آگهی مفقودی همانگونه که از نامش پیداست عبارت است از اعلام گم کردن مدارک حقیقی و حقوقی به نحوی که وقتی مدرکی گم می‌شود صاحب آن در روزنامه کثیر الانتشار اعلام می‌کند مدرکی با مشخصات قانونی (مندرج در مدرک) در تاریخ مورد نظر گم کرده است و فاقد اعتبار است.

آگهی مفقودی ممکن است در نگاه اول موضوعی پیش پا افتاده تلقی شود و انجام آن ضروری به نظر نرسد. فارغ از اینکه برخی از مدارک هنگامی که گم یا مفقود می‌شوند برای گرفتن المثنی یا صدور مجدد، نیاز مبرم به ثبت و چاپ آگهی مفقودی در روزنامه کثیرالانتشار دارند. در برخی از موارد گم شدن مدارک هویتی، خسارات جبران ناپذیری برای صاحبان آن‌ها به جای گذاشته است.

ثبت آگهی مفقودی مدارک و چاپ آن در روزنامه کثیرالانتشار یا سراسری به دو دلیل زیر ضروری است:

1.پیشگیری از سوء استفاده متخلفان از مدارک مفقودی و سرقتی؛

  • به طوریکه با اعلام مفقودی، صاحب مدرک گمشده پیشاپیش خود را از اتهاماتی که ممکن است در آینده گریبان وی را بگیرد مبرا می‌سازد.

2.صدور المثنی مدارک مفقودی؛

  • جهت صدور مجدد مدارک شناسایی، مدارک خودرو و سایر مدارک مالکیتی، به صورت قانونی، اعلام مفقودی مدارک گمشده در روزنامه کثیرالانتشار توسط صاحبان آنها ضروری و الزامی است.

آگهی مفقودی برای چه مدارکی ضروری است؟

مدارک مفقودی که ثبت و چاپ آگهی مفقودی برای آنها جهت صدور المثنی ضروریست عبارتند از: کارت سبز خودرو، سند مالکیت خودرو، سند کمپانی، بیمه خودرو، جواز اسلحه، مدارک تحصیلی و دانشگاهی، جواز کسب، گذرنامه (پاسپورت)، کارت شناسایی، پروانه پزشکی، پروانه وکالت، کارت دانشجویی، کارت پایان خدمت، مدارک مالکیتی و مدارکی مانند فاکتور بدنه خودرو و …که دارای ارزش ذاتی می‌باشند.

علاوه بر مدارک فوق مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی، کارت شناسایی و … در صورت گم شدن ممکن است منجر به ایجاد موارد مجرمانه شوند لذا در هر صورت چنانچه بعد از گم شدن آنها، آگهی مفقودی مربوطه در روزنامه‌های کثیرالانتشار ثبت و چاپ شود، سند محکمی برای تبرئه صاحبان آنها در مقابل بزهکاری‌ها و تخلفات به حساب می‌آید.

کدام روزنامه‌ها برای ثبت آگهی مورد تائید هستند؟

چاپ آگهی مفقودی در تمامی روزنامه‌هایی که در سامانه جامع وزارت ارشاد اسلامی دارای مجوز «فعالیت سراسری» هستند، مورد تایید است.

هیچ تفاوتی بین روزنامه‌های کیهان، اطلاعات، کاروکارگر، همشهری، ایران و … برای چاپ آگهی مفقودی وجود ندارد. تنها نکته‌ی مهم این است که آگهی مفقودی مدارک باید در صفحات اصلی روزنامه چاپ شود و در صفحات نیازمندی‌ها و ضمیمه‌های روزنامه‌ها نباید چاپ شود. از این نظر برخی روزنامه‌ها مثل روزنامه کار و کارگر علاوه بر چاپ آگهی در صفحه اصلی روزنامه، هزینه کمتری داشته و خدمات بهتر و با کیفیت بیشتری ارائه می‌نمایند.

آیا برای گرفتن المثنی همه مدارک نیاز به ثبت آگهی مفقودی هست؟

خیر .مدارکی مثل شناسنامه و کارت ملی الزامی برای چاپ آگهی مفقودی ندارد اما توصیه این است که حتما آگهی مفقودی مدارک خود را چاپ کنید. چون اگر مدرک شناسایی شما دچار سوء استفاده قرار بگیرد، و آگهی مفقودی ثبت نشده باشد شما هیچ راهی برای اثبات اینکه این مدرک نزد شما نبوده ندارید! اما اگر آگهی مفقودی ثبت و چاپ شده باشد با ارائه یک نسخه از آن روزنامه به راحتی مشخص می‌شود که مدرک شناسایی شما مفقود شده است.

هزینه آگهی مفقودی چقدر است؟

هزینه آگهی مفقودی باید پیش از انتشار آگهی پرداخت شود. همچنین پرداخت این مبلغ بر عهده کسی است که دارای یک یا چند مدرک مفقود شده می‌باشد. هزینه چاپ آگهی مفقودی با هزینه‌ای که برای گرفتن مدرک یا سند المثنی دریافت می‌شود متفاوت است و به صورت جداگانه اخذ می‌گردد.

