بیت کوین را باید یکی از مهم‌ترین نوآوری‌های قرن 21 به شمار آورد که سرآغاز ظهور و بروز دنیای امور مالی غیرمتمرکز به شمار می‌رود. دنیایی که می‌تواند سردمداری دولت‌ها و نهادهای بزرگ را به چالش بکشد و اقتصاد را دگرگون کند. اما اگر یک مرد در 13 سال پیش هوس خوردن پیتزا نمی‌کرد، شاید همه این‌ها ممکن نمی‌شد! چگونه؟ ادامه مطلب را بخوانید.

1

بیت کوین به عنوان وسیله مبادله

بیت کوین قبل از مطرح شدن به عنوان یک طبقه دارایی باارزش که ممکن است جایگزین پول فیات شود یا توجه سرمایه‌گذاران نهادی و مشهور را جلب کند، در حاشیه بازار زندگی می‌کرد. به این معنا که فقط یک آزمایش بین سایفرپانک‌ها و رمزنگاران بود و هیچ‌گونه ارزش بازاری یا هیچ کاربردی در دنیای واقعی نداشت. اما در 18 مه 2010 یعنی 14 ماه قبل از ظهور بلوک پیدایش بیت کوین اتفاق جالبی رخ داد.

یک برنامه‌نویس کامپیوتر به نام لازلو هانیچ در bitcointalk.org اعلام کرد که می‌خواهد دو پیتزا را به قیمت 10.000 بیت کوین بخرد. او سفارش دو عدد پیتزای بزرگ را داد، زیرا از پیتزای سرد و باقی‌مانده در یخچال خوشش می‌آمد. همچنین سفارش داد که نمی‌خواهد پیتزاها عجیب و غریب باشند و پنیر معمولی هم کافی خواهد بود!

2

چه کسی معامله را پذیرفت؟

در آن زمان، 10.000 بیت کوین تقریبا با قیمت 41 دلار محاسبه شد. در روزهای اول، افراد زیادی پیشنهاد لازلو را نمی‌پذیرفتند یا به آن علاقه نشان نمی‌دادند. اما 4 روز بعد و در 22 مه یکی دیگر از اعضای انجمن bitcointalk.org یعنی جرمی استوردیوانت 19 ساله از کالیفرنیا، این معامله را پذیرفت. او دو پیتزای خانواده را از فست‌فود پاپا جان خردی و در فلوریدا به لازلو تحویل داد. ارزش آن پیتزاها در حال حاضر به بالای 280 میلیون دلار رسیده است!

اگر درباره جرمی استوردیوانت 19 ساله از کالیفرنیا کنجکاو هستید، باید بگوییم که نه او حالا یک مولتی‌میلیونر 32 ساله نیست. زیرا مدتی بعد از این معامله و در حالی که در تعطیلات با نامزدش به سر می‌برد، کل آن بیت کوین‌ها را خرج کرد. خودش چند سال پیش به نشریه تلگراف بریتانیا گفت: «من ارز دیجیتال را به عنوان یک سرمایه‌گذاری در نظر نگرفتم، وگرنه ممکن بود مدت طولانی‌تری آن‌ها را نگهداری کنم».

روز پیتزای بیت کوین

از آن زمان به بعد، تاریخ 22 مه به روز پیتزای بیت کوین معروف شده است و هرساله توسط دوستداران ارزهای دیجیتال و دنیای کریپتو در سرتاسر جهان جشن گرفته می‌شود. اما این روز برای گرامیداشت مردی نیست که میلیون‌ها دلار بیت کوین را با دو عدد پیتزای ناقابل معاوضه کرد. بلکه معنای خیلی بیشتری در پشت این رویداد جشن‌گونه نهفته است.

آن خرید، اولین باری بود که از بیت کوین به عنوان وسیله مبادله استفاده شد. مبادله‌ای که یکی از نقش‌های کلیدی و اصلی پول‌های فیات محسوب می‌شود. درواقع لازلو ارز BTC را برای خرید یک شی ملموس در دنیای واقعی، با کارمزد صفر و به صورت همتا به همتا و بدون واسطه مورد استفاده قرار داد. این اقدام او نقشی کلیدی در تکامل ارزهای دیجیتال ایفا کرد و به جهانیان نشان داد که قیمت‌گذاری یک رمزارز در اوایل چرخه عمر آن چقدر می‌تواند بی‌ارزش و به دور از واقعیت باشد.

برای آشنایی بیشتر با ارز BTC، رویداد روز پیتزای بیت کوین و کسب جوایز مختلف سری به چالش های پیتزایی کوینکس بزنید. این صرافی ارز دیجیتال یک ماه کامل را به این رویداد اختصاص داده است.