تلفیق صحیح سبک مدرن  با معماری سنتی ایرانی و دکوراسیون سنتی ایرانی باید به این شکل انجام گیرد که ویژگی‌های به روز شده و آپدیت سبک مدرن را بشناسیم و ویژگی‌های ساختاری مورد نیاز این نوع دکوراسیون را بدانیم. از طرف دیگر  باید با معماری سنتی ایرانی و المان‌ها و صنایع‌دستی ایرانی آشنایی داشته باشیم تا بتوانیم این دو سبک را باهم تلفیق کنیم زیرا تمامی مناطق جهان از صنایع دستی مربوط به خود را داراست.  ولی تاکید ما بر فرهنگ‌سازی هنر معماری ایران یا زنده‌سازی دوباره هنر ایران و آثار المان‌های معماری ایرانی در طراحی داخلی است.

موضوع  تلفیق دکوراسیون مدرن با معماری سنتی ایرانی اسلامی است. با ما در این مقاله همراه باشید .

دلیل نوشتن این مقاله :

با توجه به اینکه ایرانیان در دنیا در زمینه معماری با توجه به تاریخ ایران وعقبه تاریخی که دارند، آثار فاخر و ارزشمندی داریم که از سراسر دنیا  علاقه مندان زیادی را گرد هم می آورد تا از بنا های تاریخی ما بازدید کنند. هرکدام از این بناهای تاریخی دارای جزئیات داخلی و ریزه‌کاری‌هایی هستند که نشان دهنده دقیق و کامل هنر دست ایرانی‌ها است.

 ایرانیان در زمینه  هنر معماری پیشتاز بوده اند و در دوره های هنری مختلف حرفی برای گفتن داشته اند اما در زمینه دکوراسیون داخلی که علم جدید و بروز تری است، سبکی به نام سبک ایرانی نداریم در واقع هر المانی که  در گذشته به عنوان لوازم خانه و وسایل محل کار یا موارد مشابه استفاده می‌کردیم، همان هایی هستند  که تقریبا کنار گذاشته شده اند و امروزه به جای آنها سبک هایی که در دنیا ترند و بکارگیری می‌شوند جایگزین شده اند، این بدین معنی هست که ما در واقع  از هنر ارزشمند ایرانی فاصله میگیریم. (دوره طراحی داخلی جامع)

 حال هدف اصلی بنده در این مقاله بیان این مطلب است که تلفیق و بکارگیری هنر ارزشمندی که ما در تاریخ و عقبه خود داریم ، به شکل گیری سبک جدیدی از طراحی داخلی می انجامد تا ما هم در زمینه  دکوراسیون سبکی مرتبط با تاریخ و تمدن خود و در شأن جامعه ایرانی داشته باشیم.

۱

ناگفته نماند سبکی که می‌خواهیم داشته باشیم نباید تضاد قابل لمسی با سبک های مختلف دکوراسیون داخلی در سراسر دنیا داشته باشد و از  طرفی هم  نمی‌خواهیم فقط  تقلیدی از آن سبک ها باشد. بدین منظور باید نوآوری داشته باشیم که مربوط به گذشته خودمان یعنی سبک‌های استفاده شده در گذشته استفاده بکنیم تا سبک و دکوراسینی که اصالت، فرهنگ و هنر ما و اجداد ما را شکل  می‌دهد ، یکبار دیگر  این سبک را مورد استفاده قرار دهیم و همسو با دکوراسیون روز دنیا پیش برویم و به یک نتیجه قابل قبول برای دکوراسیون مورد نیاز در  فضای موجود  برسیم و نشان دهیم که ما نیز به عنوان یک ایرانی این سبک را داخل دکوراسیون خود می‌توانیم استفاده کنیم. (طراحی داخلی)

روش تلفیق سبک دکوراسیون مدرن و  معماری سنتی ایرانی

زمانی که صنایع دستی بخش‌های مختلف ایران را بشناسیم و بدانیم هر فرهنگی هر نژادی یا هر قومیتی متناسب با  موقعیت جغرافیایی که در آن  قرار گرفته و متناسب باشرایط زندگی یک سری المان و صنایع دستی  دارد که می توانند در موفقیت این تلفیق نقش کلیدی داشته باشند.

