کربلا، شهری در مرکز عراق، واقع در حدود 100 کیلومتری جنوب غربی بغداد، کربلا مرکز استان کربلاست و جمعیت آن 1218732 نفر که در سال 98 برآورد شده است.

کربلا1

شهر کربلا و تاریخچه مختصری از آن

این شهر که بیشتر به عنوان محل نبرد کربلا در سال 680 میلادی یا امام حرم حسین (ع) و آل عباس (ع) شناخته می شود، شهری مقدس برای مسلمانان شیعه محسوب می شود. مثل مکه و مدینه و بیت المقدس. ده‌ها میلیون مسلمان شیعه دو بار در سال از این مکان دیدن می‌کنند و از نظر تعداد زائران سالانه با مکه و مشهد رقابت می‌کنند شهادت حسین بن علی (ع) هر ساله توسط میلیون ها شیعه گرامی داشته می شود.

بالغ بر 8 میلیون زائر برای زیارت عاشورا (روز دهم ماه محرم) که مصادف با سالگرد وفات امام حسین (ع) است، از شهر دیدن می کنند، اما رویداد اصلی اربعین (چهلمین روز پس از عاشورا) است که تا آن زمان تا 30 میلیون نفر از قبور بازدید می کنند. اکثر زائران از سراسر عراق و بیش از 56 کشور با پای پیاده سفر می کنند.

ریشه نام کربلا

در مورد منشأ کلمه «کربلا» در میان محققین مختلف نظرات بسیاری وجود دارد. برخی اشاره کرده اند که «کربلا» با زبان «کربلا» ارتباط دارد و برخی دیگر با تحلیل املایی و زبانی کلمه «کربلا» سعی در استخراج معنای آن دارند. آنها نتیجه می‌گیرند که از کلمه عربی «کار بابل» که مجموعه‌ای از روستاهای بابلی باستانی بوده که شامل نینوا، الغدیریه، کربلا است ممکن است ریشه گرفته باشد.

محقق یاقوت الحماوی اشاره کرده بود که معنای «کربلا» می تواند چندین توضیح داشته باشد، یکی از آنها این است که محل شهادت حسین بن علی از خاک نرم «الکربلات» است. (خاک صحرا کربلا کاملا نرم و شنی است)

بر اساس اعتقاد شیعیان، جبرئیل، معنای واقعی نام کربلا را برای حضرت محمد (س) نقل کرده است: ترکیبی از کرب (به عربی: کَرْب، سرزمینی که مصیبت‌های زیادی به بار می‌آورد) و بلا میباشد.

وضعیت آب و هوایی کربلا

کربلا آب و هوای گرم بیابانی با تابستان های بسیار گرم، طولانی، خشک و زمستان های معتدل را دارد. به همین خاطر از نظر آب و هوایی زمستان و پاییز بهترین زمان سفر به این شهر است.

وضعیت گردشگری کربلا

کربلا، در کنار نجف، یک مقصد گردشگری پررونق برای مسلمانان شیعه محسوب می‌شود و صنعت گردشگری در این شهر پس از پایان حکومت صدام حسین رونق گرفت. برخی از جاذبه های گردشگری مذهبی عبارتند از:

فرودگاه های کربلا

فرودگاه های کربلا عبارتند از:

  • فرودگاه شمال شرق کربلا
  • فرودگاه بین المللی کربلا (واقع در جنوب شرقی کربلا)

کربلا 2

هتل های کربلا

کربلا دارای هتل های گوناگون در سطح های کیفی مختلفی است معروف ترین و بهترین هتل این شهر هتل بارون کربلا از دیگر هتل های خوب کربلا میتوان به هتل روتانا ریحان اشاره نمود پس از آن میتوان به هتل های میان رده پرداخت همچون هتل کریستال کربلا، هتل قصر الدر البته در عراق دو هتل به این نام وجود دارد که هتل دیگر هتل قصر الدر نجف نام دارد که در نجف اشرف واقع شده است. از دیگر هتل های میان رده میتوان به هتل خیام و جواهر اشاره کرد البته کربلا هتل های اقتصادی نیز دارد که مناسب افرادی است که قصد تجربه سفر ارزان تری را دارند میباشد.

چگونه به کربلا سفر کنیم؟

برای سفر به کربلا بهترین راه و کم دردسر ترین و همچنین امن ترین راه سفر با تور میباشد که در این خصوص گروه زیارتی کربلا تور با 17 سال سابقه در این زمینه در خدمت شما عزیزان میباشد برای دریافت اطلاعات در خصوص زمان و قیمت برگزاری تور کربلا میتوانید به سایت کربلا تور به نشانی https://karbalatour123.com مراجعه نمایید همچنین کربلا تور به جز تور کربلا مجری تور سوریه نیز میباشد برای اطلاعات بیشتر به سایت ما مراجعه فرمایید.