شغل کارشناس سئو SEO expert از جمله مشاغلی است که در دنیای دیجیتال و عصر فناوری می‌تواند کسب و کارها را به جایگاه مناسبی رسانده و بر این اساس در پیشرفت کشور نیز نقش موثری ایفا کند. امروزه اغلب کسب و کارهای اینترنتی که خدمات یا محصولات خود را به صورت آنلاین به فروش می‌رسانند با متخصصان SEO به همکاری پرداخته و به این واسطه کسب و کارشان را گسترش می‌دهند. شغل کارشناس سئو نیازمند دانش، مهارت و همچنین تجربه است در نتیجه برای اینکه بتوانید سایت خود را به رتبه مناسب برسانید بهتر است به افراد متخصص و کارشناس در این زمینه مراجعه کنید تا فرایند بهینه سازی وب سایت به بهترین شکل انجام شود.

شغل کارشناس سئو چیست؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه شغل کارشناس سئو را تعریف کنیم باید بگوییم که متخصصان این حرفه رتبه‌ی وب سایت را به وسیله‌ی ابزارهای گوناگون و چیدن استراتژی‌های خلاقانه در موتورهای جستجو همچون گوگل، بینگ و ... ارتقا خواهند بخشید. در شغل کارشناس سئو متخصص باید با استفاده از تکنیک‌های مناسب و با تجربه‌ای که دارد، ترفندهای مختلف را روی سایت پیاده سازی کرده و به این ترتیب موجب خواهد شد تا وب سایت به جایگاه مناسبی در گوگل دست یابد. به این ترتیب سایت در صفحه نخست قرار گرفته و این موضوع سبب خواهد شد تا کاربران به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

در شغل کارشناس سئو، فرد متخصص باید واژه‌های پرطرفدار را بررسی کرده و همچنین تلاش کند تا تجربه کاربری را افزایش دهد. در این زمینه کارشناس می‌بایست در ابتدا انواع پرسونا را شناخته و نیازهای آن‌ها را مورد توجه قرار دهد تا با زیر نظر گرفتن این موضوع بتواند امکانات مختلفی را به مخاطبین هدف ارائه دهد. او با استفاده از هشتگ‌ها، کلمات کلیدی، عناوین پرطرفدار، لینک سازی داخلی و خارجی سبب می‌شود تا ارزش وب سایت و محتوای موجود در آن افزایش پیدا کرده و به این ترتیب سایت نه تنها برای گوگل بلکه برای تمامی کاربران در اینترنت ارزشمند در نظر گرفته شود. این فرایند به مرور زمان موجب افزایش فروش شده و کسب درآمد را به میزان قابل توجهی بالا خواهد برد.

تحصیلات مورد نیاز برای شغل کارشناس سئو

اگر علاقه مند به این حوزه هستید باید بدانید که هنوز رشته تحصیلی خاصی برای شغل کارشناس سئو در نظر گرفته نشده و به این ترتیب هر شرکت در این زمینه سیاست خاص خود را در مورد تحصیلات مورد نیاز برای SEO در نظر می‌گیرد. در اغلب موارد شرکت به رشته تحصیلی توجه نداشته و تنها داشتن مدرک کارشناسی کافی خواهد بود. برای برخی از شرکت‌ها اما رشته تحصیلی اهمیت زیادی داشته و به این ترتیب شخص مورد نظر باید در رشته‌های خاصی همچون بازاریابی، مدیریت بازرگانی، MBA، ارتباطات و رشته‌های علوم کامپیوتر مدرک داشته باشد. در هر صورت لازم به ذکر است برای فعالیت در سئو سایت داشتن تجربه اهمیت بسیار زیادی داشته و همچنین انجام پروژه‌های مختلف در این حوزه می‌تواند نکته مثبتی برایتان در نظر گرفته شود.

بازار کار شغل کارشناس سئو

در زمینه بازار کار شغل کارشناس سئو باید بگوییم که در حال حاضر 1 میلیارد وب سایت وجود دارد که تمامی آن‌ها در تلاش هستند تا بتوانند با استفاده از تکنیک‌های مختلف خود را به جایگاه اول در گوگل برسانند. در جامعه امروز تمامی کسب و کارها دریافته‌اند که از الزامات رسیدن به درآمد مناسب ورود به دنیای دیجیتال و همکاری با کارشناسان سئو است، در نتیجه شغل کارشناس سئو تقاضای زیادی داشته و به این ترتیب بازار کار مناسبی خواهد داشت. به طور میانگین بر اساس تحقیقات انجام گرفته در این حوزه باید بگوییم که در شغل کارشناس سئو اگر متخصص تجربه بالایی داشته و حرفه‌ای‌تر عمل کند به درآمدی حدود 55000 تا 89000 دست پیدا خواهد کرد که رقم بالایی است. از مزایای انجام سئو سایت باید بگوییم که این حرفه نیاز به حضور فیزیکی نداشته و در نتیجه با استفاده از اینترنت می‌تواند کسب و کار خود را راه اندازی کرده و به این ترتیب درآمد مناسبی بدست آورید. به عنوان مثال از طریق لینک زیر می توانید شیوه کار شرکت سئو جاب تیم را مشاهده کنید:

