1

در سال‌های اخیر گزارش‌ها و اخبار متعددی درباره زگیل تناسلی و آمار رو به افزایش آن شنیده شده است. زگیل تناسلی که به عنوان شایع‌ترین بیماری مقاربتی شناخته می‌شود، می‌تواند در صورت درمان نشدن به بروز برخی از بیماری‌های خطرناک دستگاه تناسلی بینجامد.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط عاملی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست به‌خصوص در حین رابطه جنسی (از جمله رابطه دهانی، واژینال و مقعدی) با فرد آلوده انتقال می یابد.

 زگیل‌های تناسلی می‌توانند به اشکال مختلف بر روی دستگاه تناسلی ظاهر شوند. آنها گاهی به شکل برجستگی‌های بزرگ و به صورت تکی یا دسته‌ای روی پوست دیده می‌شوند و گاهی آنقدر کوچکند که حتی ممکن است به چشم نیایند. مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس HPV و زگیل تناسلی در موارد زیر خلاصه شده است:

 • رابطه جنسی شامل رابطه مقعدی، واژینال-آلت تناسلی و واژن-واژن.
 • لمس دستگاه تناسلی 
 • انجام رابطه جنسی دهانی با فردی که دارای HPV یا زگیل تناسلی است.
 • در موارد بسیار نادر، تماس پوست به پوست با فردی که به این ویروس مبتلا شده است.

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در زنان می‌تواند روی دیواره‌های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کند. این عارضه در مردان معمولا در نوک یا ساقه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد دیده می‌شود. زگیل تناسلی همچنین می‌تواند در دهان یا گلوی فردی که تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد گردد.

2

علائم و نشانه‌های زگیل تناسلی عبارتند از:

 • تورم‌های کوچک، گوشتی، قهوه‌ای یا صورتی در ناحیه تناسلی 
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی 
 • خونریزی هنگام مقاربت
 • ترشحات غیرطبیعی واژن
 • سوزش

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی

زگیل تناسلی با زگیل‌های عادی که در قسمت‌های دیگر بدن وجود دارند، متفاوت است. بنابراین شما نمی‌توانید با لمس زگیلی که روی دست و پای شما یا شریک جنسی‌تان قرار دارد، به زگیل تناسلی مبتلا شوید. با این حال علت زگیل تناسلی در زنان و مردان و در هر فرد می‌تواند متفاوت باشد.

در سال‌های اخیر عارضه زگیل تناسلی تقریباً در بیشتر افرادی که از نظر جنسی فعال بوده‌اند، دیده شده است. البته ویروس پاپیلومای انسانی همیشه منجر به ایجاد زگیل تناسلی نمی‌شود. این ویروس معمولاً بدون ایجاد مشکل و توسط سیستم ایمنی بدن از بین می‌رود.

علت زگیل تناسلی در مردان و زنان می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد: 

 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی
 • داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر
 • داشتن رابطه جنسی با شریکی که سابقه جنسی او را نمی‌دانید
 • فعالیت جنسی در سنین پایین
 • سیستم ایمنی ضعیف

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد

یکی از رایج‌ترین سوالات افراد درباره زگیل تناسلی در این پرسش خلاصه می‌شود: زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟ گرچه تعداد کمی از گونه‌های زگیل‌ تناسلی خطرناک هستند، اما می‌توانند در برخی موارد عوارض جبران نشدنی به همراه داشته باشند.

3

این عوارض عبارتند از:

سرطان 

سرطان دهانه رحم می‌تواند به علت زگیل تناسلی در زنان اتفاق بیفتد. انواع خاصی از ویروس HPV نیز با سرطان‌های مقعد، آلت تناسلی، دهان و گلو مرتبط هستند. گرچه عفونت HPV همیشه منجر به سرطان نمی‌شود، اما برای زنان مهم است که به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند؛ به ویژه افرادی که به نوع پرخطر HPV آلوده شده‌اند.

مشکلات دوران بارداری

 زگیل تناسلی می‌تواند در دوران بارداری، ادرار کردن را دشوار کند. وجود این عارضه روی دیواره واژن نیز می‌تواند از کشش بافت‌ دستگاه تناسلی در هنگام زایمان جلوگیری نماید. این زگیل‌ها همچنین ممکن است در هنگام زایمان دچار خونریزی شوند.

خطرات زگیل تناسلی در مردان

همانطور که پیش از این گفتیم، زگیل تناسلی و عفونت‌های HPV معمولا خود به خود و توسط سیستم ایمنی بدن از بین می‌روند. با این حال برخی از بیماری‌های جدی و مهم می‌توانند به علت زگیل تناسلی در مردان اتفاق بیفتند.

بعضی از خطرات زگیل تناسلی در مردان شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سرطان آلت تناسلی 
 • سرطان مقعد 
 • سرطان اوروفارنکس که پشت گلو، زبان و لوزه‌ها را درگیر می‌کند.

علت زگیل تناسلی در دختر مجرد

زگیل تناسلی در دختران مجرد می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. گرچه احتمال ابتلا از طریق سطوح بسیار ناچیز است، اما تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که دختران مجرد و زنانی که خراش‌های ریز و سطحی روی ناحیه تناسلی خود دارند، ممکن است از طریق وسایل آلوده به HPV مانند حوله، وسایل حمام، پروب لیزر و لباس زیر آلوده مبتلا ‌شوند.

علاوه بر این استفاده از تیغ مشترک که در آن دستگاه تناسلی ممکن است با ویروس ارتباط پیدا کند، می‌تواند به عنوان علت زگیل تناسلی در دختر مجرد موثر باشد. با این حال چنین مواردی بسیار نادر هستند و معمولاً تماس پوست با پوست به ایجاد زگیل تناسلی در دختران و مردان می‌انجامد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

به طور کلی 3 راه برای پیشگیری از زگیل تناسلی و بیماری‌های ناشی از ویروس HPV وجود دارد:

واکسن گارداسیل (HPV)

موثرترین و ایمن‌ترین راه برای پیشگیری از زگیل تناسلی، واکسن زدن است. واکسن گارداسیل می‌تواند از زنان و مردان در برابر زگیل و برخی سرطان‌های ناشی از ویروس HPV محافظت کند. در بهترین حالت تمام افراد باید پیش از داشتن رابطه جنسی واکسینه شوند.

به توصیه مرکز جهانی کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، بهتر است که تمام نوجوانان دختر و پسر از سن 9 سالگی دو دوز از واکسن گارداسیل را دریافت کنند. نوجوانان و بزرگسالانی که از سن 15 سالگی به بعد نسبت به زدن این واکسن اقدام می‌کنند، باید هر سه دوز این واکسن را دریافت نمایند.

4

محصولات مراقبت جنسی

استفاده از محصولاتی مانند کاندوم، شانس ابتلا به تمام بیماری‌های مقاربتی از جمله ویروس HPV و زگیل تناسلی را کاهش می‌دهد. با این حال HPV می‌تواند مناطقی را که کاندوم پوشش نمی‌دهد، آلوده کند. بنابراین ممکن است که کاندوم محافظت کاملی در برابر ابتلا به HPV نداشته باشد.

جلوگیری از روابط جنسی پر خطر

محدود کردن تعداد شرکای جنسی به شما از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مانند زگیل تناسلی و ویروس HPV کمک می‌کند.گفتگو با شریک جنسی درباره وضعیت سلامت جنسی نیز یک نکته کلیدی و مهم است.

تشخیص زگیل تناسلی

پیش از هر چیز باید نسبت به بدن خود و اتفاقات آن آگاه باشید. معاینه اندام تناسلی از جمله روش‌هایی است که به تشخیص این عارضه کمک می‌کند. می‌توانید در این زمینه با یک پزشک متخصص مشورت نمایید. زگیل‌های تناسلی در صورتی که قابل مشاهده نباشند، از طریق آزمایش پاپ اسمیر و تست HPV تشخیص داده می‌شوند.

زگیل تناسلی چگونه درمان می‌شود؟

ممکن است که زگیل‌های تناسلیِ قابل مشاهده، کمرنگ شده یا از بین بروند؛ اما ویروس HPV همچنان در بدن شما باقی مانده باشد. با این حال معمولا سیستم ایمنی شما می‌تواند ویروس HPV را در طول زمان از بین ببرد؛ یعنی در نهایت این بیماری با تقویت بدن درمان می‌شود. 

برای اینکه سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید، لازم است تا شیوه زندگی سالمی برای خود تعریف نمایید. خواب کافی، دوری از استرس، تغذیه مناسب، ورزش و جلوگیری از مصرف دخانیات به قوی‌تر شدن بدن شما کمک می‌کنند.

برخی درمان‌ها نیز به کاهش علائم زگیل تناسلی کمک می‌نمایند. درمان‌های لیزری و یا انجماد این عارضه از جمله روش‌های درمان زگیل تناسلی به حساب می‌آیند. استفاده از برخی شوینده‌ها و ژل‌های بهداشتی نیز می‌تواند به کاهش حساسیت و کمتر شدن علائم زگیل‌ها کمک کند. می‌توانید برای این منظور از طریق لینک زیر محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

https://elanza.com/category/women-healthcare

سخن آخر

زگیل تناسلی از جمله بیماری‌های شایع جنسی است که افراد بسیاری را درگیر می‌کند. بدن انسان‌ بدون نیاز به درمان می‌تواند با این ویروس مبارزه کرده و آن را از بین ببرد. با این حال باید با تزریق واکسن گارداسیل و استفاده از محصولات مراقبت جنسی، نسبت به پیشگیری این بیماری اقدام کرد تا عوارض آن به خطرات جبران ناپذیر منجر نشود.