میلگردهای ساده صنعتی یا میلگرد بدون آج یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی در صنایع مختلف، از جمله صنایع زیرساخت هستند. از این میلگردها در مراحل مختلف اجرای پروژه های ساخت و ساز، راه سازی، تأسیسات شهری، کشاورزی و زراعت و... استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با نوع و نحوه کاربرد میلگردهای بدون آج در بخش‌های مختلف صنایع زیرساخت، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

۲۰

چرا در صنایع زیرساخت از میلگردهای بدون آج استفاده می‌شود؟

صنایع زیرساخت به مجموعه امکانات، سامانه‌ها و بناهایی گفته‌ می‌شود که برای ارائه خدمات اساسی به مردم احداث شده‌اند. این صنایع وجوه مختلفی دارند؛ از ساخت شهرک‌های مسکونی، جاده‌ها، شبکه آب و فاضلاب گرفته تا ساخت راه‌آهن، کانال‌ها، سدها، تونل‌ها، تأسیسات نظامی و حتی زیرساخت‌های مخابراتی، همگی جزو صنایع زیر ساخت محسوب ‌می‌شوند.

برای احداث سازه‌های جدید یا بازسازی سازه‌ها و پروژه‌های قدیمی، از انواع مقاطع فولادی به طور گسترده استفاده می‌شود. یکی از این مقاطع میلگردهای ساده صنعتی یا میلگردهای بدون آج هستند. این میلگردها مقاومت بسیار بالایی دارند و تنها مقاطعی هستند که از استحکام و انعطاف پذیری لازم برای تولید انواع قطعات پیش‌ ساخته، پیچ و مهره، بولت، خاموت و اتصالات مشابه برخوردار هستند.

انواع میلگردهای بدون آج مصرفی در صنایع زیرساخت

بعد از تیرآهن و میلگرد آجدار، میلگردهای ساده صنعتی کاربردی‌ترین مقاطع فولادی در صنایع زیرساخت هستند. میلگردهای بدون آج در دو نوع میلگرد ساده و میلگرد ترانس تولید می‌شوند و هر کدام مشخصات فیزیکی و ساختاری خاص خود را دارند. به طور کلی قیمت میلگرد بدون آج از نوع ترانس، تا حدودی نسبت به میلگردهای ساده خام بالاتر است، چون طی مراحل مختلفی ظاهر آنها صاف‌تر و صیقلی‌تر شده‌ است. براساس استاندارد میلگرد ایران (ISIRI3132) میلگردهای بدون آج این‌گونه تعریف می‌شوند:

✔ میلگرد ساده (میلگرد خام)

میلگرد ساده یا خام، نوعی مقطع فولادی توپُر با سطح مقطع دایره‌ای شکل و بدنه صاف و فاقد آج است. برای ساخت این نوع میلگردها از انواع مختلف شمش فولاد 3sp، 5sp، mo40، st52، st37، 7cr و ck45 استفاده می‌شود و کاملاً نرم و خوش ‌تراش هستند.

میلگرد ساده بدون آج دارای تنش جاری ۲۴۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تنش گسیختگی ۳۶۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی در زمان گسیختگی ۲۵ درصد است؛ به این نوع میلگرد، میلگرد A1 هم گفته‌ می‌شود. میلگردهای ساده در قطر سطح مقطع 8 تا 200 میلی‌متر و طول 6 متر و 12 متر تولید می‌شود.

✔ میلگرد ترانس (میلگرد کششی)

میلگرد ساده در صورتی که مراحل اسید شویی، سر تراشی، کشش کاری و تابگیری را پشت ‌سر بگذارد تا سطح آن صاف‌تر و صیقلی‌تر شود، به میلگرد ترانس تبدیل می‌شود. میلگردهای ترانس از نظر خواص فیزیکی و ساختاری کاملاً شبیه میلگرد خام هستند، فقط شکل ظاهری آنها صاف‌تر و براق‌تر از میلگرد ساده است. انواع میلگرد ساده ترانس، شامل میلگرد ترانس تک پولیش، میلگرد ترانس دو پولیش، میلگرد ترانس سنگ خورده، میلگرد ترانس بلبرینگ خور، میلگرد ترانس شش پر و میلگرد ترانس روغنی هستند.

۲۱

با کاربرد انواع میلگرد بدون آج در صنایع زیرساخت آشنا شوید

در بخش قبلی با انواع میلگردهای ساده و ویژگی‌های آنها آشنا شدیم. در ادامه می‌خواهیم کاربردهای مختلف این میلگردها در بخش‌های مختلف صنایع زیرساخت را با هم بررسی کنیم:

✔ مقاوم سازی پروژه‌های ساختمانی

میلگردها از مقاومت کششی بسیار بالایی برخوردار هستند، از این رو استفاده از انواع آنها در اجرای پروژه‌های ساخت و ساز مسکونی، چه در بخش تقویت فونداسیون سازه و مقاوم سازی آن در برابر زلزله و چه در بخش ساخت اتصالات پیچ و مهره ای، جایگاه ویژه‌ای دارد. همچنین در صنایع سوله سازی نیز از میلگردهای ساده برای تولید مهار بندها استفاده می‌شود.

✔ ساخت انواع اتصالات فلزی

میلگردهای ساده و بدون آج کاربرد گسترده‌ای در ساخت انواع اتصالات فلزی مستحکم و پیچ و مهره‌ها دارند. با توجه به اینکه بافت میلگردهای بدون آج خوش ‌تراش، منعطف و نرم است، از آنها برای تولید پیچ و پرچ، پیچ و مهره، میخ و انواع مفتول‌های صنعتی برای اجرای پروژه‌های سدسازی، کانال سازی، ساخت دکل‌های مخابراتی، احداث تأسیسات دفاعی و همچنین تولید اتصالات مصرفی در کارگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود.

✔ ساخت انواع بولت و رول بولت

یکی دیگر از کاربردهای انواع میلگرد بدون آج در صنایع زیرساخت، ساخت انواع بولت و رولبولت برای سدسازی، پروژه‌های راه سازی، جاده سازی، سازه‌های نفتی، احداث دکل‌های مخابراتی، سازه‌های مربوط به شبکه آب و فاضلاب، تونل سازی، احداث خطوط راه آهن، مترو و... است. بولت‌ها و رول بولت‌ها پیچ‌های بزرگی هستند که برای ایجاد اتصالات قوی و مقاوم استفاده می‌شود.

✔ صنایع قطعه سازی

بخش مهمی از صنایع زیرساخت وابسته به تولیدات کارخانه‌ها و کارگاه‌هایی است که قطعات صنعتی می‌سازند. از قطعات ادوات و تجهیزات کشاورزی گرفته تا قطعات تجهیزات انتقال قدرت، قطعات ماشین آلات صنعتی و...، همگی با میلگردهای ساده تولید می‌شوند. قطعه سازی جزو صنایع وابسته به صنایع زیرساخت و تأمین کننده این بخش محسوب ‌می‌شود.

✔ صنایع خاموت سازی

از میلگردهای بدون آج برای ساخت خاموت های مارپیچ و سلولار استفاده می‌شود. این نوع خاموت ها از شکست زود هنگام مقاطع بتنی در پروژه های ساختمانی، دکل‌های فولادی، سد سازی و در مجموع مقاوم سازی انواع سازه های بتنی در برابر زلزله جلوگیری می‌کنند. در مورد سازه‌های حساسی مانند مراکز درمانی، این مقاطع فولادی کاربرد گسترده‌تری دارند.

✔ ساخت ادوات کشاورزی

زراعت و کشاورزی بخش دیگری از صنایع زیرساخت کشور برای تامین مواد غذایی و از همه مهم‌تر، غلات است. مهمترین متریالی که برای تولید انواع ادوات کشاورزی سنتی و مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد، میلگرد ساده صنعتی است.

میلگردهای بدون آج کاربردهای دیگری مانند ساخت پیچ متری، گلوله سازی برای صنایع معدن، تولید لولا درب های ضد سرقت و ساخت قطعاتی که با عملیات فورج گرم تولید می‌شوند نیز دارند. تنوع ضخامت میلگردهای ساده صنعتی (8 تا 200 میلی‌متر) و انعطاف پذیری بالای آنها، استفاده از میلگردهای بدون آج در صنایع مختلف را ممکن ساخته است.

۲۲

از کدام کارخانه میلگرد بدون آج بخریم؟

کشور ما یکی از قطب‌های خاورمیانه در تولید انواع میلگردهای ساده و آجدار است. در حال حاضر کارخانه‌های مختلفی در زمینه تولید انواع میلگردهای ساده صنعتی فعالیت می‌کنند؛ یکی از این تولیدکنندگان صنایع فولادی آذر گستر سدید است. آذر گستر سدید طی یک دهه گذشته بهترین کارخانه تولید میلگرد ساده صنعتی از نگاه مشتریان بوده و محصولاتی در سطح استانداردهای بین‌المللی تولید می‌کند.

این کارخانه یکی از 5 شرکت تولید کننده میلگردهای 12 متری و 6 متری در ایران و نخستین کارخانه تولید کننده میلگرد ساده صنعتی به طول 12 متر در شهر تهران است. برای خرید میلگرد از کارخانه آذر گستر سدید، دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان این مجموعه یا استعلام قیمت، فقط کافی‌ست به نشانی ahan2.com  مراجعه نمایید.