زمان زیادی از تولید اولین درب‌های ضدسرقت می‌گذرد و سال‌هاست که از این درب برای واحدهای اداری، تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. همیشه سوال بهترین قفل درب ضد سرقت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ وجود دارد. افراد بسیاری در پی جواب‌گویی برای این سوال اختلاف نظر دارند. اما شناخت این قفل‌ها کار چندان پیچیده‌ای نیست.

همانطور که می‌دانید، درب ضد سرقت به دلیل ساختار چندلایه، دارای مقاومت بیشتری هستند و استحکام خوبی در برابر ضربه دارند. اما مسئله‌ای که باعث افزایش امنیت آنها می‌شود، استفاده از قفل مناسب است.

هرچند که درب‌های ضدسرقت نسبت به درب‌های معمولی از امنیت بالاتری برخوردارند، ولی انتخاب نادرست قفل برای این درب‌ها به‌راحتی امنیت آنها را با خطر روبه‌رو می‌کند.

همه ما می‌دانیم که بیشتر سارقین به‌جای شکستن درب، از راه بازکردن قفل اقدام به سرقت می‌کنند. بر همین اساس، نصب قفل نامناسب عملکرد مثبت درب‌های ضدسرقت را نیز از بین خواهد برد. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی انواع قفل مخصوص این درب‌ها بپردازیم و شما را با بهترین قفل درب ضد سرقت آشنا کنیم.

قفل ضد سرقت چیست؟

اگر هنوز از تفاوت میان قفل‌های ضدسرقت و معمولی اطلاع ندارید، لازم است که در همین ابتدا کمی با آن آشنا شوید.

قفل‌های معمولی که از سال‌ها قبل مورداستفاده قرار می‌گرفت، دارای یک ساختار داخلی بسیار ساده هستند. این مدل قفل عموماً یک ‌زبانه دارند که با چرخاندن کلید وارد چهارچوب می‌شود و تمام زحمات مراقبت از درب را بر عهده می‌گیرد.

قفل‌های معمولی به دلیل داشتن مقاومت پایین و داشتن فنر داخلی به‌شدت ناایمن هستند و با ضربه، فشار یا حتی کلیدهای تقلبی به‌راحتی باز می‌شوند.

قفل هوشمند درب ضد سرقت

مدل‌های ضدسرقت از ساختار به‌روزتری برخوردارند و عموماً کیفیت بیشتری نیز دارند. درون اکثر این قفل‌ها از فنر استفاده نمی‌شود به همین دلیل با ضربه، تغییری در عملکرد آن به وجود نمی‌آید.

یکی دیگر از نکات مثبت و تمایزهای موجود در قفل‌های ضدسرقت، زبانه‌های موجود در آن است. این قفل بر اساس مدل از 3 تا 12 زبانه تشکیل شده است که درب را در جهات مختلف، داخل چهارچوب محکم می‌کند.

در این قفل‌ها تمام فشار بر روی یک زبانه نیست؛ بلکه بین زبانه‌های مختلف تقسیم می‌شود. داشتن کیفیت بیشتر و تقویت‌شدن سیلندر هم از دیگر نقاط مثبت قفل‌های ضدسرقت است که به افزایش امنیت این قفل‌ها منجر می‌شود.

سیلندر قفل درب ضد سرقت چه تفاوتی با مغزی‌های معمولی دارد؟

همان‌طور که در بخش قبل هم تا حدودی به این موضوع اشاره کردیم، سیلندر یا مغزی‌های استفاده شده در قفل‌های ضدسرقت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. مغزی این قفل‌ها معمولاً دارای دو یا سه‌زبانه هستند. این قفل‌ها از نظر قطر زبانه، مقاومت، آلیاژ به‌کاررفته در آن، ابعاد ساچمه و جنس قطعات، نسبت به مدل‌های معمولی برتری دارند.

بهترین سیلندر قفل درب ضد سرقت

تمام این موارد باعث می‌شوند تا میزان تحمل فشار در سیلندر قفل‌های ضدسرقت بسیار بیشتر از مغزی‌های معمولی باشد. در ادامه با معروف‌ترین قفل‌های درب ضد سرقت منزل آشنا می‌شویم.

