خسارت‌های جبران ناپذیر ناشی از حوادث طبیعی، یکی از دغدغه‌هایی است که افراد در زمان انتخاب مصالح، ناخودآگاه به آن فکر می‌کنند. همین امر سبب می‌شود تا در زمان خرید مصالح ساختمانی، از باکیفیت ترین نوع آن استفاه کنید تا حدالامکان از خسارات ناشی از این اتفاقات کم کنید.

بلوک سبک و صرفه‌های اقتصادی آن

از آنجایی که کشور ما یکی کشور زلزله خیز است، معمولا در مناطق گوناگون ساختمان‌ها را براساس زلزله طراحی می‌کنند. یکی از مهم ترین مسائل در این زمینه، سبک سازی ساختمان است که سبب شده استفاده از بلوک‌های سبک در ساختمان‌ها رواج یابد. به طور کلی به بلوک‌های که از مواد اولیه‌ی سبک مانند پوکه‌های معدنی و صنعتی تولید شده‌اند و دارای وزن سبکی هستند، بلوک سبک گفته می‌شود. این مصالح سبب سبک شدن هرچه بیشتر سازه شده و وزن ساختمان را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد. علاوه بر آن، می‌تواند هزینه‌های ساختمان را کاهش دهد. به همین دلیل است که امروزه برای دیوارچینی به این بلوک‌ها روی آورده‌اند. علاوه بر این، به کارگیری این بلوک‌ها در دیوارهایی که نقش غیر بارابر را دارند، طرفداران زیادی دارد.

ویژگی‌های بلوک سبک

 • مقاومت بالا
 • بالا بردن ایمنی سازه
 • محافظت از منابع
 • دفع خطرهای احتمالی مانند زلزله
 • بالا بردن سرعت انجام کار
 • کاهش هزینه‌های ساختمان و انجام کار

الزامات بلوک سبک

 1. آزمایش‌هایی مانند عایق بودن در برابر حرارت، عایق بودن در برابر صوت، عایق بودن در برابر رطوبت باید روی آن‌ها انجام شود.
 2. آزمایش مقاومت در برابر آتش سوزی، آزمایش مقاوم بودن در برابر فشار نیز از دیگر آزمایش‌های لازم برای بلوک‌های سبک به شما می‌رود.
 3. بلوک‌های سبک باید حتما دارای استاندارد ملی باشند و همچنین تاییدیه‌ی فنی را از مرکز تحقیقات داشته باشند.

اندازه و ابعاد بلوک سبک

بلوک‌های سبک پوکه‌ای در ابعاد مختلف و به دو صورت تولید می‌شوند. نوع اول آن به صورت دو جداره و نوع دوم آن به شکل سه جداره و حفره‌دار تولید می‌شود. درمورد ابعاد و اندازه‌ی بلوک سبک باید بگوییم که، بسته به نوع قالبی است که در دستگاه بلوک زنی استفاده می‌شود. ضخامت جداره بلوک‌های سبک بین 20 تا 30 میلی متر است. علاوه بر این عرض نمونه‌هایی که برای دیواریچینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، 10، 15 و 20 سانتی متر می‌باشد. درمورد ارتفاع این بلوک‌ها باید بگوییم که در تمام ابعاد آن دارای ارتفاع یکسانی هستند. این ارتفاع 20 سانتی متر می‌باشد. این بلوک‌ها را به طول‌هایی بین 40 تا 50 سانتی متر تولید می‌کنند.

معرفی انواع بلوک سبک

بلوک‌های سبک را در انواع گوناگونی تولید می‌کنند که سبب تفاوت در کاربردهای آن‌ها شده.  در ادامه به بررسی انواع بلوک سبک خواهیم پرداخت.

بلوک سبک گازی

این بلوک‌ها از سیمان و آهک و سیلیس تولید می‌شوند و قابل بازیافت هستند. محکم بودن در عین سبک بودن این محصولات بسیار قابل توجه است. بلوک‌های گازی مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی دارند و می‌توان از آن‌ها در هر منطقه‌ی آب و هوایی استفاده کرد.  بلوک‌های گازی در دو نوع اتوکلاو غیر اتوکلاو تولید می‌شوند. نوع اتوکلاو شده‌ی آن aac نام دارد و نوع غیر اتوکلاو با نام naac شناخته می‌شود. بلوک‌های aac همان بلوک‌های هبلکس هستند که ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و امروزه به عنوان یکی از کاربردی ترین مصالح ساختمانی به شمار می‌روند و کاربرد بیشتری نسبت به بلوک‌های naac دارند.

