیق کرده‌اند. از این بین، بسیاری از آنها یا به کلی تخریب شده یا آسیب دیده‌اند. این در حالی است که بازسازی یک کارخانه فولادی، حتی با فرض پایان جنگ در آینده نزدیک، سال‌ها زمان می‌برد.

ازجمله کارخانه‌های فولادی آسیب‌دیده در اوکراین، باید به فولاد آزوفستال (Azovstal) و ایلیچ استیل (Illich Steel) اشاره کرد. همچنین مهم‌ترین کارخانه‌های تحت نظارت شرکت Metinvest در ماریوپل نیز به شدت آسیب دیده‌اند. سه کارخانه ذکر شده به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد از تولیدات فولاد اوکراین را تامین می‌کردند.

تاثیر جنگ اوکراین و روسیه بر صنعت فولاد به‌خوبی خود را در قیمت خام آهن در بازارهای جهانی هم نشان داده است. بسیاری از این کارخانه‌های ذکر شده، تولیدکننده انواع فولاد آلیاژی مانند فولاد VCN 150‌ بودند. طبیعتا قیمت فولاد vcn150 نیز در سطح جهانی افزایش پیدا کرده است.

عدم دسترسی به بنادر و از دست رفتن مشتریان سابق فولاد اوکراین

طی دو سال گذشته، بسیاری از بنادر اوکراین به محاصره نیروهای روسیه درآمده‌اند. در این بنادر، حجم زیادی از فولاد اوکراینی نیز توقیف شده است. طی این مدت، بسیاری از کشورهای اروپایی و دیگر مشتریان سابق فولاد اوکراین، جایگزین‌هایی برای محصولات این کشور پیدا کرده‌اند. واقعیتی که حتی پس از پایان جنگ نیز تولیدکننده‌های این کشور را با چالش مواجه خواهد کرد.

همچنین باید اشاره کنیم که حتی دیگر کارخانه‌های اروپای شرقی نیز از جنگ روسیه و اوکراین متضرر شده‌اند. نمونه‌ای از آنها Liberty با واحدهای تولیدی در رومانی و جمهوری چک و ArcelorMittal در لهستان هستند.

خروج رقبای اوکراینی؛ ورود فولاد آلیاژی یزد

درحالی‌که تولید فولاد آلیاژی در سه دهه اخیر یکی از چالش‌های کارخانه‌های ایرانی بوده است، به‌نظر می‌رسد حذف رقبای اوکراینی، تبدیل به فرصتی برای آنها شده است. طی دو سال گذشته و با کاهش شدید واردات از این کشور، باقی‌مانده محصولات آن در بازار نیز مصرف شده‌اند. به‌طوری‌که گزارش‌ها حاکی از عدم وجود بار فولاد اوکراینی در بنگاه‌های فروش است.

یکی از مهم‌ترین کارخانه‌هایی که می‌توان از این موضوع سود ببرد، کارخانه آلیاژی یزد است. این واحد صنعتی، از سال ۱۳۷۲ و به‌منظور تامین نیاز کشور به این دسته از محصولات، کار خود را شروع کرد. این کارخانه در نوع خود یکی از بزرگترین‌های خاورمیانه نیز محسوب می‌شود.

همچنین آمارها نشان می‌دهند، تولیدات این کارخانه در سال گذشته افزایش داشته است. موضوعی که می‌تواند هم به نفع این واحد تولیدی و هم به نفع تنظیم قیمت‌ها در بازار باشد. برای دریافت قیمت محصولات کارخانه آلیاژی یزد به وب‌سایت فولادینو، از معتبرترین فروشگاه‌های آنلاین مقاطع فولادی در ایران مراجعه کنید.

فرصت صادرات فولاد برای کارخانه آلیاژی یزد

بسیاری از کارشناسان معتقدند، کارخانه آلیاژی یزد می‌تواند از فرصت حذف رقبای اوکراینی خود به‌عنوان فرصتی برای افزایش صادرات‌اش نیز بهره ببرد. هم اوکراین و هم روسیه از مهم‌ترین تامین‌کنندگان فولاد کشورهای آسیای میانه و نیز کشورهایی مانند پاکستان، هند و عراق و ترکیه بودند. این کشورها همگی یا در همسایگی ایران هستند و یا فاصله چندانی با ما ندارند. به همین دلیل، مدیران کارخانه‌هایی مانند فولاد آلیاژی یزد قطعا درصدد کسب سهم بیشتر از بازار این کشورها هستند.

کشور ما در سال گذشته با تولید بیش از ۲۱٫۵ میلیون تن فولاد در جهان در رتبه هشتم دنیا از این نظر قرار گرفت. از این میزان، حدود ۴۰۰ هزار تن فولاد آلیاژ بوده است. همچنین صادرات کشور نیز در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل از آن شاهد افزایش چهار درصدی بوده است. بخشی از این افزایش قطعا ناشی از جنگ اوکراین است.

سخن آخر؛

کارخانه آلیاژی یزد، یکی از مهم‌ترین تولیدکننده‌های فولاد آلیاژی در کشور است. محصولات این واحد شامل مقاطع نوردی مانند انواع پروفیل گرد، چهارگوش، تسمه و کلاف و مقاطع ریخته گری مانند انواع بیلت، بلوم و شمش می‌شوند. برای خرید محصولات این شرکت با قیمت مطمئن و عدم محدودیت در سقف و کف حجم سفارش، به وب‌سایت فولادینو مراجعه کنید.