اعتیاد یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که امروزه گریبانگیر خانواده‌ها شده است. خیلی از افراد معتاد پس از پشیمانی سعی دارند تا مصرف خود را قطع کنند و برای بهبودی شرایط خود قدم بردارند. ترک اعتیاد در کمپ یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌های درمانی برای حل این مشکل است.

ممکن است سوالات زیادی در ذهن افراد شکل بگیرد. برای مثال شخص گرفتار به مواد مخدر از خود بپرسد آیا واقعا کمپ ترک اعتیاد می‌تواند به من در ترک مواد کمک کند؟ این همان موضوعی است که قصد داریم در این مقاله حیات نور به آن بپردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

1

رهایی از اعتیاد کار راحتی نیست و خیلی از افرادی که سعی دارند از این بیماری ویرانگر رهایی یابند، ناکام می‌مانند. طبق نظر کارشناسان پس از ترک ممکن است مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد شود. موارد زیر برخی از مهم‌ترین این مشکلات هستند:

  • وسوسه برای مصرف مجدد
  • زوال عقل
  • ویار و مشکلات گوارشی
  • درد
  • عصبی شدن
  • بی‌خوابی
  • مقاومت بدن در برابر مواد مخدر
  • ناامیدی و احساسات ناشی از رسیدن به انتهای خط

به همین دلیل خیلی از بیماران مواد مخدر که سعی در ترک داشته‌اند، دوباره گرفتار این مهلکه سقوط‌آور می‌شوند. بعضی از این افراد به تنهایی تلاش در ترک داشته‌اند و برخی نیز روانه کمپ ترک اعتیاد اجباری و غیر استاندارد شده‌اند.

روش‌های ترک نامناسب و

2

کمپ‌های بدون مجوز که به صورت اصولی عمل نمی‌کنند، نه تنها مشکل معتادان را حل نمی‌کنند، بلکه ممکن است آسیب‌های زیان‌باری به این افراد برسانند که گاهی منجر به عواقب غیر قابل جبران و حتی مرگ می‌شود. بنابراین انتخاب یک کمپ مناسب مهم‌ترین گام برای حل این مشکل است.

ویژگی های یک کمپ ترک اعتیاد مناسب

یک کمپ ترک اعتیاد استاندارد با ارائه روش‌های علمی و اصولی به افراد معتاد کمک می‌کند تا نه تنها موفق به ترک شوند بلکه از گرفتاری مجدد نیز رهایی یابند. قوانین کارشناسی شده و نظارت‌های ماهانه و دقیق سازمان بهزیستی و نهادهای تخصصی سبب شده است تا کمپ‌های قانونی و دارای مجوز بتوانند به صورت کارآمد به افراد مبتلا کمک کنند.

در کمپ‌های استاندارد و دارای مجوز روان‌شناسان و مددجویان دوره دیده حضور دارند. در این مراکز نظارت و بازدیدهای سازمان بهزیستی به طور مرتب انجام می‌شود که بر مبنای شاخص‌ها و چک‌لیست‌های قانونی است. کیفیت کمپ، شرایط تغذیه و بهداشت بررسی می‌شود و اگر مشکلی وجود داشته باشد، مهلتی برای رفع مشکل داده می‌شود تا بازدید مجدد صورت بگیرد.

در مراکز قانونی کمپ اعتیاد حداقل یک پزشک مسئول حضور دارد و در کنار او مددیاران، پرستاران و روان‌شناسان ایفای نقش می‌کنند. افراد نگهبان، مسئولین فنی و اجرایی و آشپزها نیز دیگر پرسنل خدمات‌رسانی هستند که از قبل صلاحیت و آموزش‌های لازم را دیده‌اند.

کمپ ترک اعتیاد به عنوان یک مرکز درمانی اصولی و دارای مجوز به افراد گرفتار در دام اعتیاد کمک زیادی می‌کند. چنین کمپی با فراهم‌سازی یک محیط ایزوله و ارائه امکانات و آموزش‌ها و کلاس‌های علمی به ترک اعتیاد کمک ویژه‌ای می‌کند.

