همان‌طور که می‌دانید گریتینگ نوعی شبکه توری فلزی است و کاربرد گریتینگ را می‌توان در حوزه‌های مختلف صنعت و زندگی روزمره دید. برای ساخت گریتینگ‌ها تنها از فلزات و مقاطع فولادی استفاده نمی‌شود بلکه این محصول را با فایبر گلاس نیز می‌سازند.

قبل از اینکه به کاربردهای این محصول بپردازیم بهتر است دسته بندی‌های مختلف آن را بررسی کرده و کاربرد هرکدام را بیان کنیم. در صورت نیاز به خرید انواع گریتینگ می‌توانید به وبسایت بازرگانی فولاد آیرومارت به نشانی iromart.com مراجعه کرده یا با شماره‌ تلفن 02145306 تماس حاصل نمایید تا از مشاوره در زمینه دریافت قیمت، خرید اقساطی، LC و ... مطلع شوید.

انواع گریتینگ در صنایع

به صورت کلی می‌توان گفت گریتینگ از لحاظ ظاهری به سه شکل مشبک، اسلات و پانچ تولید می‌شود و کاربرد گریتینگ نیز بسته به شکل ظاهری آن، کاملا متفاوت است. گریتینگ از در هم تنیدن میلگرد و تسمه تولید می‌شود. شما می‌توانید در بازار انواع گریتینگ تسمه در تسمه، تسمه در چهار پهلوی تابیده شده و تسمه در میلگرد را بیابید.

دیگر وجه تمایز انواع گریتینگ، متریالی است که در ساخت آن استفاده می‌شود. گریتینگ‌ها را می‌توان از انواع فولاد اعم از فولاد گالوانیزه و استیل و همچنین فایبرگلاس ساخت. می‌توان گفت اصلی‌ترین دلیل تفاوت قیمت گریتینگ نیز همین موضوع است. به عبارتی هر چه آلیاژ فولاد مقاوم‌تر شود و فلز استفاده شده در ساخت گریتینگ، مقاومت بیشتری در برابر عوامل محیطی داشته باشد، قیمت بیشتری نیز خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است در صنایع مختلف، بسته به نیاز و انتظاری که از گریتینگ وجود دارد انتخاب متریال انجام می‌گیرد و لزوماً همه صنایع به دنبال بهترین و گران‌ترین گریتینگ نیستند.

کاربرد گریتینگ در صنایع مختلف

این مقاله با هدف بررسی کاربرد گریتینگ در صنایع مختلف نوشته شده است اما از آنجایی که این محصول در صنعت کاربردهای مختلفی دارد سعی کردیم به صورت مجزا کاربرد آن را در صنایع مختلف بیان کنیم:

کاربرد گریتینگ در صنایع سنگین

در صنایع بزرگ همچون پتروشیمی و پالایشگاه‌ها کاربرد بسیار متعددی دارد. به طوری که گریتینگ بیشترین کاربرد خود را در این صنعت ثبت نموده است. از این محصول در کشتی‌سازی، صنایع شیمیایی و غذایی، در صنعت برق برای کانال‌های برق، دیتا و در نهایت در سکوهای نفتی آب شور استفاده می‌شود. البته این محصول به عنوان توری در صنعت لجستیک نیز دیده می‌شود.

کاربرد گریتینگ در ساختمان سازی

در ساختمان‌سازی نیز به وفور از گریتینگ استفاده می‌شود. به عنوان مثال در این صنعت برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری، پله‌های اسپیرال (راه پله‌های اضطراری)، حفاظ درب و پنجره ساختمان‌های دولتی و ... از گریتینگ استفاده می‌شود. شاید گریتینگ‌ها را به عنوان قفسه‌ها در سطح شهر، ادارات و حتی مکان‌های عمومی دیده باشید.

کاربرد گریتینگ در شهرسازی

شهرسازی دیگر مقصد گریتینگ است. در مبلمان شهری از گریتینگ به عنوان دریچه فاضلاب شهری، پل‌ها و معابر، آب نماها و نورپردازی میدان‌ها و پارک‌ها، ساختن بیلبورد و تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر، پارکینگ‌های طبقاتی، درپوش جدول‌بندی خیابان و حاشیه‌بندی دور درختان استفاده می‌شود.

کاربردهای مختلف گریتینگ

گریتینگ های موجود در بازار که باید بشناسید

بدیهی است که کاربرد گریتینگ با توجه به نوع آن محدود می‌شود. به عبارتی، از گریتینگی که در صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود نمی‌توان در معابر پیاده استفاده نمود. پس در انتخاب نوع گریتینگ باید به جنس، ابعاد و ... توجه کنید. در ادامه به چند نوع گریتینگ پرکاربرد در صنایع اشاره می‌کنیم:

گریتینگ تسمه در میلگرد

در ساخت این محصول از تسمه‌های فولادی و میلگردهای آهنی استفاده می‌شود. قدرت تحمل و استحکام بالایی دارد و سطح آن غیر لغزنده است. از این رو در شهرهای سردسیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گریتینگ تسمه در چهار پهلوی تابیده

در این نوع، از تسمه‌های فولادی و رابط چهار پهلو و یا چهار پهلوی تابیده استفاده می‌شود. این کار باعث کاهش وزن گریتینگ شده و مقرون به صرفه شدن این محصول را در پی دارد. همان‌طور که می‌دانید گریتینگ‌ها با معیار کیلوگرم به فروش می‌رسند.

گریتینگ تسمه در تسمه

به این دلیل در میان صنعتگران پرطرفدار است که از ترکیب تسمه‌های فولادی در طول و عرض تشکیل شده است. مقاومت بالایی دارد و از جمله پرکاربردترین‌ها در صنایع محسوب می‌شود.

گریتینگ تسمه در نیم تسمه

این محصول شباهت زیادی با مدل تسمه در تسمه دارد با این تفاوت که در آن تسمه‌های رابط با ارتفاع و ضخامت کمتر نسبت به باربر طراحی می‌شوند. تسمه‌ها در عرض و نیم تسمه‌ها در طول با ابعاد کمتر استفاده می‌شود.

گریتینگ فلزی یا فولادی

در این محصول از تسمه نوردی و میلگردهای فولادی در ابعاد و اشکال نامحدود استفاده می‌شود. از جمله کاربرد گریتینگ فلزی می‌توان به ساخت درپوش‌های فلزی، پله‌ها، کف‌سازی و کف‌پوش اشاره کرد.

این محصول از جمله پرکاربردترین انواع گریتینگ به‌شمار می‌رود و خود به انواعی همچون گریتینگ فلزی دارای پوشش گالوانیزه گرم و گریتینگ الکتروفورج یا گریتینگ ماشینی تقسیم می‌شود.

در صورت تمایل به دریافت قیمت گریتینگ فولادی و دیگر محصولات همچون قیمت میلگرد مسی می‌توانید به وبسایت iromart.com مراجعه کرده یا با شماره‌ تلفن 02145306 تماس بگیرید. سایت آیرومارت علاوه بر ارائه قیمت به روز تمامی انواع مقاطع فولادی، امکان خرید اقساطی، بورسی و LC را فراهم می‌کند.

گریتینگ آلومینیوم

این مدل با توجه به سبک و مقاوم بودن از جمله پرکاربردترین انواع گریتینگ است. همان‌طور که می‌دانید آلومینیوم در برابر رطوبت مقاومت بالایی داشته و امکان جذب آلودگی آن بسیار محدود است و از این رو کاربرد گریتینگ آلومینیومی در آشپزخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مکان‌هایی که رعایت بهداشت در آن‌ها اهمیت دارد استفاده می‌شود.

گریتینگ کامپوزیتی و فایبرگلاس

این محصولات تنها در جایی کاربرد دارند که امکان استفاده از گریتینگ فلزی مقدور نباشد. از آنجایی که مقاومت کمی دارد، کاربرد آن تنها در مواردی پیشنهاد می‌شود که نیروی وارد بر آن بسیار کم باشد.

حتماً می‌دانید که انواع گریتینگ های فلزی را بر اساس کیلوگرم خرید و فروش می‌کنند و پرکاربردترین انواع گریتینگ‌ها در صنایع مختلف هستند.

آشنایی با کاربرد های گریتینگ

انواع گریتینگ براساس شکل ظاهری

تقسیم‌بندی بر اساس ظاهر نیز انجام می‌شود.

  • گریتینگ اسلات: این محصول دارای حفره‌های موازی است.
  • گریتینگ مشبک: حفره‌های سطح این محصول به شکل مربع یا مستطیل است.
  • گریتینگ پانچ: این مدل گریتینگ، سوراخ‌هایی به شکل دایره یا مربعی دارد.

اجزای تشکیل‌دهنده گریتینگ

گریتینگ‌ها از اتصال سه بخش ساخته می‌شوند که عبارتند از:

  • تسمه باربر

تسمه باربر در واقع سر دهانه بارگذاری یا پشتیبانی است. در نقشه‌های صنعتی آن را با یک فلش دو سر نشان می‌دهند. همان‌طور که از نام این قسمت مشخص است تمام باری که روی گریتینگ وارد می‌شود، توسط تسمه باربر خنثی خواهد شد به همین دلیل میزان ضخامت، ارتفاع و طول تسمه بسیار مهم بوده و بیشترین تأثیر را در مقاومت گریتینگ خواهد داشت. 

  • رابط گریتینگ

این رابط می‌تواند تسمه، نیم تسمه، میلگرد و یا چهارپهلو باشد. درواقع رابط برای تثبیت تسمه‌های باربر استفاده می‌شود. این قسمت، بار زیادی را تحمل نمی‌کند اما برای ثبات شکل ظاهری گریتینگ بسیار مهم است و هرچه طول آن‌ بیشتر باشد، استحکام گریتینگ نیز بیشتر خواهد شد.

  • چشمه گریتینگ

چشمه گریتینگ یا مش بندی، فاصله‌هایی هستند که بین تسمه باربر و رابط ایجاد شده است. این چشمه استحکام گریتینگ را افزایش داده و تأثیر مستقیم بر وزن آن دارد. به عبارتی هر چه عدد چشمه کمتر باشد، یعنی فاصله بین تسمه و رابط کمتر است. این عدد چندان تاثیری در مقاومت گریتینگ ندارد اما کارشناسان، بسته به نیاز، عدد آن را تعیین می‌کنند.

کاربردهای گریتینگ

نحوه ساخت گریتینگ

اجزای تشکیل‌دهنده گریتینگ‌ها به دو روش مختلف به هم متصل می‌شوند. روش‌های مختلف ساخت در خواص نهایی و کاربرد گریتینگ تاثیر دارد.

جوشکاری CO2

استفاده از این نوع جوش نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد. در این روش تمام مراحل از جمله برش دادن تسمه‌ها، میلگردها و پانچ تسمه و مونتاژ گریتینگ با کمک جوشکاری CO2 و دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌شود.

روش الکتروفورج یا ماشینی

این روش به عنوان یکی از جدیدترین روش‌های تولید گریتینگ در ایران تنها در مدل تسمه در چهار پهلوی تابیده امکان‌پذیر است. از مزایای این روش نسبت به روش جوشکاری CO2 می‌توان به کمتر شدن وزن محصول، افزایش مقاومت تسمه باربر تا 30% بیشتر، عدم وجود خوردگی در زمان جوشکاری (چیزی که در روش CO2 دیده می‌شود)، گالوانیزاسیون با کیفیت‌تر و به تبع آن عدم خوردگی و زنگ‌زدگی در طولانی مدت، عدم وجود خلل و فرج و داشتن سطحی یکنواخت در محصول اشاره کرد.

وزن گریتینگ

عوامل متعددی در کاربرد گریتینگ و قیمت آن تأثیر دارند. یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها برای خریداران گریتینگ، وزن آن است چراکه وزن محصول، مقاومت آن را در برابر عوامل محیطی نشان داده و همچنین هزینه‌های پروژه را تعیین می‌کند. از این نظر دانستن وزن گریتینگ‌ها برای خریداران بسیار مهم است. وزن گریتینگ به سه عامل بستگی دارد ککه عبارتند از:

  1. ابعاد رابط
  2. ابعاد چشمه
  3. نوع گریتینگ

ابعاد رابط گریتینگ در سه نوع ۳۰×۳، ۴۰×4 و ۵۰×۵ تعریف می‌شود. چشمه نیز در ابعاد 30×30، 50×30 و 100×30 متغیر است. حال بسته به نوع گریتینگ (تسمه در تسمه، تسمه در نیم تسمه، تسمه در میلگرد، تسمه در چهارپهلو) وزن محصول محاسبه می‌شود. بهترین روش برای تشخیص وزن، استفاده از جداول استانداردی است که فروشنده در اختیار شما قرار می‌دهد.