انجام سئو سایت: https://jobteam.ir/Service/803-doing-seo-for-the-site

مسئولیت ها در شغل کارشناس سئو

در حقیقت اگر بخواهیم در مورد مسئولیت‌های شغل کارشناس سئو صحبت کنیم باید بگوییم اولین مسئولیت فرد در این زمینه بهبود جایگاه فعلی سایت به رتبه‌های مناسب‌تر است که این کار با استفاده از محتوای مناسب و یونیک انجام خواهد شد. بر این اساس نکات مختلفی است که یک فرد کارشناس باید به دقت مورد بررسی و توجه قرار داده تا این اقدام به بهترین شکل انجام شود. منظور از بهبود جایگاه این است که در صورتی که کاربر کلمه کلیدی و مورد نظر را سرچ کرد سایت در رتبه‌های اول ظاهر شده و به این ترتیب کاربر روی آن کلیک کرده و مدت زمانی مشخص را در وب سایت بگذراند. در نتیجه گیرا بودن و امکاناتی که در دسترس مخاطبین هدف قرار می‌گیرد نیز از در ارائه خدمات سئو سایت به کارفرما اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود که باید به بهترین شکل پیاده سازی شده باشند. به این ترتیب اگر بخواهیم مسئولیت‌ها را برایتان شرح دهید باید به پارامترهای زیر اشاره داشته باشیم.

