خرید میلگرد در بورس کالا یکی از اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت کاهش اثرات آشفتگی بازار فولاد روی مصرف کنندگان واقعی می باشد. نابسامانی های ایجاد شده در بازار آهن و فولاد سبب نوسانات و افزایش قیمت مقاطع فولادی شده و سازندگان را با مشکلات زیادی در خرید و تامین میلگرد مورد نیازشان، روبرو ساخته است. خرید میلگرد از بورس کالا ، امکان تامین میلگرد مورد نیاز با قیمت پایین تر از قیمت بازار را برای سازندگان دارای پروانه ساخت محقق ساخته است. سازندگان نیز به دلیل تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار از خرید میلگرد در بورس کالا استقبال می کنند. با این حال باید توجه داشت که حداقل خرید میلگرد در بورس کالا مقدار مشخصی بوده و ثبت سفارش کمتر از این مقدار برای مصرف کنندگان میسر نیست.

برای بررسی تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار نیاز به استعلام قیمت میلگرد در بازار می باشد. به منظور مشاهده قیمت میلگرد در بازار می توانید از قیمت گذاری بنگاه های آنلاین استفاده کنید. با این حال به دلیل تفاوت قیمت گذاری بنگاه های مختلف، پیدا کردن محدوده قیمت میلگرد در بازار می تواند کمی دشوار باشد. عمران مدرن یک پلتفرم آنلاین است که با رصد مداوم قیمت میلگرد در بنگاه ها، قیمت بروز میلگرد توسط ارائه دهندگان مختلف را به صورت یکجا ارائه می دهد. بنابراین جهت یافتن قیمت میلگرد می توانید به عمران مدرن مراجعه نمایید.

روش خرید میلگرد از بورس

اشخاص حقیقی و حقوقی برای خریداری میلگرد و هر کالای دیگری از بورس کالا نیازمند اخذ کد مشتری در بورس کالا و آشنایی با روش خرید میلگرد از بورس هستند.

خرید میلگرد از بورس کالا به دلیل تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار برای سازندگانی که مقدار میلگرد زیادی نیاز دارند، انتخاب مناسبی می باشد. برای مثال قیمت هر شاخه میلگرد ۱۶ که از پرمصرف ترین میلگردهای مورد استفاده در ساختمان سازی است، در بورس کالا کمتر از قیمت آن در بازار می باشد.

اولین قدم در روش خرید میلگرد از بورس ، ثبت درخواست می باشد. متقاضیان دارای شرایط حداقل خرید میلگرد در بورس کالا باید در اولین مرحله فرم درخواست خرید خود را تکمیل نمایند. در این فرم اطلاعاتی چون مشخصات دقیق کالا، کارخانه تولید کننده، حداکثر قیمت خرید، حجم سفارش و ... توسط متقاضی تکمیل می شود.

توجه داشته باشید که برای خرید میلگرد از بورس کالا ، متقاضی باید دارای پروانه ساخت باشد. ارائه پروانه ساخت برای خرید میلگرد در بورس جهت حذف واسطه ها و دلالان و پیشگیری از ایجاد شدن بازار سیاه، ضروری است.

با تکمیل فرم درخواست خرید و ارسال آن، کارگزار شرایط معامله را بررسی کرده و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، معامله انجام خواهد شد. متقاضی نیز برای تضمین تعهد خود به خرید، مبلغی بین 10 الی 50 درصد از مبلغ کل سفارش را به حساب کارگزار واریز می کند و در صورت نیاز به کسر کارمزد، مبلغ کارمزد نیز از مبلغ پرداخت شده به کارگزار کسر خواهد شد.

در صورت برنده شدن کارگزار، متقاضی باید ظرف مدت 3 روز کاری نسبت به تکمیل مبلغ سفارش اقدام کند. متقاضی در صورت تاخیر در پرداخت مبلغ به ازای هر روز دیرکرد، باید 0.25 درصد از مبلغ معامله را تحت عنوان جریمه به فروشنده پرداخت نماید. در صورت عدم پرداخت مبلغ طی 10 روز، معامله فسخ خواهد شد.

روش اخذ کد مشتری برای خرید میلگرد از بورس کالا

همانطور که بیان شد، اولین شرط برای خرید میلگرد از بورس کالا ، دریافت کد مشتری بورس کالا می باشد. نحوه دریافت کد مشتری برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

اشخاص حقیقی برای دریافت کد مشتری باید مدارک ذیل را ارائه نمایند:

 • تصاویر کپی از صفحات شناسنامه
 • تصاویر کپی از کارت ملی
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست کد مشتریان حقیقی شامل شماره حساب به نام متقاضی، آدرس، شماره تلفن، کد پستی و ...