آشنایی با کاربرد گریتینگ

استاندارهای رایج در گریتینگ

یکی از استانداردهایی که در ساخت گریتینگ باید رعایت شود مربوط به استاندارد بین‌المللی EN1433 اروپا می‌شود. این استاندارد، محصولات را بسته به مقاومت وزنی‌شان به سه کلاس تقسیم می‌کند. بدیهی است که کاربرد گریتینگ نیز بسته به مقاومت وزنی متفاوت خواهد بود.

کلاس A15

گریتینگ‌هایی که در این کلاس طبقه‌بندی می‌شوند بیشتر در فضاهایی نصب می‌شوند که از روی آن‌ها خودرو یا عابرین عبور خواهند کرد. این کلاس مشخص می‌کند که گریتینگ قابلیت تحمل یک و نیم تن در ازای هر محور خودرو خواهد داشت. از این محصول اصولاً در موتورخانه‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی و ... استفاده می‌شود.

کلاس B125

این کلاس، مربوط به گریتینگ‌هایی می‌شود که آمادگی تحمل وزن دوازده و نیم تن به ازای هر محور خودرو را دارند. از این رو از این محصول در پارکینگ‌ها و ابتدا و انتهای رمپ پارکینگ اختصاصی استفاده می‌شود. کف کارخانه‌ها، فضاهایی که خودروهای سبک در آن‌ها رفت و آمد دارند دیگر محل مناسب جهت نصب این کلاس گریتینگ هستند.

کلاس C250

این گریتینگ که تحمل بیست و پنج تن به ازای هر محور خودرو را دارد، در فضای شهری نصب می‌شود. کاربرد گریتینگ کلاس C250 برای نصب در ابتدا و انتهای رمپ پارکینگ‌های عمومی مناسب است. سوله‌هایی که رفت و آمد خودروهای سنگین در آن‌ها رایج است، دیگر مکان مناسب برای نصب این گریتینگ هستند.

لازم به ذکر است که کلاس E600، D400 و F900 نیز تعریف شده‌اند، اما آن‌ها برای استفاده در موارد خاص طراحی می‌شوند. برای مثال مدل F900 برای نصب در فرودگاه‌ها مناسب است و تحمل وزن حدود 900 تن را دارد.

استاندارد مربوط به متریال استفاده شده در ساخت گریتینگ، دیگر موردی است که توسط سازندگان به آن توجه می‌شود. استانداردی که در ساخت گریتینگ به آن توجه می‌شود ANSI MBG 531 & 532 است. برای گالوانیزه کردن فولاد استفاده شده نیز باید بر اساس استاندارد ASTM A123 آبکاری انجام شود.

آشنایی با کاربرد گریتینگ

کلام آخر

در این مقاله به بررسی کاربرد گریتینگ پرداخته و انواع آن را معرفی کردیم. پرکاربردترین نوع گریتینگ، مربوط به مدل فولادی آن است. این محصول در کلاس‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود و هرکدام قابلیت تحمل بار مشخصی دارند.

از گریتینگ در صنایع بزرگ و کوچک، در مبلمان شهری، آزمایشگاه، آشپزخانه‌ها، پارکینگ‌های عمومی و خصوصی و ... استفاده می‌شود. در صورت نیاز به خرید انواع گریتینگ در ابعاد و جنس‌های مختلف پیشنهاد می‌کنیم به وبسایت iromart.com مراجعه کرده یا با شماره‌ تلفن 02145306 تماس بگیرید.

هر دوی مسیر پیشنهاد شده برای خرید انواع مقاطع فولادی کارایی دارد. درضمن شما می‌توانید قیمت‌های به‌روز محصولات برندهای مختلف اعم از قیمت ورق گالوانیزه کاشان را بررسی کرده و یا قیمت آن را از کارشناسان آیرومارت جویا شوید.