سوله ها یکی از پرکاربردترین سازه ها در ایران و مناطق صنعتی ایران هستند. در حال حاضر اکثر کارگاه ها، شرکت های تولیدی و صنعتی در حال اجاره یا ساخت سوله برای فعالیت خود هستند و این امر در عملکرد آنها تأثیر مثبت زیادی دارد.

از جمله مزایای سوله ها می توان به داشتن فضاهای بزرگ و مطلوب اشاره کرد که سازندگان و افرادی که قصد ساخت سوله برای فعالیت های خود دارند می توانند بنا به نوع شغلشان یا صنعتی که می خواهند راه اندازی کنند میزان فضای مورد نیاز سازه خود را سفارش داده و بسازند.

در زمینه صنعتی، سوله ها همچون سوله قوسی، سوله خرپایی و .... در بسیاری از مشاغل و فعالیت های دیگر نیز نقش بسیار مهمی دارند، به عنوان مثال می توان به سازه های گلخانه ای، پرورش گیاهان دارویی، پرورش قارچ، استخرهای سرپوشیده، آشیانه های هواپیما و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

سوله ها را همان طور که گفته شد می توان اجاره و احداث کرد، هر سوله با هر کاربری مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد ولی در آخر به گستره فعالیت و سرمایه گذاری شما برمیگردد. ما در این مقاله از بیستون سازه قصد داریم شما را با احداث و ساخت سوله از صفر تا صد آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

مراحل ساخت سوله صنعتی

سوله چیست

سوله سازه ای از جنس فلز است. سقف این سازه شیبدار بوده و در انواع و ابعاد و کاربری های مختلف ساخته می شود. امروزه سوله ها جایگزین مناسبی برای ساختمان های بتنی به شمار می روند. چنین ساختمان هایی علاوه بر اینکه زمان زیادی صرف ساخت ان ها می شود هزینه زیادی هم دربردارند و با بالا رفتن هزینه های مربوط به ساخت و ساز، ساخت سوله مقرون بصرفه خواهد بود.

همان طور که اشاره شد سوله ها در انواع و کاربری های مختلفی ساخته می شوند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید سوله در چه مواردی کاربرد دارد. از موارد استفاده سوله می توان به اشیانه هواپیما، انبار، سالن ورزشی، فروشگاه، دامداری و مرغداری اشاره کرد. ابعاد یک سوله با توجه به نوع کاربری ان مشخص خواهد شد. اینکه چه مقدار فلز در تهیه اسکلت سوله استفاده شود با ابعاد سوله ارتباط مستقیم دارد. پیش از شروع به کار، ابعاد دقیق سوله مورد نظر توسط کارشناسان شرکت براورد خواهد شد. هر چه ابعاد سوله مورد نظر بزرگتر باشد اهن بیشتری برای ساخت اسکلت سوله به کار خواهد رفت و این مطلب باعث بالا رفتن هزینه ساخت سوله خواهد شد.

سرعت بالای طراحی و ساخت سوله در کنار کیفیت بالای انجام کار از فاکتورهای مهمی است که یک شرکت سازنده سوله باید دارا باشد. اینکه در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه ساخت سوله انجام شود برای مشتری اهمیت بالایی دارد. شرکت بیستون سازه آذران با در نظر داشتن تمامی این موارد همواره در خدمت صنعتگران و مشتریان عزیز بوده است. شما می توانید با کارشناسان شرکت تماس گرفته و از اخرین قیمت ها اگاه شوید.

امروزه سوله های سبک طرفداران بیشتری دارند. یکی از انواع سوله های سبک، سوله سبک صنعتی است که در موارد صنعتی کاربرد دارد. این سوله ها می توانند به عنوان کارخانه یا کارگاه های صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

طراحی چنین سوله هایی نیاز به محاسبات فنی خاصی دارد. هزینه نهایی چنین سوله هایی با طراحی اسکلت سازه و براورد مقدار اهن بکار رفته در ان تعیین خواهد شد.

سوله های سنگین تیرورقی و تفاوت آن ها با سوله های سبک

س وله تیرورقی از قدیمی ترین انواع سوله به شمار می رود که امروزه کاربرد چندانی ندارد. برای ساخت چنین سوله هایی ورق های فولادی طراحی می شد که متناسب با اندازه دهانه و ارتفاع سوله بود. در نهایت هم با کمک پیچ و مهره اتصال این ورق ها به هم انجام می شد. سوله های تیرورقی تنها برای مواردی که دارای دهانه ۱۵ تا ۲۰ متری مقرون بصرفه خواهند بود و در غیراینصورت ساخت چنین سوله هایی مناسب نیست. دلیل مزیت سوله های سبک نسبت به سوله های تیرورقی کمتر بودن وزن ان هاست. علاوه بر اینکه سوله های سبک دارای قیمت مناسبتری بوده و ساخت انها مقرون بصرفه خواهد بود. البته باید توجه داشت که در مناطق با رطوبت هوای بالا نمی توان از سوله های سبک استفاده کرد، در چنین مواردی سوله های تیرورقی بیشتر پیشنهاد می شوند.

مراحل ساخت سوله صنعتی

یکی از موارد کاربرد سوله ها استفاده از انها به عنوان سالن ورزشی است. در چنین حالتی بهترین انتخاب سوله خرپایی است. که در این مورد ساخت سوله مقرون بصرفه خواهد بود. در کل هر چه وزن کلی سوله کمتر باشد، هزینه کمتری هم برای ساخت ان صرف خواهد شد.

مراحل ساخت سوله

اولین قدم برای اینکه بخواهید برای خودتان سوله احداث کنید این است که ابتدا باید کاملا در مورد آینده کاری فعالیت خود و همچنین هزینه هایی که ممکن است ساخت سوله برای شما در پی داشته باشد تفکر کنید. باید به همه این موارد دقت شود، دیده شده که برخی از مالکان از روی تصمیمات ناگهانی و هیجانی اقدام به احداث سوله بکنند برای فعالیت هایی که در فضاهای کوچک نیز می توان اداره کرد که در آخر باعث ضررها و زیان های جبران ناپذیری شده است که به مالک و سرمایه گذاران آن وارد شده است.

بهترین روش برای اینکه از فعالیت و تصمیم ساحت سوله اطمینان کامل حاصل کنید این است که از مشاوران و متخصصان مربوطه که سابقه ساخت و احداث سوله دارند، کمک بگیرید. این افراد در قبال هزینه هایی کامل فعالیت شما و اینکه آیا ساخت سوله برای شما به صرفه است و یا نه را بررسی می کنند. اگر در مشاوره و تصمیمات خود نتیجه این شد که ساخت سوله سبب بهبود و تاثیر مثبت بر روی فعالیت شما می شود، بعد از آن کاملا با اطمینان می توانید که اقدام به احداث سوله کنید.

·         اخذ مجوزهای مربوط به ساخت سازه

اولین گام برای احداث سازه سوله این است که از مراکز قانونی مجوزهای لازم را برای احداث سوله اخذ کنید. طی مراحل قانونی و در آخر صادر شدن یک مجوز رسمی که از مهم ترین کارهای قبل ساخت سوله است، می شود. بعد از اخذ مجوز شما به سادگی می توانید از طریق شرکت های سوله سازی مانند شرکت بیستون سازه اقدام به سفارش و احداث سوله مورد نظر خود کنید.

مالک و سرمایه گذار اگر زمینی برای احداث سوله داشته باشد که سرعت کار بالا خواهد رفت ولی اگر زمین مناسب برای سوله در دست نباشد حتی در روند اخذ مجوز نیز ممکن است مشکلاتی را پیش روی مالک قرار دهد، پس به همین سبب همیشه سعی کنید در مراحل قبل از اخذ مجوز و با مشاوره گرفتن از متخصصان زمینی متناسب با فعالیتی که قرار است در آنجا دایر شود خریداری کنید. چرا متناسب به دلیل اینکه سازه سوله کاربرد زیادی دارد و یکی از آنها هم انبارداری است و برای انبارداری ممکن است هر نوع محصولی استفاده شود از محصولات و مواد غذایی با عمر کوتاه تا قطعات فلزی در تیراژ زیاد همه این موارد گفته شده باید در مرحله مشاوره گفت و گو شده و جواب نهایی برای آن پیدا شود و اگر اینگونه نباشد ممکن است در مراحل بعدی شما را با مشکلات زیادی روبه رو کند.