معرفی انواع قفل درب ضد سرقت

در سال‌های اخیر قفل‌های ضدسرقت مختلفی توسط شرکت‌ها تولید شده که هر کدام قابلیت و ویژگی‌های مختص به خود را دارند. معروف‌ترین مدل‌های موجود در بازار عبارت‌اند از:

قفل ضدسرقت گاوصندوقی: زبانه‌های این مدل قفل ضدسرقت شبیه به گاوصندوق است و سه میله‌گرد فولادی را شامل می‌شود. زبانه قفل‌های فولادی به‌صورت مستقیم وارد چهارچوب شده و از طریق کلید مدیریت می‌شوند. این قفل دارای یک روبند (رزت قفل) است که در کارخانه نصب می‌شود و تا حدودی جلوی سوراخ‌کاری مغزی را می‌گیرد.

قفل چنگکی یا هوکی شکل: بزرگ‌ترین تفاوت این قفل با سایر قفل‌های ضدسرقت، مغزی چنگکی شکل آن است. زبانه‌های این قفل پس از قرارگرفتن در چهارچوب به‌صورت چنگک در هم تنیده می‌شوند و تنها از طریق کلید و چرخش مغزی از هم جدا خواهند شد.

قفل‌مرکزی: قفل‌های مرکزی به‌صورت عمودی و افقی درب را در چهارچوب قفل می‌کنند. این قفل از طریق کلید باز و بسته می‌شود و به کمک اتصالات میله‌ای شکل، زبانه‌های مختلف را به هم متصل می‌کند.

انواع قفل درب ضد سرقت

قفل مونو بلاک: این مدل قفل ترکیبی از دو قفل مستقل هستند که در کنار هم نصب می‌شوند. برای مدیریت این نوع قفل شما نیاز به دو کلید مجزا دارید. قفل‌های مونو بلاک به دلیل تعداد زبانه، استحکام نسبتاً بالا و دسترسی دو کلید‌ی خود معروف و محبوب شده است.

قفل ضدسرقت دیجیتالیقفل‌های دیجیتالی جدیدترین مدل ضدسرقت هستند که از نظر کارایی با مدل‌های قبل شباهت دارند. اما تمامی نقص‌های قفل‌های مکانیکی در این مدل بر طرف شده است. قفل درب ضد سرقت دیجیتال با استفاده از سیستم های رمزنگاری پیچیده و فناوری های مدرن از ترکیبات چندان پیش‌بینی نشده برای هک کردن محافظت می‌کنند.

برخی از مدل‌های قفل ضدسرقت دیجیتالی، از ویژگی های امنیتی اضافی مانند قفل چند مرحله‌ای برخوردارند که احتمال ورود غیرمجاز را به حداقل می‌رسانند. به همین دلیل این قفل‌ها از امنیت بیشتری نسبت به قفل‌های معمولی برخوردارند.

همچنین با استفاده از قفل ضد سرقت دیجیتالی دیگر نیاز به حمل کلید فیزیکی ندارید. این به معنای عدم امکان گم شدن یا سرقت کلیدها و افزایش امنیت درب خانه یا محل کار می‌باشد. از قفل دیجیتال برای کنترل دسترسی بر ورود و خروج نیز می‌توانید استفاده کنید. به عنوان مثال دسترسی به درب را برای افراد خاصی محدود کنید و حتی برنامه‌ریزی دسترسی به طور زمان‌بندی شده را ممکن سازید. این ویژگی به شما کنترل بیشتری بر روی امنیت مکان خود می‌دهد.

با توجه به مواردی که در مورد آن صحبت کردیم دور از تصور نیست که قفل دیجیتال به عنوان یکی از بهترین قفل‌های درب ضد سرقت در بازار شناخته شده‌اند. در ادامه به طور مفصل‌تری به این نوع قفل‌ها می‌پردازیم.

آشنایی با انواع قفل دیجیتال درب ضد سرقت

قفل دیجیتال درب ضد سرقت از نظر مقاومت و ساختار مغزی تفاوت زیادی با مدل‌های قبل ندارد، اما از امنیت بسیار بالاتر و عملکرد متفاوت برخوردار هستند.