کمپ ترک اعتیاد و کاهش احتمال بازگشت به اعتیاد

بر خلاف کمپ ترک اعتیاد اجباری در کمپ‌های دارای مجوز بیمار خیلی راحت‌تر می‌تواند خود را با شرایط تطبیق دهد. زیرا علاوه بر پرستاران، مددجویان و پزشک، وجود دیگر معتادانی که شرایط یکسانی با بیمار دارند، تحمل گذر از درمان را برای بیمار راحت‌تر می‌کنند. علاوه بر این با انتخاب روش مناسب درمان فشار کم‌تری به او می‌آید. تغذیه مناسب و ورزش منظم دو اهرم قدرتمند دیگر در این مراکز هستند.

با توجه به وضعیت جسمانی، مدت آلودگی و نوع مواد مصرفی معتاد، طوری به او برنامه داده می‌شود تا از نظر روحی و جسمی قدرت لازم برای مقاومت را داشته باشد و بتواند به یاری خدا، تلاش خود و پرسنل کمپ تاب لازم در برابر بازگشت مجدد به گرداب را به دست آورد. برنامه هدفمند بر طبق استانداردهای به روز تهیه می‌شود. در محیط کمپ اجباری هیچ گونه دسترسی به مواد مخدر وجود ندارد.

فضای آرام و توأم با احترام برای بیماران سبب می‌شود تا به معتاد مصمم به ترک، احساس حقارت و یا بزهکاری نکند. در این محیط با معتاد مانند یک بیمار نیازمند درمان رفتار می‌شود. دیدار خانواده و آشنایان نیز کمک می‌کند تا روحیه حمایت و پشتیبانی به او داده شود و خودباوری به او دست دهد. زنده شدن روحیه امید به معتادان کمک می‌کند بتوانند هر چه زودتر به دامان جامعه بازگردند و زندگی شایسته و مناسبی داشته باشند.

یکی از بزرگ‌ترین معضلات پس از ترک، مصرف مجدد و شروع دوباره اعتیاد است. برنامه هدفمند کمپ ترک اعتیاد به پیش‌بینی این مشکلات نیز توجه دارد و به دلیل احتمال نسبی بازگشت، راه‌حل‌هایی ارائه می‌دهد که این افراد بتوانند کابوس شروع دوباره مصرف مواد مخدر را به فراموشی بسپارند و در برابر این وسوسه فائق آیند. برای این منظور مشاورین و روانشناسان باسابقه به کمک بیمار می‌شتابند.

گاهی این تصور که معتاد به انتهای خط رسیده‌ و توان ترک ندارد به باور تبدیل می‌شود. ممکن است بیمار فکر کند تنها راه موجود در برابر او ادامه همین مسیر ویرانگر است. روانشناس آگاه طوری با بیمار صحبت می‌کند که او را متقاعد سازد که خطا و لغزش در طول زندگی همه وجود دارد و این به معنای انتهای راه نیست. بلکه عبرت از گذشته تلخ شانس موفقیت شیرین در آینده را بیش‌تر می‌کند و سبب می‌شود انسان جزم و ازاده بیشتری برای نجات و حفظ سلامتی خود داشته باشد.

معرفی بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران

کمپ ترک اعتیاد حیات نو  با مجوز رسمی کمپ ترک اعتیاد تهران و راهکارهای اصولی در خدمت تمامی عزیزانی است که گرفتار مواد مخدر شده‌اند و می‌خواهند از این دام رهایی یابند. شرایط تخصصی این کمپ کمک می‌کند تا با انگیزه بیشتر و شانس موفقیت بالاتر بتوانند این مسیر سخت را بپیمایند.

در کمپ ترک اعتیاد حیات نو با حضور پرسنل مجرب به شما کمک می‌کنیم تا به دور از فشارهای روحی و روانی بتوانید در شرایط بهتری دوره درمان خود را طی کنید. برای این کار علاوه بر روان‌د‌رمانی و ترک فیزیکی آموزش‌های ویژه‌ای نیز برای خانواده بیمار در نظر گرفته‌ شده است، همچنین امکانات بی‌نظیر تفریحی، ورزشی و تغذیه باکیفیت به افراد ارائه می‌شود.