مراحل ساخت سوله صنعتی

·         استخراج نقشه های سوله برای اسکلت و فونداسیون

بعد از اینکه مجوزهای لازم اخذ شد و زمین برای احداث سازه مشخص شده است. مالکان و سرمایه گذاران با شرکت های طرف قرار داد احداث پروژه را شروع می کنند. در ابتدای احداث سوله نقشه هایی سه بعدی و دو بعدی از سوله ای که انتخاب شده است به همراه اندازه ها و متراژ آن چاپ می شود که کارفرمایان و مهندسان ناظر احداث سازه را بر طبق آن پیش می برند. نقشه هایی که چاپ می شود در دو قسمت تقسیم بندی قرار دارد یکی برای پروژه فونداسیون سازه که وظیفه انتقال نیرو و بارهای مرده سازه را به زمین دارد و نقشه دیگر برای اسکلت سازه است که نوع اتصالات، زاویه ها و دیگر اطلاعات را در بر دارد.

·         خاکبرداری و اجرای فونداسیون

اولین عمل خاک برداری است که توسط ماشین های صنعتی انجام می شود، خاکبرداری تا کد سازه که در نقشه به آن اشاره شده است انجام می گیرد بعد از خاکبرداری تا عمق مناسب عملیات بتن ریزی (مگر) شروع و فونداسیون اجرا می شود. فونداسیون سازه به خصوص سوله ها یکی از مهم ترین بخش های آنان می باشد چون وزن کلی و همه تیرچه ها بر روی فونداسیون است و این زیر ساخت سازه است که توسط محاسبات فنی انجام شده از قبل توسط مهندسان ناظر، این نیروهای تجمیع یافته را به سمت مرکز زمین هدایت می کند به طوری که باعث حرکت و یا لغزش لایه های زیر سازه نشود.

·         احداث اسکلت سازه

پس از مرحله فونداسیون نوبت به ساخت و برپایی اسکلت میرسد، اسکلت که کلا بر روی پی و فونداسیون واقع می شود بر طبق نقشه داده شده و تعداد تیرچه هایی که نیاز برای ساخت اسکلت است در نقشه درج شده است. عوامل کاری و کارگران با استفاده از اتصالات پیچ و مهره و جوش زدن فلزات در بخشی نقاط، اسکلت سازه را در آخر برپا می کنند.

·         کف سازی سوله و در آخر پوشش روی سازه

مرحله برپایی و احداث اسکلت سازه که تمام شد نوبت به کف سازی سوله می رسد که توسط قالب های چوبی و بتن ریزی در محوطه مشخص انجام می گیرد. همزمان با کف سازی سوله پوشش های تحت عنوان ورقه های آهنی و یا این روزها بیشتر از ساندویچ پانل استفاده می کنند، پوشش می دهند تا سوله به صورت یکنواخت و یکپارچه دیده شود.

عوامل موثر در تعیین قیمت اسکلت سوله

مراحل ساخت سوله صنعتی

دهانه سوله همان عرض یا ورودی سوله است. از روی اندازه دهانه سوله می توان به وزن ان پی برد. هر چه اندازه دهانه سوله بزرگتر باشد وزن ان هم بیشتر خواهد بود. با بالاتر رفتن وزن سوله قیمت ان هم افزایش خواهد یافت. پس تا اینجا متوجه شدیم که ارتباط مستقیمی بین وزن سوله و اندازه دهانه ان وجود دارد. البته نکته مهمی هم که وجود دارد این است که هر چه اندازه دهانه سوله بزرگتر باشد تعداد کاربری های ان هم افزایش پیدا خواهد کرد. سوله های با دهانه بزرگ می توانند در موارد متعددی مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین بالا بودن اندازه دهانه سوله جزو مزیتهای ان محسوب می شود. یکی از موارد مهمی که در مورد ساخت سوله های ورزشی وجود دارد این است که این سوله ها بدلیل اینکه فاقد ستون میانی هستند می توانند دارای دهانه بزرگتری باشند.

اینکه سوله قرار است چه نوع کاربری ای داشته باشد نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شاید لازم نباشد سوله دارای دهانه بزرگی باشد و یا ابعاد ان بیش از حد لازم بزرگ باشد. پس در درجه اول تعیین نوع کاربری سوله از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شرکت بیستون سازه آذران

شرکت بیستون سازه آذران مفتخر است که برای اولین بار در ایران اقدام به طراحی و ساخت سازه‌های لوله ای می‌ نماید. هزینه باور نکردنی، سرعت استثنائی و مقاومت بسیار زیاد این سازه‌ها در شرایط سخت آب و هوایی و اقلیمی همچون برف سنگین، طوفانها، گردبادها و همچنین زلزله‌های شدید، آنها را جهت ساخت بناهای مهمی همچون مدارس، بیمارستانها، ساختمانهای اداری و تجاری، مکانهای ورزشی، بناهای مسکونی و … ایده آل ساخته است.

شما می توانید برای دریافت مشاوره و قیمت های بروز انواع سوله و ساخت و ساز آن با مشاوران مجرب و حرفه ای بیستون سازه در تماس باشید.

برای انتخاب یک شرکت سوله ساز علاوه بر قیمت باید به فاکتورهای دیگر هم توجه کنید، مانند:

مراحل ساخت سوله صنعتی

  1. تیم طراحی

شرکت سوله سازی باید تیم مجربی از طراحان و مهندسان را داشته باشد تا بتواند نقشه سوله را مطابق با استانداردها طراحی کند. نقشه اولیه باید بتواند تاییدیه نظام مهندسی را دریافت کند.

  1. نیروی کاری مجرب

در اجرای ۰ تا ۱۰۰ سوله افراد مختلفی نقش دارند که برای اطمینان از ساخت و نصب اصولی سوله باید این افراد تخصص لازم را داشته باشند.

  1. ماشین آلات و ابزار

مجموعه بیستون سازه با در اختیار داشتن پرنسل مجرب از طراحان، مونتاژکار و جوشکاران حرفه‌ای و… آماده است تا سوله‌ای متناسب با نیازهایتان را با قیمت مناسب و شرایط ویژٰه انجام دهد. با ما در تماس باشید.

راه های ارتباط با بیستون سازه

  • دفتر تبریز :

آدرس : ولیعصر- فروغی- خیابان شیخ محمد خیابانی- ساختمان هما - پلاک ۱۷/۱

تلفکس : ۰۴۱-۳۲۰۲۱۹۸ (۱۰خط )

همراه :  ۰۹۱۴۴۳۱۷۱۹۲ –  ۰۹۱۴۵۶۵۴۲۱۳

  • دفتر شیراز:

آدرس : شیراز چهار راه دلگشا -سرداران-نبشه کوچه ٩

تلفکس: ۰۷۱-۳۷۳۱۵۳۴۰

همراه : ۰۹۱۷۳۲۹۶۶۵۰  - اقای مهندس روز دار

مراحل ساخت سوله صنعتی

  • دفتر گرگان:

آدرس : گلستان گرگان بلوار نهار خوران روبروی عدالت ۹۷.۱ مجتمع تجاری اکسیر طبقه اول واحد ۵

تلفکس: ۰۱۷۳۲۵۵۱۰۹۶

همراه : ۰۹۱۲۰۸۴۴۵۳۰ – اقای مهندس فاضل اکبری

کلام آخر

سوله ها یکی از مهم ترین و حیاتی ترین بخش صنعت و اقتصاد کشور است که با به عرصه آمدن آن بسیاری از صنعت ها و تولیدی ها در کشور پیشرفت چشمگیری داشته اند. شما هم می توانید برای دریافت مشاوره در باره انواع سوله ها مثل، سوله قوسی ، خرپایی،سوله دست دوم و...  با مشاوران بیستون سازه در تماس باشید.