 • از جمله مهم‌ترین مسئولیت‌ها در شغل کارشناس سئو باید بررسی و آنالیز کاربران را به حساب بیاوریم، در حقیقت یک کارشناس باید بتواند در ابتدا مخاطبین را شناسایی کند تا محتوا و امکانات مورد نیاز را در دسترس او قرار دهد. با شناسایی پرسونا و دریافتن نیاز او شرایطی ایجاد خواهد شد تا با بکارگیری محتوای مناسب نیاز مخاطب رفع شده و همچنین کالا و خدمات مختلف به او عرضه می‌شود.
 • بهینه سازی صفحات وب سایت از جمله اصلی‌ترین مسئولیت در شغل کارشناس سئو به شمار می‌رود، یک کارشناس باید تعیین کند که چه صفحاتی باید در چه جایگاهی قرار گیرند. به این ترتیب باید از ایجاد تداخل جلوگیری کرده و با استفاده از ترفندهای مختلف امکانی را مهیا کند تا صفحات اصلی و مورد نظر کارفرما در بهترین شرایط قرار گیرند.
 • آماده سازی گزارش و آمارهای وضعیت سایت از مهم‌ترین نکاتی است که یک کارشناس باید به طور دقیق آن را مورد توجه قرار دهد، زمانی که کارفرما سایت را در اختیار متخصصین قرار می‌دهد باید به طور روزانه با آن‌ها در ارتباط باشد و همچنین در پایان هر ماه یک گزارش کامل از نحوه بهینه سازی سایت و وضعیت فعلی نسبت به ماه گذشته دریافت کند که این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • جستجوی کلمات کلیدی پرقدرت برای افزایش ترافیک بالا را باید از مسئولیت‌های شغل کارشناس سئو در نظر داشته باشیم. در ابتدا باید نوع سایت مشخص شده و همچنین فعالیت رقبا تحت نظر قرار گرفته باشد. استفاده از کلمات کلیدی آسان در ابتدا امری طبیعی در نظر گرفته می‌شود اما به مرور کارشناس باید بتواند با استفاده از ابزارهای مختلف کلمات پرسرچ را یافته و برای آن‌ها رتبه مناسبی را دریافت کند.
 • در شغل کارشناس سئو متخصص باید بتواند مشکلات احتمالی را یافته و نقاط ضعیف وب سایت را به دقت مورد توجه قرار دهد، به این ترتیب با استفاده از راه حل‌های گوناگون می‌تواند به رفع این مشکلات بپردازد. توجه داشته باشید که یک متخصص سئو باید تفکری خلاقانه داشته و ترفندهای مختلف را بکارگیرد تا شرایطی مهیا شود که مشکلات به بهترین شکل برطرف شوند.
 • بررسی رقبا باید به خوبی انجام پذیرد تا بتوانید نسبت به کاربران عملکرد مناسبی از خود نشان دهید، به این ترتیب زمینه‌ای مهیا می‌شود تا نقاط قوت و ضعف سایت رقبا را مشاهده کرده و با بکارگیری تکنیک‌های مختلف بتوانید به جایگاه مورد نظر دست یابید. در نتیجه کارشناس باید در ابتدا سایت رقبا را یافته و سپس آن‌ها را به طور دقیق مطالعه کند تا به اطلاعات مناسبی برسد.
 • متخصص باید بتواند وضعیت سایت را همواره بهبود بخشیده و با در نظر گرفتن نکات مختلف تلاش کند تا هر ماه تعداد ایمپریشن و کلیک بیشتری برای صفحات دریافت کند. این اقدام موجب می‌شود تا گوگل به مرور زمان سایت را ارزشمند در نظر گرفته و به این ترتیب جایگاه آن را ارتقا خواهد بخشید.
 • اصلاح تایتل و عنوان صفحه از مهم‌ترین مسئولیت‌ها در شغل کارشناس سئو به شمار می‌رود چرا که کاربر زمانی که می‌خواهد وارد سایت شود عنوان صفحه را مشاهده می‌کند، اگر این عنوان جذابیت بالایی داشته باشد و دقیقا مطابق با نیاز مخاطب طراحی شود بی شک کاربر به صفحه وارد خواهد شد. پس از آن عنوان‌های صفحه هستند که روی کاربران تاثیرگذار خواهند بود. نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که کاربر در بسیاری از مواقع تنها عناوین را مورد مطالعه قرار داده و حتی به محتوا نگاه هم نمی‌کند در نتیجه باید به نوعی عناوین نوشته شوند که کاربر مدت زمان بیشتری در سایت قرار گیرد.
 • بهینه سازی متادیسکریپشن یا متای توضیحات را باید از مسئولیت‌های مهم در شغل کارشناس سئو به حساب بیاوریم. متای توضیحات توسط گوگل مورد بررسی قرار گرفته و به این صورت اگر متخصص بتواند با استفاده از دانش و تجربه خود این توضیحات را با کیفیت مطلوب ارائه دهد بی شک زمینه رشد و موفقیت وب سایت را فراهم آورده است.
 • غنی سازی محتوای وب سایت با استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی امری مهم و حیاتی است که باید به صورت تخصصی انجام پذیرد. دقت داشته باشید که لینک‌های داخلی موجب می‌شوند تا گوگل بتواند به راحتی در سایت خزیده و امتیازات صفحات را مشخص کند. همچنین اگر بک لینک باکیفیتی برای وب سایت ایجاد کنید زمینه ارتقای آن را فراهم ساخته‌اید چرا که گوگل زمانی که مشاهده کند سایت مورد نظر از وب سایت‌های ارزشمند لینک گرفته است رتبه‌ها را جابجا خواهد کرد. توجه داشته باشید که این موضوع اهمیت بسیار بالایی در مشخص کردن جایگاه‌ها دارد در نتیجه باید توسط افراد متخصص همچون کارشناسان جاب تیم انجام گیرد.
 • بروزرسانی و بهبود محتواهای قبلی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در شغل کارشناس سئو به صورت حرفه‌ای انجام شود. متخصص باید با در نظر گرفتن نیاز کاربران مشخص کند که چه محتوایی باید به سایت اضافه شود تا رتبه آن را بالا ببرد به این ترتیب عناوین اصلی را انتخاب کرده و با تهیه محتوای مورد نظر به گوگل نشان می‌دهد که صفحات ارزش بالایی دارند.

توجه داشته باشید که نوشتن محتوا در شرکت‌های مختلف متفاوت خواهد بود در نتیجه این موضوع می‌تواند از مسئولیت‌ها در شغل کارشناس سئو باشد. در اغلب موارد شرکت سئو سایت همچون مجموعه جاب تیم تشخیص می‌دهد که همکاری با کارشناسان محتوا امری مثبت در نظر گرفته شده و فرایند کار را تسریع خواهد بخشید در نتیجه این موضوع حائز اهمیت خواهد بود. در نهایت یک کارشناس بهینه سازی وب سایت نیز باید با اصول نوشتن محتوا آشنایی کاملی داشته باشد.

در شغل کارشناس سئو کارفرما به دنبال چه ویژگی است؟

شرکت‌های زیادی وجود دارند که این روزها به دنبال کارشناس بهینه ساز وب سایت هستند در نتیجه در صورتی که علاقه دارید تا در این حوزه به فعالیت بپردازید باید با فاکتورهای شرکت‌ها آشنایی داشته باشید تا به آگاهی کاملی در این زمینه برسید. برخی از مهم‌ترین معیارها به شرح زیر تعریف می‌گردند.

