ترانسمیتر فشار یا سنسور فشار یک دستگاه مکانیکی از دسته تجهیزات ابزار دقیق است که کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارد. این تجهیز برای اندازه گیری دقیق فشار و هم چنین محاسبه اختلاف فشار در سطوح مختلف و ارسال  گزارش آن به واحد کنترل کاربرد دارد. در ادامه این گفتار با انواع  ترانسمیتر فشار، نحوه عملکرد و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهید شد.

ترانسمیتر فشار چیست ؟

1

ترانسمیتر فشار یا پرشر ترانسمیتر وسیله ای دستگاهی است که  نیروی انبساط نمونه مایع یا گاز را به خروجی الکتریکی تبدیل می کند. این دستگاه با استفاده از مبدل فشار را به سیگنال الکتریکی تبدیل و برای واحد کنترل ارسال می کند. این نوع سنسور که به عنوان مبدل فشار نیز شناخته می شود، معمولاً از یک سطح حساس به فشار از جنس  فولاد، سیلیکون یا سایر مواد ساخته شده است. در پشت این سطوح، قطعات الکترونیکی قرار دارند که قادر به تبدیل نیروی اعمال شده به سنسور فشار به سیگنال الکتریکی هستند. خروجی یک ترانسمیتر فشار یک ولتاژ الکتریکی آنالوگ یا یک سیگنال جریان است که نشان دهنده 0 تا 100٪ محدوده فشاری است که توسط مبدل حس می شود.

اهمیت استفاده از ترانسمیتر فشار

ترانسمیترهای فشار  در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال در حفاری دریایی و اکتشاف نفت معمولاً از ترانسمیترهای  فشار برای اندازه گیری تفاوت مقادیر بین داخل و خارج تجهیزات حساس به فشار استفاده می شود.  هم چنین ترانسمیترهای فشار در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی هم کاربردهای فراوانی برای اندازه گیری دقیق و  کنترل فشار دارند. بسیاری از صنایع از تجهیزات حمل و نقل و ذخیره سازی حساس به فشار برای حفظ شرایط مطلوب محصول از ترانسمیترها استفاده می کنند. همچنین از مبدل های فشار برای اندازه گیری فشار نسبی یک محفظه خلاء به اتمسفر استفاده می شود که در طیف وسیعی از تحقیقات امروزی کاربرد دارد.

انواع ترانسمیترهای فشار

انواع مختلف ترانسمیترهای فشار را می توان بر اساس معیارهای مختلف طبقه بندی کرد. در رایج ترین دسته بندی این محصولات انواع ترانسمیتر فشار شامل موارد زیر هستند.

ترانسمیتر فشار الکترونیکی:

 ترانسمیتر های الکترونیکی برای کمک به اپراتورها در بهبود کارایی فرآیند طراحی شده اند. این پرشر ترانسمیترها با تنظیمات پیکربندی ساده طراحی شده اند و شامل حسگرهای پیزورزیستیو هستند که به جبران فشارهای ساکن کمک می کنند.  این ترانسمیترها را می توان با پروتکل های Foundation Fieldbus  و  HARTارائه کرد. این ابزارها اپراتورها را در مورد خرابی یا خاموش شدن احتمالی سیستم هشدار می دهند.  تنوع ترانسمیترهای فشار الکترونیکی بسیار بالاست این ابزارها می توانند دیفرانسیل، گیج و اندازه گیری فشار مطلق را ارائه دهند. از ویژگی های این نوع ترانسمیتر فشار این است که آن ها را می توان به صورت دیجیتالی در هر سیستم کنترلی ادغام کرد. 

ترانسمیتر فشار پنوماتیک:

بسیاری از فرستنده های پنوماتیکی که ما ارائه می کنیم برای اندازه گیری فشار دیفرانسیل طراحی شده اند. آنها با سلول های d/p  طراحی شده اند که فشار را اندازه گیری می کنند و یک سیگنال خروجی متناسب را ارائه می دهند. این فرستنده های فشار پنوماتیکی دارای محدوده ای از 0 تا 210 کیلو پاسکال هستند.

ترانسمیتر فشار سنج:

ترانسمیترهای طراحی شده برای اندازه گیری فشار گیج به گونه ای طراحی شده اند که هشت برابر سریعتر از حسگر های فشار معمولی پاسخ دهند. ترانسمیترهای فشار گیج قابلیت اندازه گیری فشارهای 0.3 تا 10000 psi  را دارند. 

ترانسمیتر فشار مطلق :

این ترانسمیترها سیگنال های خروجی پنوماتیک را پس از انجام اندازه گیری فشار گیج مطلق ارائه می کنند. آنها محدوده اندازه گیری بسیار گسترده ای از 0.07 تا 200 کیلو پاسکال و از 0 تا 10000 psi دارند.  ترانسمیترهای فشار مطلق فشار خلا را به عنوان فشار پایه در نظر می گیرند و بر همین اساس به اندازه گیری فشار می پردازند.

