1

 

 معرفی ترانسمیترهای فشار ویکا

ترانسمیتر فشار یکی از تجهیزات مهم  و کاربردی در سیستم  اتوماسیون  صنعتی است که به منظور اندازه‌گیری اختلاف فشار، میزان حرارت و… مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

 اصلی ترین کاربرد ترانسمیترهای فشار اندازه‌گیری فشار گاز یا مایع  برای کنترل فرایندهای صنعتی است. این  ابزارها معمولا در محل‌هایی که نیاز به اندازه گیری دقیق فشار وجود دارد ،  بر روی لوله ها و مخازن  نصب می شوند. هم چنین این ابزارها  علاوه بر اندازه گیری فشار، برای اندازه گیری ارتفاع ازسطح دریا، اندازه گیری عمق و اندازه گیری جریان  نیز کاربرد دارند.

برند ویکا  یکی از برندهای محبوب جهان در زمینه تولید ابزارهای اندازه گیری است.  پرشر ترانسمیتر ویکا به دلیل کیفیت ساخت بالا و دقت بالای  اندازه گیری  به یک محصول پرطرفدار تبدیل شده است.  در ادامه به معرفی این ابزار  و بررسی انواع آن خواهیم پرداخت.

ساختار و اجزای سازنده  ترانسمیتر فشار

یک ترانسمیتر فشار از  دو قسمت اصلی که شامل مانومتر و المان های مکانیکی  فشار هستند، تشکیل شده است.  مانومتر تیوپی پر از مایع است که در صورت اعمال فشار ارتفاع مایع داخل آن افزایش می یابد و وظیفه اصلی آن اندازه گیری میزان فشار است.  در واقع  می‌توان گفت مانومتر نوعی  Pressure transmitter است که به صورت یک  فشار سنج تفاضلی  عمل کرده و اختلاف بین دو فشار را با تغییر ارتفاع ستون مایع به نمایش می گذارد.

هم‌چنین  المان‌های فشار نوع مکانیکی  که شامل بیلوز، دیافراگم و لوله بوردون هستند، دیگر قسمت های یک  Pressure transmitter را تشکیل می دهند.  این المان ها همگی   فشار سیال را به نیرو تبدیل می کنند.

بیلوز در حقیقت نوعی آکاردئون است که تحت تاثیر افزایش فشار درونی طولش افزایش می یابد. هم چنین دیافراگم که یک صفحه فلزی نازک است هنگام افزایش فشار سیال  خم شده و به سمت خارج متمایل می شود. البته اثر فنری همه دیافراگم‌ها یکسان نیست و ممکن است در برخی از دیافراگم‌ها بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی باشد.

لوله بوردون هم یک لوله فلزی است  که از آلیاژ فلزی فنر مانندی ساخته شده است.   بوردون تیوب  در ظاهر شبیه دایره ای است که به سمت مرکز خود خم شده است. در صورت اعمال  فشار داخلی به این لوله  در حد توان تغییر شکل می دهد و به شکل پیش از خمیدگی خود بازمی گردد.  

2

معرفی انواع  پرشر ترانسمیتر ویکا

همانطور که اشاره شد شرکت  آلمانی ویکا یکی  از پر‌طرفدارترین برند‌های  تولیدکننده انواع ترانسمیتر  در جهان است. ترانسمیتر‌های  فشار ویکا به دلیل مزایای فراوانی که در ادامه ذکر خواهیم کرد از محبوب‌ترین ابزارهای مورد استفاده در صنایع مختلف هستند. پروسه  سنجش  و گزارش میزان فشار در ترانسمیتر فشار ویکا به این ترتیب است که  اول  فشار به کمک یک قسمت  اندازه گیری  می شود. این قسمت می تواند bourdon tube یا دیافراگم ترانسمیتر باشد که هر دو بر اثر نوسان فشار  تغییر حالت خواهند داد.  سپس این تغییر شکل  به یک   ترانسدیوسر یا مبدل منتقل می‌شود و پس از  ترجمه  به شکل داده‌های الکترونیکی، این اطلاعات به شکل دیجیتالی و توسط نمایشگر تغییرات فشار را نشان می دهد.  از ترانسمیتر‌های  فشار ویکا در مدل های بسیار متنوعی تولید و به بازار عرضه شده اند که در ادامه به معرفی برخی از آن ها  پر داخته ایم.

ترانسمیتر فشار ویکا a10 

این ترانسمیتر  یکی از دقیق‌ترین و با کیفیت‌ترین محصولات برند ویکا برای اندازه گیری میزان فشار در محدوده ۰ تا ۱۰۰۰ بار است. این محصول شدت جریان  بین  ۴ تا ۲۰ میلی آمپر را عبور می‌دهد.   

ترانسمیتر فشار ویکا   s10

 این محصول هم که یکی از پرکاربردترین ترانسمیترهای برند ویکا است محدوده فشاری  بین 1.5 تا 10 بار را اندازه گیری می کند. بدنه چدنی این محصول  آن  را در مقابل خوردگی و آسیب‌های فیزیکی مقاوم نمونده است. جریان خروجی این ترانسمیتر بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر است.

ترانسمیتر فشار wika  s11

جریان خروجی ترانسمیتر فشار ویکا  s11عددی بین ۰تا ۲۰ میلی آمپر است، هم چنین ولتاژ  پشتیبانی این محصول  بین ۱۰ تا ۳۰ ولت است. بدنه استیل مقاوم و سنسورهای متعدد این ابزار این  پرشر ترانسمیتر را برای اندازه گیری فشار در سطوح پایین در صنایعی نظیر صنایع غذاایی و داروسازی مناسب نموده است.

ترانسمیتر فشار wika s20

محدوده  فشار اندازه گیری شده به کمک این مدل پرشر ترانسمیتر ویکا   بین 0.4 تا ۱۶۰۰ میلی آمپر گزارش شده است. هم چنین  شدت جریان عبوری از این ابزار عددی بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر است. بدنه فولاد ضد زنگ این محصول آن  را برای استفاده در شرایطی که  احتمال آسیب  به ابزار آلات بر اساس خورندگی بالاست، مناسب نموده است.  ولتاژ پشتیبان این مدل ترانسمیتر ویکا نیز در محدوده ۰ تا ۱۰ ولت است. 

ترانسمیتر فشار ویکا   o10

  این مدل ترانسمیتر فشار ویکا محدوده  فشار  بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ بار را اندازه گیری می‌کند و شدت جریان خروجی آن معادل  ۴ تا ۲۰ میلی آمپر است. بدنه این دستگاه و قطعات اصلی آن از فولاد ضد زنگ تولید شده است و این محصول را برای اندازه گیری فشار در محیط های شرجی  به یک گزینه ایدهآل تبدیل کرده است.

3

مزایای  استفاده و خرید ترانسمیتر فشار ویکا

در ابتدا به محبوبیت ترانسمیترهای فشار برند wika اشاره شد ترانسمیترهای تولید شده  در این شرکت  آلمانی به دلیل مزیت‌های  بیشتر  نسبت به ترانسمیترهای تولید شده توسط برندهای دیگر به این سطح از محبوبیت رسیده اند. برخی از اصلی‌ترین دلایل صنایع برای انتخاب انواع پرشر ترانسمیتر ویکا عبارتند از :

اندازه گیری فشار در محدوده‌های مختلف

تنوع بالای محصولات برند ویکا باعث پوشش آسان تمام نیازهای صنایع برای اندازه گیری دقیق فشار شده است. انواع  ترانسمیترهای این برند که همگی در کیفیتی مناسب تولید و عرضه شده اند امکان اندازه گیری فشار در شرایط محیطی مختلف و محدوده های فشاری متنوع را فراهم نموده است.

دقت مناسب  در اندازه گیری فشار

اندازه گیری دقیق فشار برای  بسیاری از صنایع حیاتی است و از فجایع بزرگ  و آسیب های صنعتی پیشگیری می کند.  تجربیات مصرف کنندگان از ترانسمیترهای ویکا  نشان دهنده  دقت بالای اندازه گیری این محصولات است. خطای گزارش شده برای اندازه گیری فشار توسط محصولات  این برند عددی حدود  ۲۵/۰ تخمین زده شده است که نشان دهنده دقت بالای این ابزارها است.

مقاومت و دوام بالا

ترانسمیترهای ویکا با استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه و طبق بالاترین استانداردهای جهانی تولید شده اند. میفیت بالای ساخت این محصولات علاوه بر افزایش دقت اندازه گیری آن ها زمینه استفاده از این ابزارها در شرایط محیطی مختلف را فراهم کرده است. بدنه ترانسمیترهای این برند معمولا از مواد اولیه مرغوب مانند استیل استلنس ساخته شده است که در شرایط شیمیایی نامطلوب، در معرض مواد خورنده و در شرایط دمایی ویژه  بسیار با دوام هستند.

اما برند wika به جز ترانسمیتر با گیج‌های فشار نیز شناخته شده است، گیج‌ فشار ویکا یا پرشر گیج‌ ویکا یکی از محصولات معروف این برند است.

معرفی و نحوه عملکرد پرشر گیج ویکا

 همانطور که اشاره شد، اندازه گیری فشار در محیط های صنعتی اهمیت به خصوصی دارد.  انواع پرشر گیج ویکا هم مانند انواع ترانسمیتر ویکا در مدل ها  و سری های مختلفی تولید و به بازار عرضه شده اند. هر یک از این مدل ها برای استفاده در یک محدوده خاص از نظر فشار و دما طراحی شده اند و باید با توجه به نحوه اتصال، نوع محیط، ابعاد بدنه گیج فشار و روغنی یا خشک بودن گیج انتخاب شوند.  به طور کلی، در رابطه با نحوه عملکرد  گیج فشار ویکا می توان گفت این محصول دارای یک قسمت اتصال  است که در داخل آن یک دیافراگم یا تیوپ قرار گرفته است ، این دیافراگم یا تیوپ در واقع همان حسگر فشار است. بخش کانکشن یا اتصال به  یک سیستم که قصد اندازه گیری فشار آن را داریم، وصل می‌شود. هنگام تغییر وضعیت فشار سیستم وضعیت دیافراگم یا تیوپ در بخش اتصال هم تغییر می کند، این تغییرات به وسیله یک مبدل باعث حرکت عقربه نمایشگر در گیج فشار می شود بنابراین ما می توانیم نتیجه تغییرات فشار درسیستم را  با تغییروضعیت عقربه گیج مشاهده کنیم.

انواع گیج  فشار wika

گیج فشار wika   یکی از محصولات پر کاربرد در صنایع مختلف است. این محصول در صنایعی چون  صنعت  پتروشیمی،  صنعت نفت و گاز، صنایع غذایی و دارویی و تولید انواع ماشین آلات صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. محصولات این برند به دلیل طراحی ویژه، متریال مرغوب،  کیفیت ساخت بالا، دقت مناسب و دوام و ماندگاری مطلوب از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند. به دلیل اهمیت بالای اندازه گیری فشار در صنایع مختلف برای جلوگیری از فجایع احتمالی و بروز حوادث نیاز به استفاده از محصولات مرغوب در زمینه اندازه گیری و تنظیم فشار احساس می شود. برند آلمانی ویکا یکی از خوشنام ترین برندها ی تولید کننده انواع پرشر گیج است.  در ادامه به معرفی مدل های مختلف پرشر گیج های این  برند خواهیم پرداخت.

گیج  فشار ویکا 232.50 و 233.50

گیج فشار ویکا مدل 232.50 و 233.50 که از انواع گیج فشار لوله بردون است طبق استاندارد EN837-1 و ASME B40.100  طراحی شده است و از کیفیت ساخت و دقت بالایی برخوردار است. بدنه این گیج فشار از استیل ضد زنگ مرغوب و شیشه نمایشگر آن از شیشه نشکن پلی کربناتی و چند لایه ساخته شده است . این گیج فشار به دلیل طراحی قوی و بدنه مقاوم  در بسیاری از صنایع از جمله صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و گاز ، ماشین سازی ، آب و فاضلاب و... کاربرد دارد. گیج فشار ویکا مدل 232.50و 50/233 برای اندازه گیری فشار مایعات و گازهای غیر متبلور در محیط های تهاجمی مناسب است.  هم چنین این گیج فشار قابلیت اندازه گیری فشار در تجهیزات  پر لرزه و  تحت تاثیر فشارهای دینامیکی بالا را دارد. گیج های فشار ویکا 232.50 و 233.50 با صفحه نمایشگر سه اندازه متفاوت 5/2، 4 و 6 اینچ عرضه می شود.  این گیج فشار هم چنین مجهز به سیستم تخلیه فشار در شرایط اضطراری (Blow-out device)  می باشد.