 • مهم‌ترین پارامتر را باید سابقه کاری و تجربه در نظر داشته باشیم، در شغل کارشناس سئو باید حداقل در زمینه محتوا نویسی، مارکتینگ و سئو فعالیت داشته باشید.
 • دانش و آگاهی بالا در مورد عملکرد موتورهای جستجو نیز موضوع مهمی در نظر گرفته خواهد شد که باید به دقت مورد توجه قرار داده و در این زمینه تجربه خود را افزایش دهید تا با شرکت‌های معتبر همچون جاب تیم به همکاری بپردازید.
 • توانایی تفکر خلاقانه می‌تواند معیاری تعیین کننده در نظر گرفته شود. اصولا یک کارشناس در این حوزه باید خلاق باشد تا در صورت رو به رو شدن با چالش‌های مختلف بتواند از استراتژی‌های گوناگون استفاده کرده و مشکلات را به آسانی رفع کند. قدرت حل مسئله یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که اغلب کارفرماها به دنبال آن هستند.
 • همانطور که گفته شد در شغل کارشناس سئو باید به دستور زبان و مهارت نوشتاری آشنایی داشته و حداقل در این زمینه به فعالیت پرداخته باشید. چرا که همواره باید به پادشاه بودن محتوا در بهینه سازی وب سایت اشاره داشته باشیم.

پیش نیازهای شغل کارشناس سئو

برای اینکه در شغل کارشناس سئو به فعالیت بپردازید باید پیش نیازهایی در این زمینه را داشته باشید تا بتوانید به خوبی در این شغل فعالیت داشته و کسب و کار خود را راه بی‌اندازید. این پیش نیازها موجب اعتماد کارفرما شده در نتیجه به یاریتان می‌کند تا به راحتی وارد بازار کار شده و درآمد خوبی را بدست آورید. برخی از پیش نیازها در این زمینه شامل موارد زیر می‌شود.

 • در شغل کارشناس سئو باید کمپین‌های مختلفی را راه اندازی کرده و در آن‌ها به فعالیت پرداخته باشید، این موضوع روی تجربه تاثیر زیادی داشته و به این ترتیب باعث خواهد شد تا بتوانید اطلاعات مناسبی را بدست آورید.
 • درک از بازاریابی یک پیش نیاز قوی در نظر گرفته خواهد شد. متخصص بهینه سازی سایت باید بتواند با استفاده از استراتژی‌های گوناگون کاربران را به مخاطب و سپس به مشتری تبدیل کند. در نتیجه بازاریابی یکی از شاخه‌هایی است که کارشناسان این حوزه همواره با آن سر و کار خواهند داشت.
 • استفاده از نرم افزارها و ابزارهای تحلیل وب سایت اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از گوگل آنالیتیس، سرچ کنسول و حتی گوگل ترنسلیت مهم در نظر گرفته شده و روی آینده شغل کارشناس سئو تاثیر بالایی دارد.
 • شناخت شاخص‌های رتبه بندی و آشنایی با الگوریتم‌های گوگل که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم می‌توانند پارامتر مهمی در نظر گرفته شوند که باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرند. متخصصین می‌بایست به طور دقیق الگوریتم‌های موتورهای جستجو از جمله گوگل را تحت نظر قرار داده در صورت بروزرسانی آن‌ها را فرا گیرند تا وب سایت را به جایگاه مناسبی برسانند.
 • Seo دانشی است که همواره در حال تغییر بودن به همین دلیل کارشناسان باید همواره اطلاعات خود را در آن بروزسانی کنند تا سایت به درستی در جایگاه مناسب قرار گیرد. به همین دلیل به روز بودن دانش و آگاهی از پیش نیازهای مهم ادمین سایت و کارشناس SEO در نظر گرفته خواهد شد.
 • یکی از پیش نیازهای مهم را باید مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد به حساب آوریم که اگر در رشته‌های مرتبط باشد، مزایای بیشتری را با خود به همراه خواهد داشت.

وظایف در شغل کارشناس سئو

در شغل کارشناس سئو وظایف مختلفی وجود دارد که متخصصین باید با بهره مندی از هوش و تجربه خود آن‌ها را به بهترین نحو انجام دهند. افراد در این زمینه به صورت حضوری یا به شکل دورکار به فعالیت می‌پردازند که این موضوع ربطی به انجام وظایف نخواهد داشت. برخی از مهم‌ترین وظایف در شغل کارشناس سئو به شرح زیر است.

