111

استخدام مهندس معدن معمولا با توجه به سابقه و تخصص افراد انجام می‌شود. برای اینکه بتوان فرآیند کشف تا استخراج و فناوری را در معادن انجام داد باید از شخصی با تخصص کافی در این زمینه کمک گرفت.

مهندس معدن وظایف متعددی دارد و باید نسبت به انجام امور کاملا حرفه‌ای عمل کند تا فرآیند استخراج و فرآوری در بهترین شکل انجام شود. درواقع تمام معدن‌های فعال برای اینکه بتوانند کار خود را پیش ببرند باید حتما در مجموعه خود از یک مهندس کمک بگیرند.

استخدام مهندس برای معدن معمولا کمی چالش‌برانگیز است. چراکه این شخص علاوه‌بر تحصیلات دانشگاهی باید تجربه‌هایی نیز در زمینه‌ها کار در معدن و کار با نرم‌افزار کسب کرده باشد.

در ادامه می‌خواهیم به‌طور کامل این شغل مهم و وظایفی که یک فرد به‌عنوان مهندس معدن دارد را بررسی کنیم تا به شرایط استخدام برسیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

معرفی کامل شغل مهندسی معدن

برای اینکه دلیل استخدام مهندس معدن را متوجه شویم ابتدا باید نسبت به این شغل و وظایفی که یک مهندس بر عهده دارد اطلاعات کاملی به‌دست بیاوریم.

مهندسی معدن را می‌توان دانش، مهارت و استفاده از روش‌هایی دانست که از اکتشاف یک معدن شروع می‌شود و به فرآوری آن می‌رسد. مهندس و به‌طور کلی یک مجموعه باید بررسی کنند که آیا معدن از نظر اقتصادی ارزش استخراج را دارد یا خیر؟

اگر بخواهیم پیشینه این شغل را بررسی کنیم باید گفت با توجه به تعداد معدن‌های فعال طلا و مواد معدنی مختلف که از سال‌ها پیش کشف شده‌ا‌ند، مهندسی معدن قدمت بالایی دارد.

شخصی که در رشته‌های حوزه معدن تحصیل کرده و به‌عنوان مهندس معدن فعالیت می‌کند چند وظیفه بر عهده دارد که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم:

222

پی‌جویی

اولین مرحله برای اکتشاف، پی‌‌جویی است که در آن مهندس معدن و چندین متخصص باید محل معدن را از نظر نوع کانی بررسی کنند. روش‌هایی که در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل آزمایش‌های فیزیکی، مشاهده، نمونه‌برداری و نقشه‌برداری است.

اکتشاف

در این مرحله مهندس باید به‌طور مرتب روند کار را بررسی کند تا با بررسی نوع اکتشاف، در رابطه‌ با صرفه اقتصادی و ادامه‌دادن کار تصمیم بگیرد. اکتشاف اولیه، تفضیلی و نیمه‌تفضیلی 3 بخش این مرحله هستند.

استخراج

در این مرحله مهندس معدن باید‌ موارد مختلفی از جمله نحوه حمل مواد، امور فنی و صرفه‌ اقتصادی را بررسی کند. استخراج به مجموعه‌ فعالیت‌های حفاری و انفجار برای خردکردن سنگ یا شکاندن آن برای رسیدن به اندازه‌ای خاص گفته می‌شود.

مهندس معدن باید با بررسی‌های دقیق، در بین روش‌های انفجار و حفاری بهترین راه‌ها را انتخاب کند تا مواد خام معدنی با بالاترین خلوص از محل استخراج شوند. این فرآیند که با اصطلاح معدنکاری نیز شناخته می‌شود به‌ 2 صورت زیرزمینی یا روباز قابل انجام است و در این باره نیز مهندس و تیم متخصص باید تصمیم‌گیری کنند.

فرآوری

مهندس معدن در کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی که در آنها ماده‌های خام را به مواد مورد نیاز دیگر صنایع تبدیل می‌کنند نیز باید حضور داشته باشند.

مهندسی معدن شغلی با سختی بالا است که در آن احتمال دارد فرد بیشتر ساعت‌های کاری خود را در محیط معدن و خارج از دفتر اداری بگذارند. افراد علاقه‌مند به این شغل می‌توانند در گرایش استخراج یا اکتشاف تحصیل کنند.

