قیمت لوله استیل، تیوب و میلگرد همیشه تحت تأثیر عوامل داخلی و بین المللی است. بر این اساس عوامل گوناگونی هستند که می‌توانند تأثیر بسزایی روی قیمت میلگرد، تیوب و لوله استیل داشته باشند. از آنجا که این مصالح جزو کالاهای استراتژیک در حوزه ساخت و ساز هستند، تقاضا برای مصرف آن ها همیشه وجود دارد و کوچک‌ترین تغییر در قیمت آن ها، می‌تواند روی سایر بازارها نیز تأثیر داشته باشد.

یکی از این عوامل فروش ویژه فروشگاه های اینترنتی معتبر است که می تواند به میزان زیادی بر کاهش قیمت ها تأثیر گذار باشد. چراکه فروشگاه های آنلاین با حذف واسطه ها می توانند تا حد قابل توجهی قیمت این محصولات را پایین بیاورند و دست دلالان و واسطه گران را از بازار کوتاه کنند.

11

عوامل بین المللی تأثیر گذار بر قیمت لوله استیل، تیوب و میلگرد

در سال ۱۴۰۲ مانند سال های پیشین، علاوه بر نوسانات نرخ ارز و عوامل داخلی، حوادث سیاسی و تغییر رویکردهای دولت تأثیرات بسزایی روی قیمت محصولات فولادی خواهد داشت. یکی از این موارد که می‌توان آن را مهم دانست، وضعیت اقتصادی جهان است.

در صورتی که وضعیت اقتصادی جهان پویا باشد و دچار رکود نشود، می تواند باعث افزایش تقاضا برای محصولات فولادی شود؛ اما اگر گل جهان دچار رکود اقتصادی شود و کشورهای تأثیر گذار ضعیف شوند، کاهش تقاضا برای محصولات فولادی پایین می آید و همین می تواند دلیل مهمی باشد تا قیمت محصولات فولادی افزایش پیدا کند.

البته اقتصاد داخلی هم به همان میزان می تواند روی قیمت این کالا های استراتژیک تأثیر داشته باشد. با توجه به اینکه محصولات فولادی در بخش های بسیار مهم و در حوزه های ساخت و ساز به کار می روند، اگر ساخت و ساز رو به رشد باشد، تقاضا برای این محصولات هم بالا می رود و بازار به یک ثبات نسبی رسیده و قیمت ها کاهش پیدا می کند. برعکس این قضیه ممکن است اتفاق بیفتد. از دیگر عواملی که می توانند به صورت بین المللی روی قیمت میلگرد، قیمت لوله تیوب و قیمت لوله استیل، تأثیر داشته باشند، عبارتند از:

تأمین مواد اولیه

مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت میلگرد یا سایر محصولات فولادی، زغال سنگ و سنگ آهن است. البته این محصولات را از ضایعات فلزی نیز می سازند. در صورتی که دسترسی به این مواد نباشد و یا مواد اولیه کمیاب شود، قطعاً باعث افزایش قیمت محصولات فولادی می شود و هرچه هزینه تولید افزایش پیدا کند، قیمت نهایی این محصولات نیز بالا می رود. در نهایت مصرف کنندگان باید قیمت های بسیار بالاتری برای این محصولات بپردازند.

بازار جهانی

بازار جهانی میلگرد و سایر محصولات فولادی می توانند روی قیمت این محصولات در داخل ایران تأثیر داشته باشند. زمانی که در بازارهای جهانی میزان فولاد عرضه شده بیشتر از نیاز باشد، باعث پایین آمدن قیمت های این محصولات برای تولیدکنندگان داخلی می شود. چراکه سایر کشورها به واسطه واردات ارزان، برای رقابت با کشورهای دیگر اقدام می کنند.

البته اگر در بازار جهانی فولاد کمیاب شود، فولادی که کشور ایران تولید می کند ارزش بیشتری پیدا می کند و قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. متأسفانه در سال‌های اخیر کشور ایران به خاطر وجود تحریم‌های بین‌المللی، پایین آمدن ارزش واحد پولی و همچنین بی ثباتی های سیاسی، دچار مشکلات زیادی درزمینهٔ فروش محصولات فولادی بوده است.

بیشتر این چالش ها به خاطر بی ثباتی های سیاسی بوده است. انجام توافق با کشورهای 5+1 که در نهایت به نتیجه نرسید. توانست تأثیر مخربی روی صنعت فولاد کشور داشته باشد. البته باوجوداین چالش ها به خاطر اینکه پروژه‌های زیربنایی کشور رو به رشد هستند، تقاضا برای این محصولات افزایش پیدا کرد و باعث شده تا بازار فولاد کم‌وبیش به رشد خود ادامه دهد.

با توجه به نظر تحلیلگران، احتمال دارد که در سال ۱۴۰۲ قیمت محصولات فولادی دچار تغییرات زیادی نشود و تنها افزایش اندکی را تجربه کند. البته نمی‌توان گفت که نوسانات اقتصاد جهانی نمی‌توانند روی قیمت میلگرد، قیمت لوله استیل و قیمت تیوب بی‌تأثیر باشند.

22

توافق های سیاسی ایران با کشورهای منطقه

در سال جاری شاهد توافق ایران و عربستان سعودی بودیم. چنین توافقاتی که به صورت ناگهانی صورت می‌گیرند به میزان زیادی روی قیمت محصولات فولادی و مواد نفتی تأثیر خواهند داشت. وقتی‌که هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل به خاطر توافقات انجام شده، کاهش پیدا کند. قطعاً هزینه های نهایی این محصولات نیز پایین می آید.

بالا بودن ثبات سیاسی در منطقه و وجود امنیت نیز روی سرمایه گذاری های بین المللی تأثیر زیادی دارد. ابن امر باعث افزایش فعالیت صنایع گوناگون شده و ارز رکود آن ها جلوگیری می کند. در صورتی که هرگونه تنشی بین کشورهای منطقه مانند ایران و عربستان اتفاق بیفتد، مسیرهای کشتیرانی مشترک این دو کشور جزو مناطق پرخطر محسوب می شوند و سرمایه‌گذاران خارجی برای خریدن محصولات کشور حاضر به ریسک کردن نیستند. همین هم باعث می شود تا مواد خام و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید فولاد به‌راحتی وارد کشور نشود و روی قیمت آن تأثیر بگذارد.

تورم جهانی

میزان عمده‌ای از محصولات فولادی و استیل جهان در کشور هایی تولید می‌شود که جزو کشورهای درحال‌توسعه هستند. هرچه میزان تورم در جهان افزایش پیدا کند، روی تولیدات آن ها تأثیر داشته و باعث افزایش قیمت ها در کشورهای درحال‌توسعه می شود.

در نهایت تأثیر مستقیمی روی قیمت محصولات فولادی می گذارد. کارخانه هایی که محصولات فولادی خود را از این کشورها تأمین می کنند نیز در نهایت به خاطر وجود تورم در آن کشور باید هزینه های بیشتری بپردازند؛ بنابراین افزایش و کاهش قیمت ها در کشورهای مختلف ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و می تواند روی قیمت محصولات فولادی تأثیر داشته باشد.

هزینه های حمل و نقل

از فولاد برای استفاده در صنایع مختلف و کارخانه های گوناگون استفاده می شود. برای اینکه هر کشور بتواند فولاد مورد نیاز کارخانه های خود را تأمین کند، اگر در کشور خود امکان تولید نداشته باشد، باید از کشورهای خارجی فولاد، استیل یا میلگرد مورد نیاز خود را وارد کند.

همین امر هم باعث می‌شود تا هزینه‌های حمل و نقل روی قیمت نهایی فولاد محاسبه شود. به همین خاطر علاوه بر مواد اولیه، هزینه های مربوط به ساخت و تولید، فاکتور هزینه هایی هم بابت جابجایی محصولات فولادی و حمل و نقل آن ها در نظر گرفته می شود که در نهایت روی قیمت آن ها تأثیر دارد.

قیمت نفت

افزایش و کاهش قیمت نفت روی بازارهای جهانی تأثیر مستقیمی دارد. هرچه قیمت نفت افزایش پیدا کند، قیمت استیل، میلگرد و تیوب نیز افزایش پیدا می کند. برای جابجایی بهتر و فرآوری محصولات فولادی مانند استیل یکی از مهم‌ترین موادی که استفاده می شود نفت است. به همین خاطر ۱۵% از هزینه های کلی تولید فولاد، مربوط به هزینه نفت است. البته نباید تأثیر قیمت نفت در فرآوری و جابجایی این محصولات فولادی را نادیده گرفت.

نوسانات دلار و ارز

تمام معاملات بین المللی با دلار و ارز های خارجی انجام می شوند؛ بنابراین در صورتی که قیمت ارز افزایش یا کاهش داشته باشد، به صورت مستقیم روی محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد، تیوب و استیل هم تأثیر خواهد داشت.

یکی از صادرات مهم کشور ما صادرات فولاد است و هر چه ارزش پول ملی ما کاهش پیدا کند، تولیدکنندگان داخلی ناچار هستند برای تأمین مواد وارداتی قیمت های بالاتری بپردازند؛ بنابراین قیمت محصولات تولید شده آن ها نیز افزایش پیدا می کند.

هزینه های مربوط به تعمیر ابزارآلات و تجهیزات پیشرفته صنایع فولاد که معمولاً توسط کشورهای بیگانه انجام می شود هم افزایش پیدا می کند. نوسانات روزانه قیمت دلار و ارز از عوامل مخربی است که روزبه‌روز باعث افزایش قیمت‌های این محصولات می شود.

33

عوامل داخلی تأثیر گذار بر قیمت لوله استیل تیوب و میلگرد

عواملی که می توانند روی قیمت محصولات فولادی تأثیر بگذارند، از عوامل خارجی گرفته تا عوامل داخلی همگی مانند یک کلاف به هم پیچیده هستند که افزایش و کاهش هریک از آن ها روی موارد دیگر تأثیر می گذارد.

 بنابراین نمی توان به صورت دقیق اشاره کرد که چه فاکتورهایی هستند که روی کاهش قیمت این محصولات و افزایش قیمت آن ها تأثیر دارند. پس باید هر یک را به صورت جداگانه بررسی کنیم. ازجمله عوامل داخلی که می‌تواند روی کاهش قیمت این محصولات تأثیر داشته باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

کارخانه سازنده

کارخانه سازنده محصولات فولادی، دستگاه های استفاده شده در این کارخانه، کیفیت تولید محصولات کارخانه و روش تولید، همه و همه جز عواملی هستند که روی قیمت این محصولات تأثیر دارند. در بعضی از کارخانه ها، دستگاه های پیشرفته و تجهیزات مدرنی استفاده می شود.

انواع کوره ها و سایر تجهیزات مورد نیاز برای تولید این محصولات دارای هزینه هستند؛ بنابراین کیفیت محصولات تولید شده در یک کارخانه وابسته به تجهیزات مورد استفاده آن ها است. اگر روش تولید این محصولات فولادی استاندارد باشد و نزدیک به استانداردهای بین‌المللی باشد، قیمت محصولات آن نیز افزایش پیدا می کند.

بنابراین یکی از عوامل اصلی داخلی، کارخانه تولیدکننده، روش تولید محصولات فولادی، تجهیزات مورد استفاده و رعایت استانداردهای بین المللی است.

نوع محصولات فولادی

محصولات فولادی مانند میلگرد، تیوب و لوله استیل همگی دارای انواع گوناگونی هستند و هریک از آن ها در اندازه ها و متراژ های گوناگونی تولید می شود. این محصولات دارای گرید های متفاوتی هم هستند؛ بنابراین نوع این محصولات به صورت جداگانه روی قیمت آن ها تأثیر دارد.

چراکه روش تولید هر یک از آن ها متفاوت است. میزان مواد اولیه مورد استفاده برای آن ها با یکدیگر فرق دارد و در نهایت قیمت نهایی آن ها نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال میلگردها دارای انواع گوناگونی هستند که از لحاظ ساختار و استانداردها با یکدیگر تفاوت دارند. هر یک از آن ها نیز در صنایع مختلفی به کار می روند؛ بنابراین قیمت های آن ها با یکدیگر فرق دارد.

شاخص بورس

شاخص کل بورس یکی از شاخص های صنعتی است که می‌تواند قیمت عمومی صنایع مختلف را تعیین کند. عملکرد شرکت های گوناگونی که در صنایع خودرو، محصولات شیمیایی، فلزات و دارو فعال هستند، هر یک تحت شاخص های مجزایی بررسی می‌شوند. شاخص بورس می تواند روی قیمت های نهایی محصولات آن ها تأثیر بسزایی داشته باشد.

هزینه حمل و نقل

همان‌طور که هزینه‌های مربوط به حمل و نقل را جزو عوامل بین المللی انتخاب کردیم، در بین عوامل داخلی هم هزینه های مربوط به حمل و نقل جایگاه ویژه ای دارند. هرچه قیمت انرژی و نفت افزایش پیدا کند، قیمت های مربوط به حمل و نقل، کشتیرانی، کامیون هایی که برای حمل محصولات فولادی استفاده می‌شوند نیز افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین تعرفه های مربوط به حمل و نقل چه در داخل کشور چه در خارج از کشور، جزو جداناشدنی عوامل تأثیر گذار بر قیمت محصولات فولادی هستند.

قیمت ضایعات آهنی

یکی از مواد اولیه که برای تولید محصولات فولادی استفاده می شود، قراضه و ضایعات آهنی است. در صورتی که قیمت فولاد به صورت کلی افزایش پیدا کند، قیمت ضایعات نیز بالا می‌رود؛ یعنی قیمت مواد اولیه افزایش پیدا کرده است.

برای تعیین قیمت ضایعات آهنی، کارخانه‌های تولید‌کننده نمی‌توانند به صورت انفرادی تصمیم بگیرند و بایستی بر اساس مصوبه های خاص تعیین قیمت ضایعات آهنی؛ اقدام کنند. هر گونه تغییرات در بازارهای جهانی و داخلی به صورت مستقیم روی ضایعات آهنی و مواد اولیه هم تأثیر می گذارد و می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت آن ها شود.

میزان عرضه و تقاضا

وضعیت بازار فولاد و میزان عرضه و تقاضا در فصل های گوناگون روی قیمت محصولات فولادی تأثیر می گذارد. هرچه روند اقتصادی رو به رشد باشد و سفارشات صنعتی افزایش پیدا کند، قیمت مقاطع فولادی مانند میلگرد، استیل و لوله تیوب پایین می‌آید. چرا که این محصولات به وفور تولید می شوند، اما اگر شرایط بازار مناسب نباشد و سفارش صنایع گوناگون پایین بیاید، قیمت این محصولات نیز بالا می رود.

تأثیر سیاست های داخلی

در بخش پیش اشاره کردیم که سیاست های خارجی دولت می‌تواند باعث انجام توافقاتی شود و روی صنعت کشور تأثیر مثبتی داشته باشد. البته سیاست‌های داخلی هم بی تأثیر بر قیمت این محصولات نیستند.

