در دنیای مدرن همه‌چیز به سمت هوشمند‌شدن حرکت می‌کند. وسایل نقلیه هوشمند، خانه‌ها و وسایل سرمایشی و گرمایشی هوشمند، همگی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا زندگی بشر را راحت‌تر کنند. در این دنیای جدید، هوشمندسازی هتل‌ها می‌تواند به رونق این کسب و کار، جلو افتادن از رقبا و افزایش رضایت مشتری کمک کند. یک هتل هوشمند با داشتن سیستم هوشمند تاچ، نه تنها یک تبلیغ فوق‌العاده محسوب می‌شود، بلکه می‌تواند با فراهم آوردن رضایت مهمانان و پرسنل بر محبوبیت هتل بیفزاید.

اگر قصد دارید هتل خود را هوشمند کنید، ما در این‌جا اطلاعاتی را که نیاز دارید گرد‌آورده‌ایم.

هتل هوشمند چیست؟

هتل هوشمند ، هتلی است که وسایل مختلف موجود در آن به اینترنت متصل هستند و می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار‌کرده و به شکل یکپارچه عمل کنند. هوشمند سازی هتل می‌تواند در سطح اتاق، فضاهای عمومی، پارکینگ‌ها و رستوران انجام شود. یک هتل کاملا هوشمند این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که همه این فضاها را به شکل یکپارچه و از طریق یک سیستم مرکزی مدیریت نمایید.

اگر قصد دارید هتل خود را به تدریج هوشمند کنید، می‌توانید از هوشمند‌سازی اتاق‌ها شروع کنید و بر اساس بودجه و برنامه ‌ریزی قبلی این هوشمند‌سازی را به سایر قسمت‌های هتل گسترش دهید. اگر این فرآیند را به شکل اصولی و با کمک یک شرکت متخصص در هوشمند‌سازی انجام دهید، در انتها می‌توانید همه بخش‌های هوشمند‌شده را به هم متصل کرده و به شکل یکپارچه مدیریت کنید.

بیایید بخش‌های مختلف سیستم هوشمند تاچ را بررسی کنیم.

 

هتل هوشمند

اتاق هوشمند

اتاق هوشمند بخش مهمی از یک هتل هوشمند است که مجهز به سیستم هوشمند تاچ می‌باشد. اتاق‎ها محل استراحت مهمانان و مهمترین قسمتی هستند که راحتی و آسایش را برای افراد فراهم می‌کنند. پس اگر قصد هوشمند‌کردن هتل را دارید، از اتاق‌ها شروع کنید.

یک اتاق هوشمند این امکان را  برای مهمان فراهم می‌کند که از طریق نرم‌افزار نصب شده روی تلفن همراه، سیستم هوشمند تاچ یا یک دستگاه کنترل مرکزی سیار، ویژگی‌های مختلف اتاق را به شکل تکی و یا با تعامل با یکدیگر مدیریت کند. مثال‌های زیر مفهوم یک هتل هوشمند را بیشتر مشخص می‌کنند.

  • چراغ‌های هوشمند: با استفاده از چراغ‌های هوشمند، لازم نیست مهمان برای خاموش‌کردن و روشن‌کردن چراغ از جای خود بلند شود، بلکه می‌تواند با استفاده از سیستم هوشمند تاچ نور چراغ‌ها را کم و زیاد کرده و آنها را خاموش و یا روشن کند. ویژگی‌های تعاملی یک هتل هوشمند این امکان را فراهم می‌کند که برنامه خاصی برای روشنایی چراغ‌ها مشخص کرد. برای مثال خاموش‌شدن چراغ‌ها در یک ساعت معین و یا تغییر روشنایی هنگام ورود و یا خروج افراد از اتاق، از جمله ویژگی‌های هوشمند هستند.
  • سیستم تهویه هوشمند: همانند چراغ هوشمند، یک سیستم تهویه هوشمند نیز امکان کنترل از راه دور اینترنتی را فراهم می‌کند. همچنین می‌توان برای آن از سنسورهایی خودکاری استفاده کرد که با رسیدن دمای اتاق به یک عدد خاص، پیام آغاز فعالیت را به دستگاه تهویه ارسال کنند. همزمانی شروع فعالیت دستگاه تهویه با روشن‌شدن چراغ نیز یکی از دیگر از امکانات هتل هوشمند است.
  • قفل هوشمند: قفل هوشمند، یکی از اولین و مهمترین ویژگی‌های یک هتل هوشمند است. این قفل‌ها می‌توانند با ویژگی‌های بیومتریک مانند صدا، اثر انگشت، اسکن صورت و یا به شکل اینترنتی باز و بسته شوند و یا به نمایشگر لمسی هوشمند متصل باشند.

پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند هتل این امکان را فراهم می‌کند که محل پارک هر خودرو، تعداد محل‌‌های خالی و مکان آنها و همچنین، زمان دقیق ورود و خروج خودرو‌ها مشخص گردد. این اطلاعات می‌تواند کمک زیادی به مدیریت پارکینگ کند و با  هدایت مهمانان به سمت اسلات‌های خالی سبب صرفه‌جویی در وقت آنها شود. نمایشگر لمسی هوشمند می‌تواند آنالیز مناسبی از وضعیت محل‌های خالی ارائه دهد.

فضاهای عمومی

یک هتل هوشمند با استفاده از سیستم هوشمند تاچ از فضاهای عمومی هوشمند بهره می‌برد. اتاق‌های جلسه، رستوران، سالن بدنسازی و سایر بخش‌های عمومی  را می‌توان از طریق یک پلت‌فرم کنترلی مرکزی و یا نمایشگر لمسی هوشمند مدیریت کرد. این کار به صاحبان هتل کمک می‌کند تا بیشترین بهره را از نیروهای استخدامی خود ببرند و در هر زمان ظرفیت رستوران، نیروهای مشغول به کار در قسمت‌های مختلف و میزان اشغال مکان‌های عمومی گوناگون را مدیریت کنند. خاموش‌شدن اتوماتیک سیستم تهویه و نور در مکان‌های عمومی هتل که خالی از جمعیت هستند، می‌تواند کمک زیادی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کند. در هتل هوشمند، تشخیص حضور و یا عدم حضور افراد در بخش‌های مختلف با استفاده از سنسورهای حرارتی یا مادون قرمز که در هماهنگی با سیستم تهویه مطبوع و چراغ‌ها هستند،  امکان‌پذیر است.

 

سیستم هوشمند تاچ

هوشمندسازی هتل یک نیاز در دنیای جدید

 چرا باید هتل خود را هوشمند کنید؟

یک هتل هوشمند تنها به معنای یک فضای شیک که با نمایشگر لمسی هوشمند کنترل می‌شود نیست. هوشمندسازی هتل یک نیاز در دنیای جدید است که می‌تواند با مزایای زیادی همراه باشد. سیستم هوشمند تاچ فواید زیر را برای کارمندان، مهمانان و صاحبان کسب و کار ارائه می‌دهد. برخی از این فواید به شرح زیر هستند:

  • صرفه‌جویی در هزینه‌ها: خاموش و روش‌شدن اتوماتیک چراغ‌ها و سیستم تهویه مطبوع، می‌تواند کمک زیادی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کند. یک هتل هوشمند، هزینه‌های کمتری برای هدررفت انرژی صرف می‌کند.
  • رضایت مهمانان: مهمانان سرمایه‌های اصلی هتل هستند. رضایت مهمانان و راحتی آنها به معنای رونق بیشتر کسب و کار شماست. یک هتل هوشمند با ارائه یک فضای شیک و راحت می‌تواند تجربه دلپذیری را برای مهمانان فراهم کند.
  • جلوافتادن از رقبا: یک هتل مدرن در دنیای جدید از رقبای سنتی خود جلو می‌افتد. از آنجا که هدف هر کسب و کاری جلو افتادن از رقبا است، یک هتل هوشمند استراتژی مفید برای نیل به این هدف محسوب می‌گردد.
  • کاهش هزینه نیروی کار: هوشمندسازی هتل با استفاده از نمایشگر لمسی هوشمند به شما کمک می‌کند تا نیروی کار خود را مدیریت کنید. علاوه بر این با اتوماسیون نیاز به نیروی کار انسانی تا حد زیادی کاهش می‌یابد و با یک کنترل مرکزی خوب می‌توانید همه چیز را با کمترین پرسنل سامان دهید.
  • دسترسی به اطلاعات: اطلاعات، دانش است. هتل هوشمند اطلاعات زیادی را در دسترس شما قرار می‌دهد که با آنالیز آنها می‌توانید تصمیمات صحیحی برای اداره هتل خود بگیرید.

هوشمند‌سازی هتل را از کجا شروع کنیم؟

اگر می‌خواهید یک هتل هوشمند داشته باشید که با استفاده از نمایشگر لمسی هوشمند کار کند، حتما با یک شرکت متخصص در امور هوشمند‌سازی مشورت کنید. هوشمندسازی ناقص و یا نا‌همگنِ قسمت‌های مختلف هتل، می‌تواند مشکلات زیادی را در بخش‌های مختلف  و یکپارچه سازی آنها ایجاد کند. شما می‌توانید برای هوشمندسازی هتل خود روی کمک ما حساب کنید.