وقتی برای خواندن این مطلب زمان گذاشته‌اید و به دنبال راه‌هایی جهت استفاده از حمل و نقل زمینی بین المللی هستید؛ یعنی تصمیم خود را برای شروع یا افزایش فرایندهای صادرات کالا یا واردات و تأمین کالا از خارج کشور گرفته‌اید.

اتخاذ همین تصمیم، بخش بزرگی از راه و فرایند است. همین که انتخاب کرده‌اید که برای پیشرفت و بهبود کسب و کارتان، چالش‌های حمل و نقل بین المللی زمینی و صادرات کالا را به جان بخرید،‌ تلاش و پشت کار محکم شما را نشان می‌دهد.

در ادامه، مطلبی کوتاه و کلی، در مورد استفاده از حمل و نقل بین المللی جاده‌ ای برای رسیدن به فرایندهای صادرات و واردات می‌خوانید.

با کدام کشورها تجارت کنم؟

اولین قدم برای رسیدن به مسیر مشخص صادرات این است که بدانید با استفاده از فرایندهای حمل و نقل زمینی، با چه کشورهایی می‌توانید داد و ستد انجام دهید. بهترین کشورها برای صادرات با استفاده از حمل و نقل جاده‌ ای از ایران عبارتند از:

  • ترکیه: بازار بزرگی در زمینه‌های مختلف از جمله محصولات کشاورزی، خودرو، الکترونیک و مواد شیمیایی است.

  • عراق: بازار بزرگی در زمینه‌های نفت، گاز، ساختمان، خودرو و محصولات کشاورزی است.

  • افغانستان: یکی از بزرگ‌ترین بازارهای صادراتی برای محصولات کشاورزی، مواد غذایی و مصالح ساختمانی است.

  • پاکستان: بهترین بازار برای محصولات کشاورزی، پوشاک، الکترونیک و مواد شیمیایی است.

همچنین برای تجارت و صادرات از ایران به کشورهایی مانند روسیه، آذربایجان، ارمنستان، قزاقستان، ترکمنستان و اوکراین نیز می‌توانید از یک شرکت حمل و نقل بین المللی زمینی استفاده کنید. این کشورها بازار بزرگی در زمینه‌های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، ماشین‌آلات، مواد غذایی و مصالح ساختمانی هستند. با توجه به وجود مرز مشترک با این کشورها، حمل و نقل بین المللی جاده‌ ای نیز به راحتی برای شما امکان‌پذیر است.

شرکت حمل و نقل بین المللی زمینی

البته توجه کنید که برای تجارت با هر کدام، باید قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات آن کشور را به دقت بررسی کنید. در برخی از این کشورها، شرایط سیاسی و اقتصادی پایدار نیست و برای تجارت با آن‌ها باید این مسائل را نیز در نظر بگیرید.

نکته:

مهم‌تر از همه، این شمایید که محصول خود را می‌شناسید و باید با استفاده از تحقیقات بازار و مشاوره با دیگران، بازار و کشور مورد نظرتان را انتخاب کنید.

حمل و نقل بین المللی جاده‌ ای چه سهمی از صادرات را دارد؟ 

متاسفانه به دلیل تغییرات مداوم در حجم صادرات و واردات ایران و شرایط سیاسی و اقتصادی مختلف در کشورهای مقصد، تخمین حجم دقیق صادرات ایران با استفاده از حمل و نقل بین المللی جاده‌ ای کار دشواری است.

ولی در سال ۱۴۰۰ (۲۰۲۱-۲۰۲۲)، صادرات ایران به کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان و ارمنستان بیشتر با حمل و نقل بین المللی زمینی صورت گرفت. در سال ۱۴۰۰، حجم صادرات ایران به کشورهای همسایه بیش از ۶۰ میلیارد دلار بوده است.

آیا شما نمی‌توانید بخشی از این سهم بازار را به خود اختصاص دهید؟

نکات مهم در فرایند حمل و نقل بین المللی زمینی 

در حمل و نقل بین المللی زمینی جهت صادرات از ایران به کشورهای همسایه، باید به نکات زیر توجه کنید:

۱. انتخاب بهترین شرکت حمل و نقل جاده‌ای با تجربه و قابل اعتماد و معتبر تا مطمئن باشید که حداقل در فرایند حمل کالا از مبدأ تا مقصد، به هیچ مشکلی بر نمی‌خورید. تأکید ما برای باتجربه بودن شرکت حمل و نقل بین المللی جاده‌ ای این است که این شرکت باید در زمینه‌های مختلف، با افراد و سازمان‌های متفاوت رابطه‌های مستمر و مثبت داشته باشد تا فرایند حمل و نقل جاده‌ ای شما را تسریع و تسهیل بخشد.

۲. تعیین مسیر مناسب برای حمل و نقل بین المللی جاده‌ ای کالاها با توجه به فاصله، هزینه، زمان تحویل، نوع بار و شرایط جاده‌ها و مرزها.

شرکت حمل و نقل جاده ای بین المللی

۳. استفاده از بارنامه و بیمه‌نامه‌های معتبر و رعایت قوانین و مقررات صادرات و واردات مربوط به کشور خودمان و کشور مقصد.

۴. بررسی و رعایت مقررات مربوط به امنیت و حفاظت از کالاها، از جمله بسته‌بندی و برچسب‌گذاری صحیح کالاها.

۵. رعایت نکات مربوط به مدیریت انبار مانند نگهداری در دمای مناسب و انجام بازرسی‌های منظم جهت جلوگیری از خسارت به کالاها.

۶. در نظر داشتن شرایط سیاسی و اقتصادی کشور مقصد و تحلیل ریسک بازار قبل از شروع به کار.

در کل، برای صادرات و ترانزیت کالا از ایران به کشورهای همسایه، مورد اول این بخش را بسیار جدی بگیرید. انتخاب یک شرکت حمل و نقل بین المللی زمینی معتبر در تمام موارد دیگر به شما کمک می‌کند و در تمام فرایندها، به عنوان مشاور، مجری و تسهیل‌کننده در کنار شما حضور خواهد داشت.

راهنمای انتخاب شرکت حمل و نقل جاده‌ ای معتبر

اگر شرکت حمل و نقل بین المللی جاده‌ ای مورد نظر شما، تمام شرایط زیر را داشت، به راحتی و با اطمینان می‌توانید کالا و فرایندهای حمل و نقل زمینی داخلی خود را به این شرکت بسپارید:

داشتن تجربه و دانش فنی 

یک شرکت حمل و نقل بین المللی زمینی باید تجربه کافی در زمینه حمل و نقل بین المللی داشته باشد و بهتر است که دانش فنی مناسبی در خصوص نوع کالا، روش‌های حمل و نقل آن و مراوده با کشورهای خارجی داشته باشد.

استفاده از روابط خوب با مقصد نهایی 

شرکت باید روابط خوبی با کشورهای مقصد شما داشته باشد تا به موقع و به صورت سالم کالاها به مقصد نهایی برسند.

فعالیت جغرافیایی گسترده 

شرکت باید پوشش جغرافیایی گسترده‌ای داشته باشد تا بتواند به سرعت و به صورت مؤثر کالاها را به مقصد نهایی حمل کند.

حمل و نقل بین المللی زمینی

استفاده از فناوری 

شرکت حمل و نقل جاده‌ ای باید از فناوری‌های مدرن استفاده کند تا باعث بهبود کیفیت و سرعت حمل و نقل گردد.

رعایت قوانین و مقررات 

شرکت باید قوانین و مقررات مربوط به حمل و نقل بین المللی را رعایت کند و از بارنامه‌های معتبر و قابل اعتماد استفاده کند.

ارائه خدمات پشتیبانی 

شرکت حمل و نقل بین المللی باید خدمات پشتیبانی مناسبی ارائه دهد و به صورت مداوم با شما ارتباط برقرار کند تا اطمینان حاصل کنید که کالاها به صورت سالم و به موقع به مقصد نهایی رسیده‌اند.

شرایط بد یعنی این که محموله مهم و چندین میلیاردی خود را به یک شرکت حمل و نقل جاده‌ ای داده باشید و هیچ اطلاعی از وضعیت محموله‌تان در چند هزار کیلومتر دیگر نداشته باشید.

ارائه پشتیبانی و پیگیری مناسب برای فرایندهای حمل و نقل بین المللی از سمت شرکت به شما کمک می‌کند تا در هر شرایط یا موقعیتی، سؤالات یا مشکلات خود را رفع کنید.

کاهش مشکلات امنیتی کالا 

به این بخش و نکات زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید تا کالای شما در فرایندهای حمل و قل بین المللی جاده‌ ای مورد سرقت قرار نگیرد، مفقود نگردد یا در گمرک کشور مورد نظر معطل نشود:‌

  • بسته‌بندی مناسب

  • برچسب‌گذاری صحیح

  • استفاده از شرکت حمل‌ و نقل جاده‌ ای مطمئن

  • بررسی و پیگیری مداوم محموله

  • بیمه کالا

  • استفاده از فناوری

شرکت حمل و نقل بین المللی

جمع‌بندی 

روی آوردن به صادرات کالا به کشورهای همسایه، می‌تواند به کسب و کار، تولید، بازار و درآمد شما جان تازه‌ای بدهد، اما تا این جا متوجه شده‌اید که فرایندهای حمل و نقل بین المللی جاده‌ ای، بسیار پیچیده‌تر و دشوارتر از کار کردن در داخل کشور خودمان است.

برای صادرات موفق، طبق محصول‌تان، بازار و کشور هدف را مشخص کنید، از نکات مهم، قوانین و مقررات الزامی برای حمل و نقل جاده‌ ای را به خوبی آگاه باشید، امنیت کالا را تأمین نمایید، با مشتری خارجی‌تان ارتباط موفق و مؤثری برقرار کنید و در نهایت،‌ شرکت حمل و نقل بین المللی زمینی معتبری را انتخاب کنید.

اگر بخواهیم راز موفقیت صادرات کالا از ایران را به شما بگوییم، بررسی و تحقیق دقیق برای انتخاب یک شرکت حمل و نقل بین المللی جاده‌ ای را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

کار کردن و بستن قرارداد با شرکت حمل و نقل معتبر به شما کمک می‌کند که مشاور و مجری باتجربه، دلسوز و متعهدی را در کنار خود داشته باشید.

پیشنهاد بی‌تعصب ما پس از تحقیقات و پرس ‌و جوهای حقیقی و مجازی برای یک شرکت معتبر را در لینک شرکت حمل و نقل بین المللی زمینی دنبال کنید.