حال زمان آن رسیده این صنایع را بشناسیم و در  دکوراسیون خانه یا محل کارمان استفاده کنیم،  همانطور که در طراحی و دوخت  لباس این اتفاق افتاد ما  مجدداً پارچه های قدیمی و  سبکهای قدیمی طرح های قدیمی رنگ های شاد و پر نقش و نگار قدیمی، نقوش اسلیمی را دوباره وارد طراحی، دوخت و پوشش مورد استفاده قرار دادیم و توانستیم برند های بسیار موفقی را در سطح جهانی معرفی بکنیم و به این کار را ادامه می‌دهیم. اما در دکوراسیون هنوز این اقدام به صورت جدی انجام نشده است.

 یکی از روش های تلفیق  سبک دکوراسیون مدرن و  سبک سنتی ایرانی ، استفاده از فرشهای سنتی ایرانی است که در سطح  دنیا از لحاظ جنس، طرح و بافت زبانزد همگان هستیم.

فرش ایرانی و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

ما در کشورمان همیشه فرش های ارزشمند و نفیس تولید و عرضه کرده ایم. اگر با کمی دقت و بینش بیشتر به جهان بنگریم مشاهده خواهیم کرد که در قسمت های مختلف فضا های  اجتماعی سیاسی فرهنگی دنیا هم از فرش های دستبافت ایرانی در دکوراسیون خود  استفاده کرده اند . بسیاری از افراد مشهور و معروف در سراسر جهان در  دکوراسیون خانه ها و محیط کارشان  از فرش دستبافت ایران استفاده کرده اند .

کاشی کاری و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

موضوع بعدی که ایران در دنیا حرف اول را  در آن می‌زند کاشی کاری ایرانی است. بهترین کاشی کاری مربوط به کاشی‌کاری هفت رنگ دوره صفوی هست که در نوع خود در سطح جهان بی نظیر است .از طرح و رنگ و لعاب کاشی گرفته تا نقش‌های متنوعی اسلامی  که در آن بکارگرفته شده است.

ما می‌توانیم دوباره با الهام گرفتن از این هنر ایرانی، همان کاری که در طراحی و اجرای لباس انجام داده ایم،  در طراحی  داخلی نیز  از همان طرح و هنر کاشی کاری استفاده کنیم.

۲

اگر بخواهیم تلفیق درستی از سبک سنتی ایرانی  را انجام بدهیم، می توانیم در میز جلوی مبلمان  یا میز های کنار مبلمانمان از تلفیق کاشی استفاده کنیم یا حتی  سینی که به عنوان ابزار بکار برده می شود از تلفیق کاشی در آن استفاده کنیم یا از المان و کوزه های سفالی لعاب خورده یا سرامیکی که لعاب و طرح و نقش ایرانی دارد را به عنوان اکسسوری های فضا و گلدان های فضا داخلی مورد استفاده قرار دهیم.

به عنوان مثال می‌توانیم صفحه میزان را به شکل  کاشی در آورد یا از  نقاشی برجسته استفاده کرد. برای میز غذاخوری از کاشی برجسته دست ساز استفاده کنیم.

بزرگترین نمونه کاشی برجسته در مجموعه گلستان هست  که در آنجا یک نمونه  فاخر‌ را مشاهده می‌کنیم.

