شهر استانبول ترکیه از پرترددترین مقاصد خارجی در میان ایرانی‌ها است و افراد از سفر به آن اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند که برخی از آنها تحصیل، مهاجرت، کار و تفریح است. سفر به استانبول با هر هدفی که باشد برای آن دسته از افرادی که قصد دارند تا برای اولین بار به این مقصد سفر کنند با یک سوال پرتکرار همراه است و آن هم این است که آیا برای سفر به استانبول به ویزا نیاز داریم؟ پاسخ به این سوال مهم به نوع سفر یا هدف افراد از سفر به استانبول بستگی دارد. بنابراین در این مقاله تصمیم داریم تا ضمن پاسخ به این سوال برخی از رایج‌ترین انواع ویزای ترکیه را به شما معرفی کنیم.

ویزای توریستی ترکیه برای سفر به استانبول

همانطور که می‌دانید استانبول یکی از مقاصد گردشگری مطرح دنیا است. این مقصد گردشگری جذاب در کشور ترکیه و در همسایگی ایران قرار گرفته است و هزینه‌های سفر به آن نیز در مقایسه با هزینه‌های سفر به بسیاری از مقاصد خارجی دیگر ارزان‌تر است. از این رو بسیاری از افراد استانبول را به عنوان مقصد سفرهای تفریحی خود انتخاب می‌کنند. اگر شما هم قصد سفر به استانبول را دارید بهتر است بدانید که خوشبختانه بنا به معاهده‌های بین المملی که میان دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد سفرهای تفریحی مستلزم اخذ ویزای ترکیه نیست. بنابراین افراد می‌توانند بدون نیاز به طی کردن مراحل دریافت ویزای ترکیه یا صرف هزینه‌های دریافت ویزا به راحتی اقدام به خرید بلیط ارزان استانبول کنند و راهی سفر تفریحی شوند. ذکر این نکته ضروری است که این دسته از افراد لازم است موقع خروج از کشور پاسپورت خود که دست کم ۶ ماه به پایان اعتبار آن باقی مانده است را همراه داشته باشند و تنها مجاز هستند تا به مدت ۹۰ روز در مقصد بمانند و پیش از آن لازم است تا خاک ترکیه را ترک کنند.

شرایط سفر به استانبول برای تحصیل

در سال‌های اخیر و همزمان با رواج سفرهای تفریحی ایرانیان به استانبول، دسته دیگری از افراد به سبب مزایایی که تحصیل در کشور ترکیه به همراه دارد به هدف تحصیل راهی استانبول ترکیه شدند. از جمله مزایای تحصیل در ترکیه و بطور خاص در استانبول می‌توان به هزینه‌های پایین زندگی در طول دوران تحصیل، فرصت تحصیل در دانشگاه‌های رده بالای خارجی بدون آزمون ورودی و همچنین اجازه اشتغال به کار پاره وقت همزمان با تحصیل اشاره داشت. گذشته از همه اینها با توجه به مسافت کم میان ترکیه و ایران، دانشجویان ایرانی می‌توانند با هزینه کمتر و به دفعات بیشتر در طول دوران تحصیل خود به راحتی با خرید بلیط هواپیما استانبول به تهران به کشور برگردند و با خانواده‌های خود دیدار کنند. اما برخلاف سفرهای تفریحی، ایرانیانی که قصد دارند تا به منظور تحصیل راهی استانبول شوند لازم است ویزای تزکیه را اخذ کنند. برای این کار لازم است فرد متقاضی بعد از اقدام برای پذیرش از سوی یک موسسه آموزشی یا دانشگاه در استانبول به سفارت ترکیه در تهران مراجعه کند تا پس از تشکیل پرونده بتواند مراحل اخذ ویزا را در مدت زمان کمی طی کند. دانشجویان و متقاضیانی که اقدام به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای اهداف آموزشی و تحصیلی می‌کنند لازم است در نظر داشته باشند که پس از ورود به استانبول نیاز است تا با مراجعه به شعب پلیس محلی اقدام به اخذ مجوز اقامت به مدت زمان طول دوره تحصیل کنند.

شرایط اخذ ویزای کاری استانبول

از سفرهای تفریحی و تحصیلی به استانبول که بگذریم به نوع دیگری از سفرها یعنی سفر کاری می‌رسیم که افراد صرفا برای انجام تجارت یا به قصد استخدام و مشغول شدن در حرفه‌ای راهی سفر به استانبول می‌شوند. این دسته از افراد لازم است تا ابتدا اقدام به دریافت ویزای کاری ترکیه کنند و بعد از آن می‌توانند با بلیط ارزان استانبول به این مقصد سفر کنند. زیرا آن دسته از مسافرانی که بدون ویزا به استانبول سفر کرده‌اند اجازه کار در طول اقامت خود را ندارند. برای دریافت ویزای کاری ترکیه ابتدا لازم است موقعیت‌های شغلی یا کارفرمایی که به دنبال استخدام نیرو است را پیدا کرد و بعد از دریافت معرفی نامه از سوی آن شرکت یا کارفرما برای تعیین وقت مصاحبه به سفارت ترکیه در تهران و یا کنسولگری‌های ترکیه در شهرهای مشهد و تبریز مراجعه کرد. بعد از آنکه سفارت مدارک ارائه شده از سوی متقاضی را بررسی کند در صورت کافی بودن مدارک و دریافت هزینه ویزای ترکیه در نهایت ویزا را برای فرد صادر خواهد کرد. گفتنی است مدت زمان اعتبار ویزای کاری ترکیه از یک سال تا حداکثر سه سال است.

ویزای اقامت استانبول

در میان افرادی که قصد مهاجرت به خارج از کشور و اقامت در کشوری دیگر دارند نیز تعداد زیادی از افراد استانبول ترکیه را ترجیح می‌دهند. زیرا همانطور که پیشتر هم گفته شد ترکیه در همسایگی کشورمان قرار دارد و در نتیجه در صورت مهاجرت به این کشور افراد به راحتی می‌توانند با خرید بلیط هواپیما استانبول به تهران به کشور برگردند و با خانواده‌ها و اقوام دیدار داشته باشند. از طرف دیگر هزینه‌های مهاجرت به ترکیه نیز در مقایسه با دیگر کشورها مقرون به صرفه‌تر است. در هر حال این دسته از افراد برای سفر به استانبول نیاز به دریافت ویزای ترکیه دارند. برای اخذ این ویزا نیاز است تا فرد متقاضی علاوه بر ارائه مدارک هویتی اصلی یا پاسپورت معتبر، مدارک مرتبط با تمکن مالی را به سفارت ارائه دهند تا در نهایت بنا به تشخیص سفارت تا مدت زمان مشخصی مجاز به اقامت در استانبول باشند.