1

اگر شما هم هزینه زیادی برای خرید یک جفت کفش چرم کرده‌اید حتماً نگران نگهداری درست از آن هستید. اگر می‌خواهید بدانید که کفش یا بوت چرم مردانه یا زنانه را چگونه تمیز کنید این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب تمام نکات مربوط به تمیز کردن انواع کفش‌‌های چرم را به شما گوشزد می‌کنیم.

قبل از شروع به کار این موارد را بررسی کنید

قبل از اینکه تمیز کردن کفش چرمی خود را آغاز کنید باید موارد زیر را بررسی و رعایت کنید:

  1. باید به نوع چرم کفش خود دقت کنید. تمیز کردن کفش‌های چرم پرداخت شده با چرم‌هایی که پرداخت نشده‌اند به کلی متفاوت است. البته این را هم بدانید که اکثر کفش‌های چرمی موجود در بازار از چرم پرداخت شده تهیه شده‌اند.
  2. عملیات تمیز کردن کفش چرمی را با یک بُرس نرم انجام دهید تا رویه چرم نیز نرم شود.
  3. قبل از شروع به کار با استفاده از یک پارچه‌ تمیز و خشک، تمام سطح کفش خود را دستمال بکشید.
  4. برای چرم‌های پرداخت شده می‌توانید از یک دستمال نرم و مرطوب استفاده کنید.
  5. چرم پرداخت نشده را نیز با صابون زین اسب بشویید. این محصول را می‌توان از فروشگاه‌های مربوط به لوازم سوارکاری تهیه کرد.
  6. پس از اتمام کار، کفش را در فضای باز قرار دهید تا چرم کاملاً خشک شود.
  7. به هیچ عنوان کفش‌ها را نزدیک بخاری، شوفاژ یا زیر نور مستقیم آفتاب خشک نکنید. اگر این اشتباه را انجام دهید چرم کفش شما ترک می‌خورد و یا رنگ طبیعی خود را از دست خواهد داد.

انواع روش‌های تمیز کردن کفش‌ چرم

برای تمیز کردن کفش چرم ابتدا باید نوع لکه روی آن را تشخیص داد و سپس روش مناسب را انتخاب نمود.  به طور مثال شما می‌توانید در مواقع زیر روش‌های متناسب را به کار ببرید:

تمیز کردن سفیدک‌های سطحی و لکه‌های ریز

اگر در سطح کفش چرم خود سفیدک مشاهده می‌کنید یا لکه‌های ریز سطح آن را پوشانده است می‌توانید برای تمیز کردن کفشتان از محلول آب و سرکه سفید استفاده کنید. برای این کار باید این دو ماده را به نسبت برابر با یکدیگر مخلوط کرده و سپس با یک دستمال نرم و تمیز روی کفش بکشید. سرکه خاصیت اسیدی دارد و تمام سفیدک‌ها را از بین می‌برد.

به این نکته توجه کنید که پارچه آغشته به آب و سرکه را به تمام سطح کفش بکشید، اگر از این محلول فقط بر روی نقاط لکه‌دار استفاده کنید لکه‌های جدیدتر و بزرگ‌تری بر روی کفش شما ایجاد می‌شود.

از بین بردن انواع کثیفی‌های کفش چرم

برای از بین بردن انواع کثیفی‌های کفش چرم کافی است از کمی محلول آب و صابون استفاده کنید. یک برس نرم یا دستمالی تمیز را برداشته و به کف به دست آمده از آب و صابون آغشته کنید. سپس آن را به آرامی بر روی تمام قسمت‌های کفش بکشید. پس از پاک شدن کثیفی‌های کفش، آن را با یک پارچه نرم و تمیز خشک کنید. در نهایت به کفش اجازه دهید تا در فضای اتاق کاملاً خشک شود.

2

زدودن لکه‌های روغنی و چرب

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای کفش چرم شما بیفتد، ایجاد لکه‌های روغنی و چرب بر روی آن است. این لکه‌ها ظاهر کفش شما را زشت و جلوه آن را کم می‌کنند. اگر شما هم این لکه‌ها را بر روی کفش خود مشاهده کرده‌اید ناامید نشوید برای حل آن نیز راهی وجود دارد.

مولکول‌های چربی به شدت آب‌گریز هستند پس برای پاک کردن آن‌ها می‌توان از محلول‌های ترکیب شده با آب استفاده کرد. اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از کمی پودر تالک یا همان پودر بچه استفاده کنید زیرا این پودر تمام مولکول‌های چربی و روغن را در خود حل می‌کند.

در این شرایط برای تمیز کردن کفش چرم ابتدا با یک دستمال نخی بسیار لطیف، تا جایی که می‌شود رطوبت لکه‌های چربی را بگیرید. مراقب باشید ممکن است خودتان باعث ایجاد لکه‌های بیشتری در کفش شوید! همچنین در صورتی که پارچه را بیش از حد نیاز بر روی کفش بکشید باعث پراکندگی لکه‌های چربی و پخش شدن آن‌ها به سایر نقاط کفش خواهید شد.

بعد از رطوبت‌زدایی از سطح کفش، مقداری از پودر بچه را مستقیماً روی لکه‌های چربی ریخته و چند ساعت به آن زمان دهید تا چربی و روغن را به طور کامل به خود جذب کند. سپس پودرها را از روی کفش پایین ریخته و باقی‌مانده لکه‌ها را هم با کشیدن پارچه‌ای خشک از بین ببرید.

اگر به پودر تالک یا پودر بچه دسترسی ندارید می‌توان از پودر نشاسته ذرت که خاصیت جذب چربی را دارد، استفاده نمایید. تنها تفاوت این دو پودر در مدت‌زمان تأثیرگذاری آن‌هاست، به پودر نشاسته ذرت باید حداقل 7 تا 8 ساعت زمان بدهید.

حذف جرم‌های کوچک از روی کفش چرم

یک راه‌حل جالب برای حذف جرم‌های کوچک از روی کفش چرم وجود دارد: استفاده از موز! برای تمیز کردن کفش چرم می‌توان از پوست میوه همیشه در‌ دسترس موز استفاده کرد. پس این بار که میوه خوشمزه و لذیذ موز را میل کردید پوست آن را دور نیندازید زیرا در آن مواد پاک‌کننده خوبی وجود دارد.

بدین منظور کافی است تا قسمت داخلی پوست موز را بر روی تمام قسمت‌های کفش چرم خود مخصوصاً قسمت‌هایی که در آن‌ها جرم‌های کثیف جمع شده است، بکشید. پس از آن نیز با یک پارچه نرم و تمیز روی کفش را پاک کنید و اجازه دهید تا کفش در هوای آزاد خشک شود.

با این روش کفش چرم خود را براق و زیبا کنید!

برای آنکه ظاهر کفش چرمی خود را مانند روز اولش تمیز و براق کنید نیاز به ماده خاص و گرانی ندارید، در واقع شما می‌توانید با یکی از موادی که در هر خانه‌ای وجود دارد این کار را انجام دهید، بله روغن زیتون! این روغن نه تنها آلودگی‌هایی که به شما معرفی کردیم را رفع می‌کند بلکه ظاهری براق و زیبا نیز به کفشتان می‌بخشد.

حتی توصیه می‌شود گاهی از این روغن به جای واکس استفاده کنید. فقط باید چند قطره از روغن زیتون را روی سطوح بدون منفذ کفش ریخته و سپس با پارچه‌ای نرم و تمیز آن را به صورت یکدست به همه سطح کفش برسانید و اجازه دهید در مجاورت هوای آزاد خشک شود.

بهترین راه برای تمیز کردن کفش‌های ورنی

کفش‌های ورنی به دلیل ویژگی‌هایی که دارند باید به روشی لکه‌زدایی شوند که ظاهر آن‌ها را نیز براق‌تر و درخشان‌تر نماید. به همین دلیل در این قسمت به طور ویژه به روش‌های تمیز کردن این کفش‌ها می‌پردازیم. توصیه می‌کنیم که از محلول آب و صابون همراه با یک پارچه لطیف استفاده کنید. اگر لکه‌ها پاک نشدند یک گوش‌پاک‌کن یا کمی پنبه آغشته به سفیدکننده یا وازلین را به کار ببرید.

اگر باز هم به نتیجه مطلوبی نرسیدید یک پارچه را به حدود چهار قطره روغن معدنی آغشته کرده و به تمام سطح کفش خود بمالید. مشاهده می‌کنید که براقیت و درخشندگی کفش ورنی شما دو چندان می‌شود و به روزهای اول خود باز می‌گردد.

داخل کفش چرم را هم تمیز کنیم؟

اگر تصور می‌کنید چون داخل کفش چرم دیده نمی‌شود پس تمیز کردن آن لزومی ندارد، سخت در اشتباه هستید! همه چیز که به ظاهر مربوط نیست. اگر به موقع داخل کفش خود را تمیز نکنید با مشکلاتی همچون بو گرفتن کفش، فعال شدن باکتری‌های مضر و میکروب‌ها، رشد قارچ در قسمت‌های پایینی کفش و در نهایت پای شما مواجه خواهید شد.

پس به هیچ عنوان از تمیز کردن داخل کفش غافل نشوید. بدین منظور از یک دستمال تمیز و لطیف آغشته به چند قطره آب و آمونیاک استفاده کرده و داخل کفش را تمیز کنید. در نهایت نیز در هوای اتاق کفش را خشک کنید.

برای از بین بردن بوی بد و باکتری‌های داخل کفش کمی جوش‌شیرین داخل آن ریخته و خوب تکان بدهید. بعد از حدود دوازده ساعت نیز کفشتان را خالی کنید اکنون کفش شما به خوبی ضدعفونی شده و آماده استفاده است.

3

کلام پایانی

در این مطلب از ... تمام روش‌های تمیز و پاکیزه کردن انواع کفش چرم را برای شما توضیح دادیم در پایان نیز به یک نکته مهم دیگر اشاره خواهیم کرد. بهتر است در اولین فرصت لکه‌های کفش خود را تمیز کنید، انجام به موقع این کار دو مزیت به همراه دارد: اول اینکه کفش شما همواره تمیز است و استایلتان نیز بهتر خواهد شد. حتی اگر گران‌ترین محصولات را هم خریداری کنید اما به موقع آن‌ها را تمیز نکنید باز هم خوش‌پوش و خوش استایل به نظر نمی‌رسید.

دومین مورد هم این است که اگر لکه‌های کفش را دیر پاک کنید ممکن است کارتان سخت و دشوار شود زیرا زمان و عوامل مختلف باعث تثبیت کثیفی‌ها و لکه‌ها بر روی کفش شما می‌شوند. پس به نصیحت ما عمل کرده و به محض مشاهده لکه آن را از بین ببرید.

شما می‌توانید کفش چرم طبیعی را از فروشگاه اینترنتی چرم نفیس تهیه کرده و از خدمات پس از فروش آن بهره‌مند شوید. در این فروشگاه انواع پاک‌کننده‌های مخصوص چرم به مشتریان عرضه می‌شود و تمام تلاش این مجموعه برای کسب رضایت صددرصدی مشتریان است. از اینکه تا پایان این مطلب آموزشی با ما همراه بودید از شما متشکریم، امیدواریم این مطلب کاربردی برای شما و عزیزانتان مفید واقع شده باشد.