داشتن پوستی شفاف و شاداب آرزوی همه ماست، اما متأسفانه به ‌دلیل تغذیه نامناسب، استرس ناشی از کار و مسائل روزمره، آسیب‌های اشعه فرابنفش خورشید، آلودگی ‌هوا و از همه مهمتر، عدم ‌استفاده از محصولات مراقبت از پوست مناسب، تقریباً به یک رؤیا تبدیل‌ شده است!

هر چند طبق نظرات محققین، پزشکان و متخصصین پوست هیچ محصولی وجود ندارد که بتواند به ‌صورت 100 درصد و برای همیشه پوست صورت را شفاف و روشن کند، اما ثابت ‌شده که ویتامین سی و مشتقات آن می‌توانند تأثیر قابل ‌توجهی در بهبود وضعیت پوست و مراقبت از آن داشته داشته ‌باشند. موضوعی که در این مطلب قصد داریم به سراغ آن برویم، بررسی آثار مصرف روتین سرم ویتامین C در شفاف شدن پوست صورت است. اگر دوست دارید با فواید ویتامین سی برای پوست و بهترین سرم‌های ویتامین سی بازار آشنا شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

۱

سرم ویتامین سی (C) چیست؟

پیش از اینکه به معرفی فواید و خواص معجزه‌ آسای سرم ویتامین سی برویم، می‌خواهیم با این محصول و کارکرد آن آشنا شویم. این محصول همان‌طور که از نامش پیداست، یک محصول مراقبتی غنی ‌شده از ویتامین C یا ال-اسکوربیک اسید (L-ascorbic acid (LAA)) است و بافت مایع و زود جذبی دارد. سرم ویتامین سی نقش موثری در افزایش شفافیت و درخشندگی پوست، تحریک کلاژن سازی طبیعی، تجدید ساختار سلولی و تأمین رطوبت مورد نیاز پوست دارد.

انواع سرم های ویتامین سی بر پایه ویتامین C، اسید هیالورونیک، رتینول و گلیسیرین تولید می‌شوند، اما برندهای مختلف از ترکیبات دیگری مانند ویتامین E، ویتامین B3، کلاژن هیدرولیز شده، اسید سالیسیلیک، نیاسینامید، پتید نوروسنسین و... نیز در محصولات خود استفاده می‌کنند. غلظت ویتامین C به کار رفته در سرم‌های مختلف متفاوت است، ولی در بهترین سرم ویتامین سی خارجی هم غلظت ترکیبات اسکوربیک اسید به کار رفته، حداکثر 10 درصد است. در مجموع سرم ویتامین سی منبع بسیار خوبی برای تأمین نیاز روزانه پوست به این آنتی ‌اکسیدان قوی است.

۲

7 خاصیت سرم ویتامین سی برای پوست صورت

ویتامین سی یک آنتی ‌اکسیدان قوی با اثر درمانی است که استفاده موضعی از آن در قالب سرم‌ های ویتامین C می‌تواند اثرات شگفت ‌انگیزی روی سلامتی و شفافیت پوست داشته ‌باشد. در ادامه به طور مفصل به توضیح این آثار مثبت می‌پردازیم:

1. پوست صورت را روشن و شفاف می‌کند

اولین و مهم‌ترین خاصیت ویتامین سی، مهار آنزیم‌های لک ساز و کمک به کم‌ رنگ شدن لکه‌های پوستی است. ترکیبات اسکوربیک اسید موجود در سرم های ویتامین سی با مهار آنزیم تیرزیناز منجر به کاهش تولید ملاتونین در پوست شده و از بروز لکه‌های جدید جلوگیری می‌کنند. 

2. خاصیت آنتی‌ اکسیدانی قوی دارد

ویتامین سی یکی از قوی‌ترین آنتی اکسیدان‌های موجود در پوست است که بدن قادر به تولید آن نیست و باید از طریق منابع خوراکی یا موضعی تأمین شود. با توجه به محدودیت جذب ویتامین سی خوراکی و ناکافی بودن این مقدار برای سلامت پوست، سرم ویتامین سی می‌تواند منبع خوبی برای تأمین نیاز روزانه پوست به این آنتی ‌اکسیدان قوی باشد.

ویتامین سی از پوست در برابر گونه‌های واکنش‌پذیر اکسیژن مانند پروکساید و یون‌های سوپراکساید یا همان رادیکال های آزاد محافظت می‌کند. رادیکال های آزاد که با عنوان ROS شناخته می‌شوند، زمانی تشکیل می‌شوند که پوست در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد. ویتامین C با اهدای متوالی الکترون، آثار منفی ناشی از رادیکال های آزاد را خنثی می‌کند.

3. از پوست در برابر آسیب های اشعه UV محافظت می‌کند

وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، اشعه‌های UVB و UVA آفتاب تا عمق سی ‌تا چهل برابر ضخامت لایه اپیدرم به پوست نفوذ می‌کنند. نفوذ این امواج باعث تشکیل گونه‌های واکنش‌پذیر اکسیژن یا همان رادیکال های آزاد می‌شود. رادیکال های آزاد علاوه بر اینکه به DNA سلولی آسیب وارد می‌کنند، غشا سلولی و پروتئین های مفیدی مانند کلاژن، الاستین و پروتئوگلیکان‌ها را هم تخریب می‌کنند.

ویتامین سی به‌ عنوان یک آنتی ‌اکسیدان قوی مانع از تجزیه کلاژن، تخریب الاستین و پیری زودرس پوست می‌شود، چون با تولید الکترون، باعث خنثی سازی رادیکال های آزاد می‌شود.

4. باعث تحریک پوست برای کلاژن سازی می‌شود

یکی دیگر از خواص معجزه‌ آسای ویتامین سی، تحریک تولید کلاژن در پوست است. ویتامین سی حاوی موادی است که برای آنزیم‌های محرک تولید کلاژن مانند یک فعال کننده عمل می‌کنند. در واقع ویتامین سی مانند یک CO-Factor به فعال شدن آنزیم های Prolysyl و Lysyl hydroxylase که نقش مهمی در تثبیت و پیوند مولکول های کلاژن دارند، کمک می‌کند. مطالعات بالینی نشان ‌می‌دهد که ویتامین سی رونویسی ژنتیکی کلاژن پوست را مستقیماً فعال کرده و با پایدار سازی پروکلاژن mRNA باعث تولید کلاژن جدید می‌شود.

5. اثر ضد التهاب و تسکین دهنده دارد

ویتامین سی موجود در ترکیبات انواع سرم های ویتامین C یک تسکین دهنده و ضد التهاب مؤثر برای کنترل التهاب ناشی از آکنه ولگاریس و رزاسه است. ویتامین سی با فعال ‌کردن سینوکین‌های پیش التهابی مانند IL8، IL6، IL1 و TNF-alfa به کنترل و کاهش التهاب‌ها کمک می‌کند. تأثیر ضد التهابی ویتامین C در بهبود جای زخم‌ها، سرخی ناشی از آفتاب سوختگی و لک های ناشی از التهاب های پوستی نیز مؤثر است.

6. تیرگی و کدری پوست را برطرف می‌کند

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است، به همین دلیل سرم های ویتامین سی اغلب حاوی هیالورنیک و ترکیبات آبرسان هستند. استفاده از سرم ویتامین سی با آبرسانی لایه اپیدرم به رفع تیرگی و کدری ناشی از کم‌آبی سلول‌ها کمک می‌کند. البته پیشنهاد می‌کنیم برای آبرسانی عمیق پوست یا برطرف کردن لک‌ها از سرم های تخصصی همین کار استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید همین حالا به لینک https://shimenshop.com/search-products/category-skin-serum مراجعه کنید.

7. پوست صورت را لیفت می‌کند

همان طور که پیش‌تر گفتیم، ویتامین سی با تولید کلاژن به استحکام بافت صورت و سفت شدن آن کمک می‌کند. با توجه به اینکه سرم های ویتامین C غنی از ترکیبات خالص این ماده محرک تولید کلاژن هستند، با افزایش کلاژن سازی از شل شدگی و افتادگی پوست صورت جلوگیری می‌شود.

۳

معرفی بهترین برندهای سرم ویتامین C

در این بخش از مطلب نوبت به معرفی بهترین محصولات برندهای معتبر خارجی در گروه سرم ویتامین سی می‌رسد. ترکیب اصلی این محصولات بر مبنای ویتامین C است، ولی از نظر فرمولاسیون، بافت سرم و میزان جذب با هم تفاوت دارند. در ادامه با این سرم‌ها آشنا می‌شویم:

✔ سرم ویتامین سی لاروش پوزای

سرم ویتامین سی لاروش پوزای حاوی ویتامین C 10 درصد، هیالورونیک اسید، سالیسیلیک اسید، پتید نوروسنسین و ترکیبات جوان ساز و ضد چروک است. این محصول پوست را عمیقاً مرطوب می‌کند و با تغذیه و ترمیم بافت پوست، چین و چروک و افتادگی پوست را بهبود بخشیده و آن را روشن و شفاف می‌کند. سرم ویتامین سی لاروش پوزای سبک، زود جذب و فاقد چربی است و به‌ دلیل عدم ‌استفاده از مواد حساسیت‌زا در ترکیبات آن، حتی برای پوست‌های حساس هم مناسب است.

✔ سرم بوستر ویتامین سی و روشن کننده فیزیشن فرمولا

این سرم حاوی ویتامین C، B3 و عصاره شیرین ‌بیان است. سرم ویتامین سی فیزیشن فرمولا خاصیت روشن کننده، شفاف کننده و درخشان کننده دارد و برای استفاده روزمره کاملاً مناسب است. بافت این سرم سبک و زود جذب است و مواد مغذی را به لایه های عمیق پوست می‌رساند. سرم بوستر ویتامین سی فیزیشن فرمولا علاوه بر روشن کنندگی به از بین بردن تیرگی و لکه‌های پوستی هم کمک می‌کند.

✔ سرم ویتامین سی روشن کننده و ضد لک مناسب انواع پوست گارنیر

این محصول حاوی ویتامین C، نیاسینامید و اسید سالیسیلیک اسید که به کاهش هایپرپیگمانتاسیون، کاهش تراکم لک های تیره و شفاف شدن رنگ پوست کمک می‌کند. سرم ویتامین سی گارنیر خاصیت روشن کنندگی و کاهش لک دارد و علائم خستگی و کدری پوست را برطرف می‌کند.

✔ سرم تقویت کننده 10 درصد ویتامین سی+ای+اف (C+E+F) سیمپل

سرم ویتامین سی سیمپل حاوی 10 درصد مواد فعال روشن کننده، کاهنده لک و جوانساز است. این ترکیبات شامل ویتامین C با خاصیت روشن کنندگی، تقویت سیستم دفاعی پوست و تحریک کلاژن سازی طبیعی، ویتامین E برای افزایش اثربخشی ویتامینC ، ویتامین F برای رطوبت رسانی و تقویت بافت پوست و آنتی اکسیدان‌های قوی است. استفاده مداوم از این محصول به روشن شدن رنگ طبیعی پوست، کاهش عمق لک‌ها و شفاف و یک ‌دست شدن بافت پوست کمک می‌کند.

✔ سرم ویتامین سی بادی شاپ

این محصول برگرفته از میوه «کامو کامو آمازونی» است و ویتامین C موجود در آن تقریباً 20 برابر بیشتر از پرتقال است. سرم ویتامین سی بادی شاپ خاصیت مرطوب‌ کنندگی، نرم کنندگی، شفاف کنندگی و جوانسازی دارد و تولید کلاژن طبیعی را در پوست افزایش می‌دهد. این محصول خاصیت روشن کنندگی هم دارد و به کم رنگ شدن لکه‌های پوستی و جای جوش کمک می‌کند.

۴

برای سفارش این محصول و سایر سرم‌های ویتامین C که معرفی کردیم، می‌توانید همین حالا به وبسایت فروشگاه آنلاین شیمن شاپ مراجعه کنید. شیمن شاپ نماینده رسمی فروش محصولات اصل و اورجینال برترین برندهای معتبر آرایشی و بهداشتی دنیا در ایران است.