ترانسمیتر فشار دیفرانسیل

در محیط های صنعتی که یونیت های مخصوص سنجش فشار،  مقادیر ورودی متنوعی را گزارش می دهند. ترانسمیتر فشار دیفرانسیل تفاوت فشارهای ورودی مختلف را اندازه گیری می کند.

معیارهای انتخاب ترانسمیتر فشار

2

انتخاب نوع مناسب پرشر ترانسمیتر تا حد زیادی به نیاز مشتری  و کاربرد آن ها  بستگی دارد.  در ادامه به بررسی فاکتورهایی می پردازیم که ممکن است به شما در تصمیم گیری در مورد نوع مناسب مبدل فشار برای کاربرد خود کمک کند:

کاربرد:

بسته به کاربرد، ممکن است به ترانسمیتر فشار مطلق، ترانسمیتر  گیج، ترانسمیتر فشار دیفرانسیل و ... نیاز داشته باشید.

دما و محیط خارجی:

دماهای شدید و شرایط سخت کاری از جمله ارتعاش بر دقت ترانسمیترفشار تأثیر می گذارد. مایعات و گل های چسبناک درگاه های فشار را مسدود می کنند. هم چنین برخی از رسانه‌ها مانند حلال ها یا مواد خورنده اجزای ترانسمیتر را که در تماس مستقیم با این رسانه ها هستند از بین می برند. برای عملکرد مناسب در محیط های این چنینی ترانسمیترهایی  با طراحی ذاتا ایمن را انتخاب کنید، این نوع ترانسمیتر دارای پوششی است که از آن در برابر خطرات محیط خارجی و انفجار محافظت می کند. هم چنین در محیط های دارای رسانه خورنده می توانید از ترانسمیتر با جنس بدنه استیل ضد زنگ که مقاومت بالایی در برابر عوامل خورنده دارد استفاده کنید.

  • محدوده فشار عملیاتی:

محدوده فشار را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید و فشار کاری معمولی را در وسط محدوده در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر تجهیزات یا مایع شما می تواند به حداکثر فشار 50 psi  برسد، و محدوده فشار فرستنده شما بین 0 تا 300 psi باشد، در خواندن دقیق مشکلاتی وجود خواهد داشت. برای تعیین درست محدوده ، ابتدا حداکثر مقدار فشار اندازه گیری شده در سیستم را تعیین کنید. به طور کلی، شما باید فرستنده ای را انتخاب کنید که محدوده فشاری حدود 1.5 برابر بیشتر از حداکثر مقدار داشته باشد.

  • برند ترانسمیتر فشار

معمولا برندهای معتبر دنیا محصولاتی با کیفیت، با طول عمر بالا و گارانتی معتبر عرضه می کنند. از آنجایی که دقت و دوام در عملکرد یک ترانسمیتر حائز اهمیت است بخش بزرگی از بازار فروش را برندهای معتبر و با سابقه تشکیل می دهند. سه کشور ایالات متحده، ژاپن و آلمان کشورهایی  هستند که بیشترین سنسورها را به بازار عرضه می کنند.  این سه کشور سهم بزرگی از بازار فروش انواع ترانسمیتر ها را به خود اختصاص داده اند. برخی از محبوب ترین برندهای ترانسمیتر فشار برندهای   ترانسمیتر روز مونت، ترانسمیتر اندرس هاوزر، ترانسمیتر زیمنس، ترانسمیتر ویکا، ترانسمیتر یوکوگاوا، ترانسمیتر فوجی، ترانسمیتر ABB و... هستند.

مدل نصب ترانسمیتر

معمولاً ترانسمیترهای فشار روی لوله ها یا مخازن نصب می شوند.  معمولاً سه شکل نصب ترانسمیتر فشار وجود دارد، که شامل نصب  رزوه، فلنج و گیره هستند. قبل از انتخاب ترانسمیتر فشار، نوع اتصال فرآیند نیز باید در نظر گرفته شود. در صورت رزوه ای بودن باید مشخصات رزوه مشخص شود. هم چنین  برای فلنج ها باید مشخصات فلنج قطر اسمی را در نظر گرفت.

  • دقت ترانسمیترفشار

دقت با موارد ی نظیرغیرخطی بودن، پسماند، تکرارناپذیری، دما، مقیاس افست صفر و دما تعیین می شود. هرچه دقت بالاتر باشد، قیمت بالاتر است.

کاربردهای صنعتی ترانسمیترهای فشار پنوماتیک و الکترونیکی

ترانسمیترهای فشار را می توان در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی استفاده کرد، از جمله:

پمپ ها و کمپرسورهای صنعتی:

در پمپ های صنعتی و کمپرسورهای هوا از مبدل های فشار برای پایش فشار هوا و سیال استفاده می شود.

