کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی؟! چه از این بهتر! بیشتر جوانان به دوره سربازی به چشم یک تونل وحشت نگاه می کنند. خوشبین ها آن را دست کم، یک دست انداز اعصاب خرد کن بر سر راه زندگی و آینده خود می دانند. حالا سربازی هر کدام که باشد در این شکی نیست که باید آن را گذراند. ایران از جمله کشورهایی است که که سربازی در آن اجباری است. سربازی به دورانی از خدمت نظامی گفته می شود که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، همه مردان ایرانی پس از رسیدن به سن 18 سالگی باید آن را ادا کنند. بیشتر جوانان ایرانی یک نگرانی عمده دارند: کار! این دغدغه در بین جوانان تحصیل کرده شدیدتر است. طبیعی هم هست!

کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی

جوان تحصیل کرده چه می خواهد؟

جوان تحصیل کرده فقط و فقط کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی می خواهد! چرا؟ چرا ندارد! چون می خواهد به محض پایان تحصیل به بازار کار ملحق شود و کاری شایسته و متناسب با تحصیل خود بیابد. اما در اینجا یک مانع وجود دارد: خدمت سربازی. این دوره می تواند شانس و فرصت پیدا کردن یک کار درخور را کاهش دهد. پس راه چاره چیست؟ یکی از این راه ها، انجام پروژه کسر خدمت است.

با کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی در خانه بمانید!

اگر شما در زمینه رشته تحصیلی خود، طرح هایی ابتکاری دارید، کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی را جدی بگیرید. اگر هم ازدواج کرده اید آن را جدی تر بگیرید. قطعا وقتی خانواده تشکیل داده اید دوری از شهر خود را اگر نه ناممکن ولی خیلی سخت خواهید یافت. اگر بتوانید هیئت داوران نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را به ارزش کار خود متقاعد کنید، کسر خدمت و حتی امریه دانش بنیان را هم برنده خواهید شد. این یک دستاورد بزرگ است؛ به ویژه برای دانشجویانی که نمی خواهند بین زمان تحصیل و کار آنها وقفه ای ایجاد شود.

تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت

مزایای کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی

کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی مزایای زیادی دارد. در واقع شما با یک تیر چند هدف می زنید. اول اینکه به طور خودکار مدت زمان سربازی شما کم می شود. مقدار این کسری بستگی به تازگی پروژه شما و نظر هیئت داوران دارد. البته در اینجا یک شانس هم دارید. خود پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری می تواند، پروژه شما باشد. از آنجا که این پایان نامه این مقاطع زمان برند، سازمان نیروهای مسلح آن را می پذیرد. شما باید پایان نامه را به رزومه خود ضمیمه کرده و به صورت لوحی فشرده به یکی از سازمان های تابع نیروهای مسلح ارسال کنید.

محل خدمت تان را مشخص کنید!

یکی دیگر از مزایای کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی، این است که محل خدمت شما یگانی است که طرح تان را پذیرفته است. با این مزیت، شما تا حدود زیادی می توانید محل خدمت خود را مشخص کنید. گر چه بسته به ارزش پروژه خود، مدت زمان خدمت شما متغیر خواهد بود. مثلا اگر دو پروژه از شما پذیرفته شود تا 19 ماه کسری خدمت هم شامل تان می شود. اگر در این زمان محل خدمت شما در یک منطقه محروم تعیین شده باشد این معنایی جز صدور کارت پایان خدمت ندارد. البته در اینجا نباید یک نکته مهم را فراموش کنید:گذراندن دوره آموزشی برای همه مشمولان اجباری است. شما باید دوره آموزشی را طی کنید.

چند حقیقت ضروری!

