وردپرس در همه‌جای دنیا از جمله ایران طرفداران خود را دارد و این افراد در رویدادهایی به نام وردپرس سامیت دور هم جمع می‌شوند تا در مورد تجربیات خودشان یا اساتید رویداد، تازه‌های وردپرس، ایده‌ها و راه‌کارها صحبت و کسب تجربه کنند. بر همین اساس رویداد وردپرس سامیت (گردهمایی فعالان وردپرسی‌های ایران) توسط ژاکت، مرجع وردپرس ایران شکل گرفت و این رویداد در روز جمعه، ۳ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۶ در مرکز همایش های هتل قلب تهران توسط مجموعه ژاکت برگزار شد. در ادامه با گزارش اختصاصی از این رویداد و اتفاقات مربوط به آن همراه باشید.

خلق ارزش رویداد وردپرس سامیت در چیست؟

اصل موضوع کنار هم آمدن وردپرس‌کارها و علاقه‌مندان به وردپرس است. رویداد WordPress Summit یک گردهمایی تخصصی ویژه جامعه وردپرسی‌های ایران و کسب‌وکارهای مبتنی بر وردپرس و علاقمندان به وردپرس است که با هدف افزایش سطح دانش و شبکه‌سازی وردپرس‌کارها و علاقه‌مندان به وردپرس برگزار گردید. به همین خاطر، ایونت وردپرس سامیت بهترین فرصت برای متخصصان و علاقه‌مندان به وردپرس در ایران بود تا با شرکت در آن بتوانند از مهم‌ترین موضوعات پیرامون این حوزه مطلع شده و از تجربیات متخصصان مطرح و اساتید حرفه‌ای اکوسیستم استارتاپی ایران بهره‌مند شوند.

شرکت در رویداد WordPress Summit نه تنها برای دوستداران و علاقه‌مندان به این CMS موثر بود، بلکه برای توسعه‌دهندگانی که به‌دنبال ارتقای سطح دانش فنی و مهارت‌­های خود بودند، نیز به گفته خودشان یک تجربه تکرار نشدنی بود.

موضوعات اصلی سخنرانی که در رویداد وردپرس سامیت ارائه شدند به شرح زیر می باشد:

  • کسب درآمد از وردپرس
  • استفاده از CMS وردپرس تا کجا؟
  • سئوی 2023 در وبسایت‌های وردپرسی
  • تولید محتوای وبسایت‌ها با هوش مصنوعی
  • سرویس‌های نوین لجستیکی در فروشگاه‌های اینترنتی
  • بهبود تجربه کاربری در وبسایت با مارکتینگ اتومیشن
  • درآمد دلاری از رویا تا واقعیت در وردپرس

در روز برگزاری رویداد، اکثر افراد تاثیرگذار حوزه وب و وردپرس فارسی حضوری پررنگ داشتند. و مجری این رویداد آقای آرش سروری برنامه ساز فناوری و مجری توانمند رویدادهای مهم استارت آپی بودند که خوش آمدگویی مراسم با ایشان شروع و در ادامه توسط ایشان راهبری میگردید.

سخنران اول: علی حاجی محمدی ( موسس همیاروردپرس و ژاکت)

اولین سخنرانی که به روی صحنه رویداد آمد با موضوع " کسب درآمد از وردپرس"، علی حاجی محمدی بود. او در این سخنرانی با لحنی جذاب و ساده به شرکت کنندگان آموخت تا نگاهی دقیقتر به کسب و کارها بندازیم و نقاط ضعف و قوت خودمون را پیدا کنیم جمله “طراحان سایت ثروتمند میشوند” توجه همه را به خود جلب کرد و با مطرح کردن روش های درآمدزایی صحیح مانند ساخت محصول و ارائه خدمات با درک درست نیاز کاربران صحبت های خود را ادامه داد.

سخنران دوم: آقای لقمان آوند ( موسس سون لرن)

ارائه دوم رویداد با لقمان آوند با موضوع "وردپرس تا کجا؟”  ادامه یافت، ایشان از سختی های مسیر کار و تجربه هایی که در سال های طولانی به دست آورده بودند صحبت کردند و نکات آموزنده بسیار مهمی را مطرح کردند. همچنین تمام چالش های کار و فراز و فرودهایی که با وردپرس داشتند و مزایا و معایبش رو به نحوی عنوان کردند که باید گفت همه شنوندگان رو به فکر فرو برد و مسیر راه یک استارتاپ را مثل خورشید مشخص کردند. ایشان در ادامه ارائه خود افزوند: جمله‌ای هست که می‌گوید نادان و پول بالاخره از هم جدا می‌شوند، بسیاری از مدیران کسب‌وکارها سرمایه‌های زیادی را هدر داده‌اند و به هدفشان نرسیده‌اند، چون پول هوشمند است و منتظر تصمیم‌های اشتباه کسی نمی‌ماند

سخنران سوم: علی حسینی ( موسس سئولب و مدیر سئو سابق دیجیکالا )

در ارائه سوم، علی حسینی سخنرانی خود را شروع کرد که موضوع صحبت های او درباره "سئو و سرعت سایت وردپرسی ۲۰۲۳ " بود. مهم ترین و اساسی ترین بحث درمورد سئو و بهینه بودن یک سایت Mobile Friendly بودن است که حسابی در این مورد صحبت شد و نکاتی مانند داشتن ردیس کش ، CDN ، سرور و هاست مناسب و بهینه سازی سایت برای تایید فاکتور های مهم گوگل از نظر سرعت سایت مطرح شد.