رفع مشکلات seo: بی شک اگر کسب و کاری را برای خود به راه انداخته و تلاش کرده باشید تا به صورت دست و پا شکسته و با اصول اولیه‌ای که فرا گرفته‌اید وب سایت را بهینه سازی کنید به دلیل ناآگاهی و همچنین بی تجربگی مشکلات زیادی را در وب سایت ایجاد کرده‌اید. به عنوان مثال مشکلات تکنیکال موجب خواهد شد تا گوگل نتواند به خوبی صفحات را ایندکس کند به این ترتیب به صفحه مورد نظر شما دسترس پیدا نکرده و این موضوع باعث خواهد شد تا سایت در دسترس کاربران قرار نگیرد. همچنین تهیه محتوای کپی شده و بی کیفیت می‌تواند باعث کاهش رتبه‌ها شود. لینک سازی خارجی نیز اگر به درستی و با رعایت قوانین انجام نشود شما را با الگوریتم‌هایی چون پنگوئن رو به رو می‌کند که سایت را جریمه کرده و حتی منجر به پنالتی آن می‌شود. از مهم‌ترین وظایف کارشناس باید به از بین بردن این مشکلات به صورت اصولی اشاره داشته باشیم.

تحقیق کلمات کلیدی: این فرایند از مهم‌ترین قدم‌های متخصصین محسوب می‌شود. در این اقدام باید به دنبال کلمه‌هایی بود که کاربران دقیقا آن را در موتورهای جستجو سرچ می‌کنند. به این ترتیب با استفاده از محتوای مناسب شرایطی ایجاد خواهد شد تا بتوانید به راحتی با تولید محتوای سئودوست خود را به گوگل نشان داده و از این طریق رتبه‌ی مناسبی برای سایت کسب کنید.

تولید محتوا: بخش بسیار بزرگی از بهینه سازی موتورهای جستجو بر عهده تولید محتوا و بهینه کردن آن است. گوگل قوائد مختلفی دارد که استفاده از آن موجب می‌شود تا یک محتوای مناسب در اختیار کاربران قرار گیرد. زمانی که کارشناس محتوا مطالب را نوشته و در اختیار کارشناس سئو قرار می‌دهد، کارشناس باید تمامی پارامترهایی که از نظر گوگل ارزشمند هستند را در نظر بگیرد و سپس آن را وارد سایت کرده و به مخاطبین ارائه دهد.

Seo خارجی: یکی از فرایندهای مهم در این زمینه را باید بهینه سازی وب سایت در خارج از سایت در نظر بگیریم. به این منظور تمام فعالیت‌های صورت گرفته در خارج سایت از بسیار حائز اهمیت هستند و باید با آگاهی کامل انجام شوند. متخصصین همواره باید در خارج از سایت به فعالیت پرداخته و با فاکتورهای مختلفی همچون بک لینک، برندسازی و خرید سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی، منشن بدون لینک و ... به فعالیت موقعیت سایت را بهبود بخشند. نکته مهم و حائز اهمیتی که در این زمینه وجود دارد این است که بهینه سازی خارجی سایت برای گوگل بسیار مهم است در نتیجه باید با دقت این فرایند انجام شوند. به عنوان مثال خرید بک لینک از جمله مهم‌ترین کارهای یک متخصص به حساب آمده که باید به درستی انجام شود.

راهکار مناسب برای بهینه سازی موتور جستجو: در نهایت باید بگوییم که یک متخصص باید راهکارهای مختلفی ارائه دهد تا سایت در رتبه مناسبی قرار گیرد. به این ترتیب با توجه به نوع وب سایت و اهداف کارفرما می‌بایست ایده‌های مختلفی ارائه داده تا سایت از شر پنالتی گوگل در امان باشد. در صورت عرضه راهکار، وب سایت به خوبی رتبه گرفته و در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. به این ترتیب کاربران درگیر وب سایت شده و حتی ممکن است مشتری دائمی آن شوند.

چگونه یک کارشناس سئو متخصص شویم

برای اینکه بتوانید به بازار شغل کارشناس سئو ورود کنید باید یک دوره مناسب و کاربردی را به اتمام برسانید. در این زمینه باید بگوییم در ابتدای کار می‌توانید در اینترنت پایه‌های اولیه را برای این کار بگذرانید. به این ترتیب توصیه می‌شود در اینترنت به دنبال یادگیری بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو باشید تا بتوانید با اصول و قوانین به طور کلی آشنا شوید. پس از این کار به دنبال آموزشگاه و شرکتی باشید که به طور تخصصی فرایند بهینه ساختن سایت را آموزش می‌دهند. دقت داشته باشید که مشاهده دوره‌هایی که به صورت فیلم در اختیار قرار می‌گیرند می‌تواند مفید واقع شود، اما گذراندن دوره به صورت حضوری یا مجازی بهتر بوده و بازدهی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

در درجه اول به دنبال شرکت‌هایی باشید که پروژه‌های زیادی را به اتمام رسانده و همچنین سئو را آموزش می‌دهد. برخی از شرکت‌های معتبر همچون جاب تیم در این زمینه فعالیت دارند بر این اساس به صورت پروژه محور و روی سایت‌های واقعی فرایند بهینه ساختن سایت را آموزش داده و به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید به خوبی این فرایند را آموزش ببینید. از نکات مثبتی که در مورد این مجموعه وجود دارد باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که در صورت یادگیری بهینه سازی سایت، از شما دعوت به همکاری کرده یا موقعیتی را ایجاد خواهد کرد تا بتوانید به راحتی وارد بازار کار شده و به کسب درآمد برسید.

