هارنس (Harness) یکی از ابزارآلاتی است که برای کار در ارتفاع طراحی شده و افراد را به یک طناب متصل می‌کنند تا از این طریق برای آن‌ها ایمنی ایجاد شود. هارنس در ابتدا شکل ساده‌ای داشت. یک طناب یا بند نایلونی بود که دور کمر افراد بسته می‌شد. این مدل اشکال و ایرادهایی داشت، با گذر زمان، هارنس‌ها پیشرفت کردند و دارای ایمنی و راحتی بیشتری شدند. هارنس‌ها انواع متفاوتی دارند که آن‌ها در ادامه معرفی خواهیم کرد.

هارنس چه امکاناتی دارد؟

هارنس را اولین‌بار کوهنورد هلندی (ژان ایمیک) در اواخر قرن نوزدهم اختراع کرد و به ثبت رساند. این وسیله را با تسمه‌های فلزی یا چرمی می‌سازند و به‌طور متناوب و منظم به یک‌دیگر متصل می‌کنند.

امروزه از هارنس برای کاربردهای دیگری نیز استفاده می‌شود. افرادی که در ارتفاع کار می‌کنند، بدن‌شان با هارنس پوشیده‌شده و به کمک آن امنیت‌شان حفظ می‌شود و از سقوط و پرتاب‌شدن، محفوظ خواهند ماند. اگر افراد سقوط یا پرت شوند، آویزان مانده و آسیبی نمی‌بینند.

هارنس قلاب‌هایی دارد که در پشت کمر، جلو، و پهلوهای فرد قرار می‌گیرد.

همچنین از هارنس برای بیرون آوردن اشیاء و موارد درون چاه‌های کم‌عمق، استفاده می‌کنند.

استانداردهای هارنس

هنگام انتخاب و خرید هارنس مورد نظر توجه کنید استاندارد بوده و ویژگی‌هایی مانند شیوه دوخت و نوع مواد مصرفی، میزان مقاومت و استقامت تسمه، ضریب ایمنی محصول یا طناب به‌درستی در آن رعایت شده باشد. این وسیله کاربردی و مهم توسط برندهای مختلفی تولید می‌شود، هارنس کایا سیفتی (KAYA SAFETY) و اسکای لاتک (SKYLOTEC)، دو برند معتبر و مشهور طراحی و تولید هارنس هستند. گروه تجهیزات ایمنی ایران انواع هارنس‌های فول‌بادی و هارنس معمولی را که این دو برند تولیده کرده‌است، به مردم می‌فروشد.

انواع هارنس

چنان‌چه گفته شد، امروزه هارنس‌ها کاربردهای مختلفی دارند و نقش پررنگی در حفظ جان انسان‌ها در مکان‌های خطرناک دارند. هارنس 4 نوع دارد:

  • هارنس کوهنوردی و کار در ارتفاع
  • هارنس فول‌بادی
  • هارنس سیم‌بانی
  • هارنس پتزل

 

در ادامه هر یک را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

هارنس کوهنوردی و ارتفاع

این هارنس‌ها کاربردهای مختلفی داشته و در کوهنوردی، کار در ارتفاع، چتربازی و … به‌کار برده‌می‌شوند. قلاب‌های هارنس‌ها را به‌شکلی طراحی کرده‌اند تا بتوان ابزار و وسایل مختلف به آن آویزان کرده و کارهای گوناگون انجام داد. این نوع هارنس به کمربند ایمنی کار در ارتفاع نیز شهرت دارد. امروزه فرم آن‌ها پیشرفت کرده و قابلیت‌هایی نیز به آن افزوده شده‌است. قوانین ایمنی، رعایت نکات ایمنی توسط مردم را ضروری دانسته و بر استفاده از این وسایل- که هارنس یکی از مهم‌ترین‌هاست، تاکید می‌کند.

