امروزه از فوم ضد حریق (Fire Rated Foam) در صنایع گوناگون از جمله ساختمان سازی استفاده ویژه‌ای‌‌ می‌شود. این موضوع به حفاظت از جان و اموال جوامع مختلف در برابر حوادث آتش سوزی ارتباط دارد، به همین دلیل بحث پوشش‌‌‌های ضد حریق برای کاهش خسارت ناشی از آتش‌سوزی بسیار مهم است. در حال حاضر استفاده از مصالح و مواد شیمیایی استاندارد از جمله فوم ضد حریق در ساختمان‌‌‌‌ها برای تایید مجوزهای لازم یک ضرورت محسوب‌‌ می‌شود.

 اگر‌‌ می‌خواهید بدانید فوم ضد حریق چیست و با انواع آن آشنا شوید این مطلب را از سایت رایمند تجارت از دست ندهید.

تاریخچه فوم پلی اورتان

انواع فوم ضد حریق بر پایه پلی اورتان تولید‌‌ می‌شود. بنابراین بهتر است در ابتدای مطلب برای درک بهتر فوم ضد حریق و عملکرد آن، اشاره‌ای به مفهوم پلی اورتان داشته باشیم. پلی اورتان نوعی ماده شیمیایی متشکل از واکنش ایزوسیانات و پلی اورتان است. این ماده خواص بی‌نظیری دارد به همین دلیل در انواع صنایع مورد استفاده قرار‌‌ می‌گیرد.

پلی اورتان‌‌‌‌ها برای اولین بار در سال ۱۹۴۰ میلادی به تولید تجاری رسید؛ سپس از این ماده در ساخت فوم‌‌‌های پلی اورتان به عنوان عایق حرارتی و برودتی نیز استفاده شد.

۱

فوم پلی اورتان چیست؟

 یکی از انواع ‌‌‌‌پرمصرف چسب‌‌‌های پلی اورتان که کاربرد زیادی مخصوصاً در مصارف درزگیری دارد به نام فوم پلی اورتان شناخته‌‌ می‌شود. اگر در منزل یا محل کارتان هوای سرد از بین درزهای درب و پنجره‌‌‌‌ها به راحتی به فضای داخلی نفوذ‌‌ می‌کند یا همیشه درگیر پاک کردن گرد و غبار از روی لوازم اتاق کار یا محل زندگی خود هستید اسپری فوم درزگیر پلی اورتان مشکل شما را حل‌‌ می‌کند.

از فوم پلی اورتان به عنوان اسپری ضد حریق هم استفاده‌‌ می‌شود. استفاده از این نوع پوشش‌‌‌‌ها باعث‌‌ می‌شود در صورت بروز آتش سوزی، افراد فرصت کافی داشته باشند تا جان خود را نجات دهند و از مهلکه دور شوند. هر چند این فوم‌‌‌‌ها نیز آستانه تحمل دارند و به صورت کامل در آتش سالم نمی‌مانند اما قابلیت اشتعال آهسته این مواد، نقش مهمی در جلوگیری از گسترش آتش سوزی ایفا‌‌ می‌کند.

به طور کلی هدف از کاربرد فوم ضد حریق یا اسپری فوم مایع عایق، افزایش بازدهی و بهره‌وری انرژی، حفاظت و ایجاد شرایط ایمنی و حفظ فاکتورهای سلامتی در زندگی است. اسپری فوم ضد حریق قادر است میزان مصرف انرژی را در ساختمان‌‌‌‌ها تا حدود ۴۰ درصد به صورت ماهانه کاهش دهد.

مزیت‌‌‌های فوم پلی اورتان

فوم پلی اورتان به دلیل داشتن ویژگی‌‌‌های خاصی چون قدرت چسبندگی بالا، قابلیت کششی مناسب، مقاومت و استحکام بالا، وزن کم و ایستادگی در برابر خوردگی روز به روز در حال توسعه است. در حال حاضر عایق‌‌‌های حرارتی در صنایع مختلف و مصارف خانگی مصرف بسیار زیادی دارد. طبق مطالعات انجام شده عایق حرارتی از نوع فوم‌‌‌های پلی اورتان نسبت به سایر عایق‌‌‌های حرارتی بازدهی بسیار ایده‌آلی دارد. این ویژگی یکی از مهمترین مزیت‌‌‌های کاربرد عایق پلی یورتان در صنایع گوناگون است.

مهم ترین کاربردهای فوم ضد حریق پلی اورتانی

از فوم پلی اورتان هم به عنوان عایق حرارتی و هم عایق برودتی مخصوصاً در واحدهای تجاری با هدف درزگیری کتیبه‌‌‌‌ها و... استفاده‌‌ می‌شود. پاشش اسپری فوم پلی اورتان بر روی رابیتس در مصارف مسکونی نیز رایج است. این ماده تا چندین ساعت از قدرت مقاومت قابل قبولی در برابر حریق برخوردار است و جلوی انتشار گازهای سمی، دود و بخار‌‌‌های کشنده را به فضاهای داخلی‌‌ می‌گیرد.

به طور کلی مهمترین کاربردهای فوم‌‌‌های پلی اورتان عبارت است از:

  • آب بندی درزها و شکاف‌‌‌‌ها
  • پر کردن انواع حفره و اتصالات مختلف
  • قابلیت نفوذ در ترک دیوارها و سقف
  • قابل اجرا برای نصب قاب درب و پنجره
  • آب بندی اطراف ‌‌‌‌سطوح در معرض آب و رطوبت
  • قابل استفاده در دیوارهای پارتیشن به عنوان عایق صدا دارای قدرت چسبندگی فوق العاده
  • افزایش بازدهی در انواع سیستم‌‌‌های سرمایشی و گرمایشی

۲

طبقه‌بندی انواع فوم ضد حریق

فوم‌‌‌های ضد حریق پلی اورتان دارای تاییدیه‌‌‌های ضد حریق مختلفی از جمله UL fire resistance ‌‌‌‌و 4102-1 ‌‌‌‌Dinکلاس B1 و B2 هستند و قادرند تا چندین ساعت در برابر حریق مقاومت کنند.

این فوم‌‌‌‌ها نقش مهمی در ایزوله سازی محیط با استفاده از خاصیت پرکنندگی و درزگیری ایفا‌‌ می‌کنند. این خاصیت با کمک رطوبت موجود در محیط، به انبساط لازم‌‌ می‌رسد و از ورود گازهای سمی، بخار و دودهای ناشی از آتش جلوگیری‌‌ می‌کند.

 

1.انواع اسپری فوم ضدحریق مطابق با استاندارد 4102-1 ‌‌‌‌Din

طبق استاندارد DIN آلمان بخش 1، طبقه بندی مواد ساختمانی بر اساس قابلیت اشتعال انجام‌‌ می‌شود. بر اساس این استاندارد معتبر، مواد ساختمانی به دو کلاس محافظت در برابر آتش B1 (غیرقابل اشتعال) و B2 (قابل اشتعال) تفکیک‌‌ می‌گردد.

کلاس B2 برای مواد قابل اشتعال و مربوط به فوم پلی اورتان است که در سه سطح مختلف قرار دارد:

B1: اشتعال پذیری پایین

B2: اشتعال پذیری متوسط

B3: اشتغال پذیری بالا ‌‌‌‌

در حال حاضر فوم‌‌‌های پلی اورتان با اشتعال کم که در کاربرد‌‌‌های ساختمانی برای درزگیری و آب بندی اتصالات تولید‌‌ می‌شود به نام فوم‌‌‌های ضد حریق رایج هستند. این نوع فوم‌‌‌‌ها برای حفاظت در برابر آتش سوزی مصالح ساختمانی و به منظور رسیدن به مقاومت لازم با سایر مواد مهار کننده آتش ترکیب‌‌ می‌شود. به طور کلی فوم ضد حریق کلاس B1 نسبت به B2 به دلیل کیفیت بالای ساخت دارای مقاومت بهتری در برابر حریق است. فوم‌‌‌های پلی اورتان کلاس B2 نیز برای ساختمان‌‌‌های معمولی که نیاز به حفاظت خاصی در برابر حریق ندارند استفاده‌‌ می‌شود.

در واقع اسپری‌‌‌های فوم ساختمانی مربوط به کلاس B2 و B3طبق مشخصات Din اشتعال طبیعی دارند، به همین دلیل از بازار پررونقی در آلمان برخوردار هستند. از این اسپری‌‌‌‌ها می‌توان در سراسر ساختمان به جز مکان‌هایی که باید در برابر آتش سوزی محافظت شوند استفاده کرد. البته فوم‌‌‌های پلی اورتان کلاس B3 اشتعال پذیری بالایی دارند و به ندرت در خرده فروشی‌‌‌‌ها عرضه‌‌ می‌شود. از فوم‌‌‌های رده B3 نمی توان برای پروژه‌‌‌های ساختمانی استفاده کرد.

2.انواع اسپری فوم ضدحریق مطابق با استاندارد EN 13501-1

در سال ۲۰۰۱ میلادی این استاندارد آلمانی برای بررسی و تنظیم رفتار آتش سوزی انواع مصالح ساختمانی مطرح و به سراسر اروپا عرضه شد. در طبقه بندی این استاندارد کلاس‌‌‌های مواد ‌‌‌‌A تا F به شرح زیر تعریف‌‌ می‌شود:

A ‌‌‌‌ : بدون هیچ سهمی در آتش سوزی شامل دو کلاس A1 و A2

B : سهم بسیار جزئی در آتش سوزی

C : سهم محدود در آتش‌سوزی

D: سهم قابل قبول در آتش سوزی

E: ‌‌‌‌رفتار قابل قبول در مقابل آتش

F : هیچ اثری وجود ندارد.

انواع فوم ضد آتش

فوم‌‌‌های ضد حریق هر کدام فرمولاسیون ساخت متفاوتی دارند بنابراین عملکرد آن نیز متفاوت است. به طور کلی حجم قابل قبول این مواد بعد از واکنش در برابر رطوبت محیط اسیدی تا ۶۰ لیتر در نظر گرفته‌‌ می‌شود.

 1. فوم‌ ضد آتش سلول باز(قابل استفاده در داخل ساختمان و عایقکاری سقف و دیوارها) و سلول بسته (قابل استفاده در محیط‌‌‌های باز و عایق‌کاری دیوارهای فونداسیون، پشت‌بام‌، سازه‌های سقف و...)

2. فوم‌ ضد حریق تک جزئی(قابل استفاده در فضای باز و مکان‌‌‌های دارای جریان هوا) و دو جزئی (قابل استفاده در همه جا)

3. فوم ضد حریق اسپری تفنگی و اسپری شلنگی

4. فوم ضد حریق فصلی (شامل فوم زمستانی، تابستانی و چهار فصل)

۳

راهنمای خرید فوم ضد حریق

فوم ضد حریق به منظور خاص برای مقاومت در برابر آتش ساخته شده است. اگر برای عایق بندی سطوح مختلف به فوم مقاوم در برابر آتش نیاز دارید باید سعی کنید با کیفیت ترین نوع فوم را با توجه به نیاز خود در بازار انتخاب کنید. این نوع محصولات نسبت به عایق فوم استاندارد، سطح مقاومت بالاتری در مواجه با آتش دارند. در واقع ویژگی اصلی اسپری فوم ضد حریق گسترش آهسته و تدریجی شعله‌‌‌های آتش و مقاومت در برابر سوختن و شعله ور شدن است.

هرچند این ماده نمی تواند به طور کامل و نامحدود از پس مهار آتش برآید اما مطمئناً به گسترش شعله‌‌‌های آتش در موارد اضطراری کمک‌‌ می‌کند. با اسپری کردن فوم‌‌‌های عایق به عنوان یک سیستم حفاظتی به راحتی‌‌ می‌توان شعله‌‌‌های آتش را مهار کرد.

بهترین برندهای فوم‌‌‌های ضد حریق دارای استانداردهای لازم هستند و در فرایند تولید، آزمایش‌‌‌های بسیار پیشرفته ای را پشت سر گذاشته اند. در روند تولید این محصولات مقاومت اسپری فوم ضد حریق در برابر دود‌‌‌های منتشر شده در محیط، مورد ارزیابی قرار‌‌ می‌گیرد و میزان مقاومت حرارتی آن در بخش کنترل کیفیت نسبت به استانداردهای جهانی سنجیده‌‌ می‌شود.

انواع پوشش‌‌‌های ضد حریق که در بازار عرضه می‌شود دارای مقاومت‌‌‌های متفاوتی در برابر شعله‌‌‌های آتش هستند. برچسبهای روی ظروف پوشش‌‌‌های ضد حریق نشان می‌دهد که میزان مقاومت هر محصول در برابر آتش چقدر است.

جمع بندی

شما در این مطلب از سایت رایمند تجارت با موضوع فوم ضدحریق چیست همراه ما بودید. همانطور که عنوان شد مهمترین مزایای انواع فوم ضدآتش‌‌ قدرت چسبندگی بالا به سطوح مختلف، ایستادگی در برابر عوامل خورنده، انعطاف پذیری بالا، حفظ پایداری در حرارت‌‌‌های زیاد، مقاومت در برابر تابش نور خورشید، خاصیت رنگ پذیری و سمباده خوری، مقاومت در برابر رطوبت و شرایط مختلف جوی ‌‌‌‌و... است. در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم محصولات متنوع فروشگاه اینترنتی رایمند تجارت را به آدرس اینترنتی https://www.raymandtejarat.com/ ‌‌‌‌ببینید و با مقایسه مشخصات کالاها خرید رضایت بخشی را تجربه نمایید.