بیمه بدنه یکی از بیمه‌های اختیاری است که تمام وسایل نقلیه زمینی باید آن را تهیه کنند. این بیمه نامه را می‌توان با حق بیمه مختلف خریداری کرد تا از پوشش‌های مختلف آن استفاده کنید. همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث جزو بیمه‌های اجباری است اما تنها خسارت‌های افراد ثالث را می‌پردازد و برای جبران هزینه‌های مالی راننده مقصر هیچ گونه تعهدی ندارد. پس با خرید بیمه نامه بدنه می‌توانید هزینه‌های ایجاد شده برای خودرو را جبران خسارت کرد. همچنین پوشش‌های اصلی و اضافی که برای بیمه بدنه در نظر گرفته شده تا سقف تعهدات هزینه‌های رخ داده در حادثه رانندگی را جبران می‌کند. همچنین بهتر است که قبل از خرید خودرو از کارشناسی خودرو استفاده کنید تا نگرانی برای سلامت قطعات و بدنه ماشین وجود نداشته باشد. اما آیا مهم است که کارشناس خودرو از نظر فنی و بدنی سلامت ماشین را تضمین کند؟ در این مطلب درباره پوشش‌ها و مزیت‌های بیمه نامه بدنه و بخش‌های مهم کارشناسی خودرو اطلاعاتی را در اختیار شما خواهیم گذاشت، با ما تا انتهای متن همراه باشید.

خطرات تحت پوشش بیمه بدنه

یکی از انواع بیمه‌هایی که برای دارندگان وسایل نقلیه توصیه می‌شود؛ بیمه بدنه اتومبیل است. بیمه بدنه خودرو، برای مدیریت هزینه‌های خسارات احتمالی وارد به بدنه و سایر قطعات ماشین امری لازم و ضروری است. بیمه‌گزار با پرداخت مبلغ مشخص حق ‌بیمه به شرکت بیمه‌گر و خرید بیمه بدنه، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطرات و حوادث احتمالی خودرو بیمه می‌کند. شرکت بیمه‌گر، طبق این بیمه ماشین، درصورت بروزحادثه، خسارت وارده را براساس شرایط بیمه‌نامه پرداخت نماید.

با توجه به گران بودن خودرو و قطعات یدکی و اجتناب ناپذیر بودن حوادث رانندگی، اهمیت بیمه‌نامه بدنه خودرو به شدت پررنگ می‌شود. به همین دلیل کارشناسان بیمه دات کام، خرید بیمه بدنه با بیشترین پوشش‌ها را به همه دارندگان خودرو مخصوصا دارندگان خودروهای نامتعارف توصیه می‌کنند.

با توجه به خطراتی که ممکن است برای بدنه خودرو ایجاد شود، پوشش‌های متنوعی در قالب خطرات اصلی و اضافی در بیمه بدنه در نظر گرفته شده که به جبران خسارت‌های بیمه‌گزار می‌پردازد. تنها نکته مهم این است که برای خرید پوشش‌های اضافی باید حق بیمه بیشتری پرداخت کرد تا مشمول دریافت خسارت شد. از این رو شرکت‌های بیمه‌ای برای استقبال از خرید بیمه نامه پوشش‌های مختلفی را در نظر گرفته‌اند که به شرح زیر هستند.

پوشش‌‌‌های اصلی بیمه بدنه

این بیمه نامه سه نوع پوشش آتش سوزی، حادثه و سرقت کلی را تحت پوشش ‌می‌دهد. پوشش‌های اصلی بیمه نامه بدنه عبارتند از:

 • خسارت وارد شده در جریان نجات یا انتقال خودرو تحت پوشش خواهد بود.
 • سرقت کلی خودرو با توجه به شرایط بیمه نامه تحت پوشش است.
 • واژگونی، سقوط، انفجار و صاعقه در ایم بیمه نامه تحت پوشش است. 
 • هر گونه حادثه و تصادف با خودروی دیگر یا جسم ثابت و متحرک در این پوشش قرار دارد.
 • با توجه به بروز خسارت‌های اصلی، خسارت‌های باتری و لاستیک‌ها تا 50 درصد قیمت نو آن‌ها جبران خسارت ‌می‌شود.

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه بیشتر ‌می‌تواند پوشش‌های اضافی را هم در کنار پوشش‌های لاینکف اصلی بیمه نامه خریداری کند. این پوشش‌های عبارتند از:

 •  شکست شیشه
 • ایاب و ذهاب
 • کشیدن ‌میخ
 • حذف فرانشیز
 • ترانزیت (خارج از کشور)
 • سرقت در جای قطعات
 • بلایای طبیعی
 • نوسانات قیمت
 • رنگ، مواد شیمیایی و اسید پاشی

۷۱

بیمه بدنه برای همه خودروها ضروری است

دریافت خسارت‌ در پوشش بیمه بدنه

برای دریافت خسارت‌های بیمه بدنه باید دقت داشته باشید که دو نوع خسارت کلی و خسارت جزئی وجود دارد. همچنین خطراتی که برای بیمه‌گزار رخ می‌دهد تا سقف تعهدات شرکت بیمه قابل پیگیری و دریافت است. اما مهم است بدانید که برای دریافت خسارت، نکات مهمی‌ را باید رعایت کرد. نکات قابل توجه در پرداخت خسارت بیمه بدنه به شرح زیر است:

 • ارزش بازیافتی خودرو از سوی بیمه‌گر مشخص‌ می‌شود.
 • اگر مدت قرارداد بیمه بیش از 1 سال باشد، بیمه‌گزار حق بیمه ماه‌های دیگر را دریافت‌ می‌کند.
 • هنگام پرداخت خسارت کلی، ارزش معاملاتی خودرو در روز حادثه ملاک است.
 • قبل از پرداخت خسارت کلی بیمه بدنه، سند مالکیت خودرو به بیمه‌گر منتقل‌ می‌شود.
 • با پرداخت خسارت کلی، قرارداد بیمه نامه به اتمام ‌می‌رسد.

خرید بهترین بیمه بدنه

برای اینکه بتوانید از پوشش‌ها و خدمات شرکت‌های بیمه استفاده کنید، نیاز است که قبل از هرگونه اقدام برای خرید بیمه، استعلام و مقایسه انجام دهید.کارگزاری های مختلفی برای خرید آنلاین بیمه در داخل و خارج از کشور وجود دارند . به عنوان مثال می توان به کاورفاکس (coverfox.com) یا بیمه دات کام (bimeh.com) اشاره کرد.  بیمه دات کام یکی از سامانه‌های آنلاین بیمه است که شرایط استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه را فراهم کرده تا با خدمات و قیمت انواع بیمه نامه و شرکت‌های بیمه بیشتر آشنا شد. کافی است که به صفحه اصلی وب سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و در لیست محصولات بیمه نامه مد نظر خود را تهیه کنید. همچنین این سامانه به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته آماده پاسخگویی به شما عزیزان خواهند بود.

منظور از کارشناسی خودرو چیست؟

بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که خودروی دست دوم یا کارکرده بخرند. از این رو نیاز است که قبل از هرگونه اقدام برای سند زدن و عقد قرارداد، کارشناسی خودرو انجام شود تا در صورت رویئت هرگونه مشکل بدنی یا فنی قیمت گذاری مناسبی انجام شود. اینکه از تخصص کارشناس ماشین استفاده کنید، باعث کاهش هزینه‌های جانبی خودرو در آینده می‌شود و در عوض سلامت خودرو را تضمین خواهید کرد. البته که برخی از افراد به این موضوع دقت نمی‌کنند و به طور حتم با مشکلات مختلفی روبه رو خواهند شد. همچنین معاینه فنی یکی از مواردی است که باید برای خودرو تهیه شود تا اجازه تردد در خیابان‌ها امکان پذیر باشد. به طور کلی از کارشناسی خودرو می‌توان برای سلامت خودرو در زمینه‌های موتور گیربکس، رنگ بدنه، جلوبندی و حتی استاندار بودن لاستیک‌ها استفاده کرد.

کارشناسی فنی و بدنه خودرو چگونه انجام می‌شود؟

کارشناسی خودرو برای تمام قسمت‌ها و بخش‌های خودرو در نظر گرفته می‌شود و حتی می‌توان گفت که اصلی‌ترین دلیل برای قیمت گذاری ماشین‌ها، کارشناسی است که توسط متخصص‌ها و کارشناس‌های وسایل نقلیه انجام می‌شود. در کارشناسی خودرو اگر ایراد یا مشکلاتی برای ماشین رخ داده باشد، شناسایی شده و قابل تشخیص است.

در حقیقت کارشناسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های معامله خودرو است، پس باید یک فرد متخصص این مسئولیت را بر عهده گیرد. بخش‌های مختلفی که باید به آن توجه داشت، قسمت بدنه ماشین خواهد بود که مشمول: دفرمه شدن، خوردگی، زنگ زدگی و رنگ شدگی است. به طور حتم اگر هرکسی از ایرادات و نقص فنی خودرو مطلع باشد برای خرید آن اقدام نمی‌کند. زیرا ممکن است که در اثر تصادف یا تردد در خیابان، خطراتی برای سرنشینان و افراد ثالث رخ دهد.

