فلزات را با روش های مختلفی می توان برش داد. در این مقاله به معرفی انواع روش های برش فلزات می پردازیم. پلاسما، هواگاز، لیزری، واترجت نمونه هایی از برش انواع فلزها هستند. هر یک از روش های نام برده شده دارای مزایا و معایبی هستند که در این مقاله به معرفی کامل آنها می پردازیم. روش لیزری نسبت به سایر روش ها از مزایای بیشتری برخوردار است.

فلزات امروزه به یکی از کاربردی ترین عناصر دنیا تبدیل شده اند که در صنایع مختلف کاربرد دارند. به طوری که اثر حضور این عناصر کاربردی و متنوع در بسیاری از تجهیزات الکترونیکی، صنعتی، ساختمانی و ... دیده می شود. انسان ها از گذشته تا به امروز روش های مختلفی را برای استخراج، تولید و برش فلزات به کار برده اند . روش های ابتدایی و سنتی معمولا هزینه و سختی کار بسیار زیادی داشته و کیفیت محصول نهایی آن ها نیز بسیار پایین بود. با گذشت زمان روش های نوینی مثل برش لیزری ابداع و به صنایع وارد شدند که سرعت عمل و کیفیت کار بسیار بالایی داشتند. این روش ها در دهه های اخیر پیشرفت های چشمگیری کرده و امروزه به پرکاربردترین روش های برش انواع فلزات تبدیل شده اند. در ادامه شما را با انواع روش های نوین و سنتی برش انواع فلز و مزایا و معایب هر یک از آن ها آشنا خواهیم کرد.

انواع دستگاه های برش فلزات :

برش واترجت :

نحوه عملکرد و فعالیت واترجت ها از روی نام آن ها قابل حدس می باشد. این تجهیزات با فشار آب می‌ توانند قطعات و ورقه های  فلزی را برش دهند. دستگاه های برش واترجت جزو بهترین تجهیزات فعلی موجود در بازار می باشند که عملکرد بسیار مناسبی نیز از خود به نمایش می‌ گذارند. این تجهیزات دارای مزیت های مختلف و متنوعی می باشند که از مهم ترین آن ها می‌توان به کیفیت لبه بسیار بالا اشاره کرد. دستگاه های واترجت به یک رقیب جدی برای دستگاه های برش لیزری تبدیل شده اند که می‌ توانند لبه قطعات و ورقه های فلزی را با کیفیت بهتری برش دهند.

این دستگاه ها به دلیل عدم وارد کردن فشار ناشی از گرما می توانند لبه قطعات را با کیفیت و دقت بسیار بهتری برش دهند. همچنین شما می‌ توانید از دستگاه های واترجت برای برش قطعات و ورقه هایی با ضخامت مختلف استفاده کنید.

برش ورق با لیزر | مت سی ان سی، MAT CNC

برش لیزری :

برش لیزری یکی دیگر از انواع دستگاه های برش فلزات می باشد که شما میتوانید از آن استفاده نمایید. این روش از اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی وارد بازار شد. از اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی تا به امروز این تجهیزات با تغییرات گسترده ای رو به رو شده اند. به طوری که دستگاه های برش لیزری قدیمی با دستگاه های امروزی قابل قیاس نمی باشند. این تجهیزات همانند سایر دستگاه های برش دارای مزایا و قابلیت های قابل توجهی می باشند. به عنوان مثال دستگاه  برش لیزری دارای سرعت عمل بسیار مناسبی می باشد و می تواند قطعات و ورقه های فلزی را با سرعت بالایی برش دهد. از دیگر مزیت های این روش می توان به قابلیت برش قطعات و تجهیزات فلزی با ظرافت و پیچیدگی بالا اشاره کرد

لازم به ذکر است که این تجهیزات نیز دارای معایب منحصر به فردی می باشند. برای مثال در حال حاضر شما نمی توانید از تمامی دستگاه های برش لیزری برای برش قطعات و ورقه های فلزی ضخیم استفاده کنید.

برش هواگاز :

برش هواگاز یکی از روش های سنتی برش فلزات می باشد. امروزه از این تجهیزات برای برش آهن و فولاد استفاده می شود. قبل از اختراع دستگاه های لیزری و ... این تجهیزات کاربرد های بسیار گسترده ای داشتند. اما به مرور زمان و با ورود تجهیزات نوین به عرصه برش انواع فلزات، کاربرد این تجهیزات کاهش پیدا کرد. از مهم ترین معایب این روش می‌ توان به سرعت پایین اشاره کرد. شما می‌ توانید از روش هوا گاز برای برش ورقه هایی با ضخامت ۱۰ تا ۲ هزار میلی متر استفاده کنید. اما در دهه های اخیر روش هایی کشف شدند که با کمک آن ها می توانید از روش هوا گاز برای برش قطعات با ضخامت ۶ الی ۳۰۰ میلی متر نیز استفاده کنید.

برش پلاسما :

برش پلاسما آخرین روش برش فلزات می باشد که در این مقاله بررسی می‌کنیم.  استفاده از این روش در بخش های مختلف صنعتی و ... معمول می باشد. زیرا هزینه استفاده از روش پلاسما بسیار متنوع می باشد و برای موارد مختلفی نیز قابل استفاده است. سرعت عمل روش پلاسما بیشتر از روش هواگاز می باشد. در حال حاضر شما می توانید از این روش برای برش قطعات و ورقه ها با قطر و ضخامت ۱ میلیمتر تا ