یکی از مهمترین چالش هایی که در چندسال اخیر پیش روی فعالان اقتصادی در ایران وجود داشته، تحریم های بین المللی بوده است. هر چند کشور ایران که دسترسی کافی به منابع طبیعی غنی دارد توانسته بازخورد مناسبی به تحریم ها بدهد، اما دست و پنجه نرم کردن با این غول قدرتمند نیز سختی های خودش را داشته است.

مرکز اطلاع رسانی اخبار اقتصادی و تجاری پارس نماد داده ها در این نوشتار قصد دارد برخلاف تمام گفتارها، به رونقی که تحریم ها در بازار مناقصه داخلی ایجاد کرده است اشاره کند.

چنانچه شما نیز از علاقمندان به بازار کسب و کار و یا خرید و فروش داخلی هستید با ما همراه شوید.

۱

تحریم بزرگترین تهدید سیاسی، اجتماعی و اقتصادی

ابزار تحریم که بعنوان مهمترین ابزار تهدیدی در سیاستها به کار میرود، تاثیرات شگرفی بر وضعیت اقتصادی و معاملات آن میگذارد. همانطور که دیده ایم، در تحریم های غاصبانه علیه کشورمان ایران، نا آرامی های ذهنی و تشویش های اقتصادی هر دو در کنار هم تاریخ پر تنشی برایمان رقم زدند.

پیش از این نیز کشورهای زیادی در عرصه های مختلف پزشکی، فناوری و غیره مورد تحریم ابرقدرتهای جهان قرار گرفته بودند و هر کدام به مقتضای توانمندی و بنیه ی داخلی به آن پاسخ دادند اما بطور کلی همه راهکارهایشان دوام طولانی مدتی نداشت و به مرور رنگ باخت.

رویکرد صنعت گران به تحریم ها

با وجود تمام ضربه های پزشکی، اجتماعی و غیره که هیولای تحریم بر بدنه ایران وارد کرد، اولین و پر رنگ ترین شکافی که تن صنعتگران را لرزاند،عدم دسترسی به مواد اولیه تولید بود که به راحتی میتوانست چرخ دنده های تولید را در هم بشکند.

پس از ایجاد راهکارهایی برای رفع این مانع بزرگ، غول مرحله بعد به میان آمد. از دست دادن بازارهای جهانی برای ارائه تولیدات.

توقف صادرات در بسیاری از حوزه ها چالش دیگری بود که صنعتگران با آن روبرو شدند.

آنچه توانست تا حدود زیادی اقتصاد ایران را از باتلاق مرگ نجات دهد، ایجاد تمرکز بیشتر روی بازار داخلی بود که هر روز به واسطه برگذاری مناقصات و مزایدات داخلی داغتر از قبل میشد.

تبدیل یک تهدید بنیادی به یک فرصت اقتصادی دلجسب

هر روز نرخ مشارکت صاحبان کسب و کار در بازار مناقصه و مزایده بیشتر از قبل میشد. همین موضوع باعث شد تا منابعی که صرف ایجاد ارتباط با کشورهای خارجی میگشت به معاملات داخلی تخصیص پیدا کند.

در گوشه کنار همین اوضاع بنا به تقاضای روز افزون بنگاه ها، منابع معتبری به اعلام و توزیع اخبار مناقصات پرداختند تا روغنی باشند برای تسهیل گردش چرخ دنده های اقتصاد کشور.

شرکت پارس نماد داده ها نیز بعنوان اولین مرکز که به صورت تخصصی اخبار و اطلاعات مناقصات و مزایدات کشور را به دست شما مشترکین عزیز میرساند، قبل از شروع تحریم های متفاوت تا کنون در کنار فعالان اقتصادی بوده است تا امکان توسعه بازارهای داخلی را بیش از پیش میسر کند.

بنابراین، مردم ایران توانستند با سختی های فراوان از تهدید تحریم ها یک فرصت بسازند و آن فرصت چیزی نبود جز تمرکز بر بازارهای ایجاد شده در مناقصات داخلی.

۲

پایان تحریم ها و ورود به بازارهای بین المللی

یکی از امیدهای صنعتگران و بنگاه های اقتصادی دیگر، ورود به عرصه های بین المللی بدون مواجهه با چالشهای تحریم هاست. همانطور که با پیشرفت برجام برای برگرداندن امتیازهای لغو شده همراه هستیم، امیدواریم به زودی مرزهای بزرگتری در معاملات جهانی را پشت سر بگذاریم. در این بین فراموش نکنیم که وورد به بازارهای جهانی کیفیت جهانی طلب میکند و غقلت از آن حتی با وجود مرزهای باز، دستاورد چندانی برایمان به همراه نخواهد داشت.

تا کنون کلیه اطلاع رسانی های پارس نماد داده ها با بازار داخلی ایران گره خورده بوده است ولی به محض گشایش تحریم ها میتوانیم با معرفی مناقصات بین المللی به بازشدن دامنه های صادرات کمک کنیم. هرچند در حال حاضر نیز مناقصات بین المللی که توسط سازمان های ایرانی فراخوان داده میشود در لیست فعالیت های ما گنجانده شده است.

نتیجه گیری:

شاید سخت باشد اما همانطور که در ماتریسهای SWOT مدیریتی میبینیم، میشود از دل تاریکترین تهدیدها بهترین فرصتها را شکل داد. می توان با تمرکز و رویکرد مناسب به ماجرا، اقدامات لارم را برنامه ریزی کرد. هیچ کس منکر هموار نبودن راه نیست اما ما در مرکز مناقصات برای طی کردن مسیری ناهموار، کنار شما هستیم.

سالانه حدود 1.460.000 مناقصه، مزایده و یا استعلام و فراخوان در کشور برگزار میشود که شما نیز میتوانید از اخبار و اطلاعات آن در حوزه کاری خود به راحتی خبردار شوید.

بدون اتلاف وقت و برای دسترسی به اطلاعات صنفی مورد نظر با کارشناسان پارس نماد داده ها روی خط تلفن 02188349670 الی 5 در ارتباط باشید و یا به وبسایت رسمی ما روی آدرس www.parsnamaddata.com مراجعه نمایید تا هر لحظه شما را درجریان معاملات اقتصادی صنفی خود قرار دهیم.