سوالی که اغلب ذهن خریداران و مشتریان انواع میلگرد را به خود مشغول می‌کند، تفاوت وزن آرماتورهای سبک و سنگین است؟ آیا وزن این محصول رابطه مستقیم با قیمت آن دارد؟ آیا هرچه وزن این قطعات فولادی بیشتر باشد، قیمت نیز بالاتر است؟ یا برعکس؟

شاخه‌های آرماتور بر اساس واحد کیلوگرم قیمت‌گذاری و عرضه می‌شوند. به طور‌کلی در تقسیم‌بندی این قطعات از لحاظ وزنی، دو نوع محصول سبک و سنگین وزن داریم. برای برخی صنعت‌ها مهم است که از محصولات سبک استفاده کنند و در برخی از صنایع، آرماتورهای سنگین طرفداران و مشتریان بیشتری دارند.

تاثیر وزن بر قیمت میلگرد

کارخانه‌های متنوعی در کشور ما به ساخت انواع این محصول براساس استانداردها و روش‌های تولید گوناگون، مشغول هستند و هر واحد صنعتی در زمینه‌ای معروف است. علاوه‌بر‌این هر کدام از این کارخانه‌ها، قطعه مذکور را در سایزهای مختلفی تولید می‌کنند؛ سایز بالاتر به معنای وزن سنگین‌تر و مبلغ بالاتر است. مثلا قیمت میلگرد 20 با توجه به سنگین‌تر بودن، نسبت به سایز 14 بیشتر قیمت‌گذاری می‌شود.

۱

برخی از کارخانه‌ها به خاطر تولید آرماتور سبک نزد مشتریان و مصرف‌کنندگان شناخته می‌شوند و برخی دیگر به دلیل تولید محصولات سنگین. در ادامه به معرفی هر کدام از این دسته‌ها و تفاوت قیمت آنها و همچنین کارخانه‌های معروف در زمینه تولید انواع آرماتور سبک و سنگین می‌پردازیم. وقتی می‌خواهید قیمت روز میلگرد را بررسی کنید، سایت‌ها و فروشگاه‌ها، آن را بر حسب کیلوگرم اعلام می‌کنند. با توجه به همین موضوع، می‌توان به نقش اساسی و اصلی فاکتور وزن بر قیمت، نسبت به سایر عوامل پی برد.

از آنجایی‌که این قطعه فولادی مخصوصا در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد فراوانی دارد، قیمت آن نقش زیادی در برآورد هزینه نهایی پروژه ایفا می‌کند؛ برای خریداران و پیمانکاران، اولین دغدغه‌ «بررسی میزان میلگرد مورد نیاز برای پروژه، استعلام قیمت انواع آرماتور کارخانه‌های مختلف و محاسبه هزینه کل مصالح لازم» است.

میلگرد سبک و سنگین چه تاثیری بر قیمت دارند؟

اما در ادامه به سراغ این موضوع می‌رویم که رابطه بین وزن و قیمت چگونه است؟ آیا میلگرد سبک در بازار گران‌تر محاسبه می‌شود یا ارزان‌تر؟ در جواب این سوال باید بگوییم درست است که هر چه وزن محصول بیشتر باشد، طبعا قیمت آن هم بیشتر می‌شود؛ اما در واحد کیلوگرم، به‌طور‌معمول یک کیلو میلگرد سبک، قیمت بیشتری نسبت به یک کیلو محصول سنگین دارد. در واقع آرماتور سبک، گران‌تر از نوع سنگین در نظر گرفته می‌شود.

برای درک بهتر موضوع ابتدا به تعریف میلگرد سبک و سنگین توجه کنید. اکثر کارخانه‌ها قطعات خود را در شاخه‌های 12 متری می‌سازند؛ البته وزن آرماتورها روی تعیین مقاومت آنها در برابر کشش و خمش تاثیر می‌گذارد.

 نکته بعدی اینکه این قطعات در سایزهای گوناگون تولید می‌شوند و هر چه سایز مقطع فولادی بیشتر باشد (قطر بیشتر)، در نتیجه وزن آن هم بیشتر بوده و قیمت قطعه افزایش پیدا می‌کند. قیمت میلگرد فولاد سیرجان مثالی برای درک بهتر این موضوع است و با توجه به سایزهای گوناگون آن تفاوت دارد. سایزهای مختلف آرماتورهای جهان فولاد سیرجان، وزن‌های متفاوتی دارند. به‌عنوان‌مثال، وزن سایز 8، حدود 5 کیلوگرم و سایز 32 این محصول، حدود 76 کیلوگرم وزن دارد. با توجه به این موضوع، قطعا قیمت محصول سایز 32 این کارخانه با توجه به سنگین‌تر بودن آن، بالاتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این نوع میلگرد اینجا کلیک کنید.

 نکته مهم بعدی این‌که همیشه قبل از خرید هر نوع مقطع فولادی، وزن آن را با جدول اشتال مقایسه کنید تا از استاندارد بودن و کیفیت آن مطمئن شوید و محصول خوب را از بد تشخیص دهید.

میلگرد سبک وزن

اولین چیزی که باید به ذهن بسپارید این نکته است که سبک بودن آرماتور به معنای غیر استاندارد بودن آن نیست؛ هر کارخانه‌ای باید آرماتورهای خود را در بازه وزن استاندارد موجود در جدول اشتال تولید کند. معمولا اگر کارخانه به طور استاندارد کار کرده باشد، وزن قطعات تفاوت کمی با مقدار استاندارد جدول اشتال دارد. این میزان اختلاف باعث دسته‌بندی آرماتورها به دو نوع سبک و سنگین می‌شود.

۲

محصولات سبک، وزن کمتری نسبت به انواع سنگین دارند و از نوع آجدار هستند. این نوع قطعات در میان پیمانکاران طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. لازم‌به ذکر است که سبک بودن به معنای مقاومت کمتر یا بی‌کیفیت بودن نیست. البته تنها کارخانه‌های اندکی مانند فولاد راد همدان این نوع قطعات را تولید می‌کنند.

میلگرد سنگین وزن

آرماتور سنگین به محصولی گفته می‌شود که با توجه به جدول وزن میلگرد و جدول اشتال ساخته شده باشد. یکی از نمونه‌های پرطرفدار این نوع محصولات، محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان هستند که وزن آنها دقیقا مطابق با استاندارد اشتال است. آرماتور سنگین را معمولا با همان نام میلگرد می‌شناسند اما در مورد قطعات سبک، حتما عبارت سبک وزن در کنار نام آنها به‌کار برده می‌شود.

اما به‌نظر شما کدام نوع میلگرد بهتر است؟ سبک یا سنگین؟ انتخاب نوع قطعه با توجه به سازه و پروژه شما صورت می‌گیرد و مهم این است که آرماتور استفاده شده توانایی تحمل نیروهای جانبی وارد بر بنا را داشته باشد. در برخی از پروژه‌ها، سازندگان ترجیح می‌دهند که از نوع سبک استفاده کنند و در برخی دیگر برعکس. البته از آرماتورهای سبک، بیشتر به عنوان تقویت کننده استفاده می‌شود و اگر وزن محصول از حدی کمتر باشد، آن را در بتن به‌کار نمی‌برند.

با توجه به تمامی مطالب گفته‌شده، به‌طور کامل با تاثیر وزن بر قیمت میلگرد آشنا شدید؛ بر خلاف تصور، آرماتور سبک از نوع سنگین گران‌تر است. از طرفی هرچه وزن آرماتوری بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر محاسبه می‌شود. برای اینکه بهتر این موضوع را درک کنید، جدول‌های قیمت کارخانه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید.