راهنمای انتخاب و خرید میز ناهار خوری به شما کمک میکند که با آگاهی بیشتری نسبت به خرید اقدام کرده و از نتیجه نهایی رضایت کامل داشته باشید.

ما در این مقاله هرآنچه لازم است در رابطه با میز ناهار خوری و خرید هریک از انواع میز ناهار خوری که امروزه به بخشی اصلی و مهم برای جمع شدن اعضای خانواده در هر خانه ای تبدیل شده اند را بدانید برای شما آورده ایم، پس تا انتها همراه ما باشید.

1

راهنمای انتخاب و خرید میز ناهار خوری براساس ابعاد فضا

به جرئت میتوان گفت مهم ترین نکته ای که در زمان خرید میز ناهار خوری مدرن باید یه آن توجه داشته باشید تناسب ابعاد میز ناهار خوری و محل قرارگیری آن است.

به طور معمول میز ناهار خوری در آشپزخانه یا اتاق غذا خوری قرار می‌گیرد. البته ممکن است به دلیل شکل ساختاری خانه محل قرار گیری میز ناهار خوری در قسمتی از سالن پذیرایی نیز باشد. در هریک از این حالات ابعاد میز ناهار خوری باید به شکلی انتخاب شود که کمترین فضای ممکن را اشغال کند.

2

میز ناهار خوری مناسب برای فضاهای کوچک

به عنوان مثال اگر میز ناهار خوری در آشپزخانه قرار دارد، میزان فضای رفت و آمد در اطراف میز ناهار خوری از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود. در این حالت استفاده از میز ناهار خوری کم جا یا میز ناهار خوری گرد مناسب تر است.

طراحی میز ناهار خوری کم جا به شکلی است که صندلی های آن به طور کامل در قسمت زیر صفحه میز جای میگیرند. در نتیجه رفت و آمد در اطراف این مدل میزها بسیار راحت تر از سایر مدل ها می باشد.

میز ناهار خوری گرد نیز یکی از انواع محبوب میز برای فضاهای کوچک است. از آنجایی که صفحه میز ناهار خوری گرد هیچ گوشه ای ندارد فضای کمتری نسبت به میزهای مربعی یا مستطیلی لازم دارد. بنابراین اگر فضای کمی دارید میز ناهار خوری گرد نیز میتواند برا شما مناسب باشد.

یکی دیگر از مزیت های میز ناهار خوری گرد نسبت به میز ناهار خوری مربعی و مستطیلی، امکان قرار دادن تعداد صندلی های بیشتر دور این مدل میز است.

میزهای گوشه دار برای قرار دادن صندلی ظرفیت محدودی دارند و در لبه های انتهایی هر گوشه تنها یک صندلی میتوان قرار داد. اما میز گرد به شما این امکان را میدهد که در صورت لزوم تعداد صندلی های بیشتری را در اطرافش قرار دهید.

میز ناهار خوری مناسب برای فضاهای بزرگ یا باریک

3

اگر شما فضای زیادی برای قرار دادن میز ناهار خوری داشته باشید در انتخاب مدل میز محدودیتی نخواهید داشت. در این حالت میتوانید از انواع میز ناهار خوری بیضی، مستطیلی یا مربعی که طرفداران زیادی نیز دارند استفاده کنید.

اما اگر طول آشپزخانه یا سالن غذاخوری شما خیلی بیشتر از عرض آن باشد بهتر است از خرید میز ناهار خوری مربعی یا گرد صرف نظر کنید. در این حالت میز ناهار خوری مستطیلی مناسب تر بوده و همخوانی بیشتری با محیط برقرار می‌شود.

اگر از میزهای مربعی یا گرد برای فضاهای باریک و دراز استفاده شود نه تنها برای رفت و آمد در اطراف میز دچار مشکل خواهید شد، بلکه عدم تعادل و تناسب بین ابعاد فضا و میز، فضا و. دکوراسیون را بسیار شلوغ و بهم ریخته نشان میدهد.

راهنمایی انتخاب و خرید میز ناهار خوری براساس تعداد صندلی

4

برای خرید میز ناهار خوری باید به کاربرد آن نیز توجه داشته باشید. اگر خانواده پرجمعیتی داشته یا قصد استفاده از میز ناهار خوری در مهمانی های خانوادگی را دارید یکی از مناسب ترین مدل های میز ناهار خوری مدرن و شیک مناسب شما میز ناهار خوری به همراه صندلی نیمکتی می باشد.

استفاده از صندلی نیمکتی به جای صندلی های مبلی یک ایده بسیار نو، شیک و کاربردی است که علاوه بر زیبایی به شما این امکان را میدهد که در صورت نیاز افراد بیشتری دور میز بنشینند.

امروزه مدل های زیادی از میز ناهار خوری به همراه صندلی نیمکتی موجود است. اما به جرئت میتوان گفت مدل های چوبی روستیک از همه مدل ها جذاب تر و شیک تر هستند. طراحی میز ناهار خوری چوبی جدید روستیک به شکلی است که حس طبیعت و گرما و صمیمیت آن را به محیط انتقال میدهد.

5

باتوجه به صنعتی شدن روزافزون زندگی ها، وجود یک محصول که از دل طبیعت با حالت طبیعی خود بیرون آمده باشد می‌تواند رنگ و بویی خاص و بینظیر به خانه شما ببخشد.

راهنمای انتخاب و خرید میز ناهار خوری براساس جنس میز

یکی از عواملی که میتواند شما را برای انتخاب مدل میز ناهار خوری دچار تردید و سردرگمی کند، جنس میز ناهار خوری می باشد. تنوع مدل های میز ناهار خوری ام دی اف، چوبی، فلزی، شیشه ای، چوبی فلزی، چوبی رزینی و... بسیار زیاد است.

به شما توصیه می‌کنیم به جای خرید محصول ارزان قیمت با کیفیت جنس پایین یک محصول باکیفیت هرچند گران تر خریداری کنید، در این حالت شما یک محصول عمرانه خواهید داشت و در هزینه های آینده خود صرفه جویی خواهید کرد.

بدیهی است که جنس میز ناهار خوری در میزان مقاومت و استحکام آن بسیار تاثیر گذار است. بنابراین میتوان گفت استحکام میزهای فلزی و چوبی نسبت به میزهایی از جنس ام دی اف بیشتر است.

میز ناهار خوری فلزی

میز ناهار خوری تمام فلز نسبت به میز ناهار خوری چوبی و چوبی فلزی استحکام بالاتری دارد اما ظاهر آن امتیاز کمتری میگیرد. این مدل میزها برای رستوران ها و... نسبت به فضای خانه مناسب ترند. بنابراین اگر به دنبال استحکام و زیبایی در کنار یکدگیر هستید به شما میزهای صفحه چوبی که پایه های فلزی دارند را توصیه می‌کنیم.

میز ناهار خوری تمام چوب

6

این مدل میزها قابلیت ست شدن با هر دکوراسیونی را داشته و همیشه مد هستند. بنابراین می‌توانند یک انتخاب هوشمندانه برای دکوراسیون مدرن باشند. میز ناهار خوری چوبی روستیک با استفاده از اسلب چوب باکیفیت درخت هایی مانند گردو، افرا، چنار، سنجد، عناب، کاج، سپیدار و... ساخته می‌شود. برای ساخت این مدل میزها نهایت دقت و ظرافت به کار گرفته میشود تا حالت طبیعی اسلب چوب حفظ شود.

یکی از نکات بسیار مهم برای خرید میز ناهار خوری چوبی اطمینان یافتن از تمام چوب بودن محصول است. امروزه محصولات بسیار زیادی در بازار به اسم میز تمام چوب موجود است که در واقعیت تنها پایه های میز یا روکش نهایی آن از چوبی بوده و اصل صفحه میز از مواد دیگری مانند ام دی اف یا چوب سفید ساخته شده است.

منظور از میز تمام چوب میزی است که تمام عمق صفحه آن از چوب مورد نظر ساخته شده باشد. طبیعتاً این میزها از قیمت بالاتری نسبت به میزهایی که تنها روکشی از این چوب ها را دارند برخوردارند.

لازم به ذکر است که امروزه تولیدی های اندکی را میتوان یافت که میزهای تمام چوب تولید کنند. زیرا میزهای تولید شده علاوه بر قیمت بالاتر دارای مراحل تولید سخت تر و حساس تری نیز می باشند. به عنوان یکی از برتری تولیدکنندگان میزهای تمام چوب بسیار باکیفیت در ایران میتوان به گروه تولیدی مبلمان زیست (زیست استودیو) اشاره کرد.

برای خرید میز ناهار خوری تمام چوب باید به فرآوری درست و خشک بودن چوب توجه کافی داشته باشید. در صورتیکه مراحل فرآوری و خشک کردن چوب به درستی انجام نپذیرد، پس از گذشت مدت زمانی شاهد ایجاد عیب هایی همچون ترک خوردن چوب، تاب برداشتن چوب و ... خواهیم بود. در این حالت غالباً میز چوبی دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

7

میز ناهار خوری چوبی رزینی

از دیگر انواع مدل های میز ناهار خوری شیک و مدرن میتوان به میزهای چوبی رزینی اشاره کرد. برای ساخت این میزها علاوه بر چوب از ماده ای مصنوعی به نام رزین اپوکسی نیز استفاده میشود.

رزین اپوکسی ماده ای بی‌رنگ است که قابلیت رنگ پذیری به رنگ های مختلف مانند آبی، طلایی، مشکی، سبز، بنفش، لاجوردی و... را دارد. رزین در ابتدا حالت آبکی داشته و پس از قرار گرفتن در شرایط دمایی محیط سخت و سفت میشود.

