این متن درباره معرفی اجزای تابلو فرمان آسانسور تهیه و تنظیم شده است. در معرفی تابلو فرمان باید گفت، این قطعه صنعتی، مرکز پردازش سیستم آسانسور می باشد. این قطعه می تواند کلیه فرامین لازم را به وسیله مدار فرمان به موتور ارسال نماید. همچنین نوع عملکرد موتور و تمامی اجزا و قطعات آسانسور تحت فرامین تابلو فرمان است. همانطور که می دانید، سیستم آسانسور از قطعات و اجزای گوناگونی ساخته شده است که تابلو فرمان حکم مغز آن را بازی می کند. سرعت موتور، عملکرد ترمزها، باز و بسته شدن درب کابین و ...به عهده این قطعه می باشد.

در موتور خانه دو نوع برد وجود دارد؛ تابلو برق و تابلو فرمان

این قطعه و اجزای تابلو فرمان آسانسور از  مهم ترین و شاخص ترین سیستم الکتریکی و کنترلی آسانسور معرفی می شود. تابلو فرمان دارای ساختاری هوشمندانه است که تمامی فرامین دستی را پردازش و حرکت کابین آسانسور را مدیریت می کند. نکته مهمی که در زمینه تابلو فرمان می توان یادآوری کرد، حساسیت بالای آن است. حساسیت تابلو فرمان به گونه ای است که کمترین بی دقتی در نصب و اجرای آن می تواند اختلالات فراوانی را ایجاد کرده و عملکرد آسانسور را تحت شعاع قرار دهد.

 درباره اجزای تابلو فرمان آسانسور نیز باید خاطرنشان کنیم، این قطعه دارای قطعات مختلفی است که شامل مدارات، ریزپردازنده و قطعات برقی می باشد. تمامی این قطعات نصب شده در تابلو فرمان منجر به حرکت کابین شده و آن را مدیریت می کنند. این قطعات قادر هستند وضعیت های مختلف کابین را شناسایی کرده و فرامین را به درستی اجرا کنند. خوب است بدانید، تابلو فرمان و تمامی اجزایی که روی آن نصب شده است، در موتورخانه نصب می شوند. در نصب این تابلو باید دقت بالایی داشت و کاملا باید به روشی استاندارد و صحیحی صورت بگیرد.

اجزای تابلو فرمان آسانسور دارای چند برد یا تابلو می باشد؟

اجزای تابلو فرمان آسانسور که روی یک قطعه واحدی نصب و اجرا شده است، در بردارنده دو تابلو است. یکی از این تابلوها، تابلو فرمان آسانسور است و دیگری مخصوص برق سیستم آسانسور می باشد. تابلو فرمان تابلویی است که تکنسین برق کاری با آن نداشته و آن را کنترل نمی کند. تابلو دوم که تابلو برق است زیر نظر تکنسین برق و اداره استاندارد آسانسور مورد بازرسی قرار می گیرد. خوب است بدانید، مدیریت و کنترل آسانسور به وسیله قطعه ای به نام میکروکنترلر صورت می گیرد. این قطعه در تابلو برق حضور دارد و با کمک کنتاکتورهای فرمان و دیگر بخش های تابلو وظایف خود را به انجام می رساند. قطعاتی که در این دو تابلو به کار می روند، بسیار با کیفیت می باشند چراکه در غیر این صورت، کارایی آسانسور مخدوش می شود. به عنوان مثال اگر از کنتاکتورهای ضعیف و  نامرغوب استفاده شود، صداهای آزار دهنده ای به گوش خواهد رسید.

کابل پنج رشته ای از اجزا تابلو برق می باشد!

اجازه بدهید قبل از معرفی اجزای تابلو فرمان آسانسور نیم نگاهی به تابلو برق داشته باشیم. تابلو برق با کمک یک کابل پنج رشته ای که مقطعی شش میلی متر مربعی دارد، تابلو را تغذیه می کند. این کابل از طرف تابلو جی دی بی مورد حمایت قرار می گیرد.

