در این بخش به طور کامل درباره سلفون ترسبافون ، انواع آن و تفاوت opp ، cpp و bopp با یکدیگر صحبت خواهیم کرد، ما را همراهی کنید.

سلفون ترسبافون (ترس) چیست ؟

بطور کلی به انواع سلفون بسته بندی که با جنس های مختلف opp ،bopp و cpp به صورت لمینتی یا در انواع صدفی، شفاف و مات تولید می شود، سلفون ترس یا ترسبافون می گویند.

سلفون بسته بندی opp

opp مخفف کلمه orient polypropylene، یک ورق نازک پلاستیکی از جنس پلی پروپیلن با استحکام و مقاومت بالا است؛ که در میان تولید کننده سلفون  oppبا عنوان سلفون ایرانی نیز شناخته شده میباشد.

لیبل opp نیز دقیقا همان سلفون opp بسته بندی است، با این تفاوت که به صورت پشت چسب دار یا لب چسب دار تولید میشود، و بیشتر در بدنه بطری های آب معدنی یا سایر نوشیدنی ها به صورت لب چسب مورد استفاده قرار می گیرد.

لیبل پشت چسب دار بدلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت و دیگر عوامل خارجی بعنوان بهترین لیبل برای محصولات بهداشتی شناخته میشود مانند لیبل شامپو ها.

سلفون بسته بندی bopp 

bopp مخفف کلمه biaxally orient polyproplene و ارتقاء یافته opp است که به عنوان یک بسته بندی مستحکم تر، واضح تر و قوی تر با چاپ پذیری بیشتر شناخته شده ؛ و قادر است تا بهتر از هر بسته بندی دیگری از محصول شما محافظت کند.

۵

سلفون بسته بندی cpp

cpp مخفف کلمه Cast Polypropylene ، یک فیلم پلی پروپیلن ریخته گری شفاف مقرون به صرفه، با چگالی کم و کارآیی بالا است. سلفون cpp بسته بندی دارای شفافیت نوری، براقیت بالا، استحکام مهر و موم خوب، قابلیت دوخت پذیری بالا و در برابر پارگی و سوراخ شدن بسیار مقاوم هستند.

سلفون cpp بیشتر به صورت لمینت شده بر روی دیگر ورقه های پلاستیکی مانند opp یا bopp مورد استفاده قرار می گیرد، که با این عمل مقاومت و استحکام، چاپ پذیری، دوخت پذیری و ضخامت آن به طور چشم گیری افزایش می یابد.

تفاوت opp ، cpp و bopp چیست؟

باید بگوییم که از سلفون cpp به صورت تک لایه بسیار بندرت استفاده میشود مانند بسته بندی گل فروشی ها، و همانگونه که در بالا نیز گفتیم این نوع از سلفون در اصل بر روی ورقه های دیگر لمینت میشود.

تشخیص تفاوت بین opp و bopp حتی برای تولیدکنندگان نیز دشوار است و به صورت چشمی نیز امکان پذیر نیست، زیرا از لحاظ مقاومت و استجکام هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

در اصل مهمترین تفاوت میان سلفون ها خاصیت کشسانی آنها است که اگر opp را از دو طرف بکشید تنها یک طرف آن کش می آید، اما bopp از هر دو طرف کش می آید.

چاپ سلفون opp ، cpp و bopp

برای چاپ روی سلفون بسته بندی از چاپ های مرسوم استفاده میشود:

  • چاپ فلکسو ( استک و سیلندر مرکز ) که چاپ استک دارای فاصله چاپی بالاتر و کیفیت پایین تری نسبت به سیلندر مرکز است.
  • چاپ هلیوگراور که چاپ تخصصی محصولات سلفونی (پلی پروپیلن) است و دارای کیفیت و جزئیات خیره کننده ای است زیرا در این روش چاپ از کلیشه فلزی با جنس چدن استفاده میشود که دارای کیفیت و طول عمر بسیار بالایی است و تا زمان تعویض طرح نیازی به کلیشه جدید نیست.

هزینه چاپ نیز به طور مستقیم به طرح و تعداد رنگ های موجود در آن بستگی دارد، و البته قیمت کلیشه بطور جداگانه محاسبه می شود.

۶

پالت رنگی پایه سلفون  opp

سلفون ها در 4 نوع رنگ پایه قابل تولید می باشد که عبارتند از :

  • سلفون مات : همانطور که از نام آن مشخص است این نوع دارای رنگ مات است که به عنوان جذاب ترین و گران قیمت ترین نوع سلفون شناخته شده است.
  • سلفون شفاف : نمونه های شفاف پر مصرف ترین نوع سلفون است که در اکثر موارد به صورت لمینتی روی دیگر لایه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • سلفون صدفی : همانطور که از نام این نوع مشخص است دارای رنگ پایه شیری یا صدفی است. بهترین مثال برای این نوع بسته بندی بستنی و نمک است.
  • نقره ای : در صورت لمینت با ورقه های متالایز

این نکته حائز اهمیت است که هیچ محدودیتی در رنگبندی پایه وجود نداشته و می توان با استفاده از چاپ تمپلات یا مستربچ پایه پلاستیک را به رنگ مورد نیاز در آورد. از همین رو هیچ محدودیتی در رنگبندی تولید وجود ندارد.