قفل دیجیتال ( قفل الکترونیکی ) برای باز شدن به کلید نیاز ندارد و از روش‌های دسترسی دیجیتال مثل تشخیص چهره، اسکن اثر انگشت، پین کد، کارت مغناطیسی و... پشتیبانی می‌کند. قفل‌های ضدسرقت دیجیتالی خود به‌تنهایی دارای طراحی، قابلیت و روش‌های دسترسی مختلفی هستند.

انواع قفل دیجیتال درب ضد سرقت

 با گسترش تکنولوژی سرعت پیشرفت این محصولات نیز روزبه‌روز بیشتر شده است. به‌طوری‌که امروزه حتی از راه دور قادر به کنترل درب و مشاهده اتفاقات محیط هستیم. در ادامه با تعدادی از محبوب‌ترین انواع قفل دیجیتال و روش کار آن‌ها آشنا خواهید شد.

1. قفل درب ضد سرقت اثر انگشتی

مدل‌های اثر انگشتی با استفاده از اسکن اثر انگشت افراد، درب را باز می‌کنند. بر روی بدنه این قفل یک اسکنر کوچک تعبیه شده که با قرارگرفتن انگشت بر روی آن، عملیات اسکن آغاز می‌شود.

لازم به ذکر است که قفل اثر انگشتی درب ضدسرقت جزو امنیتی‌ترین قفل‌های دنیا به شمار می‌روند. به‌طوری‌که حتی از آن در مراکز حساس مثل آزمایشگاه، مؤسسات تحقیقاتی، اتاق‌های کار شخصی و... استفاده می‌شود.

قفل درب ضد سرقت اثر انگشتی

برای باز شدن درب با این روش، حتماً باید از قبل هویت افراد (اثر انگشت) را در حافظه قفل ثبت کنید. پس از این کار، فرد در هنگام نیاز تنها با اثر انگشت خود قادر به باز کردن درب خواهد بود. لازم به ذکر است که قفل‌های اثر انگشتی یکی از انواع مدل‌های بیومتریکی به شمار می‌روند. شما قادر هستید بنا به نوع استفاده و حساسیت محیط حتی مدل‌های تشخیص چهره، اسکن چشم و... را نیز تهیه کنید.

2. قفل رمزدار درب ضد سرقت

قفل‌های رمزی یا پین کددار نیز یکی دیگر از نمونه‌های محبوب هستند که با واردکردن رمز اجازه ورود را می‌دهند. در قفل‌های رمزی بسته به مدل آن قادر هستید تعداد خاصی رمز مستقل و مجزا را در نظر بگیرید. این تعداد در برخی مدل‌ها حتی به 20 مورد هم می‌رسد.

رمزهای در نظر گرفته شده برای قفل می‌توانند بین 4 تا 12 رقم داشته باشند که این موضوع نیز بر اساس مدل قفل تعیین می‌شود. پس از این کار، با استفاده از رمزهای ثبت شده در حافظه دستگاه، قادر به باز کردن درب خواهید بود. بر روی بدنه قفل یک صفحه‌کلید لمسی یا دکمه‌ای قرار گرفته که ورود رمز از طریق آن امکان‌پذیر است.

قفل رمزدار درب ضد سرقت

قفل‌های رمزی در نسخه‌های پیشرفته خود دارای امکانات فوق‌العاده‌ای هستند که امنیت ورود رمز را بسیار بالا می‌برد. به‌عنوان‌مثال می‌توان برای برخی از اعضای خانواده رمز یکبار مصرف تعیین کرد که بلافاصله پس از یکبار استفاده باطل می‌شود.

3. قفل‌برقی ریموت‌دار درب ضد سرقت

مدل‌های ریموتی از دسته قفل‌های کنترل از راه دور به شمار می‌روند، اما فاصله کارایی آنها محدود است. قفل ریموت‌دار درب ضدسرقت دارای یک مدار گیرنده است که می‌تواند فرکانس ارسال شده از ریموت‌کنترل را دریافت کند.

با استفاده از ریموت‌کنترل می‌توانید از راه دور و بدون نیاز به کلید درب را باز کنید. این قفل برای مکان‌های عمومی‌تر مثل شرکت‌ها، مجتمع‌های مسکونی، فروشگاه‌ها و... بسیار پر کاربرد است. نصب قفل ریموتی مانند سایر قفل‌های الکترونیکی بسیار ساده است و بر روی انواع درب چوبی، فلزی و حتی شیشه‌ای انجام می‌شود.