بلوک هبلکس

همانطور که چندی پیش گفته شد، این بلوک‌ها در دسته‌ی بلوک‌های گازی قرار می‌گیرند و نوعی بتن سبک متخلل به شمار می‌روند که از ترکیب آب با سیلیس، آهک، سیمان و پودر آلومینیوم ساخته می‌شوند. تفاوتی که این بلوک‌ها با دیگر بلوک‌های سبک دارند این است که، ترکیبات اولیه‌ی بتن در دستگاه اتوکلاو تحت حرارت 200 درجه‌ی سانتی گراد و فشار 12 اتمسفر اتوکلاو می‌شوند. از بلوک هبلکس به منظور دیوارچینی در انواع سازه‌ها استفاده می‌شود. وزن کم و تخلل زیاد در ساختار این بلوک‌ها سبب شده تا استفاده از آن در سازه، مزیت‌های فراوانی داشته باشد. ویژگی‌های منحصر به فرد هبلکس، تنها به سبک بودن آن نیست. مقاومت بالای این بلوک‌ها در برابر سرما، گرما و رطوبت، ماهیت انعطاف پذیری آن که می‌تواند سازه را در برابر زلزله حفظ کند و مناسب بودن قیمت بلوک هبلکس نسبت به سایر مصالح مشابه، از دیگر توانایی‌ها و مزیت‌های بلوک هبلکس به شمار می‌رود. ساختمان‌هایی که توسط این مصالح ساخته می‌شوند،  عایق صدا هستند که این ویژگی در ساخت مجتمع‌های مسکونی و یا واحدهای صنعتی، اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این این سازه‌ها در برابر آتش سوزی نیز مقاوم خواهند بود و در بحث ایمنی ساختمان حرف اول را می‌زنند. بلوک هبلکس به دلیل عدم انتقال گرما و سرما به بیرون و داخل ساختمان، سبب مصرف بهینه‌ی انرژی می‌شود و هزینه‌های سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی را کاهش می‌دهد. اگر بخواهیم درمورد هزینه‌های مربوط به این بلوک از جمله حمل و نقل، سهولت در اجرا و اجرای بلوک هبلکس با چشب مخصوص آن، مقرون به صرفه بودن آن ثابت خواهد شد. یکی از مزیت‌های بلوک هبلکس که سبب کاربرد فراوان آن شده، قابلیت برش کاری و سوراخ کاری این مصالح می‌باشد. شما می‌توانید آن‌ها را در هرجایی از ساختمان و به هر اندازه‌ای که بخواهید استفاه کنید. علاوه بر این تمام امور ساختمانی اعم از سیم کشی برق را می‌توان بدون کوچکترین مشکل و با سرعت بالا انجام داد.

بلوک سبک لیکا

این بلوک‌ها با نام بلوک سبک صنعتی نیز شناخته می‌شوند. این بلوک‌ها از آب و سیمان تولید می‌شوند. البته ناگفته نماند که حفره‌های هوایی نیز از اجزای جدایی ناپذیر این بلوک‌ها هستند. برای اجرای دیوارهای بیرونی، سقف و نمای ساختمان‌ها می‌توانید از این بلوک‌ها استفاده کنید.

بلوک لیپر

برای تولید این نوع بلوک سبک از دانه صنعتی پرلیت و پوکه اسکوریا و پومیس استفاده می‌کنند. از بلوک لیپر در ساخت تیغه‌های جدا کننده فضا، تیغه‌های داخلی و به طور کلی در دیوارهای غیر سازه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی بارز بلوک لیپر می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها در برابر حرارت اشاره کرد.

بلوک سیمانی با تمام جزئیات آن

2

بلوک‌های سیمانی یکی از پر مصرف ‌ترین مصالح در ساختمان سازی به شمار می‌رود که انواع گوناگونی دارد و بسته به نوع کاربری دیوار از انواع آن استفاده می‌کنند. بلوک سیمانی از ترکیب ماسه، آب و سیمان در ابعاد گوناگونی تولید می‌شوند. سیمان‌های مصرفی در این بلوک‌ها می‌تواند از نوع، پرتلند، سفید، پوزولانی و سیمان آهکی و ... باشد. در امر ساخت دیوار، این بلوک‌ها را توسط ملات مخصوص به یکدیگر میچسبانند. به طور کلی می‌توان گفت که طول بلوک سیمانی از ارتفاع آن کمتر است. جالب است بدانید قیمت بلوک سیمانی برای اجرای دیوار بسیار مقرون به صرفه تر از آجر می‌باشد. اما انواع گوناگونی دارند که ممکن است اینگونه نباشد. بلوک‌های سیمانی را می‌توان به دسته‌های گوناگونی تقسیم کرد.

انواع بلوک سیمانی

براساس چگالی

رایج ترین دسته بندی بلوک سبک، دسته بندی آن براساس چگالی و وزن آن‌ها است که به صورت زیر می‌باشد.

بلوک سیمانی سنگین

برای ساخت این نوع بلوک‌ها از ماسه‌ی معمولی که برای بتن به کار می‌رود، استفاده می‌کنند. چگالی این بلوک‌ها چیزی حدود 2000  کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد. بلوک‌های سنگین به دو شکل ته باز و ته بسته تولید می‌شوند. همانطور که از نام این بلوک‌ها مشخص است، دارای وزن زیادی هستند که معمولا از سایر بلوک‌های سیمانی بزرگتر هستند. به همین دلیل از این مصالح در ساخت سازه‌های باربر، غیر باربر، جدول‌های خیابان و به عنوان قالب در آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. بین وزن بلوک و تحمل آن در برابر فشارها، رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد و هرچه وزن یک بلوک بیشتر باشد، میزان تحمل آن در برابر فشارهای وارد شده نیز بیشتر خواهد بود. عایق حرارتی و صوتی کم، صرفه جویی در زمان و قابلیت مسلح شدن، برخی از ویژگی‌های بلوک سنگین سیمانی می‌باشد.