یادگیری و شغل کارشناس سئو امری سخت و پیچیده خواهد بود در این صورت توصیه می‌شود اگر می‌خواهید وب سایت خود را بهینه سازی کنید به دنبال شرکت‌های معروف و معتبری باشید که این اقدام را برایتان انجام می‌دهند. با در نظر گرفتن این موضوع توصیه می‌کنیم جاب تیم در تماس باشید تا به متخصصین متصل شوید. به این ترتیب شرایطی ایجاد خواهد شد تا به صورت مجازی یا حضوری از مشاوره کاملا رایگان و پشتیبانی سئو این مجموعه برخوردار شوید. بهتر است اگر در شهر تهران به فعالیت می‌پردازید به صورت حضوری مراجعه کنید. کارشناسان به دقت صحبت‌های شما را گوش فرا داده و ایده‌های مناسبی در این زمینه ارائه خواهند داد. توجه داشته باشید که این شرکت به سبب سابقه بالا و همچنین کارشناسان مجربی که دارد شرایط مناسب برای رشد و بسط کسب و کار را ایجاد می‌کند.

انتظارات اشتباه در شغل کارشناس سئو

شغل کارشناس سئو آنطور که باید در ایران شناخته نشده و به این ترتیب کارفرما انتظارات اشتباهی از کارشناس دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر قابل تعریف هستند.

بهینه سازی سایت در زمان کوتاه: در حقیقت اینکه بهینه ساختن سایت در چه زمانی انجام می‌شود الزاما مربوط به تجربه و دانش متخصصین نیست. نکته و پارامتر مهم در این زمینه را باید حوزه کاری و همچنین فعالیت رقبا در نظر داشت. همچنین میزان اعتبار سایت و زبان آن اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. به عنوان مثال سئو سایت انگلیسی به سبب سخت بودن به زمان بیشتری احتیاج دارد. در نتیجه اگر تازه کار هستید و می‌خواهید در حوزه‌های پر رقابت همچون خرید و فروش گوشی به فعالیت بپردازید نباید انتظار دیده شدن نتایج را در مدت زمان کوتاه داشته باشید. نتایج اولیه در مدت زمانی بین 2 تا 5 ماه مشخص خواهند شد.

بهینه سازی سایت بدون صرف هزینه: یکی از انتظارات اشتباهی که کارفرما در شغل کارشناس سئو دارد این است که بدون پرداخت هزینه وضعیت سایت بهبود پیدا کند. به این ترتیب باید بگوییم برخی از افراد تصور می‌کنند هزینه سئو تنها باید به متخصص پرداخته شود، این در شرایطی است که این هزینه‌ها باید صرف تبلیغات گوگل ادز یا حتی رپورتاژ شوند.

پیشی گرفتن از رقبای قدیمی: یکی از انتظارات نامناسبی که اغلب کارفرماها در شغل کارشناس سئو دارند پیشی گرفتن از غول‌های صنعت و همچنین رقبای قدیمی در نظر گرفته می‌شود. در این زمینه باید بگوییم زمانی که در حرفه‌های پر رقابت همچون فروش طلا، موبایل و ... کار می‌کنید نباید این انتظار نابجا را از کارشناسان داشته باشید. گاها مشاهده می‌شود که برخی از سایت‌ها که در صفحه اول حضور دارند چند ده میلیون و حتی چند صد میلیون تومان پول خرج می‌کنند تا بتوانند در این صفحه مانده و رتبه‌های خود را از دست ندهند. دقت کنید که نمی‌گوییم که پیشی گرفتن از رقبا امری غیر ممکن است اما باید به طور پیوسته و آرام انجام شود. همچنین در این زمینه هزینه‌های مالی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و نیاز به زمان زیادی هم دارند. در نتیجه به عنوان مثال عمر دامنه یکی از پارامترهای مهم در نظر گرفته خواهد شد.

درآمد شغل کارشناس سئو

در شغل کارشناس سئو به سه صورت می‌توانید درآمد داشته باشید. به این ترتیب هر سه روش را به طور دقیق مورد بررسی قرار خواهیم داد تا به آگاهی کاملی در این زمینه دست یابید.