شما با خرید میز ناهار خوری چوبی رزینی یک اثر هنری را وارد خانه خود خواهید کرد. بدون شک میز ناهار خوری مدرن چوبی رزینی تاثیر شگرفی در زیبایی و جذابیت دکوراسیون داخلی منزل شما خواهند داشت.

میز ناهار خوری شیشه ای

میز ناهار خوری شیشه ای نیز یکی دیگر از انواع مدل های میز ناهار خوری است که از گذشته تا کنون طرفداران خاص خود را دارد. منظور از میز ناهار خوری شیشه ای، میز ناهار خوری چوبی یا فلزی با صفحه شیشه ای می باشد.

در برخی مدل ها شیشه روی صفحه چوبی یا فلزی قرار می‌گیرد و برخی مدل های دیگر فقط صفحه شیشه ای دارند. شفافیت شیشه در این مدل میزها سبب بزرگ تر نشان دادن فضا میشود، بنابراین برای فضاهای کوچک گزینه مناسبی هستند. اما از طرف دیگر از خطر شکننده بودن آنها نیز تباید غافل شد.

میز ناهار خوری سنگی

8

یکی دیگر از انواع مدل های میز ناهار خوری که میتوانید انتخاب کنید، میز ناهار خوری با صفحه سنگی می باشد. این مدل میزها دارای پایه های فلزی و صفحه ای سنگی با جنس های مختلف مانند سنگ مرمر، سنگ گرانیت، مرمریت و ... می باشند.

طبیعتاٌ میزهای سنگی از استحکام بالایی برخوردارند اما از طرف دیگر سنگین وزن بودن آنها نسبت به سایر میزها میتواند یکی از معایب آن در زمان جابه جایی باشد. 

نکات تکمیلی راهنمای انتخاب و خرید میز ناهار خوری استاندارد

برای خرید انواع میز ناهار خوری که صفحه آنها دارای رنگ یا یک پوشش نهایی است، باید به استاندارد بودن پوشش و رنگ دقت کافی داشته باشید. زیرا این پوشش در میزهای ناهار خوری مستقیماً با سلامت شما در ارتباط هستند.

به عنوان مثال اگر برای پوشش نهایی میز از رنگ های شیمیایی مانند پلی استر استفاده شود، زمانی که شما مواد غذایی مانند نان را روی میز قرار میدهید یک لایه بسیار نازک و شفاف از رنگ پلی استر که برای شما قابل دیدن نیست روی نان باقی مانده و وارد بدن شما میشود.

پوشش نهایی یک میز ناهار خوری استاندارد باید با استفاده از رنگ هایی که دارای تاییدیه سلامت هستند مانند رنگ های گیاهی یا برخی از رنگ های پایه آب ایجاد شده باشد. متاسفانه در سراسر دنیا تعداد اندکی از تولیدکنندگان در زمینه تولید رنگ های سلامت محور مشغول فعالیت هستند.

9

بنابراین برای خرید میز ناهار خوری مخصوصاٌ میز ناهار خوری چوبی نسبت به پوشش نهایی آن اطمینان حاصل کنید. گروه تولیدی زیست استودیو یکی از تولیدکنندگان ایرانی است که برای انواع محصولات خود از رنگ های گیاهی و پایه آب دارای تاییدیه سلامت استفاده میکند.

پس از بررسی ظاهر انواع مدل های میز ناهار خوری و انتخاب آنها براساس سلیقه شخصی و دکوراسیون منزل، لازم است نسبت به راحتی میز نیز اطمینان حاصل کنید. فاصله صفحه میز ناهار خوری استاندارد تا زمین بین 71 تا 76 سانتی متر است. معمولاً اکثر تولیدکنندگان محصولات خود را بر اساس این استاندارد تولید میکنند.

اما به طور کلی ارتفاع میز ناهار خوری استاندارد باید به شکلی باشد که زانوهای شما خیلی خم نباشد تا در نشستن های طولانی مدت خسته نشوید. همچینن آرنج های شما باید به راحتی روی میز قرار بگیرید تا به راحتی بتوانید غذای خود را میل کنید.

10

کلام پایانی

در نهایت لازم است به این نکته تاکید کنیم که برای انتخاب و خرید میز ناهار خوری در وهله اول به سلیقه شخصی خود و در وهله دوم به کاربرد میز ناهار خوری براساس شرایط خانوادگی خود توجه داشته باشید.

همچنین توصیه می‌کنیم اگر به دنبال خرید یک میز مدرن هستید که بتوانید سالهای زیادی از آن استفاده کرده و علاوه بر حفظ کیفیت و کارایی، زیبایی و جذابیت خود را نیز حفظ کند به دنبال خرید میز ناهار خوری تمام چوب روستیک باشید.