«به جای اینکه به تو ماهی بدهم، ماهیگیری را یادت خواهم‌ داد؛ این دقیقا همان کاری است که یک کوچ انجام می‌دهد!»

کوچینگ (coaching) فرآیندی است که طی آن، تفکرات خلاقانه در ذهن مراجعه‌کننده برانگیخته می‌شوند. این تفکرات به شخص انگیزه می‌دهد تا توانمندی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را به حداکثر برساند.

شاید شما هم بارها در مسیر زندگی شخصی و کاری خود، نیاز به یک راهنما و انگیزه‌دهندهٔ قوی را حس کرده باشید. خبر خوب این است که کوچینگ، این روزها در ایران بسیار رو به رشد است و سازمان‌های زیادی در این حوزه فعال هستند.

اگر به دنبال یک کوچ عالی هستید، این مطلب برای شماست! در این مقاله قصد داریم بهترین بیزینس کوچ‌های ایران را معرفی کنیم تا در مسیر رشد فردی و حرفه‌ای خود از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنید.

کوچینگ چیست؟

افراد مختلف تعاریف متفاوتی از کوچینگ دارند، اما همهٔ آن‌ها در یک نکته با هم اتفاق نظر دارند و آن هم این است که «کوچینگ، سبب بروز استعدادها و توانایی‌های بالقوهٔ فرد خواهد شد.»

فرآیند کوچینگ حرفه‌ای از نگاه فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) اینگونه تعریف می‌شود: «مشارکت با شخص مراجعه‌کننده در فرآیندی تفکربرانگیز و خلاقانه که به او الهام می‌بخشد پتانسیل شخصی و حرفه‌ای‌اش را به میزان حداکثری عملی کند.»

بسیاری از افراد مشهور، تاکید می‌کنند که کوچینگ فرد را با فرآیند یادگیری درگیر می‌کند تا خود تجربه کند، بیاموزد و استعدادهایش را شکوفا کند. به عنوان مثال اریک پرسلو، معتقد است:

«کوچینگ فرآیندی است که امکان یادگیری و توسعه را فراهم کرده است و به این ترتیب عملکرد را بهبود می‌بخشد.»

در حقیقت نقطهٔ تمایز کوچینگ با آموزش همین است؛ کوچ، آموزش نمی‌دهد؛ بلکه برای آموزش عمیق و موثر زمینه‌سازی می‌کند.

اگر به دنبال یک تعریف فارسی روان و دقیق از کوچینگ هستید، این توصیف شهاب اناری می‌تواند به شما کمک کند:

«کوچینگ، یک رابطهٔ مشارکتی تفکر برانگیز توام با اعتماد بین کوچ و مراجع است که منتهی به آگاهی و اقدام مراجع در جهت رسیدن به اهداف و حل چالش‌هایش می‌شود.»

حوزه‌های مختلف کوچینگ

کوچینگ بسیار وسیع‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. هدف مراجعه‌کننده می‌تواند رشد فردی، توسعهٔ کسب‌وکار، بهبود زندگی یا بسیاری از موارد دیگر باشد. با توجه به این اهداف، حوزه‌های مختلف کوچینگ پدید می‌آیند.

مهم‌ترین شاخه‌های کوچینگ، موارد زیر هستند:

۱- کوچینگ کسب و کار

در دنیای پر رقابت امروز، حفظ یک تجارت و کسب سود از آن کار چندان آسانی نیست. هر چقدر هم مدیر موفقی باشید و به تنهایی بار تمام مسئولیت‌ها را به دوش بکشید، باز هم گاهی نیاز به یک همراه متخصص را حس خواهید کرد.

کوچینگ کسب و کار، به صاحبان مشاغل کمک می‌کند که با جدیدترین تغییرات همسو شوند و بهترین تکنیک‌ها را برای عبور از چالش‌ها به کار بگیرند.

شرکت‌های بزرگی همچون Google، Airbnb ،Dropbox و صدها شرکت داخلی و خارجی دیگر برای استفاده از حداکثر پتانسیل خود در مسیر رشد، از کوچینگ استفاده می‌کنند.

۲- کوچینگ سازمانی

شاید در نگاه اول به این فکر کنید که کوچینگ سازمانی با کوچینگ کسب و کار، دو مفهوم یکسان است؛ اما اینطور نیست! کوچینگ سازمانی، روی افراد و تعاملات یک سازمان تمرکز دارد و زیرمجموعه کوچینگ کسب‌وکار (بیزینس کوچینگ) است.