بلوک سیمانی  نیمه سبک

کلمه‌ی سبک درمورد این مصالح به این منظور است که نسبت به بلوک‌های سنگین دارای چگالی کمتری هستند. این بلوک دارای چگالی بین 1700 تا 2000 گیلو گذم بر متر مکعب است.

بلوک سیمانی سبک

چگالی این نوع از بلوک‌ها کمتر از 1700 کیلو گرم بر متر مکعب است که معمولا از ریز دانه پوکه معدنی یا صنعتی ساخته شده‌اند و در زمان ساخت آن، با استفاده از واکنش‌های شیمیایی، حباب هایی در ساختار آن به وجود می‌آید که دلیل سبک بود آن‌ها است. مهم ترین کاربرد این نوع بلوک‌ها در ساخت سقف تیرچه بلوک می‌باشد. از انواع این بلوک می‌توان به لیکا، پرلیت، هبلکس، لیپر و ... اشاره کرد.

براساس مواد سازنده

یکی دیگر از دسته بندی‌های بلوک سبک، نوع مواد سازنده‌ی آن‌ها است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

بلوک سیمانی صنعتی

این بلوک‌ها حاصل ترکیب دانه‌های صنعتی به همراه سیمان و آب می‌باشد و وزن آن‌ها کمتر از 900 کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد. در کمترین حالت می‌توانند حدود 30 کیلوگرم بر متر مکعب مقاومت کنند. از انواع این نوع بلوک می‌توان به بلوک هبلکس، لیکا و سرباره ذوب آهن اشاره کرد. اگر بخواهیم از تفاوت‌های بین بلوک صنعتی و عادی بگوییم، می‌توان به خاصیت عایقی بیشتر و وزن کمتر بلوک‌های صنعتی اشاره کرد. همچنین جداره بلوک‌های تو خالی دارای ضخامت بیشتری هستند.

بلوک معدنی

این نوع بلوک از اختلاط آب ، پوکه معدنی و سیمان تولید می‌شوند که با نام بلوک پوکه‌ای نیز شناخته می‌شوند. معروف ترین پوکه‌های معدنی مورد استفاده در ساخت این بلوک‌ها، پوکه معدنی قروه، تبریز و پرلیت می‌باشد.

براساس ظاهر

ممکن است نام بلوک سیمانی توپر یا توخالی به گوشتان خورده باشد. زمانی که بلوک‌های سیمانی را براساس ظاهر دسته بندی کنیم، به شکل زیر خواهند بود:

 • بلوک سیمانی توخالی باربر
 • بلوک سیمانی توخالی غیر باربر
 • بلوک سیمانی توپر
 • بلوک سیمانی آجر بتنی

براساس مکان مورد استفاده

 • بلوک سیمانی  دیواری توکار
 • بلوک سیمانی نما دار
 • بلوک سیمانی تیغه‌ای
 • بلوک سیمانی ستونی
 • بلوک سیمانی سقفی

استاندارد بلوک‌های سیمانی

هر مصالحی باید براساس یک استاندارد تولید شوند که این مورد برای بلوک‌های سیمانی از نوع توخالی باید به صورت 20×30×40 و 20×10×40 سانتی متر باشد. علاوه بر این باید جمع طول قطعات توپر، بیشتر از گل طول در همان سمت باشد. سطح قسمت‌های پر نیز باید بیشتر از 50 درصد سطح کل بلوک در سمت عمود بر بار وارد شده را در بر بگیرد. بر همین اساس باید گفت که ضخامت کمترین جداره‌ها و پوسته خارجی بلوک برای بلوک‌های کوچک، 3 سانتی متر و برای بلوک‌های متوسط و بزرگ 4 سانتی متر تعیین شده.

نکاتی درمورد استفاده از بلوک سیمانی

 • به منظور حفظ چسبندگی بلوک‌های سیمانی، باید مدام آن‌ها را در حین کار خیسانده و مرطوب نگه دارید.
 • بلوک‌های استفاده شده باید با یکدیگر هم عرض و با دیوار نیز هم عرض باشند.
 • نحوه‌ی چیدن بلوک‌ها باید از ابتدا و انتهای دیوار، به وسط آن باشد.
 • برای مقاوم کردن هرچه بیشتر این بلوک‌ها از روش مسلح کردن استفاده می‌کنند. در این روش میلگردهای فلزی را درون سوراخ‌های بلوک قرار می‌دهند.

اصول استفاده از بلوک‌های سیمانی

 1. خیساندن بلوک: قبل از اجرای بلوک، باید آن‌ها را به خوبی تمیز کنید و توسط آب کاملا آن‌ها خیس کنید. علاوه بر این در حین کار نیز باید آن‌ها را مرطوب نگه دارید. این کار سبب می‌شود تا آب ملات توسط بلوک جذب نشود و ملات چسبندگی خود را از دست ندهد.
 2. ملات گذاری: برای ساخت دیوارهای تقسیم، ملات فقط روی جدارهای خارجی به صورت دو نوار جدا از هم پخش می‌شوند. در این صورت، دیوار می‌تواند به عنوان یک عایق خوب حرارتی و صوتی  به خوبی عمل کند. اما اگر بخواهید دیوار باربر یا دیوار نما بسازید، باید ملات را روی کلیه‌ی سطوح ملات خور بلوک سیمانی از جمله دیواره‌های داخلی و خارجی آن نیز پخش کنید.
 3. بندهای افقی و عمودی: برای اجرای دیوار با بلوک سیمانی و آجر باید، شاقولی بودن دیوار، شمشه و تراز، ریسمانی کردن کار، شرایط محیطی و نگهداری از دیوار و بند کشی  را رعایت کنید.
 4. عرض دیوار: عرض بلوک‌های سیمانی که برای ساخت دیوار  مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید با عرض دیوار برابر باشند. به عنوان مثال یک دیوار 20 سانتی متری باید با بلوک‌هایی با عرض 20 سانتی متر ساخته شوند.
 5. از خرد کردن و قطعه کردن بلوک خودداری کنید: در صورت انجام این کار، بر اثر ضربه‌ای که برای خرد کردن وارد شده، کلیه‌ی قسمت‌های بلوک ترک خورده و مقاومت خود را از دست خواهد داد.
 6. بلوک چینی: برای چیدن بلوک‌ها باید از ابتدا یا انتهای دیوار شروع کنید. به طوری که همیشه 4 الی 5 رج قسمت انتهایی، بالاتر از رج‌های میانی باشد. برای چیدن افقی رج‌های میانی  باید از تراز رج‌های کناری استفاده کنید. عملیات بلوک چینی باید به طور یکنواخت صورت بگیرد، به طوری که در هر زمان هیچ قسمتی از دیوار بیش از 5 ردیف بلوک، بالاتر از قسمت‌های دیگر نباشد.
 7. تقاطع دیوارها: بلوک‌های سیمانی در دیوارهای باربر، به جز در گوشه‌ها در سایر تقاطع ها قفل و بست نخواهد داشت. برای جذب نیروهای افقی، تسمه‌های فلزی به ضخامت 5 میلی متر در طول 70 سانتی متر و خم 90 درجه در انتهای دو سر تسمه به طول 5 سانتی متر، جایگزین قفل و بست‌ها می‌کنند. بهتر است که حداقل در هر 120 سانتی متری از ارتفاع دیوار، یک اتصال به کار برده شود. این تسمه‌ها در ضخامت ملات گذاری تعبیه می‌شوند و چسبندگی دیوارهای باربر متقاطع را افزایش می‌دهند. در دیوارهای غیر باربر، به جای تسمه‌های فلزی به صورت یکی درمیان از نوارهای توری فلزی مقاوم در برابر زنگ زدگی استفاده می‌شود.

انواع ابزارآلات را بشناسید

در یک تعریف کلی از ابزار می‌توان گفت که، به وسایلی گفته می‌شود که برای انجام امور گوناگون در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند تا انجام برخی از امور را برای ما آسان تر کنند. این محصولات انواع گوناگونی داشته و دارای تنوع زیادی هستند. با اینکه روش‌های زیادی برای طبقه بندی ابزارآلات وجود دارد اما سیوان لند قصد دارد که این محصولات را براساس کارکرد و صنایعی که در آن از ابزارها استفاده می‌شود، دسته بندی کند.

انواع ابزار آلات

براساس نوع کارکرد

ابزارها را می‌توان براساس نوع کاربردی که دارند به 4 دسته تقسیم بندی کرد:

 1. ابزارهای اندازه گیری
 2. ابزارهای دستی
 3. ابزارهای بادی
 4. ابزارهای برقی
ابزارهای اندازه گیری

این ابزارهای دقیق به وسایلی گفته می‌شود که در صنایع گوناگون برای اهداف گوناگونی مانند تعیین اندازه یا جهت یک چیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آن جهت که در اکثر صنایع، کمیت‌های دقیقی به کار گرفته می‌شود، اندازه گیری دقیق از اهمیت بالایی برخوردار است. این نوع ابزارها بخش وسیعی از مهدنسی را شامل می‌شود. در هر صنعتی، نوع خاصی از این ابزارها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بتواند پاسخگوی نیازهای افراد باشد، بنابراین تنوع در ابزارها به همین دلیل است.  مهم ترین و پرکاربرد ترین نوع این ابزارها عبارتند از: ترانسمیتر، آمپر سنج یا آمپر متر، مولتی متر، کالیبراتور، رطوبت سنج، فرکانس متر، نور سنج، ضخامت سنج، گاز سنج، دما سنج، صوت سنج، لرزش یا ارتعاش سنج، متر لیزری و مولتی فاکشن‌ها. هرکدام از این ابزارها، پارامترهای گوناگونی را در انواع صنایع، اندازه گیری می‌کند.

ابزارهای دستی

همانطور که از نام این ابزارها بر می‌آید، الگوریتم کار آن‌ها متکی بر نیروی مکانیکی بوده و کار با آن‌ها معمولا بسیار آسان است و هر فردی بدون نیاز به آموزش خاصی، می‌تواند از آن استفاده کند. این ابزارها در صنایع گوناگون کاربرد فراوانی دارند. چکش، انبردست، پیچ گوشتی، فازمتر، متر و ... از نمونه‌های ابزارآلات دستی هستند که در مشاغلی همچون کابینت سازی، تعمیر لوازم خانگی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزارهای بادی

این ابزارها، به وسیله‌ی فشار هوا کار می‌کنند. به گونه‌ای که هوای فشرده شده در کمپرسور  سبب ایجاد یک نیروی محرکه در این ابزارها می‌شود. هوای مورد نیاز برای تامین نیروی مکانیکی این ابزارها نیز از طریق شلنگ فنری یا لوله، به ابزار منتقل می‌شود. این ابزارها با توجه به ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که دارند، جایگزین مناسبی برای ابزار آلات الکتریکی هستند.

ابزارهای برقی

3

این نوع از ابزارآلات، یکی از متداول ترین و پر کاربرد ترین آبزارهای مورد استفاده در صنایع گوناگون هستند. در واقع در هر صنعتی می‌توان حضور آن‌ها را مشاهده کرد. نام گرفتن این ابزارها به ابزارهای برقی به این دلیل است که توسط یک منبع انرژی الکتریکی کار می‌کنند. برخی از نمونه‌های آن دقیقا شبیه ابزارهای دستی هستند و همان کارایی را دارند اما تفاوت آن‌ها در نوع تامین انرژی آن‌ها است. ابزارهای برقی را می‌توان در دو دسته‌ی ابزار برقی خانگی و ابزار برقی صنعتی دسته بندی کرد. از نمونه‌های ابزار برقی می‌توان به دریل، اره برقی، بتن کن، چکش تخریب، دستگاه جوشکاری و ... اشاره کرد. قیمت ابزار برقی به دلیل استفاده‌ی آسان تر نسب به نوع دستی خود، بیشتر می‌باشد.

موارد استفاده از ابزارآلات برقی
 • صنعت
 • ساخت و ساز
 • باغ و باغچه‌ها
 • کارهای خانگی
 • نظافت
 • سنگ زنی
 • پرداخت
 • حفاری
 • برش

براساس کاربرد در صنایع

یکی دیگر از دسته بندی ابزارها، نوع کاربرد آن‌ها در صنایع گوناگون می‌باشد، صنایعی همچون ساخت و ساز، تاسیسات، مکانیک، الکتریکی، آزمایشگاهی و ... .

ابزارآلات ساختمانی

این نوع ابزارها به مجموعه وسایلی گفته می‌شود که در زمینه‌ی ساختمان سازی از آن استفاده می‌کنند که برخی از آن‌ها عبارتند از: بالستر، میله T شکل، چکش مخصوص آجر، اسکنه یا قلم درز، سیم، میخ و ... . از این ابزارها در کارهایی مانند بنایی، نقاشی، سنگ تراشی، آجر کاری، گچ کاری، کارهای چوب، کف و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزارآلات نجاری

ابازرآلات نجاری، طیف وسیعی از ابزارها مانند اره، چکش چوبی، میخ، سوهان و ... را در بر می‌گیرند که در ضنایع چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این ابزارها جهت ساخت انواع وسایل از چوب استفاده می‌شود.

ابزارآلات ساخت و تولید

این ابزارها نیز در صنایع گوناگون جهت ساخت و تولید وسایل گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهم ترین نوع این ابزارها می‌توان به دستگاه تراش، ماشین فرز، ماشین اره و ماشین‌های پرس که به وفور در بخش‌های مختلف ساخت و تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزارآلات تاسیساتی

بهتر است بدانید که حتی اگر کوچکترین کارها مربوط به تاسیسات باشد، باید از ابزارآلات مخصوص آن استفاده کنید. از نمونه‌های این ابزارها می‌توان به میخ کوب، چسب لوله، سه راهی، دهنده، انبر و ... نام برد.

ابزارآلات مکانیکی

این ابزارها مجموعه‌ای از ابزارآلات ضروری برای تعمیر یا تعویض وسایل مکانیکی اعم از خودروها هستند که عبارتنذ از: آچار بکس، آچار L، سشوار صنعتی، انبردست محور لغزان، دم باریک، سیم چین، انبر کلاغی، انبر قفلی، خار باز کن، خار جمع کن، قیچی آهن بر، دستگاه میخ پرچ کن و ... .

ابزارآلات آزمایشگاهی

این ابزارها دسته‌ای از ابزارآلات هستند که در هر آزمایشگاهی می‌توان آن‌ها مشاهده کرد. لازم است که این ابزارها در هر آزمایشگاهی وجود داشته باشد تا بتوان آزمایش‌های گوناگون را توسط آن‌ها انجام داد.

ماسه چیست؟

به طور کلی ماسه به سنگ ریزه‌هایی گفته می‌شود که از شن خورد تر بوده و معمولا در کنار دریا و سواحل می‌توان آن‌ها را یافت. ماسه یکی از مصالح ساختمانی است که با آهک مخلوط شده و این مخلوط علاوه بر مقاوم سازی پی ساختمان‌های آجری، در ساخت سازه‌ها با آجر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از انواع ماسه‌ها، ماسه‌ی سیلیسی می‌باشد که قیمت ماسه سیلیسی به نسبت سایر ماسه‌ها مناسب تر است. این ماسه در دماهای گوناگون دارای ساختارهای متفاوتی است.