روزنامه‌های متعددی در سراسر کشور مبادرت به انتشار آگهی مفقودی نموده و در قالب روزنامه کثیرالانتشار شناخته می‌شوند. باتوجه به اینکه چه روزنامه‌ای را برای درج آگهی انتخاب می‌کنید باید وجه مورد نظر را هم به حساب انشارات همان روزنامه واریز نمایید.

شما می‌توانید تمام مراحل و اقدامات لازمی که برای انحلال شرکت قرار است طی کنید را از طریق سامانه ثبت و پیگیری انحلال شرکت‌‌های آسان ثبت به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن دنبال نمایید. با دنبال کردن راهنمای انحلال و سامانه ثبت شرکت آسان‌ثبت می‌توانید به راحتی این روند قانونی را به انجام برسانید.

منحل کردن شرکت چه معنی دارد؟

شرکت‌ها ممکن است بعد از فعالیت‌های تجاری خود بنابر دلایلی فعالیت‌های خود را متوقف کنند. این توقف ممکن است که به دلیل پایان یافتن زمان فعالیت شرکت باشد (در اساسنامه شرکت ذکر شده باشد) یا به هر دلیل دیگری قادر به ادامه فعالیت نباشند. به این فرآیند منحل شدن شرکت می‌گویند.

در قوانین تجارت بیان شده که این شرکت‌ها باید انحلال خود را به اداره ثبت شرکت‌ها و عموم مردم اعلام نمایند (درج در روزنامه رسمی کشور ) و در مدت معینی باید امور ناقص شرکت را تکمیل کنند.

بعد از محنل شدن باید بدهی و قروض آن پرداخت شده و تمامی دارایی‌های منقول و غیر منقول بعد از تصفیه و پرداخت کامل بدهی‌های شرکت میان سهامداران و ذی نفعان شرکت تقسیم شود.

نحوه ثبت اینترنتی انحلال شرکت

نحوه و مراحل ثبت اینترنتی درخواست انحلال شرکت، با توجه به نوع شرکت و علتی که به واسطه آن شرکت منحل می‌شود، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، چنانچه یک شرکت سهامی، بخواهد با تصمیم و موافقت اعضای شرکت و سهامداران، منحل شود، در ابتدا باید، مجمع عمومی فوق العاده تشکیل گردد، مدیر تصفیه انتخاب شود و سپس، اکثریت دو سوم افراد حاضر در جلسه بر انحلال شرکت رای دهند.

به طور کلی می‌توان گفت، هر نوع شرکتی، با هر علتی که منحل شود، باید، مطابق مراحل خاصی، اقدام به ثبت این انحلال کند که این مراحل، به شرح زیر هستند:

  1. در ابتدا، باید وارد سامانه جامع ثبت شرکت‌ها شوید و پس از وارد شدن به سامانه ثبت درخواست انحلال شرکت، گزینه صورت‌جلسه تغییرات را انتخاب کنید.

  2. بعد از اینکه گزینه صورت‌جلسه تغییرات را انتخاب نمودید، یکی از دو گزینه با شناسه ملی یا بدون شناسه ملی را در قسمت شیوه درخواست انتخاب کنید. سپس اطلاعات مورد نیاز از قبیل شناسه ملی شرکت، یا نام، استان و واحد ثبتی شرکت را وارد کرده و پس از وارد کردن تصویر امنیتی، به مرحله بعد بروید.

  3. در این مرحله، اطلاعاتی نظیر خوشه و گروه شخصیت حقوقی، تاریخ جلسه، نصاب جلسه از حیث تعداد سهام داران حاضر در جلسه، اطلاعات شخص متقاضی و شخص امضا کننده دفتر و سایر اطلاعات مورد نیاز را وارد نمائید و پس از وارد کردن تصویر امنیتی، به مرحله بعد بروید.

  4. سپس شما باید از قسمت نوع تصمیم، گزینه انحلال را انتخاب کنید.

  5. در این مرحله و پس از تصمیمات مربوط به انحلال شرکت، باید نام افراد حاضر در جلسه و سمت آن‌ها در کادر مربوطه، وارد نمایید.

  6. در مرحله بعدی از نحوه مراحل انحلال شرکت، باید نوع ارتباط اشخاص نام برده شده در مرحله قبل، با شخص حقوقی مشخص گردد.

  7. این قسمت، شما باید متن صورتجلسه انحلال شرکت خود را عینا، وارد کنید و گزینه ثبت نهایی را انتخاب کنید تا به شما کد رهگیری داده شود.

با طی نمودن نحوه و مراحل ثبت درخواست انحلال، درخواست شما، به اداره ثبت شرکت‌ها، فرستاده خواهد شد و یک نماینده، با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، باید، به صورت حضوری، برای پیگیری‌های نهایی، به اداره ثبت شرکت‌ها برود.