 4. قفل کارتی درب ضد سرقت

یکی دیگر از قفل‌های پر استفاده در مراکز عمومی، مدل‌های کارتی است. این قفل‌ها با استفاده از یک کارت مغناطیسی عملیات بازشدن درب را انجام می‌دهند و در عین کاربری آسان، امنیت فوق‌العاده‌ای دارند.

درون قفل‌های کارتی یک گیرنده و پردازنده قرار گرفته که می‌تواند کدهای مغناطیسی کارت را شناسایی کند. باتوجه‌به این موضوع، قفل تنها کارت‌هایی را تأیید می‌کند که از قبل در حافظه سیستم ثبت شده باشد. در غیر این صورت درب تحت هیچ شرایطی باز نخواهد شد.

قفل کارتی درب ضد سرقت

یکی از ویژگی‌های این مدل قفل قابلیت ابطال یا تنظیم کارت جدید است. با این قابلیت اگر یک کارت به سرقت برود و یا گم شود، به‌راحتی می‌توان آن را از حافظه حذف کرد و کارت جدیدی را جایگزین نمود.

قفل‌های کارتی برای فضاهایی که نیاز به دسترسی زیاد اما مطمئن دارد یک گزینه فوق‌العاده خواهد بود. فضاهایی مثل هتل، باشگاه، مجتمع‌های مسکونی و تجاری، کلینیک‌های درمانی و ...

5. دستگیره هوشمند درب ضد سرقت

دستگیره هوشمند یا همان دستگیره دیجیتال در واقع همان قفل دیجیتال است، اما قابلیت دیگری نیز به آن اضافه کرده‌اند. این قفل‌ها دارای یک اهرم یا دستگیره هستند که باز و بسته کردن درب بدین وسیله امکان‌پذیر است. 

ظاهر دستگیره‌های دیجیتال همانند دستگیره های مدرن قدیمی است. با این تفاوت که روش‌های متعدد دسترسی مانند اثرانگشت، رمز عبور، کارت و... به آن اضافه شده است. دستگیره‌های هوشمند یک انتخاب بسیار عالی برای درب‌های ضدسرقت هستند. زیرا با تکنولوژی و قابلیت‌های خود، کارایی درب را چندین برابر افزایش می‌دهند.

5.قفل دیجیتال کنترل از راه دور

اگر حتی مدت کوتاهی است که به دنبال قفل دیجیتال می‌گردید، احتمالاً نام قفل کنترل از راه دور به گوشتان خورده است. این قفل‌ها به‌وسیله اینترنت، به تلفن همراه شما متصل می‌شوند. از طریق این اتصال شما قادر خواهید بود تنظیمات متنوعی مثل بستن یا باز کردن درب را حتی از راه دور انجام دهید.

تاکنون با معروف‌ترین انواع قفل دیجیتال (قفل الکترونیکی) آشنا شدید، بر اساس مدل دستگاه، یک قفل هوشمند می‌تواند ویژگی‌های متنوع دیگری نیز داشته باشد. به‌طوری‌که برخی مدل‌ها حتی قابلیت مشاهده بیرون درب از طریق دوربین قفل را دارند. در ادامه به ویژگی‌هایی که یک قفل را به بهترین قفل ضد سرقت تبدیل می‌کند، بیشتر می‌پردازیم.

ویژگی‌های بهترین قفل درب ضد سرقت چیست؟

احتمالاً در هنگام خرید قفل با خود فکر می‌کنید که بهترین قفل درب ضد سرقت دارای چه ویژگی‌هایی است؟ در ادامه مهم‌ترین مواردی که باعث برتری قفل ضدسرقت می‌شود را معرفی می‌کنیم.

کیفیت بالا

قفل‌های ضدسرقت باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا پس از مدتی استفاده دچار مشکل نشوند. کیفیت پایین به‌راحتی بر روی کارای قفل نیز تأثیر می‌گذارد و امنیت آن را به‌شدت کاهش می‌دهد. اگر یک قفل دارای بدنه، قاب یا قطعات بی‌کیفیت باشد، به‌راحتی توسط ضربه آسیب می‌بیند و هیچ‌گاه نمی‌توان امنیت آن را تضمین کرد.

