تنقلات چهارشنبه سوری

عید از دوست‌داشتنی‌ترین رویدادها و بخش‌های سال است. فقط آمدن بهار زیبا و مهمانی‌های این مناسبت دیرینه نیست که آن را جذاب و محبوب می‌کند؛ یکی از بهترین رویدادهای نزدیک به نوروز چهارشنبه‌سوری یا همان آخرین چهارشنبه هر سال است. در این مقاله می‌خواهیم غذاها و تنقلات سنتی این روز خاص را معرفی کنیم.

۱.  آش ابودَردا

آش ابودَردا

از طرفداران آش هستید؟ آش از آن غذاهایی است که نقش مهمی در مراسم و جشن‌های مختلف ایرانیان دارد. آش ابودردار یا هفت‌بنشن هم از غذاهای محبوب نواحی خراسان و شیراز است که پختش در شمار  آداب و رسوم چهارشنبه سوری قرار می‌گیرد.

شاید برایتان جالب باشد که ریشه نام این آش محبوب از کجا می‌آید. واقعیت این است که دردا نام یکی از اطبا یا همان پزشکان دوره حضرت محمد (ص) بوده است. به‌نیت شفای بیماران و احوال خوش همه در روز چهارشنبه‌سوری هم از نام این پزشک برای صداکردن این آش سنتی وام گرفته‌اند.

در آش ابودردا از ۷ نوع سبزی مختلف استفاده می‌شود و هنگام پختن و خوردن آن هم برای سلامتی و شفای بیماران دعا می‌شود. شنیده‌ها حاکی از آن است که انتخاب ۷ نوع سبزی برای پختن چنین آشی ریشه در باورهای سنتی به خوش‌یمن‌بودن عدد هفت دارد.

۲.  آش رشته

آش رشته از ستاره‌های بی‌نیاز از تعریف سفره‌های ایرانی است. چهارشنبه‌سوری هم که سر می‌رسد، بسیاری از خانواده‌ها خود را مقید به پختن این آش خوشمزه می‌دانند. انگار نام آش با دورهمی پیوند خورده است. هرجا که خبر از مهمانی و جشن باشد، آش هم رخ می‌نماید و طرفدارانش را راضی می‌کند.

تقریبا در تمام شهرهای ایران، آش رشته پخته می‌شود و در چهارشنبه‌سوری‌ها هم عاملی برای جمع‌کردن دوستان و خویشاوندان در کنار یکدیگر است. در هر شهر و منطقه‌ای، بنا به سلیقه و ذائقه‌شان، این آش را با شیوه و ترفندهای مخصوص به خود می‌پزند؛ برای مثال، بعضی‌ها آش رشته را با کشک زیاد می‌پسندند و بعضی‌ها هم از کشک کمتر استفاده می‌کنند و چاشنی‌های دیگری مانند سرکه در آن می‌ریزند.

۳.  رشته‌پلو

می‌گویند با میل‌کردن رشته پلو در روزهای نزدیک به سال نو می‌توانید رشته امور را در دست بگیرید و سالی بابرنامه و موفق را شروع کنید. برای همین هم هست که این غذای ساده اما خوشمزه از انتخاب‌های اصلی روز چهارشنبه‌سوری است. اگر مهمان زیاد دارید و نگران پخت‌وپز برای پذیرایی هستید، بهتر است که نگاهی به رشته‌پلو داشته باشید. این غذا آسان و سریع آماده می‌شود و هزینه زیادی هم ندارد.

۴.  مرصع‌پلو

شیرازی‌ها در معرفی خوراکی‌های خوشمزه و آماده‌کردن غذاهای رنگارنگ معروف‌اند. یکی از غذاهایی که بیشتر در این شهر پخته می‌شود هم مرصع پلو است. این غذای مجلسی با انبوهی از مخلفات مقوی و خوشمزه مانند آجیل‌ها و دانه‌ها در کنار گوشت و پلو آماده می‌شود.

اگر قصد دارید که چهارشنبه‌سوری را سنتی برگزار کنید و غذایی پرتشریفات بپزید، حتما مرصع‌پلو را هم درمیان فهرست گزینه‌های انتخابی و احتمالی‌تان بگنجانید. چنانچه اهل پخت‌وپز نیستید هم با خرید غذاهای سنتی و محلی چهارشنبه سوری نظیر این پلوی رنگارنگ از خودتان و مهمانانتان پذیرایی کنید.

۵.  کلم‌پلو

ماجرای کلم‌پلو داستانی است از عشق و نفرت! چطور؟ بعضی‌ها شیفته طعم و بوی این غذا هستند و بعضی هم در حجم باورشان نمی‌گنجد که این ترکیب را به عنوان غذا میل کنند. در هر حال، باید بدانید که کلم‌پلو، به‌ویژه از نوع شیرازی از غذاهایی است که در رسوم چهارشنبه‌سوری جای دارد. بسیاری از شیرازی‌ها این غذا را در روز چهارشنبه‌سوری آماده و در کنار دوستان و اقوام خود نوش‌جان می‌کنند.