در این فرآیند، کوچ سعی می‌کند پتانسیل‌های سازمان را تقویت کند و آن را در مسیر اهداف اصلی قرار دهد. این فرآیند در نهایت به بهبود روابط سازمانی، همسویی تمام افراد با اهداف کلی و جزئی سازمان و در نهایت سودآوری بیشتر خواهد شد.

۳- کوچینگ فردی

گاهی ممکن است شخصی در مسیر شغلی، تحصیلی، خانوادگی یا فردی دچار مشکلاتی شود. در این شرایط، کوچ می‌تواند این شخص را با توانایی‌ها و واقعیات درونی خودش آشنا کند و او را در مسیری قرار دهد که به بهترین نحو چالش‌های زندگی را حل کند. این نوع از کوچینگ با عنوان کوچینگ زندگی یا Life Coaching هم شناخته می‌شود.

کوچینگ فردی با مشاورهٔ روانشناسی و تراپی فرق دارد؛ زیرا در این مسیر، هیچ توصیه و نصیحتی در کار نیست. کوچ، فرد را با توجه به میزان توانایی‌های او، در راه پیشرفت قرار می‌دهد و در نهایت این خود فرد است که با تلاش خود می‌تواند زندگی‌اش را تغییر دهد.

Life Coach به فرد آموزش، مشاوره یا راه‌حل ارائه نمی‌دهد؛ بلکه متخصصان این حوزه با استفاده از تکنیک‌های خاص به مراجعان کمک می‌کنند تا با توجه به پتانسیل‌های خود، راه حل منحصربه‌فردشان را بیابند.

۴- کوچینگ فروش

کسب‌وکاری که نتواند محصول و خدمات خود را به بهترین شیوه به فروش برساند، دیر یا زود محکوم به نابودی است. کوچینگ فروش، به سازمان‌ها کمک می‌کند که از توانمندی‌ها و امکانات خود برای فروش بهتر و بیشتر استفاده کنند.

این حوزه از کوچینگ تنوع زیادی دارد؛ به عنوان مثال می‌تواند:

 • روی مهارت‌های فروش متمرکز باشد؛
 • به مدیریت زمان بپردازد؛
 • بهبود استراتژی‌های بازاریابی را در اولویت قرار دهد؛
 • به برقراری ارتباط بهتر با مشتریان بیشتر توجه کند.

هدف کوچینگ فروش ، افزایش درآمد، افزایش رضایت مشتری، تقویت استراتژی‌های بازاریابی و بهبود نرخ تبدیل براساس KPIهای مدنظر سازمان شماست. در نهایت، اهداف و میزان تلاش مراجعه‌کننده است که نتیجه را تعیین خواهد کرد.

۵- کوچینگ مدیران

وقتی مدیریت یک کسب‌وکار را بر عهده می‌گیرید، باید آمادهٔ رویارویی با چالش‌های گوناگون باشید. فرقی نمی‌کند به تازگی کسب‌وکار خود را به راه انداخته باشید یا مدیری کارکشته و باتجربه باشید؛ به هر حال، اتفاقات و مشکلات جدید، در همه‌جای مسیر در انتظارتان هستند!

کوچینگ مدیران، زیرمجموعه‌ای از کوچینگ کسب و کار است. کوچینگ مدیران می‌تواند دو رویکرد متفاوت داشته باشد:

 • رویکرد نخست این است که مدیر، از همان ابتدای کسب‌وکار یک کوچ را با خود همراه کرده تا با کمک او، چشم‌اندازهای کاری‌اش را ترسیم کند.
 • حالت دوم، این است خود مدیر اصول کوچینگ را بیاموزد و در ارتباط با اعضای مجموعه از مهارت‌های خود به عنوان یک کوچ استفاده کند.

کوچ در حالت اول، همراه مدیر است؛ یعنی به او بازخورد می‌دهد، راه را برایش روشن می‌کند و او را حمایت می‌کند تا راه‌حل چالش‌های مقابلش را از درون خودش پیدا کند.