تولید تجهیزات صنعتی:

در تولید تجهیزات صنعتی مختلف، از ترانسمیترهای فشار برای کاربردهای کنترل کیفیت استفاده می شود.

نفت و گاز:

انواع پرشر ترانسمیترها برای اندازه گیری و کنترل فشار در بخش های مختلف صنایع نفت و گاز مانند حفاری و اکتشاف استفاده می شوند.

قدرت:

در بخش برق، از ترانسمیترهای فشار برای کاربردهایی مانند نظارت بر توربین، آزمایش خطوط انتقال، ایستگاه های بالابر، سیستم های کنترل موقعیت سوپاپ و ... استفاده می شوند.

آب و فاضلاب:

از این تجهیزات در صنایع آب و فاضلاب  برای بررسی و کنترل فشار پمپ های سنگین انتقال آب به همراه ناخالصی ها استفاده می شود.

غذا و نوشیدنی :

از ترانسمیترهای فشار در صنایع غذایی  به منظور نظارت بر فشار پمپ هنگام انتقال سیالات چسبناک و نیمه جامد استفاده می شوند.

مواد شیمیایی:

در این صنایع نیز از پرشر ترانسمیتر ها  برای نظارت بر فشار در انتقال مواد شیمیایی ساینده از طریق پمپ ها و کاربردهای پتروشیمی استفاده می شوند.

فلزات و معادن:

در این صنایع از ترانسمیتر،  برای نظارت بر فشار دوغاب ها استفاده می شوند و برای عملکرد در چنین محیط های خشن طراحی شده اند.

داروها:

از ترانسمیترهای فشار برای نظارت بر فشار سیستم های انتقال گرانول ها و پودرها در صنایع داروسازی استفاده می شود.

  • سایر کاربردها

ترانسمیترهای فشار در صنایع دیگر نظیر صنعت کشاورزی و دامپروری، منسوجات، پلاستیک، تولید خمیر کاغذ و تهویه مطبوع.دارای کاربرد های متنوعی هستند.

  • مزایا و معایب پرشر فشار

هر دستگاه به فراخور کاربرد و ویژگی های فنی خود دارای مزایا و معایبی است. از جمله مهم ترین مزایا و معایب ترانسمیتر های فشار می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مزایا:

اندازه گیری مستقیم فشار و اختلاف فشار

 امکان اتصال به سیستم های دیگر مانند مدارهای الکتریکی

مقاومت در برابر تنش های محیطی

قابلیت کالیبره شدن

معایب

علی رقم مزایا و کاربرد های متنوع پرشر ترانسمیترها، این تجهیزات معمولا گران قیمت هستند.

قیمت و خرید ترانسمیتر فشار

برای خرید ترانسمیترفشار باید تمامی موارد ذکر شده در بالا را مورد توجه قرار دهید. در رابطه با قیمت ترانسمیتر فشار می توان گفت قیمت این محصول علاوه بر مشخصات فنی خود محصول و نوع پرشر ترانسمیتر به مواردی مانند نوع برند، قابلیت های کاربردی،  گارانتی و خدمات پس از فروش و هم چنین شرایط بازار فروش از جمله میزان عرضه و تقاضا، قیمت ارز و موارد مشابه بستگی دارد. برای خرید ترانسمیترفشار اصل و با قیمت مناسب می توانید به نمایندگی های رسمی فروش ترانسمیترهای اورجینال مراجعه کنید. پالاترو مارکت به عنوان یکی از تامین کنندگان معتبر تجهیزات صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع غذایی طیف گسترده ای از این تجهیزات از جمله ترانسمیترهای فشار را از برندهای معتبر جهان عرضه می‌کند. تمامی محصولات ارائه شده در وب سایت پالاترو مارکت دارای ضمانت اصالت کالا و قیمت رقابتی هستند و در کوتاه ترین زمان ممکن برای خریداران در سراسر کشور ارسال می شوند. برای اطلاع از قیمت ترانسمیتر فشار و سایر تجهیزات صنعتی عرضه شده در وب سایت پالاترو مارکت می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه تماس حاصل فرمایید.

سخن پایانی

در این گفتار اطلاعاتی پیرامون پرشر ترانسمیتر ارائه شد. این تجهیز یک دستگاه مکانیکی است که نیروی انبساط مایع یا گاز را به جریان الکتریکی تبدیل می کند و معمولا برای اندازه گیری و کنترل فشار مورد استفاده قرار می گیرد. پرشر ترانسمیتر انواع مختلفی دارد و در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع غذایی و... کاربردهای گسترده ای دارد. در این نوشتار هم چنین معیارهای مهم برای انتخاب ترانسمیتر فشار و ویژگی های انواع ترانسمیتر مورد بررسی قرار گرفتند. برای انتخاب بهترین گزینه باید با توجه به نوع کاربرد، دقت ترانسمیتر، جنس بدنه، قیمت و... کارآمدترین پرشر ترانسمیتر را انتخاب کنید.