۶.  ترشه‌تره

گیلانی‌ها هم حرف‌های زیادی درباره هنر آشپزی برای گفتن دارند؛ نمونه‌اش همین ترشه‌تره خوشمزه و معروف است. برای آماده‌سازی این خورشت باید از ماهی و انبوهی از سبزی‌های معطر مانند گشنیز، نعنا و جعفری استفاده کنید. اگر دلتان بخواهد می‌توانید به آن ماهی اضافه نکنید.

زمانی که صحبت از غذاهای گیلانی می‌شود، بی‌تردید باید بدانید که سیر و نارنج هم حضور پررنگی دارند. در ترشه‌تره هم از این دو ماده معطر و خوشمزه استفاده می‌شود.

۷.  خورشت شش‌انداز

خورشت شش‌انداز هم در نواحی مختلف ایران پخته می‌شود و از انتخاب‌های جذاب برای میل‌کردن در چهارشنبه‌سوری است. ترکیبات این خورشت خوشمزه شامل گردو، بادمجان، پیاز، رب انار و ادویه‌های مختلف از جمله زردچوبه می‌شود.

دستور پخت این خورشت در شهرهای مختلف با هم تفاوت‌هایی هم دارد. فرقی نمی‌کند که دستور کدام شهر را انتخاب می‌کنید، در هر حال با خورشت خوش‌طعم و عطری روبه‌رو خواهید بود که چهارشنبه‌سوری‌تان را خوشایندتر می‌کند.

۸.  انواع آجیل

آجیل‌های مختلف هم که همیشه حضور مهمی در مراسم و جشن‌های ایرانی دارند. در واپسین روزهای زمستان، دور هم جمع‌شدن برای چهارشنبه‌سوری و پذیرایی از خود و مهمان‌ها با آجیل‌های رنگارنگ و شیرینی‌های گوناگون حسابی می‌چسبد.

بنا به سلیقه و البته بودجه‌تان دست به انتخاب از میان آجیل و تنقلات شب چهارشنبه سوری بزنید. بعضی‌ها آجیل درهم دوست دارند و بعضی‌ها از آجیل شیرین یعنی کشمش، برگه زردآلو و مواردی از این دست استقبال می‌کنند. ترکیب نخودچی و کشمش هم از پیشنهادهای جانانه برای ظرف آجیل چهارشنبه‌سوری است.

۹.  باسلق

ایران شیرینی‌های محلی و سنتی کم ندارد. باسلق هم یکی از آنها است و اتفاقا گزینه خوبی برای پذیرایی‌کردن از مهمان‌ها در چهارشنبه‌سوری هم به‌نظر می‌رسد. ترکیبات باسلق بسیار ساده هستند و شامل نشاسته، شکر، آب، کره، گردو، گلاب، پودر نارگیل و هِل می‌شوند.

اگر بخواهید می‌توانید این شیرینی خوشمزه را خودتان در منزل آماده کنید. چنانچه وقت کافی نداشته باشید هم می‌توانید با سفارش آنلاین غذا و تنقلات از خودتان و دیگران به‌راحتی پذیرایی کنید و چهارشنبه‌سوری خاطره‌انگیزی بسازید.

۱۰.  گندم‌ شاهدانه

گندم‌ شاهدانه

حیف است که از انواع آجیل و تنقلات شب چهارشنبه سوری بگوییم و اشاره‌ای به گندم شاهدانه نکنیم. این دانه‌های خوشمزه و مقوی از محبوب‌ترین خوراکی‌ها و تنقلات کودکان نسل‌های قبلی بوده‌اند. هنوز هم وجودشان در ظرف پذیرایی از مهمان می‌تواند نوستالژیک و خوشایند باشد.

خوراکی‌های کودکانه محبوب قدیم‌ها خاصیت زیادی هم داشته‌اند و انرژی‌زا بوده‌اند. اگر به‌دنبال تدارک‌دیدن مراسم چهارشنبه‌سوری هستید، به گندم و شاهدانه هم نیم‌نگاهی داشته باشید.

در آخر

چهارشنبه‌سوری را جشن بگیرید و با غذاها و تنقلات پیشنهادی از خودتان و مهمان‌های احتمالی‌تان پذیرایی کنید. برگزاری رویدادها و مراسم دیرینه و سنتی باعث می‌شود که هم ارزش‌ها و آداب اصیلمان را فراموش نکنیم و هم اوقات خوش و شادی را پشت سر بگذاریم. چهارشنبه‌سوری از روی آتش بپرید و زردی‌ها و تلخی‌های روزگار را به دل آن بسپارید. سرخی و گرمایش را هم برای روزهای پیش رو در قلب‌تان نگه دارید.