1

قارچ ها یکی از پنج فرمانرو بزرگ جانداران هستند که توانایی ساخت مواد آلی از  مواد معدنی را دارند. برخی از گونه های قارچ که معمولا خوراکی هستند دارای ارزش غذایی نسبتا بالایی هستند. امروزه  پرورش قارچ به عنوان یک کسب و کار زود بازده و کم ریسک طرفداران زیادی دارد.   هزینه لازم برای رسیدن به درآمد تضمینی در این زمینه زیاد نیست و علاقه مندان می توانند حتی با  پرورش قارچ در منزل  هم به درآمد  قابل توجهی برسند. برای اشتغال سودمند در این حرفه لازم است که علاقه مندان ضمن  مشورت با افراد باتجربه در این زمینه، برخی تجهیزات و  مواد اولیه را هم از منابع فروش معتبر  خریداری کنند.   برای اقدام به پرورش قارچ علاوه بر آموزش های ضروری  و کسب اطلاعات مهم باید تجهیزات  و مواد اولیه مورد نیاز که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت تهیه شوند. در ادامه این نوشتار هر آنچه که برای خرید بهترین  مواد اولیه

آشنایی با مراحل پرورش قارچ دکمه‌ای

2

یکی از رایج ترین سوالات افراد علاقه مند به صنعت پرورش قارچ های خوراکی مراحل انجام این کار است. به طور کلی فرایند پرورش قارچ دکمه ای  در چهار مرحله زیر خلاصه می شود.

- ریسه دوانی در کمپوست

- ریسه دوانی در خاک پوششی

- مرحله هوادهی

- مرحله باردهی

تجهیزات مورد نیاز برای پرورش قارچ

از آنجایی که در صنعت پرورش قارچ شرایط محیطی مورد نیاز برای رشد قارچ به صورت مصنوعی و شبیه سازی شده با طبیعت فراهم می شود؛ تهیه برخی از لوازم برای تامین رطوب، دما، مواد آلی و معدنی و ... الزامی است. برخی از مهم ترین تجهیزات پرورش قارچ به شرح زیر هستند.

  1. رطوبت ساز سالن قارچ
  2. کولر و هیتر برای تنظیم دما
  3. فن ورودی و خروجی هوا
  4. دماسنج و رطوبت سنج محیط برای  اندازه گیری میزان رطوبت و دما

شرایط مهم برای پرورش قارچ

پرورش قارچ هم مانند پرورش گیاهان و محصولات گلخانه ای دیگر به مراقبت های ویژه و فراهم آوردن شرایط خاص نیازمند است. به طور مثال در محیط پرورش قارچ باید از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری شود هم چنین به منظور تامین رطوبت کافی معمولا از پاشیدن آب در محیط استفاده می شود که علاوه بر تامین منبع آب در نزدیکی سالن  پرورش قارچ  مستلزم تنظیم فضاهای لازم برای خروج آب است. هم چنین تهیه انواع کود ها و آفت کش ها برای مقابله با عوامل بیماری زا و تهیه کمپوست با کیفیت هم از الزاماتی هستند که بازدهی پرورش قارچ را افزایش می دهند.

مواد اولیه و ثانویه مورد نیاز برای پرورش قارچ

برای شروع پرورش قارچ لازم است تا علاوه بر فراهم آوردن محیط مناسب برای پرورش این محصول با ارزش برخی مواد اولیه مانند کمپوست قارچ ، خاک پوششی ، حشره کش و... تهیه شوند.

کمپوست قارچ

3

کمپوست که بستر اصلی را برای پرورش قارچ در مرحله اولیه فراهم می آورد. از ترکیب کاه و کلش گندم، آب، کود مرغی و کربنات کلسیم تولید می شود. برای تهیه کمپوست  ابتدا کاه و کلش در با آب  خیسانده می شود و سپس کود مرغی و کربنات کلسیم نیز به آن اضافه می گردد. سپس اجزای این مخلوط در میکسرها به طور کامل با هم مخلوط می شوند و ضمن انجام واکنش های هوازی توده های بزرگ کمپوست را تشکیل می دهند. برای تهیه کمپوست لازم است تا شرایط خاصی فراهم شود از جمله این شرایط می توان به زیر و رو  کردن مکرر مخلوط ، آبیاری، کنترل دما، پاستوریزه کردن کمپوست برای حذف میکروارگانیسم های مضر  و... اشاره کرد.  در تهیه کمپوست معمولا برخی از انواع حشره کش و آفت کش ها هم برای مبارزه با عوامل بیماری زا استفاده می شود.

انواع کمپوست قارچ

کمپوست قارچ از نظر نوع مواد تشکیل دهنده و ترکیبات در دونوع کمپوست طبیعی و کمپوست انتخابی طبقه بندی می شود.همانطور که از نام این کمپوست ها مشخص است کمپوست طبیعی حاوی مخلوطی از مواد طبیعی است که به نسبت مشخصی باهم ترکیب شده اند. این مواد معمولا شامل کود اسبی و کاه و کلش هستند. در این نوع کمپوست به دلیل وجود کود اسبی ممکن است احتمال شیوع میکروارگانیسم های بیماری زا  افزایش یابد. در کمپوست انتخابی ترکیبات کمپوست مخلوطی از مواد مغذی برای رشد میسلیوم های قارچ هستند که فاقد نقش غذایی برای میکرو ارگانسیم های بیماری زا هستند. کمپوست انتخابی که دارای ترکیبات سفارشی است معمولا بستر مناسب تری برای رشد قارچ فراهم می کنند و ریسک وجود میکرو ارگانیسم های بیماری زا را کاهش می دهد.