امنیت خودرو بسیار ضروری است و کارشناس ماشین علاوه بر بررسی‌های ظاهری باید به رنگ شدگی بدنه خودرو، شاسی و ستون‌های خودرو و تعویض قطعات بدنه ماشین دقت کند و بررسی‌های لازم را انجام دهد تا جان راننده و افراد سرنشین تضمین شود.

۷۲

بیمه بدنه خودروی صفر دارای تخفیف است

کارشناسی خودروی صفر

شاید کارشناسی برای خودروهای صفر به گوش هر کسی نرسیده باشد، اما باید بدانید که این کارشناسی و بررسی‌ها برای خودروی صفر کیلومتر هم قابل استفاده است. به این دلیل که برخی از افراد برای خرید خودروی صفر از کارخانه اقدام می‌کنند و برخی دیگر به صورت حواله، خودرو را خریداری خواهند کرد. خب مشخص است که در برخی از مواقع مشکلاتی برای ظاهر یا به صورت فنی ایجاد می‌شود. کارشناسی خودرو برای بازدید ماشین صفر می‌تواند نتیجه‌های مهمی‌ را ‌برای خریدار مشخص کند.

 به طور کلی برخی از خودروهای صفری که از کارخانه یا به صورت حواله خریداری می‌شوند با ایرادات فنی یا ظاهری همراه هستند. این ایرادات می‌تواند ساییدگی چرخ یا مشکلات بدنه ناشی از بی‌احتیاط در حمل و نقل خودرو تا محل تحویل باشد. پس این ایرادات به طور مستقیم بر قیمت خودرو اثر خواهند گذاشت.

در کارشناسی خودرو، تست رانندگی چگونه انجام می‌شود؟

تست رانندگی یکی از مواردی است که هنگام کارشناسی خودرو بررسی خواهد شد. بدین ترتیب که از طریق تست دیاگ می‌توان مشکلات مرتبط با ماشین را به راحتی تشخیص داد. در تست رانندگی بررسی‌های مختلفی انجام می‌شود که عبارتند از:

 • سیستم گیربکس در حالت دستی و اتومات
 • شتاب خودرو
 • عملکرد ترمزها
 • میزان بودن فرمان‌ها
 • سیستم تعلیق
 • سیستم هیدرولیک فرمان

چگونی انجام تست دیاگ بدین صورت است که در خودروهای جدید و به روز دنیا، کامپیوترهای صنعتی با نام ECU طراحی شده تا به راحتی بتوان ایرادات خودرو را مشخص کرد. در حقیقت با استفاده از این قابلیت می‌توان اطلاعات مفیدی را از خودرو به دست آورد که از طریق دستگاهی با نام دیاگ قابل بررسی است. مواردی که در دیاگ و کارشناسی ماشین انجام می‌شوند عبارتند از:

 • میزان مسافت پیموده شده
 • میزان مصرف سوخت
 • تعمیرات اساسی موتور
 • عمل کردن سنسور ضربه
 • بازشدن کیسه‌های هوا

به طور کلی مهم است که قبل از خرید خودرو از کارشناس و متخصص استفاده کنید تا با کارشناسی خودرو نگرانی برای هزینه‌های ایجاد شده در آینده نداشته باشید و از بیمه بدنه هم در کنار بیمه ثالث بهره‌مند شوید تا خسارت‌های بدنی وارد شده به خودرو تا سقف تعهدات جبران شوند.

کارشناسی و بازدید از خودرو شرط لازم خرید بیمه بدنه

همانطور که می‌دانید خودروها دارای دو بیمه‌نامه اصلی به نام بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه هستند.اگر قصد دارید بیمه‌ی بدنه را برای خودروی خود خریداری کنید، باید بدانید که قبل از تنظیم، بیمه‌نامه کارشناس بیمه خودروی شما را بازدید کرده و سلامت آن را می‌سنجد. پس از طی کردن این مراحل در صورتی که خودرو سالم باشد بیمه بدنه برای شما لحاظ خواهد شد.اما برای خرید بیمه بدنه، باید تمام مراحل آن انجام شود. یکی از این مراحل، بازدید بیمه بدنه است که باید به صورت آنلاین یا حضوری انجام شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کارشناسی خودرو ، راهنمای جامع کارشناسی تخصصی خودرو را از اینجا بخوانید!