تجهیزات آزمایشگاهی بهار تجهیز

فروش تجهیزات آزمایشگاهی و شیشه آلات آزمایشگاهی در بهار تجهیز به صورت جزیی و کلی انجام می پذیرد.

انواع ظروف پرمصرف شیشه ای مانند بشر، ارلن، پیپت، استوانه مدرج، پتری دیش، انواع بالن، بورت، انواع لوله آزمایش در ابعاد متفاوت و انواع اتصالات شیشه ای آزمایشگاهی (رداژ) از جنس شیشه بروسیلیکات با بهترین کیفیت دراین مجموعه عرضه می شود.

شیشه آلات آزمایشگاهی

شیشه آلات آزمایشگاهی چیست؟

شیشه آلات آزمایشگاهی به وسایل و ظروف شیشه ای در آزمایشگاه گفته می شود که برای انجام بسیاری از تستها و آزمایشات بسته به شکل و کارکرد و جنس شان مورد استفاده قرار میگیرند. جنس آنها معمولا از شیشه بروسیلیکات و شیشه کوارتز می باشد که تحمل دمایی از ۵۰ درجه تا ۱۷۰۰ درجه سانتی گراد را دارند.

معرفی پرکاربردترین شیشه آلات آزمایشگاهی

استوانه مدرج یا مزور

لوله شیشه ای استوانه ای شکل و یکی از کاربردی ترین ظروف شیشه ای آزمایشگاهی ، مشابه لوله آزمایش است که در پایه ای از جنس پلاستیک جای می گیرد و یا عموماً دارای پایه پهن شیشه ای است که می تواند آن را روی میز به طور قائم نگهدارد. لبه استوانه مدرج مانند بشر، برگشتگی شیارمانندی برای خالی کردن محلول دارد. تفاوت درجه بندی آن با بورت و پیپت در این است که درجه های کوچکتر آن در پایین قرار دارد.

استوانه مدرج مزور

طرز استفاده از مزور به این صورت است که باید آن را در جای کاملاً صاف و مسطح قرار داد و هنگام ریختن یا برداشتن محلول، پایه آن را با دو انگشت محکم نگهداشت تا از افتادن و شکستن آن جلوگیری شود.

بالن ته گرد

بالن آزمایشگاهی ته گرد

یکی از ظروف پرمصرف آزمایشگاهی بالن ته گرد می باشد. غالبا از این نوع بالن برای کارهای شیمیایی یا بیوشیمی استفاده می گردد. معمولا از جنس شیشه بروسیلیکات برای جلوگیری از نفوذ شیمیایی ساخته شده که مقاوم به حرارت تا ۵۰۰ درجه هستند. به طور معمول این بالنها دارای یک گردن هستند. بالنهایی با دو یا سه گردن جانبی نیز وجود دارند. این محصول دارای سایزهای مختلف از ۵ میلی لیتر تا ۲۰ لیتر می باشند. سایز آنها روی بالن ثبت شده است. یکی از ویژگی های عمده بالن ته گرد مقاومت بالای این نوع بالن می باشد.

بالن ژوژه یا بالن حجمی

از این نوع شیشه آزمایشگاهی برای ساخت محلولها با غلظت معین و همچنین برای نگهداری یک حجم دقیق در یک درجه حرارت خاص از آن استفاده می‌شود. بالن ژوژه معمولا گلابی شکل با انتهایی تخت بوده و از شیشه یا پلاستیک با رنگهای مختلف ساخته می شوند. دارای یک گردن بلند است که روی آن خط نشانه ‌ای قرار دارد. بالن‌ حجمی دقت بالایی داشته و فقط می‌توان حجم نوشته شده روی آن را به کمک آن از محلول حجم سنجی کرد. برای این نوع بالن در پوش پلاستیکی طراحی شده ‌است تا بتوان در هنگام محلول سازی آن را به راحتی تکان داده و محلول را هم زد.