حالا که بحث کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی به اینجا کشید باید چند واقعیت ضروری را با شما در میان بگذاریم. برای دریافت پروژه کسری خدمت سربازی، نباید غیبت غیر موجه از ادای خدمت سربازی در کارنامه شما ثبت شده باشد. این وضعیت به معنای نابودی رویای کسر خدمت شما است. پروژه ارائه شده شما باید با مدرک تحصیلی تان متناسب باشد. حتما و حتما باید در جلسه ای که هیئت داوران برای بررسی کار شما برگزار می کند، حاضر شوید. طبعا وقتی حضور شما در جلسه مصاحبه ضروری است، این ضرورت برای حضور در جلسه دفاع واجب تر است. شما باید از پروژه خود دفاع کنید. بله! درست مانند جلسه دفاع از پایان نامه در دانشگاه.

پروژه کسری خدمت کارشناسی

آیا نیروهای مسلح فقط پروژه کسری خدمت کارشناسی ارشد را می پذیرند؟ خیر! پروژه کسری خدمت کارشناسی هم پذیرفته می شود. دانشجویان لیسانسه یا مقطع کارشناسی هم می توانند از مزایای پروژه خدمت سربازی نخبگان بهره مند شوند. دانشجویان نخبه یا به اصطلاح برتر (فناور) می توانند با همان مدرک کارشناسی، پروژه ارائه دهند. پروژه آنها هم مانند مقاطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکتری توسط هیئت داوران بررسی می شود. در صورت پذیرش، آنها می توانند پروژه ها و طرح های تحقیقاتی خود را بیرون از یگان، در جایی مثل شرکت های پژوهشی و دانش بنیان، دنبال کنند. حتی حقوق آنها هم از سایر سربازها بیشتر است.

مراحل کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی

برای کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی چه مراحلی را باید طی کنیم؟ برای شروع شما سه انتخاب دارید. یکی از آنها مراجعه به بنیاد علمی نخبگان است. البته نه هر بنیادی! شما باید به بنیادی که تابع نیروهای مسلح است مراجعه کنید. آدرس این بنیاد بزرگراه شهید صیاد شیرازی، پایین تر از رسالت، پادگان شهید خلیل زاده، بنیاد نخبگان نیروهای مسلح است. با ارائه مدارک و رزومه کاری، پرونده ای برای شما در این مکان تشکیل می شود. یادتان باشد که کارت ملی خود را هم به همراه داشته باشید.

روش دومسازمان های دیگر!

روش بالا شناخته شده ترین راه برای کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی است. اما آیا تنها راه است؟ خیر! علاوه بر این بنیاد، سازمان های دیگری هم نیاز خود به پروژه های دانشجویی را اعلام می کنند. شما می توانید با استعلام این سازمان ها، خود را به آنها معرفی نمایید. اگر پروژه شما با نیازهای اعلام شده سازمان همخوانی داشت، به بنیاد ملی نخبگان معرفی می شوید. با تشکیل پرونده در این سازمان، پروسه کسری خدمت شما کلید می خورد.

انجام پروژه های دانشجویی

پایان نامه راهی برای کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی

یک راه دیگر برای اخذ کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی، پایان نامه است. می دانیم که پایان نامه های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زمان برند. به همین دلیل هم این پایان نامه ها شامل قانون کسر خدمت می شوند. شما می توانید پایان نامه خود را، در صورت قوی بودن، به بنیاد ملی نخبگان ارائه دهید. اگر محتوای پایان نامه، با موافقت هیئت داوران بنیاد نخبگان نیروهای مسلح روبرو شد، شما مشمول کسری خدمت خواهید شد. پروژه کسری خدمت کارشناسی ارشد و دکتری، فرصت بزرگ شما است.

انجام پروژه کسر خدمتشباهت ها و تفاوت ها

کسر خدمت با انجام پروژه دانشجویی: تفاوت پروژه دانشجویی با پروژه کسر خدمت! تفاوتی با هم دارند؟ شاید مهم ترین تفاوت این دو مربوط به زمان اقدام باشد. کسری خدمت به اقدامات شما قبل از خدمت سربازی مربوط می شود. در پروژه دانشجویی، مدت زمانی که در حال انجام پروژه هستید به عنوان زمان سربازی شما لحاظ می شود.