استخدام در شرکت: رایج‌ترین و به نوعی ابتدایی‌ترین حالت کسب درآمد در شغل کارشناس سئو استخدام در شرکت است. به این صورت شرکت‌های فعال زیادی همچون جاب تیم وجود دارند که کارشناسان را استخدام کرده و حقوق مناسبی نیز در اختیار قرار خواهند داد. حقوق و درآمد بستگی به تعداد سایت‌هایی که روی آن فعالیت دارید و همچنین تجربه شما بستگی خواهد داشت. بی شک زمانی که تجربه و همچنین دانش بیشتری در این حوزه دارید به درآمد بالاتری دست پیدا خواهید کرد.

ارائه خدمات قراردادی: در این روش با ارائه خدمات قرار دادی به صورت آنلاین، کسب و کار خود را راه اندازی کنید و سطح وسیع‌تری از خدمات را به مشتریان ارائه دهید. به این ترتیب می‌توانید به صورت انفرادی فعالیت را جلو برده و تنها روی چند سایت کار کنید. این موضوع بستگی به دانش و تجربه داشته و همچنین جراتمندی در آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بر این اساس درآمد مناسبی بدست آورده و همچنین می‌توانید اسم و رسمی برای خود بهم بزنید. همچنین آزادی بیشتری داشته و ممکن است درآمد مناسبی بدست آورید اما باید تخصص این کار را به طور کامل بدست آورید.

راه اندازی کسب و کار آنلاین: در این روش باید بگوییم که می‌توانید به وسیله بهینه سازی سایت کسب و کار خود را بدست گرفته و خدمات یا محصولاتتان را به مشتریان عرضه کنید. در این زمینه اما باید به خوبی با تمامی نکات بهینه ساختن وب سایت آشنایی داشته باشید تا به موفقیت برسید. گاها افرادی وجود دارند که این اقدام را انجام داده اما موفق نشده‌اند در نتیجه تخصص در این زمینه امر مهمی در نظر گرفته خواهد شد.

در شغل کارشناس سئو چه مهارت هایی نیاز است؟

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو از جمله گوگل دیگر مانند گذشته نیست و به همین دلیل افرادی که در شغل کارشناس سئو مشغول به فعالیت هستند باید مهارت‌های مختلفی را در این زمینه داشته باشند تا بتوانند سایت را به بهترین جایگاه و رتبه در گوگل برسانند. به عنوان مثال در گذشته زمانی که به انتهای مقالات یا وبلاگ‌ها مراجعه می‌کردید تعداد زیادی برچسب و تگ غیر مرتبط برایتان به نمایش گذاشته می‌شد، در این زمینه تصور این بود که کاربر بتواند با استفاده از کلمات مختلف به صفحه سایت مراجعه کند این در صورتی است که این روزها استفاده از برچسب نامناسب می‌تواند روند بهینه ساختن سایت را مختل کند.

در نتیجه با توجه به این موضوع در شغل کارشناس سئو متخصص باید از طیف وسیعی مهارت برخوردار باشد و برای مثال زبان‌های برنامه نویسی مهم را بشناسد. همچنین مهارت استفاده از نرم افزارهای مختلف برای آنالیز و استخراج داده برای سئو تضمینی سایت با ضمانت بازگشت وجه اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. برخی از مهم‌ترین توانایی‌های یک کارشناس در این حوزه به شرح زیر تعریف می‌شوند.