حصیر و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

در سبک بوهو استفاده از بسیار حصیر ارزشمند است  و هنری است که در ایران کاربرد زیادی دارد. همانطور که شما نیز می‌دانید ما در ایران حصیربافی های بسیار ارزشمندی تولید می کنیم. شایان ذکر است هم اکنون در  دکوراسیون روز دنیا به مبلمان حصیری، سبد های حصیری و  در حالت کلی به دکوراسیون حصیر گرایش پیدا کرده اند. (طرح و رنگ پرده ایرانی و مدرن)

خطاطی و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

صنایع دستی ایرانیان در سطح جهان فضای بسیار زیادی برای پیشرفت دارد ، بنابراین ما می‌توانیم از داشته هایمان در  دکوراسیون با سبک مدرن استفاده کنیم. خطاطی یکی از هنرهای خاص و اختصاصی کشور ما محسوب می شود و تلفیق این هنر با نقاشی های انتزاعی و مدرن می‌تواند در یک دیوار شاخص یا یک المان شاخص در فضای مورد نظر پیاده سازی شود.  این بدین معناست که می توانید به جای  استفاده از کاغذ دیواری یکی از دیوارهای فضا را نقاشی کنید و طرح نقوشی انتزاعی در کنار خطاطی قرار دهیم. این خطوط خطاطی می‌تواند  از اشعار ارزشمند شعرای بزرگ ایرانی همانندِ حافظ، سعدی، مولانا و یا دیگر بزرگان شعر و ادب باشد.

در اینجا ما میتوانیم از هر نوشته، طرح و سخنی که به آن حس خوبی داریم و از بکارگیری آن  انرژی مثبت دریافت میکنیم استفاده کنیم، از کاربرد های خطاطی می‌توان به نوشته های مذهبی هم اشاره کرد  برای مثال میتوان از  آیات قرآن هم برای زیبا سازی فضا استفده کرد.

بلور ایرانی و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

ما در زمینه بلور نیز زبانزد جهانیان هستیم بلور ساوه از معروف ترین ها در زمینه خود است، می‌توانیم از اکسسوری ها گلدون ها یا هرچیزی که می خواهیم برای تزئیین فضا استفاده کنیم .

میناکاری و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

با توجه به اینکه کشور عزیزمان ایران در زمینه میناکاری رتبه  اول دنیا را دارا ست. میناکاری های اصفهان دارای طرح و نقش زیبا و پرمفهومی است ما می‌توانیم از این المان ها الگو بگیریم و در دکوراسیون خود اجرا کنیم. از میناکاری نیز می توانیم برای طراحی سینی، میز، ساعت و هر وسیله ی دکوری خانه استفاده کنیم.

سوزن دوزی بلوچ و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

 ما  می توانیم در کوراسیون خانه از پارچه های معروف مثل سوزن دوزی بلوچ یا حتی از ترمه یزد که  دارای زیبایی منحصر به فرد هست، استفاده کنیم. از سوزن دوزی می‌توانیم به عنوان رانر  برای روی میز استفاده کنیم. درواقع می‌توان از این پارچه ها به عنوان روکش تک مبلمان استفاده کنیم. همچنین میتوانیم پارچه های کرمان که بسیار با کیفیت و خاص هستند نیز در این زمینه استفاده کنیم.

خاتم کاری ایرانی و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

از خاتم کاری ایرانی نیز می توانیم در دکوراسییون مدرن فضا استفاده کنیم به عنوان مثال  می‌توانیم در ساعت که به عنوان المان شاخص فضای خانه است از  خاتمکاری استفاده کنیم.  

هنر مس ایرانی و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

 مس یا مس کوبیده  که  ایران در این زمینه نیز در دنیا  پیشتاز هست.  شمعدان های برنزی یا مسی یکی دیگر از هنرهای ما ایرانیان است که به راحتی می توانیم بکار بگیریم.(طراحی اتاق خواب)

تلفیق سبک دکوراسیون مدرن و  دکوراسیون سنتی ایرانی با استفاده از آینه کاری

 آینه کاری یکی ازهنرهای سنتی ایرانی است و در سالیان دور، زمانی که ایرانیان آینه وارد می‌کردند برای تزئین کاخ  عالی قاپو قزوین، تعدادی از آینه ها شکستند که هنرمندان آن زمان از آینه ها شکسته و آسیب دیده استفاده کرده و آنها را  برش می‌دادند طرح و نقش زیبایی  به آینه های شکسته می‌دادند  و اینگونه شاهد این موضوع بودیم که آینه های شکسته تبدیل شدند به  هنر آینه کاری که هم اکنون به  شدت معروف و پرطرفدار است. اما توجه داشته باشید که اینه کاری را نمی‌توانیم در سبک مدرن استفاده کنیم برای اینکه بخواهیم  از آینه در سبک مدرن استفاده کنیم می‌توانیم از  آینه های شکسته به عنوان قاب آینه مورد نظر  استفاده کنیم یعنی به عنوان تک عنصر مورد استفاده قرار دهیم.

