Picture11

در این مقاله از سایت قالیشویی همشهری قصد داریم شما را بیشتر با شیرازه دوزی آشنا کنیم. در اصل در صنعت قالیبافی به نوارهایی که در دو طرف طولی فرش که از بالا تا پایین فرش را فرا گرفته شیرازه فرش یا لبه فرش می‌گویند. در تعریف  دیگری از شیرازه می‌توانیم بگوییم که شیرازه فرش توسط نخ ضخیم و یک سوزن در حاشیه طولی فرش زده می‌شود که همین بسته به نوع سلیقه مخاطب می‌تواند تغییر کند. یعنی با توجه به رنگ قالب زمینه فرش، مخاطب می‌تواند رنگ نخ شیرازه را انتخاب کند.

شما می‌توانید برای شیرازه دوزی فرش از خدمات قالیشویی‌ها نیز کمک بگیرید که پیشنهاد ما به شما قالیشویی همشهری است که می‌توانید با مراجعه به سایت آنان به نشانی hamshahriCarpet.com از سایر خدمات آنان مانند فرش‌ شویی، موکت شویی و حتی خدمات رفوگری استفاده کنید. در ادامه مقاله نیز با ما همراه باشید که قرار است درباره شیرازه دوزی و مزیت‌های آن نکاتی را بیان کنیم .

Picture12

مزیت‌های شیرازه بافی فرش چیست؟

در حاشیه فرش کسری پرزهایی وجود دارند که در اصل جزء بافت اصلی فرش به حساب می‌‍آیند و اگر شما از شیرازه دوزی برای حاشیه فرش خود استفاده کنید، باعث می‌شود که بافت اصلی فرش حفظ شود، زیرا در غیر این صورت  بافت طولی فرش می‌ریزد و تراکم آن نیز در آن ناحیه کاهش پیدا می‌کند. بطوریکه بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که از حاشیه فرش کاسته شده است. در اینجا شیرازه دوزی کمک می‌کند استحکام قسمت طولی فرش بیشتر شود و تراکم بافت فرش نیز حفظ می‌شود.

علاوه بر این باعث برقراری نظم خاصی در آن ناحیه می‌شود. به بیانی دیگر باعث پلمپ بافت فرش شده که شما می‌توانید برای شیرازه دوزی فرش خود از خدمات قالیشویی‌ها کمک بگیرید و پیشنهاد ما به شما قالیشویی همشهری است که می‌توانید در قسمت تماس با ما در سایت آنان، با مشاورین این سایت ارتباط بگیرید و سوالات خود را در این باره از آنان بپرسید.

یکی از نکاتی که باید به یاد داشته باشید آن است که باید برای شیرازه دوزی حتما از نخ هماهنگ با بافت فرش استفاده شود، زیرا در غیر این صورت اگر نخی ناهماهنگ برای شیرازه دوزی فرش به کار رود در آن صورت ظاهر بسیار بدی را به فرش شما می‌دهد، به بیانی زیبایی فرش را از بین خواهد برد.

 

شیرازه دوزی برای چه نوع فرش‌هایی کاربرد دارد؟

این سوالی است که اکثر افراد آن را می‌پرسند که شیرازه دوزی برای چه نوع فرش‌هایی بهتر است و کاربرد بیشتری دارد؟ باید بگوییم که در اصل شیرازه دوزی برای همه انواع فرش‌ها کاربرد دارد و می‌تواند از لبه‌های فرش شما به خوبی محافظت کرده و مانع از کاهش تراکم بافت فرش شود.

پس شما می‌توانید فرش‌های خود را اعم از فرش ماشینی یا فرش دستباف ابریشمی و غیره برای انجام خدمات شیرازه دوزی به دست رفوگران بسپارید. فقط توجه کنید که اگر فرش شما از نوع دستباف است، حتما رفوگری ماهر را برای انجام این کار انتخاب کنید که کار با کیفیتی را به شما تحویل دهد، اما در ادامه قرار است به تفاوت‌های انجام شیرازه دوزی فرش دستباف و ماشینی بپردازیم. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

 

نحوه شیرازه دوزی فرش دستباف و ماشینی چگونه است؟

در ابتدا باید بدانید که تمام فرش‌ها از همان ابتدا شیرازه پیچی شده‌اند. اگر ماشینی باشند ه9 در همان کارخانه بعد از تولید، این کار روی آنها انجام می‌شود. اگر دستباف باشند بعد از اتمام بافت آن‌ها، برای عرضه به مشتری کار شیرازه دوزی روی آنها انجام می‌گیرد.

حال ممکن است بنا به هر دلیل مثلا بی‌احتیاطی شیرازه فرش شما دچار خرابی شود و در آن صورت فرش شما نیاز به تعویض شیرازه پیدا کند طوری که شیرازه فرش به صورت کامل تعویض شود. البته اگر شیرازه فرش شما فقط در قسمتی دچار آسیب دیدگی شود، نیازی به تعویض کامل آن وجود ندارد و این امکان وجود دارد که ترمیم فقط برای قسمت مورد نظر انجام شود.

Picture13

تفاوت‌های شیرازه دوزی فرش دستباف و فرش ماشینی

  1. فرش‌های ماشینی را با دستگاه‌هایی مخصوص با نام سردوز شیرازه دوزی می‌کنند ولی فرش‌های دستباف را به صورت دستی شیرازه پیچی می‌کنند که این کار توسط رفوگر انجام می‌شود.

 

  1. فرش‌های دستباف به علت اینکه شیرازه آن‌ها با دست زده می‌شود به همین علت زمان زیادتری می‌برند و هم اینکه زحمت بیشتری می‌خواهند. پس باید بدانید که اگر فرش دستبافتی را برای شیرازه دوزی دست رفوگری می‌سپارید، مبلغ بیشتری را باید برای انجام کار در نهایت پرداخت کنید. البته اگر فرش شما ماشینی است احتیاجی به پرداخت مبلغ زیادی نخواهد بود، زیرا این کار با دستگاه انجام می‌شود و به همین دلیل هم اجرت کار کمتر خواهد بود.

 

 

  1. نوع نخی که به کار برده می‌شود برای فرش‌های ماشینی با نوع نخی که برای شیرازه دوزی فرش دستباف به کار می‌برند بسیار فرق می‌کند و نحوه انجام کار نیز در آن‌ها متفاوت خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با شیرازه دوزی بیشتر آشنا کنیم، اما باید حواستان بعد از ترمیم بیشتر به فرش‌هایتان باشد تا دوباره شیرازه دوزی آنان آسیب نبیند. یکی از نکات مهمی که باید در نگه‌داری از شیرازه‌های فرش خود یا به طور کلی مراقبت از فرش خود بدانید، آن است که تلاش کنید تا حد امکان رطوبت را از محیطی که فرش خود را در آن قرار داده‌اید دور کنید.

حتی تماس بیش از حد فرش با زمین در اثر کشیده شدن آن روی سطوح سخت و ناهموار باعث نخ نما شدن شیرازه‌ها می‌شود. اگر شیرازه شما به هر دلیلی دچار آسیب دیدگی شده است و به دنبال رفوگری ماهر هستید می‌توانید از خدمات قالیوشی‌ها استفاده کنید که پیشنهاد ما به شما قالیشویی همشهری است که می‌توانید از سایر خدمات آنان مانند فرش شویی و موکت شویی و حتی رفوگری در صورت نیاز  استفاده کنید.