نان‌های سنتی جزء پرمصرفترین انواع نان در کشور ایران هستند. هر چند به ‌لطف پلتفرم‌های سفارش آنلاین نان و تأسیس نانوایی‌های فانتزی و بین‌المللی، غلات خارجی به سبد غذایی خانواده‌های ایرانی اضافه شده‌اند؛ اما هیچ‌کدام از آنها نمی‌توانند جای نان‌های سنتی ایرانی را بگیرند.

در کشور ایران غلات مختلفی با عنوان نان سنتی پخته می‌شود که از آنها می‌توانید برای وعده‌های غذایی مختلف استفاده کنید. البته پیشنهاد می‌دهیم از قبل کالری هر یک از این غلات را بررسی کنید تا دچار اضافه‌وزن یا بیماری‌های مختلف نشوید.

هر یک از نان‌های سنتی ترکیب‌ها و مواد اولیه مختلفی دارند که آنها را نسبت به محصولات مشابه متمایز می‌کند. همین مواد اولیه باعث تغییر در میزان مواد مغذی و کالری هر یک از غلات می‌شود. برای همین به‌دست‌آوردن اطلاعات جدید درباره نان‌ها قبل از خرید اهمیت زیادی دارد.

معرفی انواع نان‌های سنتی

آیا با نان‌های سنتی که در کشورمان پخته می‌شوند، آشنا هستید؟ آیا می‌دانید هر یک از این غلات چه مواد مغذی و خوبی برای بدن دارند؟ آیا می‌دانید که هر کدام از آنها برای صرف در کدام وعده غذایی مناسب هستند؟

نان بربری

یکی از انواع نان‌های مسطح که حجم زیادی دارد، بربری است. این غلات خوشمزه در قبیله‌ای به‌نام بربر پخته می‌شد و هم‌اکنون توانسته در تمام شهر‌های ایران طرفداران زیادی به‌دست بیاورد. نانواها بربری‌ها را معمولاً از آرد ستاره یا آرد معمولی، آب، مخمر و خمیر ترش تهیه می‌کنند. برخی نانوایی‌ها نیز این غلات را از ترکیب آرد ستاره و آرد معمولی با یکدیگر می‌پزند.

نان‌های بربری معمولاً به‌صورت دایره‌ای یا بیضی‌شکل پخته می‌شوند و ضخامتی بین 3 تا 3.5 سانتی‌متر دارند.

جوش‌شیرین ارزش غذایی نان‌ها را پایین می‌آورد، اما خوشبختانه بیشتر نانوایی‌ها در پخت این نان‌ها جوش‌شیرین استفاده نمی‌کنند؛ به‌همین‌دلیل خاصیت غذایی‌شان حفظ خواهد شد. البته ناگفته نماند که برخی نانوایی‌ها جوش‌شیرین را به مواد اولیه این غلات می‌افزایند؛ بنابراین دستور پخت بربری در هر نانوایی ممکن است متفاوت باشد.

بربری را می‌توانید در تمام وعده‌های غذایی نوش‌جان کنید.

میزان کالری به‌ازای 100 گرم: 265 کالری

نان سنگک

به‌سراغ یکی دیگر از اصیلترین نان‌های سنتی ایرانی می‌رویم که می‌توانید آن را از اپلیکیشن سفارش نان آنلاین اسنپ فود بخرید. سنگک‌ها داخل تنور‌هایی مخصوص پخته می‌شوند که پر از سنگ‌ریزه‌های مختلف هستند. به‌دلیل وجود سنگ‌ریزه‌ها، بعد از پختن نان‌ها باید مراقب باشید و اطراف آنها را به‌خوبی بررسی کنید تا مبادا سنگ‌ریزه‌ای داخلشان وجود داشته باشد.

نان سنگک سرشار از خاصیت است و یکی از بهترین غلات برای کودکان شناخته می‌شود. در این غلات انواع مختلف مواد مغذی مثل آهن، پتاسیم و کلسیم وجود دارد که هر کدام به‌نحوی برای سلامت بدن الزامی هستند و جلوی بسیاری از بیماری‌ها را می‌گیرند.

نان سنگک، نانی خوشمزه و سرشار از مواد مغذی

در نان سنگ مقادیر بالایی فیبر وجود دارد؛ فیبر نه‌تنها جلوی اضافه‌وزن و چاقی را می‌گیرد، بلکه از یبوست نیز جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر خود یا فرزندتان دچار یبوست شده‌اید، مصرف این نان را حتماً جزء برنامه غذایی‌تان قرار دهید.