فوم سقفی، تحولی در اجرای سقف‌ها

4

یونولیت‌ها نیز همچون بلوک‌های هبلکس از جمله مصالح نوینی هستند که تحول بزرگی در صنعت ساخت و ساز به وجود آوردند. فوم سقفی نیز نوعی یولیت است که در اجرای سقف از آن استفاده می‌کنند. از این یونولیت‌ها در تولید تیرچه بلوک نیز استفاده می‌شود. چگالی آن‌ها ثابت بوده و به شکل مستطیل تولید می‌شوند که می‌توانند از حجم‌های متفاوتی برخوردار باشند، پس وزن هر یونولیت می‌تواند متفاوت از نوع دیگر باشد. اگر قصد دارید که از فوم سقفی برای اجرای سقف خود استفاده کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که حتما از استاندارد لازم که توسط مرکز استاندارد تعیین می‌شود، برخوردار باشد. یکی از مزیت‌هایی که این نوع یونولیت‌ها دارند این است که می‌توانید گچ کاری را روی آن انجام دهید. این امر به دلیل این است که در صفحه‌ی انتهایی آن، ذرات به صورت معکوس قرار داده شده تا گچ روی یونولیت به خوبی قرار بگیرد و شکل زیبایی را به سقف بدهد.

نحوه ساخت فوم سقفی

هرچند که صد درصد مصالح موجود در بازار به طور طبیعی وجود ندارند و انسان همواره سعی کرده تا با استفاده از مواد اولیه‌ی طبیعی، این مصالح را تولید کند. در این میان روش تولید فوم سقفی، تفاوت چندانی با روش‌های سنتی ندارد. همانطور که از مخلوط کردن آب، سیمان و شن و ماسه ملات را تولید می‌کنند، در کارخانه‌ها نیز با ترکیب مواد اولیه‌ی پلی استایرن و افزودنی‌های گوناگون، این محصولات را تحت فشار و دما تولید می‌کنند. محصولاتی که به این روش و در این شرایط تولید می‌شوند، از هر نظر ایده آل هستند.

مزایای به کارگیری فوم سقفی در اجرای سقف

این مزیت‌ها سبب شده تا بتواند از سایر روش‌ها برای اجرای سقف پیشی بگیرد. از آنجایی که این مصالح میزان انتقال حرارتی کمی دارند، یک عایق خوب برای سازه‌ها به شمار می‌روند. یونولیت‌های استاندارد، قابلیت محبوس کردن حرارت و جلوگیری از اتلاف انرژی را دارند. 

یکی دیگر از مزیت‌های این محصولات، تنوع در ابعاد آن‌ها است که سبب شده بتوانید با توجه به نیاز خود، فوم سقفی با ضخامت، طول و عرض مناسب را انتخاب کنید. از آنجایی که فوم‌های سقفی وزن کمی دارند، هزینه‌ی حمل و نقل آن‌ها کمتر خواهد شد و برای اینکه تعداد زیادی یونولیت استاندارد به محل پروژه منتقل شود، نیاز به پرداخت هزینه‌ی زیادی نیست. از طرف دیگر در مواردی که لازم است یونولیت به قطعات کوچکتری برای اجرای آن تبدیل شود، برش یونولیت‌ها به راحتی امکان پذیر است. مقاومت در برابر خم شدگی، استرس و تنش‌های کششی، از دیگر مزایای فوق سقفی به شمار می‌روند.

از دیگر مزیت‌های فوم سقفی می‌توان به سرعت در اجرای آن‌ها اشاره کرد. از آنجایی که این محصولات در ابعاد نسبتا بزرگی تولید می‌شوند، بنابراین می‌توان در مدت زمان کوتاهی می‌توان پروژه‌ای در اندازه‌ی بزرگ را به پایان رساند. به طور متوسط می‌توان گفت که یک ساختمان دو طبقه به مدت 3 الی 4 ماه به پایان خواهد رسید. این عوامل سبب می‌شود تا تقاضا برای خرید این یونولیت افزایش یابد و فروش آن در بازار افزایش یابد.  اما قیمت فوم سقفی با کاربرد مفیدی که دارد غیر قابل مقایسه است.

وزن استاندارد فوم سقفی

وزن این محصولات با توجه به دانسیته‌ی آن‌ها تعیین می‌شود. معمولا دانسیته یک فوم سقفی باید بین 7 الی 8 کیلو گرم بر متر مکعب باشد که متاسفانه برخی از تولید کنندگان از روی ناآگاهی و عدم اطلاع، از خریداران سوء استفاده کرده و محصولاتی با مواد اولیه‌ی نامرغوب را که دانسیته‌ی آن‌ها بین 10 تا 12 کیلو گرم بر متر مکعب است، تحویل می‌دهند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که دانسیته فوم سقفی استاندارد نباید کمتر از 7 کیلو گرم بر سانتی متر مکعب باشد. اینگونه فوم‌ها به هیچ وجه برای اجرای سقف توصیه نمی‌شوند.

مراحل نصب فوم سقفی

ابتدا باید تیرچه‌ها را با فاصله‌ی 50 سانتی متری،  روی سقف و بین تیر آهن قرار دهید. پس از آن بلوک‌ها را در وسط تیرچه‌ها قرار داده تا سقف را کاملا بپوشاند. پس از تکمیل بلوک گذاری، میلگردهای مش توری را روی سقف قرار داده تا بلوک‌ها را به طور کامل بپوشانند. پس از آن باید عملیات بتن ریزی را انجام دهید. ابتدا به صورت دستی بتن را روی سقف ریخته و سپس با استفاده از دستگاه‌هایی به نام غلتک، سیمان‌های روی سقف را صاف و یکدست می‌کنند. سیمان‌ها، روی بلوک‌ها و تمامی درزهای بین بلوک‌ها را پر کرده و سقف را کاملا می‌پوشاند.