اشخاص حقوقی نیز می توانند با ارائه مدارک زیر نسبت به دریافت کد مشتری اقدام کنند:

 • تصویر روزنامه رسمی ثبت شرکت
 • تصویر روزنامه آخرین تغییرات شرکت
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره
 • لیست صاحبان امضا
 • لیست سهام داران بالای 10 درصد
 • شماره حساب جاری شخص حقوقی

توجه داشته باشید که حداقل خرید میلگرد در بورس کالا ، 20 تن بوده و مقدار خرید شما باید بالاتر از حداقل تناژ خرید میلگرد از بورس کالا باشد.

حداقل خرید میلگرد در بورس کالا

برای خرید میلگرد در بورس کالا قوانین خاصی وجود دارد که یکی از آن ها، محدودیت در حداقل خرید میلگرد در بورس کالا می باشد. بنابراین افرادی که تناژ میلگرد مورد نیاز آن ها کمتر از حداقل تناژ خرید میلگرد از بورس کالا است، باید میلگرد مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه نمایند.

حداقل خرید میلگرد در بورس کالا برابر 20 تن یا 20 واحد می باشد. مقدار هر واحد میلگرد در بورس کالا برابر 1000 کیلوگرم است و حداقل تعداد واحد قابل سفارش، 20 واحد است.

تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار

قیمت میلگرد در بورس کالا پایین تر از قیمت میلگرد بازار می باشد. معمولا تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار بین 7 الی 11 درصد است. به عنوان مثال قیمت هر شاخه میلگرد ۱۴ در بورس کالا معمولا 8 درصد کمتر از قیمت بازار می باشد. بنابراین خرید میلگرد در بورس کالا برای سازندگان به خصوص در تناژ بالا، به صرفه تر است. با این حال افرادی که مقدار میلگرد مورد نیاز آن ها کمتر از حداقل تناژ خرید میلگرد از بورس کالا بوده و یا مسافت محل پروژه آن ها تا کارخانه بسیار زیاد است، میلگرد مورد نیاز خود را از مراکز فروش خریداری می کنند.

دلیل اصلی تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار ، نوع عرضه می باشد. با خرید میلگرد از بورس کالا ، شما میلگرد را مستقیما از کارخانه و با قیمت رقابتی تهیه می کنید. این در حالیست که میلگرد در بازار آزاد، چند دست چرخیده و دلالان نیز در هر مرحله برای حفظ حاشیه سود خود، قیمت میلگرد را افزایش می دهند. به عنوان مثال قیمت میلگرد ۱۰ با هر بار چرخیدن بین واسطه گران، افزایش می یابد.

قیمت میلگرد در بازار و بورس

برای مقایسه قیمت میلگرد در بورس و بازار نیاز به یافتن قیمت میلگرد در بازار هستیم. برخی از بنگاه های فروش میلگرد به صورت روزانه، قیمت میلگرد در بازار را ارائه می دهند. با این حال قیمت گذاری این بنگاه ها به دلیل تفاوت در تامین، انبارداری و فروش میلگرد، با یکدیگر متفاوت است.

بهترین روش برای یافتن قیمت میلگرد در بازار، مراجعه به سایت عمران مدرن می باشد. عمران مدرن قیمت میلگرد بنگاه های مختلف را به صورت مداوم رصد کرده و قیمت میلگرد بنگاه های مختلف را به صورت یکجا و به روز ارائه می دهد. بنابراین شما می توانید قیمت میلگرد در بنگاه های مختلف را در کنار یکدیگر مشاهده نموده و قیمت ها را با هم مقایسه نمایید.

دلایل تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار

برای بررسی دلایل تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار باید پارامترهای موثر بر قیمت میلگرد در بورس و بازار را مورد بررسی قرار دهیم. به دلیل وجود محدودیت در حداقل خرید میلگرد در بورس کالا ، بسیاری از افراد قادر به خرید میلگرد در بورس نمی باشند.

قیمت میلگرد در بورس کالا بر اساس فرمول های خاص و پیچیده ای محاسبه می شوند تا ضمن تحت پوشش قرار دادن پارامترهای خارجی، قیمت بصرفه و رقابتی برای مصرف کننده داشته باشد. به طور کل، از پارامترهای اصلی موثر بر قیمت و خرید میلگرد در بورس کالا می توان به قیمت شمش فولاد در بازار جهانی، تحولات سیاسی و اقتصادی و در نهایت، نرخ ارز اشاره کرد.

قیمت میلگرد در بازار نیز تحت تاثیر مواردی چون سیاست گذاری های عرضه، نرخ ارز، شرایط بازار، قیمت جهانی فولاد، هزینه های تولید و نسبت عرضه و تقاضا می باشد. در حقیقت با محدود شدن عرضه میلگرد به بازار و یا افزایش تقاضا به صورت دوره ای، قیمت میلگرد بازار افزایش خواهد یافت. همچنین هرچه سیاست های عرضه میلگرد در بازار محافظه کارانه تر باشد نیز احتمال افزایش قیمت میلگرد در بازار آزاد افزایش می یابد.

