بعد از طراحی سایت یکی از مواردی که به معرفی بهتر شما در فضای وب کمک می کند سئو سایت است. افزایش رتبه در موتورهای جست باعث افزایش دیده شده شما شده و نرخ کلیک را بالا می برد. اگر از wordpress استفاده می کنید تنظیمات سئو در وردپرس با افزایش ترافیک ارگانیک سایت شما و افزایش مشتریان احتمالی کمک می کند که درآمد شما نیز افزایش یابد.

اگر می خواهید در گوگل رتبه بالاتری داشته باشید  باید مجموعه ای از اصول اولیه سئو برای وردپرس را رعایت کنید. با تکنیک های ساده زیر شما می توانید با استفاده از تنظیمات وردپرس پیش زمینه موفقیت تان را در سئو فراهم کنید.

1-تنظیمات نمایش به موتورهای جست و جو و دسترسی به سایت

یکی از تنظیمات سئو در وردپرس این است که سایت خود را برای موتورهای جست و جو قابل رویت کنید. احتمالا در ابتدای نصب وردپرس و شروع طراحی سایت بهتر است محتوای شما بررسی نشود زیرا لورم ایپسوم ها محتواهای بی ارزشی هستند که باعث افت رتبه شما می شوند. در پیشخوان وردپرس از بخش تنظیمات > خواندن تیک نمایش به موتورهای جست و جو را بردارید. دقت کنید که بعد از نصب وردپرس و شروع کار باید تیک آن را بزنید تا در حین طراحی سایت شما با محتوای بی ارزش کرول و ایندکس نشود.

۱۱

تغییرساختار پیوندهای یکتا موثر بر سئو برای وردپرس

پیوند یکتا یا پرمالینک آدرس صفحات، نوشته ها و غیره در سایت شما هستند. در شروع طراحی سایت یکی از تنظیمات سئو در وردپرس، تغییر پیوند یکتا یا همان Permalink است. لینک شما باید به خواننده بگوید که صفحه درباره چیست. این مساله علاوه بر بهبود تجربه کاربری برای موتورهای جست و یک سیگنال مثبت است که می گوید صفحه شما پاسخ پرسش را داده و بر روی سئو وردپرس تاثیر مثبت دارد یا خیر. برای این بخش از تنظیمات وردپرس، در پیشخوان روی تنظیمات > پیوندهای یکتا کلیک کنید تا بتوانید ساختار مناسبی انتخاب کنید که معمولا postname انتخاب درستی است. برای محصولات پیوند یکتا را با ساختار  example.com/product/product-name قرار دهید.

۱۲

نکته: در هنگام انتشار پست یا محصول نیز می توانید نامک را تعیین کرده و یا تغییر دهید. تعیین پیوندهای یکتا از این جهت مهم است که بعد از طراحی سایت تغییر نامک سخت است در صورت تغییر لینک باید لینک قبلی را به لینک فعلی ریدایرکت کنید که روی سئو سایت تان تاثیر منفی دارد.

2-فعالسازی SSL

 SSL برای رمزنگاری اطلاعات بین وب سایت و بازدیدکننده و یک ارتباط ایمن به کار می رود. در اغلب مواقع وردپرس SSL را برای سایت شما فعال می کند در غیر این صورت می توانید از هاست SSl را برای سایت خود فعال کنید که فعالسازی SSL یکی از راهکارهای سئو وردپرس جهت بهینه سازی سایت است.

3-استفاده صحیح از برچسب ها و دسته بندی ها

یکی از موارد ضروری برای سازماندهی مطالب شما دسته بندی و برچسب ها است. دسته بندی برای گروه بندی مطالب شما برای یک موضوع اصلی به کار رفته و تگ یا برچسب برای گروه بندی موضوعات فرعی سایت شما به کار میرود. این ساختارها یکی از تنظیمات سئو در وردپرس است به سایت شما ساختار می دهد و به موتورهای جست و جو نیز می گوید سایت تان چه ساختار و محتوایی دارد. دسته بندی باید با دید به آینده انتخاب شود که دائمی باشد و دچار تغییر نشود.

برای مثال یک سایت آموزشی در زمینه تکنولوژی دارید، اخبار، آموزشی، فناوری، ابزارها و غیره می توانند دسته بندی باشد و حالا کاربر از کجا بفهمد که کدام مطلب درباره وردپرس است؟ با برچسب می توانید این را نشان دهید. برچسب ها می توانند وردپرس، اپلیکیشن و غیره باشند.

4-استفاده از افزونه های سئو

افزونه ها امکانات اضافه ای را به سایت وردپرس اضافه می کنند و envato مرجع افزونه های اورجینال است. از جمله افزونه های سئو می توان به افزونه راکت و یواست سئو اشاره کرد که امکاناتی مانند عنوان سئو، متا دیسکریپشن، alt تصاویر، نقشه سایت، انجام ریدایرکت ها، آنالیز کلمات کلیدی و غیره را به سایت اضافه می کنند. افزونه های سئو به شما دید مناسبی برای نوشتن مطالب بهینه می دهند. برای مثال افزونه yoast امکانات زیر را به سایت شما اضافه می کند.

۱۳

5-بهینه سازی تصاویر

در تنظیمات سئو برای وردپرس بهینه سازی تصاویر نقش بالایی دارد. بهینه سازی تصاویر شامل کاهش حجم آنها و قرار دادن ویژگی Alt (توضیح کوتاه درباره تصویر) برای آنها است. به این صورت موتور جست و جو تشخیص می دهد که تصویر شما اطلاعات موردنیاز کاربر را ارائه می دهد. افزونه های سئو مثل یواست امکان افزودن این تگ را به تصاویر می دهند.

برای کاهش حجم تصویر می توانید از ابزارهای آنلاین مثل سایت imagecompressor استفاده کنید. به علاوه قبل از آپلود تصویر نام تصویر را تغییر دهید و هنگام آپلود تصاویر در رسانه نام جایگزین برای آن انتخاب کنید.

6-لینکسازی داخلی

یکی از موارد سئو وردپرس لینک دهی داخلی است که برای موتورهای جست و جو قدرت سایت شما را تعیین می کند. برای لینک سازی داخلی، در صفحه ساز وردپرس کلمه موردنظر را انتخاب کرده و با زدن پیوند لینک را به آن اضافه کنید. به این صورت کلمه یا عبارت به شکل clickable در می آید. لینک دهی داخلی را به مطالب مرتبط بدهید و از همان مطالب نیز لینک برگشتی بگیرید.

7-ایجاد نقشه سایت

Sitemap حاوی لینک صفحات شما است و با معرفی صفحات به موتورهای جست و جو کمک می کند که سریع تر آنها را کرول و ایندکس کرده و آن صفحه رتبه بگیرد. افزونه های سئو که پیش تر اشاره شد، برای ایجاد XML Sitemap به شما کمک می کنند.

8-استفاده از افزونه های امنیت

امنیت وردپرس بسیار اهمیت دارد زیرا این سیستم مدیریت محتوا می تواند مدخلی برای هکرها باشد. یک وب سایت امن برای موتورهای جست و جو نیز یک امتیاز مثبت است و در صورتی که سایت شما امن باشد در رتبه آن تاثیر مثبت دارد. به این منظور از افزونه های امنیتی مانند ithemes security و wordfence استفاده کنید.

9-بهینه سازی مطالب

مطالب را بر اساس اصول سئو بهینه بنویسید و بعد از انتخاب کلمات کلیدی یک صفحه، با افزونه سئو توزیع کیورد را چک کنید. به این منظور باید موارد زیر را بهینه کنید.

  • قرار دادن عنوان صفحه یا تگ h1
  • عناوین داخلی h2، h3 و غیره
  • لینک سازی خارجی
  • محتوای با کیفیت، خوانایی مطلب و استفاده از پاراگراف ها

10-بهینه سازی دیدگاه ها  برای تنظیمات سئو در وردپرس

دیدگاه ها در وردپرس به صورت پیش فرض در وردپرس منتشر می شوند بدون اینکه نیاز به تایید آنها باشد. کامنت ها باید قبل از انتشار بررسی و تایید شوند به این منظور به بخش تنظیمات وردپرس > گفت و گو رفته و تیک مربوط به تایید کامنت ها را بزنید. به کامنت ها پاسخ دهید زیرا گوگل به تعامل شما با کاربران اهمیت می دهد. در پاسخ به کامنت ها می توانید لینک داخلی قرار داده و کاربران را به صفحات دیگر سوق دهید.

۱۴

کامنت مارکتینگ هم با گرفتن بک لینک و لینکسازی خارجی به صفحات شما امکان پذیر است. به این صورت که می توانید در فروم ها یا سایت ها ثبت نام و کامنت را به همراه لینک به صفحه خودتان بدهید.

11-سایت با www و بدون www

گوگل یک سایت با www و بدون www را دو سایت مجزا در نظر می گیرد. اگر سایت شما با هر دو بالا بیاید این یک سیگنال منفی است و چون هر دو صفحه محتوای یکسانی دارند گوگل یکی از آنها را به عنوان صفحه داپلیکیت در نظر می گیرد. یکی از تنظیمات سایت وردپرس برای سئو، معرفی آدرس دقیق سایت تان است. یکی از مواردی است که در سئو برای وردپرس تاثیر می گذارد. برای این کار به بخش تنظیمات > عمومی رفته و مطابق تصویر زیر دامنه سایت خود را مطابق تصویر وارد کنید. بهتر است از آدرس بدون www استفاده کنید که کوتاهتر است.

۱۵

تنظیمات سئو در وردپرس به شما کمک می کنند که اصول اولیه برای بهبود رتبه صفحات تان را انجام دهید. بعد از آن افزونه های حرفه ای سئو را برای تنظیمات پیشرفته تر به کار ببرید. یکی دیگر از این افزونه ها رنک مث است که می توانید نسخه امن آن را از راست چین بخرید. شما برای سئو برای وردپرس چه اقدام دیگری انجام می دهید؟