کاربردهای دیگر فوم سقفی

از این مصالح علاوه بر سقف در صنیع دیگری نیز استفاده می‌کنند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • صنایع بسته بندی
 • تونل انجماد
 • کانتینرهای حمل مواد
 • سردخانه ها
 • عایق‌های حرارتی

به دلیل خاصیت فساد ناپذیری این محصولات، در صنایع غذایی و دارویی نیز استفاده می‌کنند و به دلیل مقاومت بالای آن نیز، می‌توان در بسته بندی قطعات الکترونیک نیز از آن استفاده کرد.

آجر سفال و ویژگی‌های آن

5

آجر سفال یکی از مصالحی است که نمی‌توان آن را از ساختمان سازی حذف کرد. این مصالح از خاک رس تشکیل شده که در 3 کیفیت، ممتاز، درجه یک و درجه دو تولید و در بازار عرضه می‌شوند. این آجرها به منظور جایگزینی برای سنگ‌ها تولید شدند که می‌توان آن‌ها را براساس نوع مواد اولیه، روند تولید و محل مصرف به انواع گوناگونی تقسیم کرد. آجرهای سفالی رسی از اولین آجرهای سفالی بود که تولید شد و کاربرد فراوانی در ساختمان سازی دارد.

روش‌های ساخت و تولید آجرهای سفالی

این مصالح را به سه روش تولید می‌کنند که در ادامه آن را بررسی کرده‌ایم.

 1. آجرهای قالبی از کار آمد ترین و کم هزینه‌ترین روش‌ها به شمار می‌رود. پس قیمت آجر قالبی و خرید آن، کمترین هزینه را برای شما خواهند داشت.
 2. آجرهای دست ساز سفالی توسط افراد ساخته می‌شود. به این صورت که ابتدا گل سفال را درون قالب ریخته و سپس آن‌ها را خشک می‌کنند. با توجه به دیگر ویژگی‌های آجر می‌توان به روش‌های دیگری نیز آن را تولید کرد.
 3. آجر سفال صنعتی از لحاظ رنگ شبیه به آجرهای دستی هستند اما تنها تفاوت آن‌ها در ظاهر این دو آجر است که در طرح بسیار نمایان می‌باشد. تولید کنندگان از متریال‌های دیگری نیز برای ساخت آجر استفاده می‌کنند اما مهم ترین و متریال اصلی آجر، خاک رس می‌باشد.

مزایا و معایب دیوارچینی با آجر سفال

از مزیت‌های استفاده از آجر سفال در دیوارچینی می‌توان به کم وزن بودن آن اشاره کرد که نسبت به آجر فشاری دارند. علاوه بر این آجرهای سفال بیشتر در دسترس بوده و با توجه به فضاهای خالی در قسمت‌های داخلی آن، تا حدودی می‌توانند نقش عایق حرارتی را نیز داشته باشند.

شکننده بودن، باربر نیودن، پرتی زیاد به دلیل شکستگی در زمان حمل و نقل این مصالح و عدم تحمل بار اشیاء، از معایبی است که استفاده از آجرهای سفالی می‌توانند داشته باشند.

کاربردهای آجر سفال

از این مصالح به عنوان دیوارهای باربر، تیغه‌های جدا کننده، طاق ضربی بین تیرآهن‌ها، نمای خارجی و داخلی و سقف‌های تیرچه بلوک استفاده می‌کنند. از آجر‌های سفال در کف ساختمان نیز می‌توان استفاده کرد. به این منظور از آجر سفالی به نام ختائی استفاده می‌کنند که سایز آن‌ها به بزرگی 25×25×5 سانتی متر یا بزرگ تر هستند. در حال حاضر بیشترین کاربرد آجارهای سفالی در دیوارچینی برای ساخت تیغه‌های جدا کننده می‌باشد که برای آن از نوع سوراخ دار آن استفاده می‌کنند.

وزن آجر سفال

آجر سفال تیغه‌ای عایق 15 سانتی

3.1 کیلو گرم

آجر سفال تیغه‌ای 15 سانتی ساده درجه یک

2.8 کیلو گرم

آجر سفالی دیواری 10 سانتی ساده درجه یک

2.1 کیلو گرم

بلوک سفالی دیواری 7 سانتی ساده درجه یک

1.9 کیلو گرم

 