بالن ژوژه

بالن ژوژه شیشه ای عموما بی رنگ هستند و به دو صورت ساده یا شفاف و قهوه ای رنگ وجود دارند. برای ترکیبات حساس به نور مانند نیترات نقره یا ویتامین A از نوع قهوه ای رنگ آن استفاده می گردد. تمامی مشخصات با کنتراست بالا به رنگ آبی روی شیشه های شفاف و با رنگ سفید روی شیشه های قهوه ای رنگ چاپ می شود. این ظروف از شیشه های پیرکس با ضریب انبساط پایین و مقاومت شیمیایی ساخته شده اند. بالن حجمی برای تهیه رقیق کردن و راه حل های استاندارد ضروری هستند. بالن ژوژه شیشه ای در مقایسه با بالن ته صاف دارای گردنی باریک و بلندتر هستند.

پیپت

پیپت در نوع تولید میشود : 1-پیپت حبابدار 2-پیپت ساده مدرج

 

پیپت کلاس A

پیپت حبابدار یا پیپت ژوژه یکی از شیشه آلات آزمایشگاهی می باشد که به منظور برداشتن اندازه دقیقی از مایع در آزمایشگاه از آن استفاده می شود. این وسیله معمولا از شیشه ساخته می شود و برخلاف وسایلی مانند بشر و ارلن نمی تواند در معرض شعله مستقیم قرار گیرد. این محصول برای انداز گیری یک حجم دقیقی از محلول یا مایع مورد استفاده قرار می گیرند. پیپت حبابدار به دقت کالیبره شده است و به کاربر این اجازه را میدهد که یک حجمی از محلول با دقت فوق العاده بالا را اندازه گیری کند.این محصول دارای حجم های مختلفی بوده که پرکاربردترین آنها ۱۰، ۲۵ و ۵۰ میلی لیتر است.

پیپت ساده یا مدرج یکی از شیشه آلات آزمایشگاهی پرکاربرد میباشد که به منظور اندازه گیری و برداشتن میزان دقیقی از مایع در آزمایشگاه استفاده می شود. پیپت مدرج یک لوله شیشه ای صاف می باشد که یک انتهای آن نازک تر است. دقت اندازه گیری در پیپت ساده به اندازه ی پیپت های حبابدار نمی باشد. با بیشتر شدن حجم پیپت های مدرج یا به عبارتی دیگر بزرگتر شدن آنها از دقت آنها کاسته می شود.

قیف شیشه ای

قیف شیشه ای ابزاری مخروطی شکل است که در قسمت پایین آن لوله باریک و بلندی قرار دارد. نوک این لوله مورب است. شیشه بدنه قیف معمولاً ۶۰ درجه است. جنس آن معمولا از شیشه بروسیلیکات است و در برابر مواد شیمیایی و حرارت مقاوم می باشد. معمولا از ۳ نوع آنها در آزمایشگاه ها استفاده می شود.

  1. ساده
  2. فیلتردار
  3. شیاردار

از مطرح ترین برند تولید این محصول میتوان به schott اشاره نمود.

قیف شیشه ای

کندانسور یا مبرد آزمایشگاهی

مبرد آزمایشگاهی شیشه ای

مبرد آزمایشگاهی یا کندانسور یکی از ظروف شیشه ای آزمایشگاهی می‌باشد که عموما در فرآیندهای تقطیر به منظور سرد کردن بخارات و تبدیل آنها به مایع به کار می رود. همچنین برای سرد کردن بخارات حاصل از تقطیر مخلوط چند مایع به منظور جداسازی آنها استفاده می شود.معمولا دارای 3 شکل مختلف میاشند : مارپبچ ساده و حبابدار

بطری آزمایشگاهی درپیچ دار

بطری آزمایشگاهی در پیچ

بطری آزمایشگاهی درپیچ دار یا درب آبی یکی از پرکاربردترین شیشه های آزمایشگاهی بوده که از شیشه های بوروسیلیکات تولید می شوند. این بطری ها در کنار خواص حرارتی دارای مقاومتی فوق العاده در برابر آب و اسید هستند. این شیشه ها ایده آل برای استفاده در آزمایشگاههای عمومی برای مخلوط کردن، ذخیره کردن و نقل و انتقال محیط های کشت، حلالها و مواد شیمیایی به کار می رود. این شیشه ها دو دسته اند یکی شیشه های ساده و دیگری شیشه های قهوه ای و جنس درب آنها از پلی پروپیلن میباشد.