در خرید گیج فشار ویکا انواع گیج های فشار 232.50 و 233.50، در سه دسته گیج فشار خشک ، گیج فشار روغنی و گیج فشار روغنی سیلیکون دسته بندی می شوند.

 

4

گیج اختلاف فشار ویکا 732.51 و 732.31

گیج اختلاف فشار ویکا 732.31 و 732.51 از از مرغوب ترین گیج های اختلاف فشار در محدود دمایی 20-تا 100+ درجه سانتی گراد است و بدنه آن از جنس فولاد ضد زنگ ساخته شده است که مقاومت و دوام بالایی دارد.  این گیج فشار برای اندازه گیری سطح فشار در مخازن بسته و نظارت بر فیلتر و پمپ ها کاربرد دارد. این گیج اختلاف فشار در محیط های مایع و گازی و نیز  محیط های تهاجمی در صنایع مختلف  قابل استفاده است. این مدل گیج فشار در نوع روغنی و خشک عرضه شده است .قطر صفحه این مدل پرشرگیج ویکا 160،100و کلاس دقت آن 6/1،1 و 5/2است.

گیج فشار کپسولی ویکا 632.50 و 633.50

گیج فشار کپسولی ویکا 632.50 و 633.50 دارای یک بدنه مقاوم از جنس فولاد ضد زنگ است و برای کاربردهای مختلف صنعتی بهینه شده است. این گیج فشار کپسولی دارای  محفظه روغنی است و جهت اندازه گیری فشار سیالات گازی  مختلف با فشار دینامیک  و ارتعاشات بالا مناسب است. گیج فشار  632.50 و 50/633ویکا برای اندازه گیری فشار در محیط های خشک و تهاجمی مناسب است و در صنایع مختلفی مانند پتروشیمی ، صنعت نفت ، ماشین سازی ، داروسازی و بیوتکنولوژی مورد استفاده قرار می گیرد.  این گیج فشار با صفحه نمایش در سه سایز مختلف با قطر  63 میلی متر (2.5 اینچ)، 100 میلی متر (4 اینچ) و 160 میلی متر (6 اینچ) در دسترس است. این نوع گیج فشار ویکا با دقت بی نظیری در حالت نوسانی 9/0 کل محدوده فشار و در حالت ثابت کل محدوه فشار را اندازه گیری می کند.  این گیج فشار در دو نوع روغنی و خشک تولید و به بازارمصرف عرضه شده است.

پرشر سوئیچ گیج ویکا PGS23

پرشر سوئیچ گیج ویکا PGS23  بک محصول با کیفیت دیگر از برند آلمانی ویکا است که بر اساس  استاندارد DIN 16085 ساخته شده است و در مواردی که در حین تعویض مدارها فشار فرآیند باید به صورت محلی نشان داده شود مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع پرشر سوئیچ گیج ویکا، در کل محدوده اندازه گیری فشار قابل تنظیم است و مدار کنترل الکتریکی را به موقعیت نشانگر گیج فشار تبدیل می کند. در این نوع گیج فشار بخش اعظم کنتاکت سوئیچ در زیر صفحه گیج و بخش دیگر آن در بالای صفحه گیج قرار گرفته است.  پرشر سوئیچ گیج PGS23  برای اندازه گیری فشار در محیط های تهاجمی که کمتر  لزج و متبلور هستند مناسب است و در صنایع پتروشیمی، ساخت ماشین آلات ساختمانی،  کارخانه های عمومی و گیاه پروری مورد استفاده قرار می گیرد. پرشر سوئیچ گیج دیفرانسیل ویکا مدل PGS23  با محل اتصال از چهار جهت بالا، پایین، راست و چپ  عرضه شده است و مجهز به سیستم تخلیه فشار در شرایط اضطراری (Blow-out Device)  است. مدل S3  این پرشر گیج ویکا مجهز به دیافراگم جامد دیواری و نیز سیستم تخلیه فشار در شرایط اضطراری است. این نوع پرشر سویچ ها با قطر 100 و 160 میلی متر در در حالت نوسانی 0.9 محدوده فشار و در حالت ثابت قابلیت اندازه گیری کل محدوده فشار را دارد، هم چنین این محصول در مدت زمان کوتاهی 1.3 کل محدوده فشار را اندازه گیری می کند.

