1111

اگر به دنبال تهیه یک کیف پول رمزنگاری شده باشید، حتما شنیده‌اید که با یک کلید همراه است. در واقع بهتر است بگوییم با دو کلید عرضه می‌شود: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. این دو کلید هر دو ضروری هستند و کارهای مکمل و متفاوتی انجام می‌دهند. کلیدهای عمومی و خصوصی بخشی جدایی ناپذیر از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند. آنها به شما اجازه می‌دهند، بدون نیاز به شخص ثالث برای تأیید تراکنش‌ها، ارز دیجیتال ارسال و دریافت کنید. شما می‌توانید از این کلیدها برای ارسال ارز دیجیتال خود به هر کسی، در هر مکان و در هر زمان استفاده کنید. کلیدهای عمومی و خصوصی به عنوان یک جفت کلید در کنار هم قرار می گیرند. برای دریافت تراکنش ها ممکن است کلیدهای عمومی خود را به اشتراک بگذارید، اما کلید خصوصی شما باید مخفی بماند. اگر کسی به کلید خصوصی دسترسی داشته باشد، به هر ارز دیجیتال مرتبط با آن کلیدها نیز دسترسی خواهد داشت. در ادامه مقاله به معرفی بیشتر کلیدهای عمومی و خصوصی و مقایسه این دو می‌پردازیم.

کلید عمومی چیست؟

کلید عمومی برای ارسال ارز دیجیتال به کیف پول استفاده می‌شود در حالی که کلید خصوصی برای تایید تراکنش‌ها و اثبات مالکیت یک آدرس بلاک چین استفاده می‌شود. اگر شخصی برای شما یک بیت کوین بفرستد، یک کلید خصوصی برای "باز کردن قفل" آن تراکنش و اثبات اینکه شما اکنون مالک آن بیت کوین هستید مورد نیاز است.

کلید عمومی خود را به عنوان آدرس پستی خود در نظر بگیرید. هر کسی می تواند آن را جستجو کند و چیزهایی، را به آن آدرس بفرستد. این مشابه ارائه شماره حساب جاری و برای واریز پول است. شما می‌توانید این اطلاعات را به هر کسی بگویید بدون اینکه آن‌ها به دارایی شما دسترسی پیدا کنند.

کلید خصوصی چیست؟

از طرف دیگر کلید خصوصی فقط برای صاحب کیف است. کلید خصوصی به عنوان رمزی برای کیف پول رمزنگاری شما عمل می‌کند و باید مخفی بماند. چیزی که باید درک کنید این است که اگر شخصی کلید خصوصی شما را پیدا کند، به تمام رمزهای موجود در آن کیف پول دسترسی خواهد داشت و می‌تواند هر کاری که بخواهد، با آن انجام دهد.

کلیدهای خصوصی کدهای عددی هستند و برای اینکه کارها کاربرپسند باشند، بسیاری از ارائه دهندگان کیف پول اغلب کلید خصوصی شما را به گونه‌ای رمزگذاری می‌کنند که بتوانید راحت‌تر آن را ضبط و به خاطر بسپارید.

بسیاری از کیف‌پول‌ها برای باز کردن قفل کیف پول شما از یک عبارت seed استفاده می‌کنند که به عنوان «عبارت بازیابی مخفی» نیز شناخته می‌شود.

عبارت سید (seed) چیست؟

عبارت seed به عنوان کلید اصلی کیف پول رمزنگاری شما عمل می‌کند. این عبارت اولیه می‌تواند به شما کمک کند تا دوباره به کیف پول رمزنگاری خود و همه چیز داخل آن دسترسی پیدا کنید. اگر کیف پول موبایلی داشتید و گوشی خود را گم کردید، کیف پول سخت‌افزاری داشتید که خراب شد یا از مرورگر وب استفاده کردید و رایانه‌تان از بین رفت، عبارت اولیه یا سید به شما اجازه می‌دهد یک کیف پول جدید را روی تلفن، مرورگر یا دستگاه سخت‌افزاری راه‌اندازی کنید و دوباره به تمام اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید. یک عبارت سید مجموعه‌ای از ۱۲ تا ۲۴ کلمه تصادفی ساده است. استفاده از یک سری کلمات، به جای استفاده از ترکیبی از اعداد و حروف تصادفی برای به خاطر سپردن یا یادداشت کردن آن‌ها مناسب‌تر است و جای کمتری برای خطای انسانی باقی می‌گذارد

22222

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می‌تواند سودهای کلانی را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورد. البته سود بیشتر مستلزم مسئولیت و ریسک بیشتری نیز می‌شود. یک عبارت seed باید به هر قیمتی مخفی بماند؛ زیرا هر کسی که عبارت seed شما را بداند می‌تواند یک کپی از کیف پول شما را در دستگاه خود وارد کرده و آن را خالی کند. عبارت سید به آنها امکان دسترسی به کلیدهای خصوصی شما را می‌دهد.

کلید خصوصی چطور کار می‌کند؟

یک کلید خصوصی در تراکنش‌ها برای تأیید مالکیت یک آدرس بلاک چین استفاده می‌شود. اگر یک کیف پول رمزنگاری را با MetaMask باز کنید، یک رشته از کلمات تصادفی به شما اختصاص داده می‌شود که می‌توانید از آنها برای باز کردن قفل وجوه خود استفاده کنید. کلید خصوصی شما در داخل نرم افزار پشت این رشته کلمات پنهان شده است.

با این حال، اگر رمزارز خود را در یک کیف پول صرافی (مانند کوین بیس یا بایننس) نگهداری می‌کنید، آن شرکت کلید خصوصی شما را برای شما نگه می‌دارد. در واقع می‌توان گفت از طرف شما، وجوه شما را کنترل می‌کند. عملکرد کلید خصوصی، از نظر فنی، "امضای" تراکنش‌های انجام شده توسط دارایی‌های شما است. تراکنش‌های شما نمی‌توانند توسط شبکه بدون پیوست کردن کلید خصوصی شما تأیید شوند. کلید عمومی تراکنش‌ها را رمزگشایی می‌کند که فقط با کلید خصوصی مربوطه قابل رمزگشایی هستند. این فناوری رمزنگاری با کلید عمومی، گاهی اوقات به اختصار PKC یا رمزنگاری نامتقارن نامیده می‌شود.

چگونه کلید خصوصی خود را ذخیره کنیم؟

نکته پایانی که بسیار مهم است و حتماً باید آن را در نظر بگیرید، ذخیره کلید خصوصی و عبارت سید است. باید کلید خصوصی یا عبارت seed یا هر دو را امن و مخفی نگه دارید. آن را یادداشت کنید و در چندین مکان ذخیره کنید، زیرا اگر آن را گم کنید و یا به دست افراد نامطمئن بسپارید، به هیچ عنوان قابل برگشت نیستند. عبارات seed تنها راه بازیابی کیف پول‌ها هستند. از آن اسکرین شات نگیرید یا با گوشی خود عکس نگیرید زیرا این کپی‌های دیجیتال اغلب مورد هدف هکرها قرار می‌گیرند.

منبع: مقاله کلید عمومی و کلید خصوصی چیست؛ مقایسه و بررسی کاربرد آنها