نصب و راه‌اندازی آسان بر روی درب

یکی از مشکلات خرید یا تعویض قفل ضدسرقت برای افراد، نگرانی بابت نصب آن است. قفل خوب باید به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که بتوان آن را به‌راحتی بر روی انواع درب ضدسرقت نصب کرد. این مسئله زمانی ارزشمند می‌شود که افراد در هنگام نصب نیازی به تعویض درب یا ایجاد تغییر در آن نداشته باشند.

یکی از دلایل محبوبیت قفل‌های دیجیتال نیز همین موضوع است. چون بدون خرابی بر روی انواع درب شیشه‌ای، چوبی و فلزی نصب می‌شوند.

بدنه ضدضربه

قاب یا بدنه قفل نقش سپر را ایفا می‌کند و اجزای داخلی قفل را در برابر اتفاقات بیرونی در امان نگه می‌دارد. به همین دلیل بدنه بهترین قفل درب ضد سرقت می‌بایست دارای قابلیت ضدضربه باشد. این ویژگی کمک می‌کند تا تلاش سارقین برای آسیب‌زدن به قفل از طریق مته یا ضربه، بی‌نتیجه بماند. اکثر قفل‌های دیجیتال دارای سیستم ضد سرقت و ضد ضربه هستند. با این سیستم در صورت بروز فشار یا ضربه قفل برای چندین دقیقه غیرفعال خواهد شد.

بهترین قفل درب چوبی

داشتن گارانتی و ضمانت معتبر

گارانتی یا ضمانت محصول نشان‌دهنده اعتبار برند است. همه شرکت‌های بزرگ دنیا برای اینکه خیال مشتریان خود را از بابت مشکل یا نقص محصولات راحت کنند، مزایایی مثل گارانتی را در نظر می‌گیرند. قفل‌های ضدسرقت نیز بهتر است از این قابلیت برخوردار باشند تا در صورت بروز هر گونه نقص، مشکلی را برای کاربران به وجود نیاورند.

برخوردار بودن از زبانه‌های مقاوم

زبانه قفل جایگاه مهمی را در حفظ امنیت قفل دارد. زیرا دقیقاً همین بخش درب را در چهارچوب حفظ می‌کند و مانع از ورود غیرمجاز می‌شود. حال فرض کنید که زبانه قفل ضدسرقت بی‌کیفیت باشد، چه اتفاق خواهد افتاد؟ پاسخ ساده است، زبانه به‌راحتی با واردکردن ضربه یا استفاده از ابزارهای مختلف، آسیب می‌بیند و درب را باز می‌کند.

دسترسی غیر قابل ممکن

وجود محفظه کلید بر روی قفل یکی از اولین نشانه‌هایی است که سارقان را به سمت خود جذب می‌کند. متأسفانه امروزه تکنیک‌های مختلفی برای باز کردن انواع قفل به وجود آمده که ورود را برای آنان امکان‌پذیر می‌کند. اگر قفل ضدسرقت دارای دسترسی دوگانه یا بدون کلید باشد، ریسک سرقت را به‌شدت کاهش می‌دهد. قفل‌های دیجیتال با حذف کلید، امنیت بالایی برای قفل به همراه خواهند داشت.

داشتن مغزی محکم و ضدضربه

مغزی یا سیلندر قفل نیز دقیقاً به‌اندازه زبانه اهمیت دارد. این بخش از قفل با استفاده از مته، واردکردن ضربه و... آسیب می‌بیند و حرکت‌دادن زبانه را امکان‌پذیر می‌کند. حتماً قفل‌هایی را انتخاب کنید که دارای مغزی مقاوم باشند و یا طراحی آنها به‌گونه‌ای باشد که دسترسی به مغزی را غیرممکن کند.

پشتیبانی از امکاناتی نظیر قفل خودکار

امروزه امکانات قفل‌ها تنها به بستن و باز شدن خلاصه نمی‌شود، بلکه ویژگی‌هایی را به همراه دارد که سبب افزایش کارای و امنیت قفل خواهد شد.