بشر آزمایشگاهی

بشر یکی از پرکاربردترین شیشه آلات ضرروری در آزمایشگاه ها می باشد که معمولاً برای همزدن، مخلوط کردن و یا گرم کردن مایعات در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. این ظروف عموماً استوانه‌ای شکل با کف تخت و مدرج هستند که در قسمت بالای خود دارای آبریز می باشند که همین امر انتقال و ریختن مواد به ظرفی دیگر را تسهیل می کند. بشر شیشه ای در اندازه‌های مختلف از یک میلی لیتر تا چندین لیتر موجود هستند. این ظروف با توجه به آبریزی که برای آنها تعبیه شده دارای درب نمی باشند بنابراین می توان از شیشه ساعت برای پوشاندن آنها استفاده نمود.

بشر آزمایشگاهی شیشه ای

بورت

بورت از جمله شیشه آلات آزمایشگاهی بوده که به شکل استوانه‌ای عمودی مدرج با شیر خروجی در انتهای آن می باشد. این وسیله براساس میلی لیتر درجه بندی شده و برای جابه جایی یا انتقال حجم های دقیقی از مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. بورت مانند پیپت وسیله ای برای اندازه گیری حجم اما با دقت بیشتر می باشد و نوک آن کوچکتر از پیپت است.باید خاطرنشان کرد درجه بندی بورت برعکس پیپت می باشد.

بورت

جنس بورت ها از شیشه های بوروسیلیکات می باشد. این استوانه های شیشه ای دارای شیر خروجی هستند که می توانند شیشه ای یا تفلونی باشند. شیرهای تفلونی دارای مزایایی بوده و آن هم مقاومت به خوردگی آنها در برابر محلولهای اسیدی و بازی می باشد.

تعیین درجه کیفیت انواع شیشه آلات آزمایشگاهی

 

دقت اندازه گیری: در مورد شیشه آلات حجم سنجی مانند پیپت و بورت و استوانه مدرج و بالن ژوژه که دقت اندازه گیری مهمترین شاخصه می باشد.

 

مقاومت حرارتی: در مورد شیشه آلات حرارتی مانند ارلن، بشر، بالن ته گرد و بالن ته صاف، دکانتور، قیف شیشه ای، کندانسور و شیشه گازشور انجام تست حرارتی می تواند کیفیت محصول را نشان دهد.

 

البته تست حرارتی به دو صورت تست تحمل شوک حرارتی (تغییر دمای ناگهانی حدود ۱۰۰ درجه) و یا تست تحمل دمایی (حداکثر دمایی که در آن شیشه ذوب نشده یا ترک نمی خورد) انجام می شود.

 

قفل شدن کامل: در مورد شیشه آلات آزمایشگاهی روداژ دار مانند اتصالات شیشه ای آزمایشگاهی و کلیه ظروف سر سنباده ای تست قفل شدن کامل و صحیح روداژ های متناظر در یگدیگر انجام می شود.

 

تست خوردگی: در برخی شیشه آلات هم تست خوردگی و مقاومت در برابر اثرات مواد شیمیایی مانند مقاومت در برابر اسید و باز انجام می شود.

در اینجا به معرفی برخی دیگر از ظروف آزمایشگاهی شیشه ای می پردازیم

پیکنومتر

پیکنومتر وسیله ای آزمایشگاهی است که برای تعیین چگالی یک مایع مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا از شیشه ساخته شده که دارای درپوش سنباده ای که در وسط آن یک لوله مویین قرار دارد می باشد که به واسطه ی آن حباب های هوا از این راه از دستگاه خارج می شوند. این دستگاه چگالی مایع را با ارجاع به یک مایع مناسب مانند آب یا جیوه، با استفاده از تعادل تحلیلی، دقیقا اندازه گیری می کند.

در صورتی که این ظرف خالی، پر از آب و پر از یک مایع وزن شود از این طریق چگالی نسبی مایع محاسبه می گردد. چگالی ذره ای از یک پودر که توسط روش های معمول وزن کردن قابل محاسبه نیست با این روش و توسط پیکنومتر قابل تعیین است. طریق محاسبه به این صورت می باشد که پودر در داخل شیشه وزن می گردد و وزن نمونه پودری مشخص می گردد. سپس ظرف توسط مایعی که چگالی آن مشخص است پر میگردد. پودر باید کاملا در مایع نامجلول باشد. وزن مایع جایگزین شده و به دنبال آن چگالی نسبی پودر مشخص می شود.