با کنار هم قرار دادن این موارد می توان نتیجه گرفت که رفتار قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار تحت تاثیر پارامترهای خارجی مانند نرخ ارز و قیمت جهانی فولاد، یکسان می باشد و پارامترهای داخلی مانند سیاست گذاری ها و نسبت عرضه و تقاضا بیشترین سهم را در تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار دارند. همچنین همان گونه که پیش تر بیان شد، وجود محدودیت در حداقل خرید میلگرد در بورس کالا نیز سبب شده تا بخش عمده ای از تقاضا به سمت بازار آمده و باعث افزایش شدید تر قیمت بازار نسبت به بورس شود.

انواع میلگرد در بورس کالا

میلگرد در بورس کالا با توجه به سایز بندی در یکی از سه دسته میلگرد سبک، متوسط و سنگین قرار می گیرد. برای اطلاع از نوع و میزان عرضه میلگرد کارخانه های مختلف و خرید میلگرد از بورس ، باید در سایت رسمی بورس کالا با توجه به سایز میلگرد مورد نیاز خود، یکی از سه زیر گروه میلگرد سبک، متوسط و یا سنگین را انتخاب کنید. طبقه بندی میلگرد در بورس کالا به شکل ذیل می باشد.

 • میلگرد سبک از سایز 8 تا 12
 • میلگرد متوسط از سایز 12 تا 20
 • میلگرد سنگین از سایز 22 به بالا

بنابراین اگر قصد خرید میلگرد 22 از بورس کالا را دارید، باید از زیر گروه های فولاد، میلگرد سنگین را انتخاب نمایید و برای خرید میلگرد 10 به زیر گروه میلگرد سبک مراجعه کنید.

محاسبه وزن خرید میلگرد در بورس

پیش از اقدام به خرید میلگرد در بورس کالا باید حجم میلگرد مورد نیاز خود را تخمین بزنید. برای تخمین وزن میلگرد، باید تعداد میلگردهای مورد نیاز را محاسبه کرده و سپس تعداد شاخه های میلگرد را در وزن هر شاخه ضرب کنید. در صورتی که وزن میلگرد مورد نیاز شما از حداقل خرید میلگرد در بورس کالا کمتر باشد، امکان خرید میلگرد از بورس کالا برای شما مهیا نمی باشد.

برای مثال چنانچه وزن میلگرد ۱۲ برابر 10.656 و وزن میلگرد ۲۰ برابر با 29.64 کیلوگرم باشد و به 4000 شاخه میلگرد ۱۲ نیاز داشته باشید، وزن سفارش شما برابر 42.6 تن و برای میلگرد ۲۰ برابر 118.5 تن خواهد شد.

نکات خرید میلگرد در بورس کالا

کالاهای عرضه شده در بورس کالا بسته به گروه و نوع خود، زمان بندی مشخصی دارند که این زمان بندی ها در سایت بورس کالای ایران به نشانی co.ir اعلام می شود. همچنین اطلاعات مربوط به عرضه کالا نیز در این سایت قابل مشاهده می باشد. عرضه میلگرد در روزهای چهارشنبه انجام می شود، بنابراین متقاضیان خرید میلگرد در بورس کالا باید چهارشنبه ها نسبت به سفارش خود اقدام نمایند. همان طور که پیشتر نیز بیان شد، حداقل خرید میلگرد در بورس کالا برابر با 20 تن می باشد و مقدار سفارش شما باید از حداقل تناژ خرید میلگرد از بورس کالا بیشتر باشد.

کارمزدهای مربوط به خرید میلگرد در بورس کالا به شرح زیر می باشد.

 • 0.117 درصد مبلغ معامله به عنوان کارمزد کارگزار
 • 0.045 درصد مبلغ معامله به عنوان کارمزد شرکت بورس کالا
 • 0.02 درصد مبلغ معامله به عنوان کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار

بنابراین حدود کارمزد پرداختی برای خرید کالا از بورس کالا برابر با 0.182 درصد می باشد.

هنگام خرید میلگرد از بورس کالا به وزن هر شاخه آن توجه داشته باشید. وزن میلگرد کارخانه های مختلف با هم متفاوت است، برای مثال وزن میلگرد ۱۶ اصفهان از وزن میلگرد ۱۶ ظفر بناب بیشتر است. بنابراین قیمت هر شاخه میلگرد ۱۶ اصفهان بیشتر از ظفر بناب می باشد.

اگر قصد محاسبه تعداد میلگردهای خریداری شده از بورس کالا را دارید،‌ وزن کل سفارش را بر وزن هر شاخه تقسیم نمایید. برای مثال اگر اقدام به خرید 40 تن میلگرد ۱۴ اصفهان نموده اید، برای محاسبه تعداد شاخه ها می توانید 40000 کیلوگرم را بر وزن میلگرد ۱۴ اصفهان تقسیم نمایید. اگر به وزن دقیق کارخانه دسترسی نداشتید نیز می توانید از وزن های جدول اشتال استفاده کنید. وزن میلگرد ۲۲ ، وزن میلگرد ۲۵ و تمامی سایزهای استاندارد میلگرد در این جدول ارائه شده است.