زمان استراحت و شبکه سازی شرکت کنندگان

پس از پایان سه سخنرانی اول ارائه دهندگان، نوبت به استراحت و زمان شبکه سازی و ارتباطات شرکت کنندگان رسید. در این فضای همراه با سرو قهوه بن مانو، تعامل و گفت و گو بین افراد شرکت کننده رواج بسیاری داشت و بازار عکاسی و سلفی یادگاری به لطف حضور مسکات وردپرس ( عروسک wapuu) در بین شرکت کنندگان بسیار داغ بود.

سخنران چهارم: هادی تایانلو ( هم‌بنیان‌گذار تاپین)

با شروع بخش دوم رویداد، سخنران چهارم آقای هادی تایانلو روی صحنه آمدند. موضوع صحبت های ایشان درباره “سرویس‌های نوین لجستیکی برای فروشگاه‌های اینترنتی” بود. در این ارائه از مراحل سرویس فولفیلمنت صحبت شد و فرایند صفر تا صد ارسال یک کالا در فروشگاه های اینترنتی و خدمات لجستیک فروشگاه های اینترنتی بصورت کامل توضیح داده شد.

سخنران پنجم: ژان بقوسیان ( موسس مدیرسبز)

نوبت به ارائه پنجم رویداد با سخنرانی آقای ژان بقوسیان رسید که خیلی از مخاطبان برای آن لحظه شماری میکردند. موضوع صحبت های ایشان درباره “تولید محتوای وبسایت‌‌ها با هوش مصنوعی” بود که موضوع بسیار داغ و مورد علاقه این روزها می باشد. ایشان درباره اهمیت تولید محتوا به روش درست و حرفه ای با هوش مصنوعی صحبت کردند و راه های استفاده از معروف ترین هوش مصنوعی حال حاضر یعنی ChatGPT را توضیج دادند

سخنران ششم: وحید بهرامیان (مدیرعامل ژاکت)

پس از صحبت های جذاب آقای بقوسیان نوبت به سخنرانی ششم رسید و آقای وحید بهرامیان ( مدیر‌عامل ژاکت ) با موضوع ارائه “بهبود تجربه کاربری با مارکتینگ اتومیشن” روی صحنه آمدند. ایشان تجربیات و نکات مربوط به نوع و روش بررسی الگوی رفتاری مشتریان را به صورت کامل و با جزئیات به اشتراک گذاشتند.

سخنران هفتم: علی اقدم ( موسس BetterStudio )

و آخرین سخنران رویداد وردپرس سامیت آقای علی اقدم بودند که با موضوع “درآمد دلاری از رویا تا واقعیت در وردپرس” روی صحنه آمدند. ایشان درباره سختی ها و چالش ها و همینطور نیازمندی های لازم برای رفتن به سراغ درآمد دلاری صحبت کردند که ممکن است مناسب هر کسی نباشد.

و در پایان با اتمام سخنرانی هفتم، رویداد وردپرس سامیت ۲۰۲۳ با برگزاری مجموعه ژاکت به پایان رسید و پس از گرفتن عکس دسته جمعی رویداد، گردهمایی وردپرسی ها بعد از تقریبا ۹ ساعت باهم بودن به اتمام رسید.

حامیان اصلی رویداد وردپرس سامیت متشکل از برندهای مطرح اکوسیستم استارتاپی ایران بوده است:

آپارات، تاپین، دیدار، زرین پال، هاست ایران، تریبون، بن مانو، sms.ir، فراموج، هیروباکس، همیاروردپرس و ژاکت آکادمی

و همچنین حامیان رسانه‌ای رویداد:

سون لرن، جت سئو، نوین هاب، الوکانتنت، سبزلرن، کارنگ، سخت افزار مگ، ایرانیان استارتاپ، اکوموتیو، تکراتو، چیپست مگ، الکسیرمگ، ایران دکونومی و همراه پرس بوده اند.

در کل اطلاع رسانی رویداد وردپرس سامیت ۲۰۲۳ در رسانه های ژاکت و سایر رسانه های مرتبط بیش از ۴ میلیون بازدید را به همراه داشت که باعث همراهی و ثبت نام و حضور بیش از ۸۰۰ شرکت کننده بصورت حضوری و آنلاین گردید. این رویداد با توجه نظرات شرکت کنندگان، مهمانان و حامیان، بسیار کاربردی و مهیج برای تمامی علاقه مندان و فعالان وردپرس و کسب و کار های اینترنتی بود که با مشاهده و نکته برداری صحبت ها و سخنان ارائه شده رویداد می توان از تجربیات بزرگان این حوزه استفاده کرد و پیشرفت چشمگیری در کسب و کارها را به وجود آورد. جهت مشاهده و تهیه ویدئوی رویداد تخصصی وردپرس‌سامیت (WordPress Summit) می‌توانید هم‌اکنون وارد لینک شوید.