چرا باید از کوچینگ استفاده کنیم؟

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا باید از کوچینگ استفاده کنیم؟ مگر نه اینکه در این فرآیند، در نهایت خودمان باید راه‌حل را بیابیم؟ پس چه نیازی به کوچ داریم؟

پیش از هر پاسخی، به آمارهای زیر از Coach Hub و ICF توجه کنید:

 • ICF به عنوان سازمان رسمی کوچینگ در جهان، بر اساس آمارهای رسمی اعلام کرده است که ۸۰ درصد افرادی که از کوچینگ بهره برده‌اند اعتماد به نفس بالاتری کسب کرده‌اند.
 • حدود ۹۶ درصد افراد برای بهبود روابط و ۹۰ درصد برای دستیابی به اهداف از کوچینگ استفاده کرده‌اند.
 • ۸۹ درصد افراد با کوچینگ به دیدگاه‌های جدید رسیده‌اند و ۸۶ درصد آن‌ها توانسته‌اند نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنند.
 • ۸۱ درصد کسانی که از کوچینگ استفاده کرده‌اند، مهارت‌های جدید آموخته‌اند و ۷۹ درصد، به رفتارهای موفق دست یافته‌اند.

بر اساس این آمارها، تاثیرات کوچینگ بسیار فراتر از جلسات آموزش یا مشاوره است. در این پروسه فرد، گروه یا سازمان به خودباوری می‌رسد و می‌تواند راهکارهایی برای مشکلات خود بیابد که بر اساس توانمندی‌های خودشان است. کوچ، مراجعه‌کننده را با واقعیات روبه‌رو کرده و چالش‌ها را بر اساس پتانسیل‌های او تعریف می‌کند.

پس به دلایل زیر باید از کوچینگ استفاده کنیم:

 • رسیدن به شناختی دقیق از نقاط قوت و ضعف خود؛
 • کسب اعتماد به نفس لازم برای حل مسائل؛
 • تقویت توانایی‌های ذهنی و فردی برای عبور از چالش‌ها؛
 • دستیابی به مهارت‌های فردی و جمعی مفید؛
 • استفاده از قدرت تفکر و پتانسیل‌های درونی خود فرد برای حل مشکل.

معرفی ۱۰ کوچ برتر ایران

حالا که به خوبی با فرآیند کوچینگ و انواع آن آشنا شدیم، وقت آن است که بهترین کوچ‌های ایران را بشناسیم. این افراد، به دلیل کسب موفقیت‌های متعدد در این حوزه، مورداعتمادترین کوچ‌های ایرانی هستند و می‌توانند به شما و کسب‌وکارتان در مسیر رشد بسیار کمک کنند.

اگر به دنبال یک کوچ خوب هستید یا حتی می‌خواهید کوچینگ را به صورت حرفه‌ای بیاموزید، این فهرست را به دقت بررسی کنید:

C:\Users\ASUS\Pictures\1.png

 ۱- شهاب اناری

دکتر شهاب اناری بهترین کوچ ایرانی بوده که در سطح بین‌المللی هم کاملا شناخته شده است. او در سال ۱۳۷۶ رتبهٔ ۱ کنکور سراسری در رشتهٔ علوم تجربی را کسب کرد و بیش از ۲۵ سال است که به عنوان یکی از شاخص‌ترین چهره‌ها در حوزهٔ آموزش فارسی‌زبانان به شمار می‌آید. با توجه به سابقه و برند موفق شهاب اناری در کل کشور ایران در دو دهه گذشته، می‌توان او را یکی از مورداعتماد‌ترین و بهترین کوچ‌های ایران دانست.

از جمله افتخارات مهم شهاب اناری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جزء ۲۵ مهاجر برتر کانادا در سال ۲۰۲۰؛
 • همکاری با سخنرانان بزرگی همچون آنتونی رابینز، دیپاک چوپرا، رابرت کیوساکی، جک کنفیلد و برایان تریسی؛
 • سابقهٔ رهبری در سازمان ICF کانادا (تورنتو) و انجمن سخنرانان حرفه‌ای کانادا (CAPS)؛
 • جزء ۱۰ درصد برتر سخنرانان حرفه‌ای کانادا (CAPS)؛
 • جزء نویسندگان مجله فوربز؛
 • متخصص حوزهٔ برندینگ از موسسهٔ Reach کانادا؛
 • معرفی به عنوان یکی از متخصصان خبرهٔ آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۵؛
 • موسس دوره تربیت کوچ حرفه‌ای ستاره شمال، که یکی از پرطرفدارترین دوره‌های کوچینگ ایران است؛
 • عضو هیئت موسسان انجمن کوچینگ ایران؛

جالب است که نظر برخی از بزرگان جهان را درباره شهاب اناری بدانید:

 • برایان تریسی: شهاب اناری یکی از بهترین سخنرانان امروز جهان است.
 • جک کنفیلد: شهاب اناری یک منبع عالی برای کارآفرینان است.
 • پادکست بین‌المللی Thought Leader Revolution: شهاب اناری، آنتونی رابینز ایران است.

