انتخاب های ما باعث میشود تا آینده خود را ترسیم کنیم. اگر شما به دنبال یک کسب و کار با پتانسیل بسیار بالا هستید پس باید یکبار برای همیشه مهم ترین تصمیم زندگی تا را بگیرید. اگر میخواهید از صفر تا صد مراحل موفقیت را به شما بگوییم، پس به هیچ عنوان خواندن این مقاله را از دست ندهید زیرا قرار است تمامی اطلاعاتی که برای ثبت شرکت تجاری لازم است را به شما بگوییم. توجه کنید که پس از خواندن این مقاله دیگر هیچ بهانه ای برای موفق نشدن از سمت شما قابل قبول نمیباشد.

1

نکات و شرایط ثبت انواع شرکت

ورود به دنیای تجارت برای هر کسی میتواند بسیار هیجان انگیز باشد زیرا در دنیای بی حد و مرز تجارت شما میتوانید به هرآنچیزی که آرزوی آن را دارید دست پیدا کنید، بنابراین برای کسانی که سودای موفقیت دارند به ثبت رساندن شرکت تجاری یکی از بهترین راه حل های رسیدن به موفقیت است.

ثبت شرکت تجاری برای کسانی توصیه میشود که در رسیدن به موفقیت بلند پرواز هستند زیرا اگر شما یک شرکت تجاری ثبت کنید با اینکه درآمد شما به طرز چشمگیری میتواند افزایش بیابد، در مقابل آن شرکت تجاری مسئولیت های بسیار زیادی را برای شما به وجود میاورد.

در نتیجه شرکت تجاری مناسب هر کسب و کاری نمیباشد و فقط کسانی میتوانند از طریق به ثبت رساندن شرکت تجاری موفق شوند که از همان ابتدای کار اصولی و از راه درست اقدام کنند.

اگر شما دارای یک کسب و کار هستید و به فکر گسترش کسب و کار خود هستید، میتوانید  از طریق ثبت شرکت تجاری کسب و کارتان را وارد مسیر موفقیت کنید.

2

اگر قصد شما برای تاسیس شرکت تجاری جدی است باید در نظر داشته باشید که در ایران شمار شرکت های تجاری قابل ثبت به 8 مورد میرسند به همین دلیل شما با توجه به نیاز و شرایطی که دارید، شرکت تجاری مناسب را برای ثبت انتخاب کنید.

هدف از نوشتن این مقاله آشنایی کامل شما با تمامی شرایط لازم ثبت شرکت تجاری در ایران میباشد که قرار است در ادامه با انواع شرکت های تجاری، مدارک مورد نیاز تاسیس شرکت و همچنین مراحل و هزینه تاسیس شرکت تجاری آشنا شوید.

انواع شرکت های قابل ثبت

طبق قانون شمار شرکت های تجاری قابل ثبت در ایران به 8 مورد میرسد که شما با رعایت شرایط و ضوابط مربوط به هر نوع شرکت تجاری میتوانید شرکت تجاری مناسب کسب و کار خود را به ثبت برسانید.

هر چند که در ایران شرکت های تجاری قابل ثبت 8 مورد میباشند اما به این معنی نیست که تمامی شرکت های تجاری برای کسب و کار و شرایط به خصوص شما مناسب هستند، بنابراین باید با توجه شرایط موجود و همچنین توجه به نکات ثبت انواع شرکت های تجاری، شرکت تجاری تان را تاسیس کنید.

3

در ادامه قرار است با انواع شرکت های تجاری قابل ثبت در ایران آشنا شوید و همچنین تمامی اطلاعاتی که برای ثبت شرکت های تجاری لازم است را به دست بیاورید.

 • شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام یکی از انواع شرکت های تجاری قابل ثبت در ایران میباشد که شما میتوانید شرکت خود را از آن طریق به ثبت برسانید. برای ثبت شرکت سهامی عام به حداقل 5 شریک نیاز میباشد که بخشی از سرمایه شرکت از طریق شرکا و بخش دیگری از سرمایه شرکت از طریق اشخاص ثالث به طریق پذیره نویسی تامین میشود. در شرکت سهامی عام مسئولیت هر یک از شرکا به اندازه مبلغ سهام او در شرکت میباشد.

 • شرکت سهامی خاص

بدون شک شرکت سهامی خاص یکی از محبوب ترین شرکت های تجاری قابل ثبت در ایران میباشد که کسب و کار های زیادی از طریق شرکت سهامی خاص به ثبت رسیده اند. برای تاسیس شرکت سهامی خاص به حداقل 3 شریک نیاز میباشد به علاوه در شرکت سهامی خاص انتخاب 2 بازرس الزامی میباشد که بازرسان شرکت نباید از میان شرکای شرکت انتخاب شوند و یا دارای رابطه خویشاوندی با شرکای شرکت باشند.