امکاناتی مثل قفل خودکار، قابلیت ضدسرقت، قفل کودک و... باعث می‌شوند تا در صورت به‌وجودآمدن هرگونه فعالیت مشکوک، قفل به طور کامل بسته شود و از محیط محافظت کند.

این امکانات نه‌تنها برای حفظ محیط بلکه در مراقبت از کودکان، افراد مسن و بیمار نیز بسیار کارآمد هستند و می‌توانند یک قفل را تبدیل به بهترین قفل درب ضد سرقت کنند.

داشتن نمایندگی فروش

قفل‌های برتر دنیا همیشه زیر نظر نمایندگی‌های فروش خود عرضه می‌شوند. خرید از نمایندگی چند مزیت بزرگ دارد. اول اینکه شما از اورجینال بودن محصول مطمئن خواهید بود ( این موضوع در کشوری نظیر ایران اهمیت بسیار زیادی دارد).

بهترین قفل ضد سرقت منزل

مزیت مهم بعدی پشتیبانی خرید است. با تهیه محصول از نمایندگی‌های معتبر شما می‌توانید از خدمات حرفه‌ای نصب، راه‌اندازی، تأمین قطعه و تعمیر قفل بهره‌مند شوید. بنابراین، برای انتخاب بهترین قفل درب ضد سرقت حتماً به داشتن نمایندگی معتبر توجه کنید.

تولید شده توسط برند معتبر

طبیعتاً هرچقدر برند تولیدکننده یک قفل معتبرتر باشد، امکان بی‌کیفیت بودن محصول نیز کاهش پیدا می‌کند. برندهای بین‌المللی به دنبال جلب رضایت مخاطب هستند و می‌دانند که بدون این شرایط نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

به همین دلیل توجه به اعتبار برند، گواهینامه‌های بین‌المللی، نظر مشتریان و تنوع محصولات تولیدی می‌تواند یکی از موارد مهم در شناخت قفل ضدسرقت باکیفیت باشد.

البته به‌جرئت می‌توان گفت که تقریبا قفل دیجیتال تنها گزینه‌ای است که همه موارد اشاره شده در این بخش را شامل می‌شود. ویژگی‌های قفل‌های الکترونیکی در کنار مقاومت درب ضدسرقت، امنیت محیط را چندین برابر افزایش می‌دهد و باعث آسایش و رفاه ساکنین می‌شود.

از کجا می‌توان قفل ضد سرقت دیجیتالی باکیفیت خرید؟

در این مقاله سعی کردیم شما را با ویژگی‌های بهترین قفل درب ضد سرقت آشنا کنیم و به معرفی مدل‌های مختلف آن بپردازیم. خرید قفل ضدسرقت مناسب و استاندارد کمک می‌کند تا نگرانی‌هایی همچون ورود به حریم شخصی، شکستن قفل، سرقت لوازم یا مدارک ارزشمند و موارد فراوان دیگر از بین برود.

با وجود قابلیت‌های بی‌شمار قفل‌های دیجیتالی، باز هم افرادی هستند که از بابت برند قفل، کیفیت محصول و حتی قیمت آن دچار تردید می‌شوند و خرید خود را به تعویق می‌اندازند.

هوک یکی از شرکت‌هایی است که محصولات برندهای معتبری همچون قفل دیجیتال کاداس را به‌صورت مجاز و در قالب نمایندگی وارد کشور می‌کند. این شرکت بسیاری از خدمات مانند آموزش، نصب، تعمیر و گارانتی این محصولات را نیز ارائه می‌دهد. همین موضوع باعث شده تا نگرانی‌های همچون بی‌کیفیت بودن قفل، غیراورجینال بودن، پیدانکردن قطعه، نبود تعمیرکار و... از بین برود.

شرکت هوک با تولید و عرضه محصولات متنوع، بستری را فراهم کرده که همه افراد بتوانند بهترین قفل و دستگیره درب ضدسرقت را با قیمت مناسب تهیه کنند. اگر به دنبال خرید انواع قفل دیجیتال مانند قفل اثر انگشتی، قفل رمزی، قفل کارتی و دستگیره دیجیتال هستید، حتماً از محصولات برند هوک دیدن کنید.