 • در ابتدا باید با موتورهای جستجو آشنایی داشته و عملکرد آن‌ها را به خوبی بشناسد تا با توجه به الگوریتم‌ها استراتژی مناسب را چیده و آن را روی سایت پیاده سازی کند.
 • توانایی استفاده از کلمات کلیدی پر ارزش با استفاده از ابزارهای مختلف، به این منظور باید با توجه به داده‌های ابزارها کارشناس بتواند بهترین کلمات را برای رتبه گرفتن انتخاب کرده و آن‌ها را به جایگاه مورد نظر برساند.
 • آشنایی مقدماتی با HTML از مهم‌ترین مهارت‌های کارشناس سئو در این زمینه است چرا که شرایطی را ایجاد خواهد کرد تا در صورت بروز مشکلات برنامه نویسی بتواند به راحتی شکل آن‌ها را رفع کند.
 • شناخت جایگاه کلمات کلیدی و همچنین کاربرد آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد، اینکه متخصص بتواند مشخص کند چه کلمه‌ای باید از چه جایگاهی برخوردار باشد و همچنین برای به رتبه رساندن آن باید از چه نوع صفحه‌ای استفاده کرد نکته حائز اهمیتی در نظر گرفته خواهد شد.
 • یکی از نکات اصلی در شغل کارشناس سئو را باید مهارت نوشتاری در نظر بگیریم، در شغل کارشناس سئو افراد باید بتوانند با محتوا نوشتن و همچنین کپی رایتینگ آشنایی داشته باشند به این ترتیب زمینه‌ای فراهم می‌شود تا محتوا با بهترین کیفیت در دسترس کاربران حاضر در گوگل قرار گیرد.
 • علاوه بر آشنایی با تولید محتوا تهیه فیلم، عکس و اینفوگرافی نیز مطرح خواهد بود که می‌بایست به طور حرفه‌ای آموزش داده شود تا سایت با کمک ترفندهای خلاقانه به بهترین رتبه‌ها در گوگل دست یابد در نتیجه این موضوع می‌تواند نکته مهمی در نظر گرفته شود.
 • توانایی ساخت لینک در صفحات کلیدی شاید اقدام آسانی در نظر گرفته شود اما باید بگوییم که در شغل کارشناس سئو برخی از افراد با قوانین لینک سازی آشنایی نداشته و به این ترتیب موجب می‌شوند تا ارزش صفحات به صفحات اشتباه انتقال پیدا کند، این فرایند روی رتبه گرفتن تاثیرات مخربی را اعمال کرده و به این ترتیب باعث خواهد شد تا نتوانید جایگاه مورد نظر را کسب کنید.
 • آشنایی با ترندهای بهینه سازی سایت و همچنین بالا بردن معلومات در زمینه الگوریتم‌ها از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که باید در شغل کارشناس سئو به درستی انجام پذیرد در نتیجه این موضوع باید مورد بررسی توجه قرار گیرد.

نکات مهم در مورد شغل کارشناس سئو

دریافت گزارش ریز هزینه‌ها در شغل کارشناس سئو: در ابتدا باید پکیج‌های مختلفی که در این زمینه ارائه می‌شود را به طور دقیق تحت نظر قرار دهید و سپس با مشورت کردن از سوی متخصصین بتوانید بهترین بسته را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید. به این ترتیب با کارشناسان یک جلسه مشاوره برگزار کرده و در این زمینه به طور دقیق با آن‌ها صحبت کنید. همچنین توصیه می‌شود تا پیش از تهیه بک لینک یا نوشتن رپورتاژ قیمت دقیق در اختیارتان قرار گیرد و تمامی آن‌ها به صورت گزارش مکتوب برایتان ارسال شود. به این ترتیب می‌توانید با بررسی هزینه‌ها تشخیص دهید که آیا تمایل به این کار دارید یا با توجه به قیمت نمی‌خواهید آن را انجام دهید.

دریافت گزارش کار و گزارش نتیجه: همانطور که گفته شد بهینه سازی سایت فرایندی زمان‌بر است و ممکن است از 2 تا 5 ماه شاهد هیچ گونه رتبه گرفتن در موتورهای جستجو نباشید که این امری طبیعی خواهد بود و نباید نگران این موضوع باشید. نکته مهم و حائز اهمیت در این زمینه را باید دریافت گزارش هفتگی و ماهانه در نظر گرفت. حتما در زمان قرارداد شرایط خود را به صورت دقیق با کارشناسان مطرح کنید تا در آینده با مشکلات مختلف رو به رو نشوید. دریافت گزارش کار و گزارش نتیجه این امکان را ایجاد خواهد کرد تا بتوانید پیشرفت وب سایت را به طور دقیق مورد توجه قرار دهید.

توجه به کیفیت محتوا در شغل کارشناس سئو: محتوا در فرایند بهینه سازی وب سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و به این ترتیب روی دریافت جایگاه تاثیرات مستقیمی دارد در نتیجه حتما این موضوع را در نظر داشته باشید. بهتر است زمانی که محتوا در اختیارتان قرار گرفت حتما آن را چک کرده و نکات مهم را لحاظ کنید تا در صورت وجود مشکلات احتمالی این فرایند به خوبی مورد بررسی شرکت قرار گیرد. در جاب تیم تمامی محتواها بر اساس اصول سئو نوشته شده‌اند در نتیجه در مدت زمان مشخص رتبه مورد نظر را بدست می‌آورید.

مراجعه به شرکت‌های متخصص شغل کارشناس سئو: بهتر است برای بهینه سازی سایت خود به دنبال شرکت‌هایی باشید که از نظر صاحبین کسب و کار تایید شده و همچنین در گوگل جایگاه ارزشمندی دارند، از جمله بهترین این مجموعه‌ها جاب تیم است که سال‌ها در زمینه ساخت وب سایت و بهینه سازی آن فعالیت داشته به این ترتیب شرایطی را ایجاد کرده تا بتوانید به بهترین نحو به رتبه و جایگاه مورد نظر خود دست پیدا کنید. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌شود تا به جاب تیم مراجعه کرده و با متخصصین گفتگو کنید.