1

به کمک پیشرفت‌های بشر در زمینه مسافرت و طی کردن مسافت‌های طولانی در کمترین زمان ممکن، دیگر هیچ مفهومی به نام خستگی فرساینده مسیر وجود ندارد. در این نوشته، نگاهی به قطار و هواپیما خواهیم کرد و بهتر بودن یا نبودن قطار نسبت به هواپیما را زیر ذره‌بین قرار خواهیم داد. با وجود اینکه هر کدام از این روش‌های مسافرت طرفدارانی را بر اساس شرایط شخصی خود دارند، به طور کلی، پاسخ به این مسئله با بررسی جوانب مختلف میسر می‌شود.

صرفه جویی در وقت

هر دو نوع مسافرت، به نوعی صرفه‌جویی در وقت است اما در نهایت، تعیین برتری نسبی هر کدام از آن‌ها به دیگری تبدیل به یک انتخاب شخصی می‌شود. رسیدن به مقصد در کمترین زمان ممکن با هواپیما واقعیتی بی‌بدیل و غیرقابل انکار است. اما تا حالا به راحتی سفر با قطار نسبت به سفر با هواپیما دقت کرده‌اید؟ رفتن به فرودگاه و چک کردن طولانی اطلاعات، خستگی‌های ناشی از منتظر ماندن در هنگام تاخیر احتمالی هواپیما و صرفه‌جویی در هزینه‌های اضافی چک کردن چمدان‌ها و اضافه بار هنگام سفر با قطار مواردی هستند که باید مد نظر قرار گیرند. همچنین لازم به ذکر است، در اکثر شهرها فاصله مرکز شهر با راه آهن بسیار کمتر از فرودگاه است و در نتیجه، زمان زیادی صرف طی کردن مسیر طولانی خارج از شهر و رسیدن به فرودگاه می‌شود.

2

صرفه جویی در هزینه

عمدتاً امکاناتی که در هواپیما ارائه می‌شود، بیشتر از قطار است و طبیعتاً راحتی بیشتری هم در آن وجود دارد اما قطار برای طی کردن یک مسیر، به دلیل هزینه کمترش مشتری‌های خاص خودش را دارد. علیرغم این که مسافرت با قطار بیشتر جنبه اقتصادی دارد، اما صرف نظر کردن از بقیه عوامل غیرممکن است. علاوه بر این که قیمت‌های بلیط قطار کمتر است، ثابت ماندن این قیمت‌ها طی درازمدت یک مزیت دیگر به شما می‌رود. برای رزرو بلیط هواپیما و قطار تقریبا زمان یکسانی صرف می شود ولی قیمت بلیط قطار به صرفه تر است. یکی از مزیت‌های قطارها این است که قیمت آن‌ها در همه ایام هفته ثابت است و هیچ‌گونه نگرانی بابت تغییر قیمت‌ها وجود ندارد و شما صرفا باید سر وقت خریدن بلیط قطار خودتان را در اولویت قرار دهید.

سفر با قطار در شب

شاید این موضوع کمتر مورد استقبال قرار بگیرد اما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. حرکت با قطار به سمت مقصد دلخواه شما در شب، باعث می‌شود همه یا بخشی از ساعت خواب شبانه‌تان را در قطار بگذرانید و روز بعد به امور خود برسید، اما سفر با هواپیما چه در روز و چه در شب می‌تواند منجر به بروز اختلالات جزئی در سیستم خواب یا فرآیند انجام امور شما در طول روز آتی شود.

لذت بردن از منظره

یکی از ویژگی‌های بسیار جذابی که هم قطار و هم هواپیما دارند، تماشای محیط اطراف از پنجره است. با این حال، برخی افراد ممکن است فوبیای ارتفاع داشته باشند که در این صورت می‌توانند بلیط قطار تهیه کنند و از زیبایی‌های موجود در آن مسیر لذت ببرند. با این حال، تماشای منظره از پنجره هواپیما اگر بلیط هواپیما خارجی خریده اید نیز بسیار جالب و هیجان‌انگیز است.

3

تفریحات دوستانه

نوع چینش و قرارگیری مسافران در هواپیما به گونه‌ای است که ارتباط و گفت و گو با خانواده، دوستان و آشنایان آن‌چنان که باید و شاید مقدور نیست. سکوت چند ساعته یا حتی انجام هر کار دیگری مثل کتاب خواندن در مسیر، یک حس خستگی و طولانی‌تر شدن راه در مسافر به وجود می‌آورد. به غیر از قطارهای اتوبوسی که چنین شرایطی دارند، در سایر قطارها می‌توانید در داخل کوپه خود به شادی و تفریح بپردازید و در یک چشم به هم زدن شاهد رسیدن به مقصد باشید. علاوه بر این، استفاده از اتصالات بی‌سیمی و هر نوع وسیله‌ای مانند پخش‌کننده‌های MP3 و کتابخوان‌های الکترونیکی که سطح پایینی از انرژی الکترومغناطیسی را ساطع می‌کنند و سبب ایجاد تداخل با سیستم هواپیمایی می‌شود، در هواپیما مناسب نیست. در مقابل، چنین مواردی در سفر با قطار وجود ندارد و امتیازی مهم برای آن در مقایسه با هواپیما محسوب می‌شود.