نان سنگک در ازبین‌بردن کلسترول بد خون بسیار تأثیر‌گذار است و خاصیت ضد سرطانی نیز دارد.

نان سنگک را تقریباً می‌توانید در تمام وعده‌های غذایی به‌خصوص صبحانه نوش‌جان کنید. اگر این غلات خوشمزه را در وعده غذایی صبحانه بخورید، قند خونتان را کنترل کرده و به بهبود بیماری دیابت در بدنتان نیز کمک خواهد کرد.

میزان کالری به‌ازای 56 گرم: 100 کالری

نان لواش

قصد معرفی نان خوشمزه‌ای را داریم که نه‌تنها در کشور ایران بلکه در بیشتر کشور‌های جهان از جمله ترکیه محبوبیت زیادی دارد. نان لواش نانی با ضخامت بسیار کم است که کالری اندکی دارد و جزء نان‌های سفید شناخته می‌شود. این غلات را معمولاً به‌صورت گرد یا بیضی می‌پزند. وزن لواش‌ها به بیشتر از 250 گرم نمی‌رسد.

لواش‌ها جزء نان‌هایی هستند که به‌دلیل ضخامت کم خیلی زود خشک می‌شوند؛ بنابراین در مدت زمان کوتاهی باید آنها را مصرف کنید. البته در صورت خشک‌شدن، می‌توانید آنها را به‌مدت 1 سال خشک نگه دارید.

لواش‌ها از ترکیب آب، خمیر ورآمده یا فطیر، نمک و آرد تهیه می‌شوند. برخی نانوا‌ها برای طعم‌دارکردن این غلات و همچین افزایش خاصیت غذایی‌شان به آنها کنجد یا خشخاش اضافه می‌کنند.

لواش‌ها حین پخت دچار فرورفتگی‌هایی در سطح خمیرشان می‌شوند که نانوا‌ها به آنها جوش‌وپز می‌گویند. هر چه تعداد این فرورفتگی‌ها بیشتر باشد، غلات کیفیت بیشتری دارند.

نان لواش را می‌توانید در وعده‌های صبحانه، ناهار و شام صرف کنید. اگر می‌خواهید یک وعده غذایی سبک بخورید، پیشنهاد ما استفاده از نان لواش است. همچنین اگر فاصله زیادی بین صبحانه تا ناهار یا ناهار تا شام وجود دارد، پیشنهاد می‌دهیم از نان لواش استفاده نکنید.

میزان کالری به‌ازای یک کف‌دست: حدود 25 کالری

نان شیرمال

یکی از خوشمزه‌ترین نان‌های سنتی، شیرمال است که از ترکیب آرد گندم، روغن و شیر پخته می‌شود. این غلات را اغلب به‌صورت دایره‌ای‌شکل و به رنگ قهوه‌ای تیره می‌پزند. شیرمال‌ها شباهت زیادی به فطیر‌ها دارند و می‌توانید به‌جای انواع شیرینی‌ها و کیک‌های صنعتی، آنها را بخرید و نوش‌جان کنید.

نان شیرمال، نانی به رنگ قهوه‌ای و خوشمزه

هرچند نان شیرمال مواد مغذی مناسبی دارد و می‌تواند تا مدتی شکمتان را سیر نگه دارد، اما مصرف آن به‌عنوان وعده‌های غذایی اصلی توصیه نمی‌شود. شیرمال را معمولاً به‌عنوان میان‌وعده سرو می‌کنند، بنابراین برای عصرانه‌ها بهترین گزینه است.

میزان کالری به‌ازای 100 گرم: 361 کالری

سفارش نان های سنتی خوشمزه از اسنپ فود

در طول این مطلب به‌طور کامل با انواع نان‌های سنتی و میزان کالری‌شان آشنا شدید. همچنین گفتیم هر کدام از این غلات را می‌توانید در کدام وعده غذایی صرف کنید. حالا با این آگاهی‌ها پیشنهاد می‌دهیم به‌جای خرید حضوری و ساعت‌ها ماندن در صف‌های طولانی، به اپلیکیشن اسنپ فود بروید و این نان‌ها را در تعداد موردنیاز از نانوایی‌های معتبر و باکیفیت بخرید. به‌محض ثبت سفارش در این سامانه، پرسنل نانوایی‌ها محصول را درب منزل برایتان ارسال خواهند کرد.