نحوه‌ی اجرای آجر سفالی در دیوارچینی

به طور کلی دیوارچینی باید به گونه‌ای انجام شود تا قفل و بست کامل بین بلوک‌ها ایجاد گردد. به اصظلاح در تقاطع‌ها، دو دیوار باید هشتگیر شوند، یعنی نصف طول یک بلوک، یک رج در میان در داخل ضخامت دیوار دیگر قرار بگیرد. دیوارچینی بایئ به صورت کاملا قائم و شاقولی باشد و امتداد رج‌ها نیز کاملا افقی باشد. علاوه بر این، بندهای قائم نیز باید یک رج در میان، دقیقا در مقابل هم قرار بگیرند و شاقولی باشند. درمورد ضخامت بند  آجرها نیز باید بگوییم که باید طبق نقشه‌های اجرایی باشند. یعنی نباید کمتر از 10 میلی متر و بیشتر از 12 میلی متر باشند.  قبل از دیوارچینی باید آجرها را زنجاب کنید یعنی آن‌ها را در آب خیس کنید تا آب موجود رد ملات را به خود جذب نکنند. علاوه بر این، برای اینکه بندهای قائم روی هم نیفتند، باید یک رج را با آجر کامل شروع کرد و رج بعدی را با آجر نیمه. برخی از کارخانه‌ها به همین منظور آجرهای نیمه نیز تولید می‌کنند تا نیازی به شکستن آجرها نباشد. زیرا شکستن آجرها با پزتی زیاد همراه است. در صورت نبود آجرهای نیمه بهتر است که از آجرهای سفال سوراخ دار استفاده کنید. زیرا تردی یان بلوک‌ها سبب می‌شود تا نیمه کردن آن راحت تر صورت بگیرد.

انواع آجر سفال

آجر سفال توخالی یا سوراخ دار

به دلیل وجود سوراخ و حفرات در این مصالح، وزن آن‌ها کمتر خواهد بود و عایق حرارت و صوت خواهند بود. از این آجرها در اجرای سقف و دیوار استفاده می‌کنند. نوع ماشینی این آجرها در سطح بزرگتر، 8 الی 10 سوراخ به قطر 1.5 تا 2 سانتی متر دارد و نسبت به آجرهای فشاری، بسیار ترد تر هستند و زودتر می‌شکنند. مقاومت فشاری این آجرها به ملات به کار رفته در آن‌ها و روش ساختشان بستگی دارد و تابع ضخامت پوسته و جان آن‌ها می‌باشد. در مقابل مقاومت کششی این مصالح بسیار کم بوده و احتمالا از 10 درصد کمتر خواهد بود. 

بلوک‌های سفالی توخالی را با استفاده از ملاتی به ضخامت 12 میلی متر به صورت افقی و عمودی در ساختمان سازی به کار می‌رود. بین این دو شیوه‌ی چیدن بلوک، اختلاف ساختاری وجود ندارد. تنها تفاوت آن‌ها این است که در روش چیدن آجرهای سوراخ دار به صورت افقی، کار شما راحت تر خواهد بود. زمانی که این بلوک‌های سوراخ دار را به صورت عمودی اجرا می‌کنید، این امکان را دارید که لوله‌ها را از درون این سوراخ‌ها عبور دهید.

بلوک‌های سفالی با رویه‌ی لعاب دار

نام دیگر این آجرهای سفالی SGFT می‌باشد که شباهت زیادی به آجرهای سفالی دارد. این آجرها از رس آسیاب شده در اشکال گوناگون تولید می‌شوند و معمولا در سطوحی به اعاد 20×40 و 13×30 با پهنای 20، 15، 10 و 5 سانتی متر ساخته می‌شوند. پس از خروج آجر از قالب، سطح رویی آن را چند لایه لعاب می‌دهند و در دمای 200 درجه حرارت می‌بینند. به این ترتیب سطح این آجرها حالت سرامیکی پیدا می‌کند. این بلوک‌ها در رنگ‌های گوناگونی تولید شده و در بازار عرضه می‌شوند. در مکان‌هایی که نیاز به مصالح رنگی ارزان قیمت وجود دارد مانند سالن‌ها، آشپزخانه‌ها و رخت شور خانه‌ها، از این نوع آجرهای سفالی استفاده می‌کنند. قیمت آجر سفال لعاب دار نسبت به سایر آجر ها مناسب تر است.

آجر سفال فوم دار

این آجر ها با نام‌های تیغه‌ی فوم دار، آجر سفال عایق و یا تیغه‌ی سفالی یونولیت دار نیز شناخته می‌شوند. آجر سفال فوم دار، بلوک دیواری بهینه سازی شده‌ای می‌باشد که امروزه جایگاه ویژه‌ای در بین انواع آجر و بلوک سفالی پیدا کرده. فوم استفاده شده در ساخت این آجر، ویژه و از نوع کندسوز می‌باشد که با دانسیته‌ی مورد تایید سازمان نظام مهدسی، در بازار عرضه می‌شود.

نکاتی  درمورد خرید آجر سفال

 1. شکل آجر سفالی باید منظم باشد
 2. رنگ این آجرها باید یکنواخت باشد
 3. بافت آن باید همگون باشد
 4. جداره‌ی آن نباید به راحتی خش دار شود

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، بهتر است که یا استفاده از مصالح و تجهیزات با کیفیت از هزینه‌های اضافی که نوع نامرغوب این محصولات برای شما به بار می‌آورند جلوگیری کنید. پیشنهاد ما به شما محصولات سیوان لند است. در واقع سیوان لند همانند دیگر فروشگاه‌های آنلاین خریدمصالح و تجهیزات ساختمانی از جمله دیجی کالا، انواع مختلف این محصولات را در اختیار شما قرار داده تا از هر فروشگاه دیگری بی نیاز شوید. پس اگر قصد ساخت سازه‌ای را دارید، با مراجعه به سیوان لند خود را از هرگونه خرید حضوری بی نیاز کنید.