دکتر شهاب اناری در حال حاضر، در آکادمی خود علاوه بر ارائهٔ خدمات مختلف کوچینگ، به برگزاری دوره‌های زیر هم می‌پردازد:

 • دوره VIP آموزش کوچینگ ستاره شمال با ارائه مدرک رسمی از فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF)
 • دوره تربیت مدرس شکوفایی (با مدرک رسمی آی سی اف)
 • دوره بیزینس کوچینگ و برندسازی شخصی (با مدرک رسمی آی سی اف)
 • کارگاه‌های آموزشی رایگان در زمینهٔ مدیریت گفت‌وگو، کشف اهداف وجودی، مهاجرت و…

در صورتی که به استفاده از خدمات کوچینگ یا شرکت در دوره‌های آموزشی آکادمی شهاب اناری علاقه‌مند هستید، می‌توانید با مراجعه به آدرس shahabanari.com بیشتر با خدمات این مجموعهٔ حرفه‌ای آشنا شوید.

C:\Users\ASUS\Desktop\2.jpg

 ۲- تیمور میری

تیمور میری یکی از قدیمی‌ترین کوچ‌های ایرانی است. نخستین تجربیات کاری او در زمینهٔ صنایع نفت و گاز بوده و بیش از ۳ دهه در زمینهٔ رهبری و مدیریت فعالیت کرده‌ است. او در سال ۲۰۰۳ کسب‌وکار خود را آغاز و در سال ۱۳۹۲ با همراهی مریم معتمد، آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان را راه‌اندازی کرد. میری از سال ۲۰۱۳ در حال برگزاری دوره‌های مهارت کوچینگ تحت نظارت ICF است.

C:\Users\ASUS\Desktop\3.jpg

 ۳- علی مس‌چی

علی مس‌چی، نفر بعدی فهرست بهترین کوچ‌های ایران است. او حدود ۳۰ سال است که در زمینهٔ مدیریت و کسب‌وکار فعال است و مدیریت ۵ کسب‌وکار را به‌صورت همزمان بر عهده دارد. مس‌چی در سال ۱۳۹۷ به عنوان مدرس برتر مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان شناخته شد و هم اکنون، دوره‌های جامع آموزش مهارت‌های کوچینگ را برگزار می‌کند. صاحبان کسب‌وکارهای ایرانی، علی مس‌چی را به عنوان یکی از بیزینس کوچ‌های شناخته‌شدهٔ ایران می‌دانند.

۴- محمدمهدی ربانی

C:\Users\ASUS\Desktop\4.jpg

محمدمهدی ربانی سابقهٔ تحصیل در دانشگاه‌های زوریخ و مادرید را دارد و هم‌اکنون، استاد ارشد آکادمی صادرات آلمان (وابسته به دانشگاه اشتاین باس) است. او در سنین جوانی به عنوان ویزیتور کتاب و دارو کار می‌کرد و پس از پایان تحصیلات خود، تصمیم گرفت مجلهٔ کارآفرینی «پنجره خلاقیت» را راه‌اندازی کند. ربانی در حال حاضر رئیس هیئت مدیرهٔ شرکت داروسازی دیموند و برگزارکنندهٔ دوره‌های یک سالهٔ بیزینس کوچینگ به صورت حضوری است.

۵- مسیح جوادی

مسیح جوادی یکی از ایرانیانی است که در چند سال اخیر، سری در میان سرها در عرصهٔ بیزینس کوچینگ درآورده است . او موسس مرکز IBC یا کوچینگ کسب‌وکار ایران بوده و در سال‌های اخیر، یکی از فعال‌ترین کوچ‌های ایران به خصوص در زمینهٔ سیستم‌سازی  کسب‌وکار بوده است. جوادی در حال حاضر دورهٔ جامع بیزینس کوچینگ را برای علاقه‌مندان این حوزه برگزار می‌کند.