بررسی دوره ای از تابلو فرمان

اجزای تابلو فرمان آسانسور شامل چه مواردی است؟

در داخل تابلو می توان اجزای تابلو فرمان آسانسور را مشاهده کرد که دارای تنوع مختلفی هستند. این اجزا عبارت هستند از :

  • برد اصلی آی ام سی
  • برد I/O که برای نمایش طبقه تنظیم شده است
  • برد کابین یا کی ای بی
  • برد تغذیه و تامین باطری آی پی اس
  • برد کنترل بار و فاز ال پی سی

مواردی که در بالا به آن اشاره شد، اجزای تابلو فرمان آسانسور را تشکیل می دهند. در کنار این عناصر، شما می توانید قطعاتی مانند انواع مختلف ترمینال ها، منبع تغذیه، فیوزها، جعبه رویزیون و غیره را مشاهده فرمایید. این قطعات نیز از اجزاء دیگر تابلو فرمان آسانسور می باشند. هیچ کدام یک از این موارد را نمی توان حذف کرد و حضور آنها در این تابلو الزامی است. مجموع این قطعات در صورتی که به درستی در تابلو نصب و اجرا شده باشند، باعث بهبود کیفیت و راندمان سیستم آسانسور شده و سرنشینان به سلامت و امنیت بسیار بالایی به مقصد می رسند.

وجه تمایز تابلو برق آسانسور با تابلو فرمان در چیست؟

اگر این متن را که با اهداف آشنایی با اجزای تابلو فرمان آسانسور نوشته شده است، با دقت خوانده باشید، به تفاوت این دو تابلو پی برده اید. همانطور که گفته شد، در موتور خانه آسانسور، ما شاهد دو نوع تابلو هستیم. تابلو فرمان آسانسور وظیفه مدیریت و کنترل آسانسور، پردازش اطلاعات و فرامین صادر شده، پردازش میزان سرعت کابین در بین طبقات، باز و بسته کردن درب کابین آسانسور و عملکرد ترمزها را به عهده دارد. تابلو برق آسانسور اما با کمک قطعاتی به نام کنتاکتورهای فرمان و میکروکنترلری که در آن تعبیه شده است، وظایفی به عهده گرفته است. این وظایف در حوزه کنترل عملکرد و راندمان آسانسور می باشد. این قطعات به کار رفته چنانچه از کیفیت و استاندارد لازم برخوردار نباشند، می توانند باعث به وجود آوردن برخی مشکلات و خطرات زیادی شوند.

تابلو فرمان و قطعات به کار رفته در آن

تاریخچه تابلو فرمان های آسانسور

به پایان مبحث اجزای تابلو فرمان آسانسور رسیدیم. در این جا خوب است درباره تاریخچه برد فرمان آسانسور با شما علاقه‌مندان به این حوزه گفتگو کنیم. در قدیم آسانسورها با کمک تابلوهای رله ای کنترل و مدیریت می شدند. فرامین از این بردها به موتورهایی که دو سرعته نام داشتند، می رسیدند. این موتورها با کمک دو سیم پیچ که در اختیار داشتند می توانستند با دو سرعت متفاوت کم و زیاد به حرکت درآیند. آسانسور با سرعت زیادی اقدام به حرکت می کرد. زمانی که در طبقه ای قصد توقف داشت، لازم بود از سرعت خود بکاهد.

 این کاهش سرعت همیشه با تکانه هایی همراه بود که باعث هراس و ایجاد حس ناامنی در مسافران کابین آسانسور می شد. کم کم برای رفع این ایراد، بردهای میکروپروسسوری وارد میدان شدند که در آن آی سی ها و میکروها در عوض رله ها به کار گرفته می شدند. این بردها با زبان های گوناگون برنامه نویسی طراحی و تدوین شدند تا حجم و سایز بردها کم شده و سرویس و رفع ایرادات آن به وسیله تکنسین ها راحت تر انجام شود.