۳

گلیم و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

در زمینه گلیم، خیلی حرف برای گفتن داریم مبل قالی کرمان که معروف و شناس همه است که باز میتوانیم از طرح و نقش قالی ساده در کنار مبلی که مدرن هست استفاده کنیم بدین صورت که به جای استفاده از  پارچه های شلوغ، این بار از روکش مبل قالی استفاده کنیم که پرکاربرد  نیز هست توجه داشته باشید که  باید در طرح مبل تنوع ایجاد کنیم ، یعنی از مبل های مدرن استفاده کنیم

به جای استفاده از پارچه به عنوان  روکش مبل از قالی و فرش معروف کرمان استفاده کنیم.

 هزاران المان دیگه و صنایع دستی دیگر داریم که می‌توانند با معماری مدرن دکوراسیون تلفیق شوند.

درب های اروسی و تلفیق آن با سبک دکوراسیون مدرن

 یکی از عناصر مهم در زمینه معماری سنتی ایرانی درب و پنجره های رنگی که معروف به اروسی هستند،  استفاده از این سبک سنتی ایرانی در حال پیشرفت و حتی یکی از ویژگی های اصلی تلفیق این سبک ها می باشد.

این درب ها  تعداد بازوهاشان همیشه فرد بوده است.  در معماری این که تعداد پنجره ها فرد باشند بسیار اهمیت دارد به عبارت دیگر این درب و پنجره های رنگی معروف هستند  به سه دری و یا  پنج دری یا هفت در یا نه در، یکی از معروفترین آثار تاریخی در این زمینه که  بازدیدکننده بسیار زیادی دارد در مجموعه کاخ گلستان واقع در شمس العماره است. درب و پنجره اروسی در طول روز رنگ خاصی درون اتاق ها منعکس میکند. یکی دیگر از زیباترین درب و پنجره های رنگی و  شیشه های رنگی در شیراز و مسجد نصیرالملک تبدیل شده به یکی ازجاذبه های توریستی و جذاب معماری سنتی ایرانی در شهر شیراز که باز ما میتوانیم از این موارد الگو بگیریم.(دوره طراحی اتاق کودک)

 لازم به ذکر است اکثر بناهای زمان قاجار از  درب و پنجره اروسی استفاده کرده اند، این نوع معماری یکی از نمادهای معماری ایرانی هست که می‌توانیم به شکل قاب آینه یا  قاب عکس فضای مورد نظر  استفاده کنیم و همچنین می‌توان به صورت یک المان و یکی از دیوارهای آن را به این دکور اختصاص بدهیم.

وسعت فضای ما تعیین می‌کند که چقدر دستمان برای طراحی و دکوراسیون فضا و اجرا  باز است و در چه بخش هایی می توانیم  این تلفیق را انجام دهیم  و از  اصل برجسته‌سازی دکوراسیون استفاده کنیم.

اگر  این ایده پردازی هایمان را  تکمیل کنیم، شاهد  تلفیق هنرمندانه و متناسب با دکور روز دنیا خواهیم بود و در نتیجه می توانیم  دکوری که المان ها و عناصر سنتی ایرانی را در خود جای داده  و نشان دهنده هویت ایران است، در  دکوراسیون استفاده کنیم. در پایان خواهشمندیم این متن را  در سراسر دنیا نشر دهید تا علاقه مندان در سرار گیتی با هنر دستان هنرمند های ایران و عقبه تاریخی، هنری و فرهنگی ایران آشنا شوند.