C:\Users\ASUS\Desktop\5.jpg

۶- منیر چگینی

رشتهٔ اصلی منیر چگینی در دورهٔ کارشناسی، روانشناسی بوده است. او پس از پایان دورهٔ کارشناسی در دانشگاه بولونیا ایتالیا، وارد مقطع کارشناسی ارشد همین دانشگاه در رشته مدیریت کسب‌وکار شد. چگینی معتقد است که زندگی‌اش در ایتالیا با کوچینگ تحول یافته است؛ به همین دلیل ۵ سال در این زمینه آموزش،‌ مطالعه و تحقیق کرد تا این خدمات را به دیگران هم ارائه دهد.

او از موسسهٔ Solution Focus Coaching مدرک خود را دریافت کرده و تنها نمایندهٔ رسمی این موسسه در خاورمیانه است.

C:\Users\ASUS\Desktop\6.jpg

۷- یاسر متحدین

C:\Users\ASUS\Desktop\7.jpg

یاسر متحدین خالق و مالک برند فراکوچ است؛ این موسسه بزرگ‌ترین مرکز آموزش کوچینگ در ایران است. متحدین، دارای مدرک بین‌المللی کوچینگ بوده و دوره‌های آموزشی تحلیل رفتار DISC، نظریه انتخاب و واقعیت درمانی ویلیام گلاسر و دورهٔ مربیگری مهارت‌های زندگی را گذرانده است.

او از سال ۱۳۹۴ به صورت تخصصی فعالیت در حوزه کوچینگ را آغاز کرد و در حال حاضر یکی از افراد موفق در این حوزه به شمار می‌آید. یاسر متحدین عضویت در انجمن مدیریت منابع انسانی ایران، نمایندگی سازمان ملل متحد unido عامل توسعه خوشه‌های صنعتی CDA و مشاور سازمان صنایع کوچک در طرح مطالعاتی توسعه خوشـه‌های صنعتی را در کارنامه کاری خود دارد.

۸- حسین طاهری

C:\Users\ASUS\Desktop\8.jpg

حسین طاهری مدیر عامل آژانس تبلیغاتی ۱۲۸ است. او از اواسط دههٔ ۸۰ فعالیت در حوزهٔ سخنرانی‌های مربوط به کسب‌وکار را آغاز کرد و تا کنون مشاور بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ بوده است. او در حال حاضر علاوه بر خدمات کوچینگ کسب و کار، دورهٔ بیزینس کوچینگ پاویون را به صورت حضوری برای علاقه‌مندان این حوزه برگزار می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت hosseintaheri.ir مراجعه کنید.

۹- ماهان تیموری

ماهان تیموری نیز یکی از جدیدترین چهره‌ها در حوزهٔ کوچینگ است. او در سال ۱۳۹۷ به عنوان یکی از کارآفرینان برتر شناخته شد و تا کنون ۹ جلد کتاب در حوزهٔ رهبری، مدیریت و کوچینگ منتشر کرده است. تیموری، برگزارکنندهٔ دورهٔ آنلاین آموزش بیزینس کوچینگ است.

۱۰- صابر اسکندری

صابر اسکندری نخستین بیزینس کوچ تخصصی حوزهٔ زیبایی و بنیان‌گذار مرکز بیزینس کوچینگ آلفا (ABC) در ایران است. او نخستین دوره کوچینگ در حوزه زیبایی را در سال ۱۳۹۹ به صورت ویدیوهای ضبط‌شده با نام دوره جامع الهگان زیبایی (آرایشگر میلیونر) منتشر کرد.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم به صورت اجمالی، به بهترین کوچ‌های ایرانی اشاره کنیم. شهاب اناری، تیمور میری و علی مس‌چی در صدر لیست ارائه‌شده قرار دارند. قطعا جای بسیاری از بزرگان در این فهرست خالی است و این مقالهٔ کوتاه، به هیچ‌ وجه حق مطلب را دربارهٔ عزیزان یادشده ادا نخواهد کرد. با این حال امیدواریم بتوانید با کمک این متخصصان، راه خود را در مسیر کسب‌وکار و زندگی بیابید یا در صورت علاقه، مسیر یادگیری کوچینگ را به بهترین نحو آغاز کنید.