خرید بهترین کمپوست قارچ

کیفیت کمپوست نقش تاثیر گذاری در بازدهی پرورش قارچ دارد.لذا تهیه کمپوست با کیفیت با قیمت مناسب  یکی از دغدغه های اصلی فعالان این زمینه است. برای تهیه بهترین و به صرف ترین کمپوست  قارچ لازم است تا به نکات زیر توجه کافی داشته باشید.

 کیفیت کمپوست

از آنجایی که برای تهیه کمپوست از فرمول های  مشابه استفاده  نمی شود کیفیت کمپوست تهیه شده توسط تولید کنندگان مختلف این محصول متفاوت است. کمپوست های با کیفیت بستر مناسبی برای رشد سریع و پربازده قارچ فراهم می کنند و ریسک بیماری زایی کمتری دارند؛  لذا انتخاب نوع کمپوست از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

قیمت کمپوست

بازدهی  یک فرایند به تناسب میزان هزینه مصرفی و سود خالص آن وابسته است. بدیهی است که هر اندازه مواد اولیه و تجهیزات با قیمت مناسب تری تهیه شوند سود خالص پروژه  بیشتر خواهد بود. البته چون کیفیت مواد اولیه نظیر کمپوست نقش موثری بر میزان بازدهی نهایی دارد موازنه قیمت مناسب توام با کیفیت بالا اهمیت زیادی دارد. خرید  کمپوست به صورت مستقیم از تولید کنندگان معتبر و با حذف واسطه ها یک راه مطمئن برای تهیه محصول باکیفیت با قیمت مقرون به صرفه است.

بهترین برندهای کمپوست قارچ

برخی از برندهای تولید کننده کمپوست به دلیل سابقه طولانی تر و کیفیت بالای محصول طرفداران بیشتری دارند از جمله محبوب ترین برندهای کمپوست قارچ به توان به کمپوست صدف، کمپوست ملارد، کمپوست یکتا و کمپوست سهیل اشاره کرد.

سموم و قارچ کش ها

یکی از تهدیداتی که ممکن است در دوران پرورش قارچ دکمه ای سرمایه افراد را تهدید کند هجوم آفات و حشرات بیماری زا است. رعایت نکات بهداشتی ، تنظیم میزان دما و رطوبت سالن پرورش قارچ و هم چنین رعایت نکاتی مانند تهویه مناسب و قرار دادن مانع توری در مسیر هجوم حشرات برخی از راهکارها برای خنثی کردن این تهدید هستند. هم چنین استفاده از سم پاشی یک راهکار شیمیایی تاثیر گذار برای پیشگیری و خنثی کردن حمله حشرات و آفات دیگر است.  انواع حشره کش های قارچ بسته به نوع آفات شامل موارد مختلفی مانند دیفلو بنزرون و.... هستند. لازم به ذکر است حفاظت ناشی از سم پاشی کمپوست تنها در مرحله اسپان ران تاثیر گذار است. رعایت نکاتی مانند عدم برخورد سم به میسلیوم و هم چنین مواردی نظیر تغییر دوره ای حشره کش ها به دلیل مقاوم شدن آفات نیز باید مورد  توجه قرار بگیرد. 

خاک پوششی

4

دومین لایه عمودی در بستر پرورش قارچ را خاک پوششی تشکیل می دهد خاک پوششی نقش مهمی در تکمیل فاز زایشی و میوه دهی قارچ دکمه ای دارد. فرمول تهیه خاک پوششی بر اساس نوع ترکیبات آن متفاوت است و معمولا شامل ترکیبی از پیت ماس و خاک های محلی است.  این خاک حاوی مقادیر نسبتا زیادی از مواد آلی است که رشد و میوه دهی قارچ را افزایش می دهد. در رابطه با بهترین نوع خاک پوششی برای پرورش قارچ باید به مواردی مانند نگهداری رطوبت،. پی اچ مناسب، بافت استاندارد و... توجه شود.

مواد اولیه پرورش قارچ را از کجا تهیه کنیم ؟

همانطور که اشاره شد مواد اولیه ای مانند کمپوست و خاک پوششی و هم چنین انواع آفت کش ها از مهم ترین ترکیبات برای پرورش موفق قارچ هستند.

تهیه کمپوست و خاک پوششی با کیفیت می تواند علاوه بر افزایش میزان میوه دهی و کیفیت قارچ های تولید شده به کاهش ریسک هدر رفت سرمایه کمک کند. 

به منظور تهیه بهترین مواد اولیه برای پرورش قارچ لازم است تا بعد از آگاهی کامل از ویژگی های کمپوست و خاک پوششی با کیفیت، نسبت به خرید این محصولات  از تولید کنندگان معتبر مانند فروشگاه قارچ سارا (gharchsara.com) اقدام کنید.

خرید این مواد اولیه از تولید کنندگان معتبر ضمن تضمین کیفیت و بازدهی محصول با پشتیبانی و خدمات پس از فروش هم همراه است که ریسک هدر رفت سرمایه را به حداقل می رساند. کمپوست سارا به عنوان یکی از معتبر ترین عرضه کنندگان کمپوست یکی از بهترین مراجع برای تهیه مواد اولیه پرورش قارچ است. محصولات این برند ضمن تضمین کیفیت و قیمت مناسب از پشتیبانی و خدمات پس از فروش برخوردار هستند. علاوه بر این در فروشگاه قارچ سارا می‌توانید آز آموزش های لازم در زمینه آموزش پرورش قارچ نیز بهره‌مند شوید.