از جمله بهترین و تخصصی ترین روش ها برای مرتب کردن دندان های نامرتب و به هم ریخته ارتودنسی دندان است. اما از آنجا که ارتودنسی یکی از درمان های زمان بر و البته هزینه بر است سوال بسیاری از کاندیدای این درمان این است که هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟ در ادامه این نوشتار ما هزینه انواع روش های ارتودنسی در سال 1402 آورده ایم. 

1

هزینه ارتودنسی در سال 1402

هزینه ارتودنسی در سال 1402 به نسبت فاکتورهای مختلفی مثل روش درمانی، شدت ناهنجاری، سن بیمار و مهارت متخصص ارتودنسی می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی هزینه ارتودنسی دندان به طور متوسط در صورتی که نزد بهترین متخصص ارتودنسی در کرج یا شهر دیگری انجام دهید به شرح زیر است:

نوع ارتودنسی

هزینه تقریبی در سال 1402

قیمت ارتودنسی متحرک برای هر فک

از 11 میلیون به بالا

هزینه ارتودنسی ثابت برای هر فک با نامنظمی جزئی

از 13 میلیون به بالا

هزینه ارتودنسی ثابت برای هر فک با نامنظمی متوسط 

از 15 میلیون به بالا

هزینه ارتودنسی ثابت برای هر فک با نامنظمی شدید 

از 16 میلیون به بالا

 

عوامل تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی کدامند؟

همان طور که گفتیم هزینه ارتودنسی به نسبت فاکتورهای مختلف، متفاوت است. از جمله عوامل تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی عبارتند از:

مهارت و تخصص پزشک

طبیعتا زمانی که شما نزد یک متخصص ارتودنسی با تجربه، درمان ارتودنسی را انجام می دهید نتیجه درمانی بهتر و  هزینه درمانی نیز بیشتر از زمانی است که به یک دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مبتدی مراجعه می کنید.

جایی که ارتودنسی انجام می دهید

در صورتی که درمان ارتودنسی خود را در یک مطب تخصصی ارتودنسی انجام دهید هزینه آن بیشتر از زمانی است که این درمان را در کلینیک دندانپزشکی انجام می دهید. البته وقتی که درمان ارتودنسی شما در مطب تخصصی ارتودنسی انجام می شود، طبیعتا وقتی درمان در مطب تخصصی انجام شود نتیجه درمان مطلوب تر و رضایت بخش تر از زمانی خواهد بود که این درمان در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. زیرا مطب های تخصصی ارتودنسی مجهز به به روزترین تجهیزات درمانی هستند و پزشکان آن مجموعه تنها به صورت تخصصی در حوزه ارتودنسی فعالیت می کنند. 

همچنین قیمت ارتودنسی به موقعیت مکانی مطب ارتودنسی هم بستگی دارد؛ برای مثال ممکن است هزینه های درمانی یک متخصص ارتودنسی که هم در تهران و هم کرج فعالیت دارد متفاوت است و در کرج هزینه های کمتری برای خدمات خود دریافت کند. 

طول درمان

طبیعتا هر چه طول درمان ارتودنسی طولانی باشد، هزینه درمان هم بیشتر خواهد بود. 

روش درمانی

یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی روش درمانی انتخاب شده است. دستگاه های ارتودنسی انواع بسیار مختلفی دارند و هزینه هر کدام متفاوت از دیگری است. برای مثال هزینه ارتودنسی سرامیکی بیشتر از هزینه ارتودنسی فلزی است. 

هزینه انواع روش های ارتودنسی چقدر است؟

در ادامه هزینه حدودی انواع روش های ارتودنسی را آورده ایم:

هزینه ارتودنسی ثابت 

همان طور که در جدول بالا مشاهده کردید هزینه ارتودنسی ثابت از 13 میلیون تومان برای هر فک شروع می شود. دستگاه های ارتودنسی ثابت متنوع هستند که در ادامه قیمت روش های مختلف ارتودنسی ثابت را آورده ایم:

2

هزینه ارتودنسی فلزی

ارتودنسی فلزی یکی از قدیمی ترین روش های ارتودنسی است که به نسبت سایر روش های ارتودنسی ثابت قیمت کمتری دارد و قیمت آن از 13 میلیون تومان شروع می شود. 