پرشر سوئیچ گیج ویکا DPGS43

پرشر سوئیچ گیج دیفرانسیل ویکا DPGS43   دارای  استاندارد DIN 16085  است و برای اندازه گیری فشار در مخازن تحت فشار بهینه شده است. این پرشر سوئیچ  در مواردی که باید اندازه گیری فشار فرآیند همزمان با تعویض مدارها و به صورت محلی انجام شود،  مورد استفاده قرار می گیرد. پرشر سوئیچ گیج دیفرانسیل ویکا DPGS43  با بدنه مقاوم و طراحی قدرتمند در صنایع  مختلف برای اندازه گیری سطح فشار در مخازن بسته و نظارت بر پمپ ها و فیلتر ها مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول جریان کنترل الکتریکی را به موقعیت نشانگر در گیج فشار تبدیل می کند قابلیت تنظیم  در کل محدوده اندازه گیری را دارد. کنتاکت سوئیچ در این مدل پرشر گیج به صورت قالب  در زیر صفحه گیج فشار واقع شده است  و بخش کوچکی از آن  نیز در بالای صفحه گیج قرار دارد. هم چنین نشانگر فشار در این محصول در کل دامنه اندازه گیری حرکت می کند و با استفاده از یک کلید تنظیم متحرک در پنجره قابل تنظیم است.  پرشر سوئیچ  دیفرانسیل ویکا DPGS43، توانایی اندازه گیری فشار 0 تا 16 میلی بار را دارد و در فشار کاری بالا و اضافه بار تا 40 بار هم کاربرد دارد.  این محصول برای کنترل و تنظیم فرآیندهای مختلف در محیط های صنعتی ، نظارت بر نیروگاه ها و تغییر مدارها ، نظارت بر انواع پمپ ها  و اندازه گیری فشار در محل هایی که فشار بیش از حد دیفرانسیل است مورد استفاده قرار می گیرد. مدل S1  پرشر گیج دیفرانسیل ویکا  دارای  سیستم تخلیه فشار در شرایط  اضطراری (Blow-out device) و مدل  S3 این نوع پرشر گیج  هم به دیافراگم جامد دیواری و هم چنین  سیستم تخلیه فشار مجهز است.  این مدل پرشر گیج در مدل های فلنج ، فلنج روی صفحه و براکت قابل نصب است.

گیج فشار لوله بردون ویکا 213.50

بدنه گیج فشار لوله بردون ویکا 213.50 از مرغوب ترین استیل استلنس 316 تولید شده است و مقاومت بالایی دارد. این محصول که حسگر آن از  نوع لوله بردون است برای اندازه گیری فشار سیالات گازی و مایع که چسبناک و یا متبلور نباشند و اندازه گیری فشار سیالات با فشار پویا و ارتعاشات بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در طراحی این محصول برای مقاومت بیشتر پرشر گیج در مقابل فشار و لرزه، لوله بردون با گلیسیرین پر شده است.

5

سخن پایانی

در این مقاله  به معرفی انواع پرشر ترانسمیتر و نیز پرشر گیج های برند ویکا  پرداختیم که در صنایع مختلف به منظور اندازه‌گیری دقیق فشار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات با اندازه گیری دقیق تغییرات فشار و گزارش آن به مرکز کنترل در سیستم‌های اتوماسیون صنعتی نقش مهم و تاثیرگذاری دارند. برند ویکا انواع مختلفی از ترانسمیترهای فشار و پرشر گیج ها را تولید و به بازار عرضه کرده است که در این گفتار ویژگی های آن ها را بررسی کردیم. اگر علاقه‌مند به خرید این محصولات هستید یا نیاز به مشاوره دارید می‌توانید با افراد خبره در این که مانند مجموعه پالاترومارکت  (palatromarket.com) در تماس باشید.