استخدام مهندس معدن چه اهمیتی دارد؟

حال که با شغل مهندسی معدن کاملا آشنا شدیم احتمالا نسبت به اهمیت حضور یک مهندس در این صنعت، پیش از شروع فعالیت و در حین آن نیز آگاه شده باشیم.

به‌طور کلی شروع این فرآیند و رشد این صنعت ارتباط بسیار مهمی با حضور مهندس معدن و مهارت این شخص در پیش‌برد کارها دارد. به همین دلیل نیز مجموعه‌های مختلف معمولا به‌دنبال جذب بهترین افراد تحصیل‌‌کرده  و مجرب در این رشته هستند.

با توجه به سختی و اهمیت این شغل مجموعه‌ها معمولا برای استخدام مهندس معدن مزایای مناسبی نیز تعیین می‌کنند. اگر در این رشته تحصیل کرده‌اید، بهتر است ابتدا به شرایط و مزایای آگهی استخدامی توجه کنید و با در نظر گرفتن شرایط، نسبت به ارسال رزومه و حضور در مصاحبه شغلی تصمیم بگیرید.  

شرایط استخدام مهندس معدن

هر مجموعه‌ای برای استخدام مهندس معدن با توجه به نیازهای خود و امکاناتی که دارد شرایط مختلفی در نظر می‌گیرد. با توجه به اینکه معدن گیلسونایت ماد فراخوان استخدام مهندس برای معدن داده است قصد داریم در ادامه به معرفی شرایط آن بپردازیم.

درصوتی‌که مدارک لازم از نظر تحصیلات و سابقه فعالیت در معادن مختلف را دارید و همچنین نسبت به خدماتی که قرار است به شخص استخدام‌شده ارائه ‌شود رضایت دارید، می‌توانید برای ثبت درخواست اقدام کنید.

شرکت معدنکاری گیلسونایت از بزرگ‌ترین مجموعه‌های معدنی در کشور است و برای استخدام در این شرکت باید از تجربه و روحیه کار تیمی بالایی برخوردار باشید. به‌طور کلی شرایط استخدام در این مجموعه به شرح زیر است:

  • فردی که مدرک کارشناسی به بالا در رشته‌های مرتبط با مهندسی معدن، زمین‌شناسی یا استخراج معدن دارد.
  • فردی که در زمینه استخراج مواد معدنی و به‌طور کلی کار در معدن تجربه داشته باشد.
  • مهندسی که به مسلط به نرم‌افزارهای این حوزه مانند Datamine، Minesight و Surpac باشد.
  • فردی با روحیه کار تیمی در شرایط مختلف
  • فردی با توان بالا برای قرارگیری در محیط‌ فشرده و چالش‌برانگیز کاری

در کنار بررسی شرایط، بهتر است کمی از مزایا و خدماتی که معدن گیلسونایت برای استخدام مهندس معدن در نظر گرفته نیز سخن بگوییم. اولین مورد ارائه حقوق خوب است. البته میزان دقیق آن بسته به نحوه فعالیت و تلاش فرد متفاوت خواهد بود.

با استخدام در این شرکت علاوه‌بر بهره‌مندی از حقوق مناسب، مزایا و تسهیلات فرد می‌تواند در کنار یک تیم کاملا حرفه‌ای به رشد و ارتقاء شغلی خود کمک کند. به همین دلیل نیز پیشنهاد می‌کنیم این شرایط ویژه را از دست ندهید.

جمع‌بندی

استخدام مهندس معدن یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که هر شرکت فعال در حوزه معادن باید انجام دهد. افرادی که در گرایش‌های مختلف معدن تحصیل کرده‌اند می‌توانند با بررسی شرایط این شرکت‌ها نسبت ارسال رزومه کاری خود تصمیم بگیرند.

درحال‌حاضر معدن گیلسونایت ماد جهت تکمیل کادر خود آگهی استخدام مهندس با تجربه و با توانایی بالا در حوزه معدن صادر کرده است تا افراد بتوانند شانس خود را برای استخدام در این مجموعه امتحان کنند. درصورتی‌که شرایط لازم را دارید می‌توانید رزومه خود را برای این شرکت ارسال کنید.