هزینه ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی یکی از روش های جدید ارتودنسی ثابت است که در آن به جای استفاده از براکت های فلزی از براکت های همرنگ دندان استفاده می شود. قیمت ارتودنسی سرامیکی حداقل 15 میلیون تومان به ازای هر فک است. 

هزینه ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی نوعی ارتودنسی نامرئی است که به پشت دندان ها نصب می شود. به دلیل اینکه نصب و نگهداری از این نوع دستگاه های ارتودنسی دشوار است هزینه آن نیز به نسبت روش های قبلی بیشتر است و حداقل 16 میلیون تومان است. 

هزینه ارتودنسی دیمون

سیستم ارتودنسی دیمون به این شکل است که براکت های آن خود تنظیم هستند و همین ویژگی باعث می شود که کمتر نیاز به مراجعه به مطب ارتودنسی داشته باشید. هزینه ارتودنسی دیمون حداقل 16 میلیون تومان است. 

هزینه ارتودنسی متحرک

نوع دیگری از دستگاه های ارتودنسی برخلاف دستگاه های ثابت، قابلیت جابجایی و درآوردن از روی دندان ها را دارند که به آن ارتودنسی متحرک گفته می شود؛ البته این روش ارتودنسی تنها برای درمان نامرتبی های جزئی تا متوسط دندانی مناسب هستند. همان طور که در جدول بالا می بینید هزینه ارتودنسی متحرک به ازای هر فک حداقل 11 میلیون تومان است. 

3

هزینه ارتودنسی رنگی

در واقع ارتودنسی رنگی یک روش خاص نیست و در صورت استفاده از کش های رنگی در ارتودنسی ثابت به آن ارتودنسی رنگی گفته می شود. قیمت هر کش ارتودنسی بین 50 الی 70 هزار تومان است. 

هزینه ارتودنسی فانکشنال

در صورتی که در کنار درمان ارتودنسی نیاز به دستگاه فانکشنال هم داشته باشید، حدود 6 میلیون تومان به هزینه درمان شما اضافه می شود. 

هزینه ارتودنسی با جراحی فک

در صورتی که دچار ناهنجاری های شدید فک و دهان باشید ممکن است نیاز به جراحی فک داشته باشید که هزینه آن به غیر از درمان ارتودنسی، چیزی حدود 20 میلیون تومان است. 

هزینه ارتودنسی به همراه کشیدن دندان چقدر است؟

در صورتی که میزان شلوغی دندان ها زیاد باشد، متخصص ارتودنسی مجبور به کشیدن دندان است که تا فضای کافی برای حرکت دندان ها داشته باشد. در این صورت هزینه کشیدن دندان که حداکثر یک میلیون تومان است به هزینه ارتودنسی اضافه می شود. 

آیا بیمه هزینه ارتودنسی دندان را تقبل می کند؟

به دلیل اینکه درمان های ارتودنسی بیشتر جنبه زیبایی دارند، اکثر بیمه ها هزینه های آن را تقبل نمی کنند. البته در صورتی که این مورد برایتان مهم است باید به دنبال شرکت های بیمه ای باشید که هزینه ارتودنسی را تقبل می کنند. 

آیا امکان پرداخت اقساطی هزینه ارتودنسی وجود دارد؟

بله به دلیل اینکه ارتودنسی دندان یکی از خدمات گران قیمت است بسیاری از مراکز ارتودنسی، امکان پرداخت اقساطی هزینه ارتودنسی را برای مراجعه کنندگان خود فراهم کرده اند.