برای تاسیس شرکت سهامی خاص نیازی به پرداخت تمامی سرمایه تعهد شده نیست و شرکا میتوانند در زمان ثبت شرکت سهامی خاص تنها 35% از مبلغ تعهد شده را پرداخت کنند. به علاوه سرمایه شرکت سهامی خاص تنها  از طریق شرکای شرکت تامین میشود و هر یک از شرکا به اندازه مبلغ سهام خود در شرکت دارای مسئولیت است. جمع این شرایط باعث شده است تا شرکت سهامی خاص از پرطرفدار ترین شرکت های تجاری شناخته شود.

 • شرکت با مسئولیت محدود

نوبتی هم که باشد نوبت معرفی محبوب ترین شرکت تجاری قابل ثبت در ایران میباشد که طبق آمار بیشترین آمار ثبت شرکت تجاری را به خود اختصاص داده است. فرایند تاسیس شرکت با مسئولیت محدود بسیار ساده میباشد زیرا شما برای ثبت آن حداقل به 2 شریک نیاز دارید. موضوع شرکت با مسئولیت محدود باید حتما تجاری باشد درست برخلاف شرکت سهامی خاص که موضوع آن میتواند تجاری یا غیر تجاری باشد.

در شرکت با مسئولیت محدود باید تمامی سرمایه شرکت در زمان ثبت شرکت تجاری پرداخت شود. به علاوه به مانند شرکت سهامی خاص در شرکت با مسئولیت محدود شرکا به اندازه میزان سهم الشرکه خود در شرکت دارای مسئولیت میباشند.

نکته دیگری که در شرکت با مسئولیت محدود باید به آن توجه کنید نام شرکت با مسئولیت محدود است. عبارت با مسئولیت محدود باید در ابتدا یا انتهای نام شرکت و مدارک مربوط به شرکت ذکر شود زیرا در غیر این صورت شرکا دارای مسئولیت تضامنی خواهند بود همچنین نام هیچ یک از شرکای با مسئولیت محدود نباید در نام شرکت ذکر شود زیرا شریک مذکور دارای مسئولیت تضامنی خواهد بود.

شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود بیشترین آمار ثبت شرکت تجاری را در ایران به خود اختصاص داده اند و اکنون که شما با شرایط تاسیس این دو نمونه شرکت تجاری آشنا شدید، میتوانید همین حالا فرایند تاسیس شرکت خود را زیر نظر کارشناسان موسسه ثبت شرکت فرهنگ آغاز کنید. موسسه ثبت شرکت فرهنگ از پرآوازه ترین موسسات تاسیس شرکت تجاری در ایران میباشد.

اکنون به ادامه بررسی سایر شرکت های تجاری قابل ثبت در ایران میپردازیم:

 • شرکت تضامنی و شرکت نسبی

شرگت تضامنی و شرکت نسبی دو نمونه از شرکت های تجاری اشخاص و قابل ثبت در ایران میباشند که چه در فرایند تاسیس و چه در عمل به مانند یکدیگر هستند اما تنها تفاوتی که این دو شرکت تجاری با دیگر دارند مربوط به تفاوت مسئولیت شرکا در شرکت نسبی و تضامنی میباشد.

در شرکت تضامنی شرکا نسب به تمامی قروض و بدهی های شرکت دارای مسئولیت میباشند اما در شرکت نسبی شرکا به نسبت سهم الشرکه خود در شرکت دارای مسئولیت در برابر قروض و بدهی های شرکت هستند. بنابراین در زمان ثبت شرکت تجاری به نکته بسیار دقت کنید.

 • شرکت های ترکیبی

طبق قانون در ایران دو نمونه شرکت تجاری ترکیبی قابل ثبت میباشند. شرکت مختلط سهامی که از ترکیب شرکت تضامنی و شرکت سهامی خاص است و شرکت محتلط غیر سهامی که از ترکیب شرکت تضامنی و شرکت با مسئولیت محدود میباشد.

 • شرکت تعاونی

هرچند که به عقیده بسیاری از کارشناسان شرکت تعاونی، شرکت تجاری نمیباشد اما طبق قانون یکی از انواع شرکت های تجاری قابل قبت در ایران است. هدف از ثبت شرکت تعاونی دستیابی افراد هم صنف به منافع گروهی خود میباشد.

مدارک ثبت شرکت تجاری

اگر در قصد خود برای تاسیس شرکت جدی هستید هر چه سریعتر مدارک زیر را تهیه کنید:

 • مدارک شناسایی شرکا
 • شرکت نامه
 • تقاضا نامه شرکت
 • کد ثنا
 • اساسنامه شرکت
 • آدرس و کد پستی محل شرکت
 • تعیین حق امضا شرکت
 • تعیین سهام و سمت هر یک از شرکا
 • آماده سازی 5 مورد اسم 3سیلابی به ترتیب الویت
 • ارائه مجوز در صورت نیاز
 • دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی و مجمع موسسین
 • وکالت نامه وکیل در صورتی که فرایند تاسیس  شرکت توسط وکیل انجام شود
 • ارائه فیش بانکی واریز سرمایه قانونی شرکت

4

همانطور که قطعا میدانید شرکت های تجاری قابل ثبت در ایران 8 مورد میباشند که برای شروع فرایند ثبت شرکت تجاری باید در ابتدا مدارک بالا را تهیه کنید و برای کارشناس موسسه ای که از طریق آن قصد دارید شرکت خود را ثبت کنید، ارسال کنید.