دوری از تلاطم جریان هوا

یکی از ویژگی‌های آزاردهنده در هواپیما، تلاطم جریان هوا و لرزش‌های ناشی از آن است که حتی برای افرادی که به سفر با هواپیما عادت دارند هم می‌تواند سخت باشد. به همین دلیل، شما در قطار بدون هیچ‌گونه لرزش ناگهانی و بر هم خوردن آرامش، به مقصد دلخواه خود خواهید رسید.

سفری آسان‌تر برای کودکان

برای کسانی که کودک خردسال دارند، سفر با قطار به جای هواپیما برای آن‌ها ارجحیت دارد. کودکان در هواپیما مجبور به ساکت و ثابت ماندن هستند و طبیعتاً تحمل چنین وضعیتی برای یک کودک سخت است. در عوض، امکان حرکت کردن و فعالیت در داخل کوپه، سبب فراهم شدن شرایطی مناسب برای این عزیزان در قطار می‌شود. لازم به ذکر است که تحت برخی شرایط، هزینه بلیط قطار کودکان با هزینه یک بلیط قطار عادی فرق می‌کند که حتما باید در هنگام خرید بلیط قطار فوری مد نظر داشته باشید.

به همراه داشتن حیوانات خانگی

اگر دوست دارید حیوان خانگی خودتان را هم در طول سفر، با خود به همراه داشته باشید، خرید بلیط قطار برای شما گزینه بهتری است. قوانین و مقررات هواپیما نسبت به این قضیه سختگیرانه‌تر است اما در صورت انجام هماهنگی‌های لازم، قادر به نگه داشتن حیوان خانگی خود در قطار خواهید بود.

از فضای جهانی اینترنت دور نمانید!

قاعدتاً پشت عنوان «حالت هواپیما» یک منطق وجود دارد و آن را مختص هواپیما می‌داند. در قطار لازم نیست که سیگنال تلفن همراه خود را قطع کنید و شما قادر به استفاده از اینترنت خواهید بود. همچنین، برخی از شرکت‌های ریلی در داخل همه قطارها یا صرفاً قطارهای لوکس خود اینترنت بی‌سیم رایگان قرار داده‌اند تا مسافران، به ویژه کسانی که نیازمند اتصال به اینترنت هستند، از فضای جهانی اینترنت دور نمانند.

دوستان جدید در یک محیط جدید

پیش‌تر به امکان معاشرت در کوپه‌های قطار اشاره کردیم اما ممکن است تنهایی به سفر بروید که در این صورت، شاید نیاز به گفت و گو با افراد جدید را هم داشته باشید. یکی از مزایای سفر با قطار یا هواپیما این است که احتمال برقراری ارتباط با یک فرد ناآشنا به شکل غیرمنتظره‌ای وجود دارد. البته این گپ و گفت‌ها شاید روزی به مسائل مهم‌تر در زمینه‌های مختلف ختم شود. به همین جهت، فضای کوپه در حضور افراد غریبه طوری است که شما به صورت ناخودآگاه خواستار برقراری ارتباط و صحبت خواهید شد که طی آن، دوستی‌های کوتاه حتی برای چند ساعت ناچیز می‌توانند جایی از ذهن شما را تصاحب کند.

هوای تازه

گاهی اوقات، علیرغم وجود سیستم‌های تهویه مطبوع و سیستم‌های خنک‌کننده، به تنفس یک هوای تازه و دل‌انگیز نیاز داریم. فاصله شما با هوای تازه و باد خنک در قطار، فقط یک پنجره است. با این حال، اگر در هواپیما هوس هوایی تازه کردید، باید منتظر فرود آمدن هواپیما و پیاده شدن از آن بمانید.

کلام آخر

تعیین بهتر یا بدتر بودن قطار و هواپیما نسبت به یکدیگر نمی‌تواند یک نظر کلی و واحد باشد، به طوری که همه بر درستی آن تاکید کنند. این نوشته بیشتر روی مزایای قطارها متمرکز است تا ویژگی‌های دقیق‌تر آن را در قالب مقایسه با هواپیما شرح دهد. با خواندن این مطلب و بررسی دیدگاه‌های اهالی سفر، می‌توانید یک نتیجه‌گیری کلی از ریز و درشت این ماجرا به دست بیاورید.