به عنوان مثال هر سال قوانین خاصی برای کارفرمایان و کارگران در زمینه صنعت و صادرات و واردات در نظر گرفته می شود. قوانین مالیاتی نیز جزو سیاست های داخلی کشور هستند که می‌توانند روی سرمایه‌گذاری‌های داخلی تأثیر داشته باشند.

هرچه کشور از لحاظ سیاسی دارای ثبات باشد و نوسان های کمتری را تجربه کند، میزان تولید و مصرف کالاها، شرایط بهتری را تجربه خواهند کرد و قیمت محصولات کاهش پیدا می‌کند؛ اما اگر نوسانات سیاست های داخلی افزایش پیدا کند، قیمت این محصولات نیز بالا می‌رود.

کسب و کارهای گوناگون در داخل کشور روزانه با این فراز و نشیب ها درگیر هستند و ممکن است ضرر های مالی زیادی را به خاطر سیاست‌های داخلی اشتباه متحمل شوند. در صورتی که شما قصد خرید محصولات فولادی را داشته باشید، باید توان تحلیل این موضوعات سیاسی را داشته باشید تا بهترین زمان را برای خرید انتخاب کنید. با توجه به تحولات اخیر در داخل کشور، باور بر این است که در سال جاری بازار مقاطع های فلزی و محصولات فولادی رشد خوبی را تجربه کنند و تولید آن ها افزایش پیدا کند.

تأثیر نوسان نرخ دلار

همان‌طور که شاهد هستید روز به روز قیمت دلار در حال افزایش است و باعث شده تا ارزش ارز کشورمان تا کمترین حد ممکن برسد. نمی توان تغییر قیمت دلار را نادیده گرفت. چرا که جزو مهم‌ترین عواملی است که هم از نظر داخلی هم از نظر عوامل بین المللی روی قیمت محصولات فولادی مانند لوله، میلگرد و قیمت تیوپ تأثیر خواهد داشت.

زمانی که افزایش نرخ دلار به صورت طولانی مدت ادامه پیدا می کند، تصور بر این است که دیگر قدرت خریدی برای مردم باقی نمی ماند و همین باعث رکود بازار می شود. در طی ماه های اخیر که مرتب شاهد افزایش قیمت دلار بوده ایم، نمی‌توان گفت که تأثیر جزئی روی بازار فولاد داشته، بلکه تأثیر این افزایش قیمت به صورت مستقیم روی محصولاتی مانند قیمت میلگرد، قیمت لوله استیل و قیمت تیوپ قابل مشاهده است.

میزان استفاده از محصولات فولادی

هرچه رشد اقتصادی و رشد زیرساختی کشور بهبود پیدا کند، تولیدات صنعتی کشور نیز افزایش پیدا می‌کند و تقاضا برای خرید محصولاتی مانند لوله استیل، میلگرد و تیوب نیز بالا می‌رود؛ بنابراین با رشد زیرساخت های کشور، میزان تقاضا برای خرید این محصولات افزایش پیدا می کند. طبق قانون هم با افزایش تقاضا تولید هم بالا می رود و این محصولات به وفور در بازار پیدا می شوند و کسب و کار ها مجدداً رونق می گیرند.

صادرات و واردات

سیاست هایی که دولت برای صادرات و واردات انتخاب می کند، می تواند روی قیمت محصولات فولادی تأثیر گذار باشد. در صورتی که دولت برای فروش یا صادرات محصولات فولادی ویژه‌ای مانند میلگرد، عوارض وضع کند و یا برای صادرات این محصولات مجوز صادرات یا واردات صادر نکند، به میزان زیادی روی قیمت آن تأثیر خواهد داشت.

متأسفانه یکی از عوامل داخلی تأثیرگذار بر افزایش و کاهش قیمت این محصولات وضع عوارض و تغییر دادن مجوز های مربوط به واردات و صادرات در این زمینه بوده است.

انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات فولادی

بحث انرژی یکی از مهم‌ترین مواردی است که به صورت مستقیم روی تولید کارخانه های محصولات فولادی تأثیر دارد و می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت محصولات آن ها شود. سوخت بیشتر کارخانه ها سوخت های فسیلی، گاز یا برق است. هرچه قیمت این محصولات افزایش پیدا کند یا عرضه آن ها با مشکل مواجه شود، قیمت تمام شده محصولات در کارخانه نیز تغییر می‌کند.

معمولاً در فصل تابستان که مصرف برق افزایش پیدا می‌کند، کارخانه های تولیدی و صنایع فولاد برای تأمین برق مورد نیاز خود با مشکل مواجه می‌شوند. همین امر باعث می‌شود تا ضررهای مالی زیادی را متحمل شوند؛ بنابراین اگر بخواهند مصرف برق را کاهش دهند، قطعاً محصولاتی که تولید می کنند را با قیمت های بالاتری از عرضه می‌کنند.

احتمالاً خاطرتان هست که در سال ۱۴۰۰ به خاطر قطع شدن برق صنایع فولاد، چه میزان تولیدات این کارخانه ها کاهش پیدا کرد و باعث بالا رفتن قیمت محصولات فولادی شد.

روش خرید محصولات فولادی

یکی از عواملی که می‌تواند به صورت مستقیم روی قیمت محصولات فولادی خریداری شده تأثیر داشته باشد، روش خرید است.

در سال های اخیر که خرید آنلاین به یکی از روش های اصلی خرید این محصولات تبدیل شده است، خریداران می توانند از آخرین نوسانات و تغییرات قیمت در سایت های معتبر اینترنتی با خبر شوند و به این صورت با بررسی قیمت‌ها و دلایل مربوط به تغییر قیمت، نوسان های موجود را نیز ارزیابی کنند.

به این ترتیب می توانند بهترین زمان را با استفاده از سایت های معتبر فروش آنلاین محصولات فولادی، برای خرید انتخاب نمایند. یکی از فروشگاه های معتبری که در زمینه فروش محصولات فولادی فعالیت می کند، فروشگاه آریا استیل جعفری است که با فروش ویژه خود توانسته تا حد زیادی روی قیمت لوله استیل، قیمت لوله تیوب و قیمت میلگرد تأثیر داشته باشد.

در این فروشگاه با حذف واسطه ها دست دلالان از بازار کوتاه می‌شود و این محصولات به صورت مستقیم از کارخانه های تولید کننده، خریداری شده و با کمترین قیمت در اختیار مشتریان قرار داده می شود. در این مجموعه با دسترسی پایدار و همیشگی به محصولات فولادی با کیفیت، قیمت های تضمین شده ای برای مشتریان در نظر گرفته می شود.

به دلیل روابط گسترده و پایدار این فروشگاه با تولیدکنندگان داخلی و همچنین تولید کنندگان خارجی، محصولات خریداری شده دارای بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستند. همین امر هم باعث شده است تا قیمت این محصولات به دلیل فروش ویژه فروشگاه آریا استیل، کاهش پیدا کند.

کلام پایانی

لوله استیل، لوله تیوب و میلگرد جزو پرکاربردترین محصولات فولادی هستند که به شکل های گوناگون در داخل کشور تولید و عرضه می شوند. کسب اطلاعات درباره قیمت این محصولات فولادی برای بسیاری از کارخانه ها و صنایع مختلف اهمیت زیادی دارد. چرا که می تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم روی کسب و کار آن ها تأثیر داشته باشد. به همین خاطر در این نوشتار مهم‌ترین عواملی که می‌تواند روی افزایش یا کاهش قیمت لوله استیل، قیمت لوله تیوب و قیمت میلگرد تأثیر داشته باشد، بررسی نمودیم. به منظور کسب اطلاعات دقیق تر درباره قیمت این محصولات فولادی می توانید به فروشگاه آنلاین آریا استیل جعفری مراجعه نمایید و بهترین قیمت ها را در سایت این مجموعه مشاهده نمایید.