چگونه شرکت ثبت کنیم؟

اکنون که به این قسمت از مقاله رسیدید با شرایط لازم برای تاسیس انواع شرکت تجاری آشنا هستید و میدانید که یک ثبت خوب فرهنگ است و برای ثبت شرکت تجاری خود به چه مدارکی نیاز دارید.

همانطور که متوجه شدید شرکت های تجاری قابل ثبت در ایران 8 مورد میباشند که شما باید با توجه شرایط که دارید شرکت تجاری مناسب کسب و کار خود را ثبت کنید اما از کجا میتوان متوجه شد که کدام شرکت تجاری برای کسب و کار شما مناسب است؟

سوال تمامی متقاضیان تاسیس شرکت تجاری آن است که کدام شرکت تجاری برای من مناسب میباشد و جواب این سوال تنها در دستان کارشناس ماهر ثبت انواع شرکت تجاری میباشد.

شما میتوانید همین حالا با کارشناسان موسسه ثبت شرکت فرهنگ تماس گیرید تا هرآنچه اطلاعاتی که برای ثبت شرکت تجاری خود لازم دارید را به دست بیاورید. تماس با کارشناسان موسسه ثبت شرکت فرهنگ اولین گام شما به سوی تاسیس یک شرکت تجاری موفق میباشد.

شما میتوانید فرایند تاسیس شرکت تجاری خود را شخصا و از طریق سامانه اداره ثبت شرکت های تجاری انجام بدهید و یا میتوانید از طریق موسسات ثبت انواع شرکت های تجاری فرایند تاسیس شرکت خود را پیگیری کنید.

5

انجام فرایند تاسیس انواع شرکت های تجاری نیاز به دانش و تخصص بسیار زیادی دارد به همین دلیل به هیچ عنوان توصیه نمیشود که شخصا فرایند تاسیس شرکت تجاری تان را انجام بدهید زیرا قطعا به نکات ئ چالش هایی برخورد میکنید که حل آن ها در توان شما نیست.

فرایند ثبت انواع شرکت های تجاری به صورت خلاصه:

 1. تکمیل فرم تقاضا شرکت
 2.  تایید نام شرکت
 3.  دریافت مجوز در صورت نیاز
 4.  ارائه مدارک مورد نیاز
 5.  بررسی مدارک
 6.   پرداخت هزینه تاسیس شرکت
 7.  تحویل مدارک ثبتی شرکت به متقاضی

6

شما میتوانید تمامی فرایند ثبت شرکت تجاری خود را به تنهایی انجام دهید اما همانطور که میدانید تاسیس شرکت تجاری نیازمند دانش و تجربه بسیار بالایی میباشد و شما برای تاسیس شرکت تجاری تان باید از کارشناسان ماهر و با تجربه در زمینه ثبت انواع شرکت های تجاری کمک بگیرید.

هزینه ثبت شرکت تجاری

یکی از فاکتور هایی که نقش بسیار زیادی در تصمیم گیری ما دارد، قیمت است. واضح است که تاسیس شرکت تجاری برای شما هزینه در پی دارد اما سوال اصلی اینجاست که اگر فرایند تاسیس شرکت خود را موسسات ثبت شرکت تجاری واگذار کنید چه هزینه ای برای شما خواهد داشت.

مشخص است که هزینه ای که شما برای به ثبت رساندن شرکت خود زیر نظر کارشناسان ثبت انواع شرکت های تجاری پرداخت میکنید، متفاوت است زیرا هزینه آن بر حسب دانش و تجربه کارشناسانی که تاسیس شرکت خود را به آن ها واگذار میکنید متغیر میباشد.

هرچند که هزینه ثبت هر کدام از شرکت های تجاری بر حسب موضوع فعالیت و بسیار فاکتور های دیگر مشخص میشود و نمیتوان هزینه ای ثابت برای تاسیس شرکت مشخص کرد.

7

شما میتوانید همین حالا با مشاوران موسسه ثبت شرکت فرهنگ تماس بگیرید تا فرایند ثبت شرکت تجاری خود را زیر نظر بهترین و با تجربه ترین کارشناسان ثبت انواع شرکت های تجاری در ایران آغاز کنید. متخصص ترین کارشناسان ثبت انواع شرکت های تجاری ایران در موسسه ثبت شرکت فرهنگ آماده هستند تا به شما کمک کنند که شرکت تجاری خود را در سریع ترین زمان ممکن و به راحتی هر چه تمام تر به ثبت برسانید پس به هیچ عنوان ریسک نکنید و همین حالا با موسسه ثبت شرکت فرهنگ تماس بگیرید.