هارنس فول‌بادی

 برخی مواقع نیاز است تا مهندس یا تکنسین برای انجام یا بررسی کاری در یک سازه مثل دکل از آن بالا رفته و مدتی در بخشی از آن بمانند. برای انجام این کار باید از دستگاه نشانگر موقعیت استفاده شود. این سیستم‌ها اغلب از یک هارنس تمام بدن با یک مرکز اتصال برای دادن موقعیت به کار (مثل یک نقطه اتصال افقی یا دو نقطه اتصال افقی) و سیستم جلوگیری از سقوط با یک مرکز اتصال سینه‌ای یا پشتی استفاده می‌کنند.

این هارنس‌ها برای این نوع کار در ارتفاع طراحی شده‌اند و کاربردی در کارهای معلق ندارند. تکنسین‌ها برای استفاده از این هارنس تعیین موقعیت باید دستان‌شان به‌طور کامل آزاد باشد.

هارنس‌ سیم‌بانی

نوعی از هارنس است که به کمربند شلوار شباهت داشته و آن را از دو طرف کمر و تیرک یا ستونی که فرد بر روی آن قرار می‌گیرد، وصل می‌کنند. این هارنس اغلب برای کار بر روی دکل‌های برق کاربرد دارد. فرم قلاب کمربند این هارنس به U شباهت داشته و آن را در کناره‌های دکل مخابرات نصب می‌کنند؛ زیرا نباید تغییری در میزان فاصله فرد از دکل ایجاد شود. این هارنس باعث می‌شود فاصله فرد و دکل ثابت بماند.

هارنس پتزل

هارنس پتزل را به‌دلیل کاربرد آسان بیشتر در کوهنوردی به‌کار می‌برند.

در طراحی این نوع هارنس، پوشش نرمی لحاظ شده تا بدن افراد هنگام کوهنوردی فشار زیادی متحمل نشود. با استفاده از این‌ وسیله، وزن بدن در بین کمربند و حلقه‌ها پخش شده و میزان فشار در میان قسمت‌های مختلف بدن به یک‌اندازه می‌شود.

نکات تکمیلی در انتخاب هارنس دارای طناب:

  • متناسب باشد با نوع فعالیتی که تکنسین در ارتفاع انجام می‌دهد، همچنین بتواند نیاز‌های او را تامین کند.
  • قابلیت تنظیم داشته باشد. تکنسین باید بتواند سایز لباس را متناسب با کمی یا زیادی لباسی که پوشیده است، هماهنگ کند.
  • دارای استحکام در بخش‌های تنظیم‌کننده هارنس در برابر لرزش (درصورت فشار، به‌طور آهسته تغییر سایز انجام شود).
  • داشتن امکاناتی نظیر اتصال ابزارهای فرود و صعود، وسایل پشتیبان، لنیاردهای دستگاه‌ها و لنیاردهای کارگاهی. امکان اتصال و فعالیت با صندلی ( پودیم).
  • مقاوم‌بودن در برابر نفوذ اشعه‌ها به‌خصوص ماوراء بنفش.
  • مقاوم‌بودن در برابر ساییدگی، خراشیدگی و مواد شیمیایی.

جمع‌بندی

امروزه هارنس‌ها را با توجه به نوع کاربرد، طراحی می‌کنند. این وسایل پیشرفت زیادی داشته و طرز استفاده از آن نیز راحت‌تر شده‌است، همچنین ایمنی افراد را در ارتفاع، به‌خوبی تامین می‌کند. هارنس‌ها در 4 نوع کوهنوردی، فول‌بادی، سیم‌بانی و پتزل توسط شرکت‌های مطرح و بزرگ کایا سیفتی (KAYA SAFETY) و اسکای لاتک (SKYLOTEC)، طراحی و تولید می‌شوند. تولیدات باکیفیت و مطمئن این دو برند به‌وسیله گروه تجهیزات ایمنی ایران به مردم عرضه می‌شود.