پتری دیش

از این وسیله زیست شناسان برای کشت سلولی یا نگهداری خرده های ریز استفاده می کنند. این ظروف دارای دونوع پلاستیکی و شیشه ای هستند. مانند تمامی وسایل آزمایشگاهی دیگر نوع شیشه ای آن بعد از استریل کردن قابل استفاده ی مجدد بوده و نوع پلاستیکی آن به جهت آلوده شدن یکبار مصرف می باشد.

پتری دیش ها ، به صورت استوانه ای شیشه ای یا پتری دیش پلاستیکی با عمق کم و دربدار هستند که در آزمایشگاههای بیولوژی و زیست به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر کشت سلولی برای ذخیره کردن و حمل مواد نیز مورد استفاده قرار می گیرند.این محصولات شبیه به یک بشقاب هستند.

دسیکاتور

دسیکاتور یکی از ابزارهای آزمایشگاهی است که برای خشک کردن مواد جامد به‌ ویژه رسوبات از آن استفاده می‌شود. میتوان اینگونه آنها را تعریف کرد که محفظه های دربدار بوده که حاوی مواد خشک کننده برای نمونه هایی که حساس به رطوبت هستند مانند کاغذ کلرید کبالت یا نیاز به خشک کردن دارند، به کار گرفته می شوند. کاربرد دیگر دسیکاتور محافظت شیمیایی از نمونه ها می باشد.دسیکاتورها در دو نوع شیردار یا خلاء و بدون شیر تولید می شوند.

یکی از انواع آنها دسیکاتور شیر دار است که در بالای درب آن شیری تعبیه شده برای خالی کردن هوای داخل دسیکاتور که بیشتر برای خشک کردن مواد کاربرد دارد.

جنس دسیکاتورهای آزمایشگاهی از شیشه پیرکس می باشد.

کریستالیزور

بشرها دارای انواع مختلفی می باشند مانند بشر کوتاه و بشر بلند و یکی دیگر از آنها بشر تخت بوده که به آن کریستالیزور گفته می شود. زیرا بیشتر برای اجرای تبلور مورد استفاده قرار می گیرد. اما گاهی اوقات از آن به عنوان ظرف گرمایش حمام داغ یا ذخیره سازی نیز استفاده می شود. تعدادی از این ظروف دارای لبه یا ناودانی یا به اصطلاح عامیانه آبریز برای تخلیه ی مایع داخل آن بوده و یک مدل از آنها این لبه را ندارند.

این ظروف از جنس شیشه های بوروسیلیکاتی یا همان پیرکس می باشند که دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت هستند و به واسطه ی بوروسیلیکاتی بودن علاوه بر مقاوم بودن در برابر حرارت دارای خواص دیگری از جمله حالت بلوری نیز هستند. همچنین این ظروف قابلیت استفاده مجدد و اتوکلاو کردن را دارند.

لوله سانتریفیوژ

لوله سانتریفیوژ ، لوله ای شیشه ای یا پلاستیکی با مقاومت بالا و دقت بالا می باشد که دقیقا در حفره های چرخان دستگاه سانتریفیوژ قرار میگیرند. ظرفیت آن ها می تواند بسیار متفاوت باشد از ۵۰ میلی لیتر گرفته تا ظرفیت های بسیار کمتر مورد استفاده شده در میکرو سانتریفیوژ ها که بیشتر در آزمایشگاه های زیست مولکولی مورد استفاده قرار می گیرند.

این محصولات شیشه ای با حجم های مختلف ( معمولا ۱۵ میلی لیتر و ۵۰ میلی لیتر) ساخته می شوند و درپیچدار می باشند. انتهای مخروطی این محصول یکی از مزایای آن است هنگامی که تنها یک مقدار کمی از مایع در محفظه آنها می ماند. در این شرایط تمامی قطرات مایع به راحتی می تواند توسط سانتریفیوژ کردن جمع گردد.

بهار تجهیز در زمینه تامین شیشه آلات آزمایشگاهی با کیفیت و فروش مواد شیمیایی اصل و تضمین شده، مورد نیاز مراکز علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و صنعتی فعالیت می کند.

امید است بتواند رضایت کامل مصرف کنندگان محترم را برآورده نماید و خدمات ارائه شده زیر بنایی جهت تداوم همکاری مستمر باشد.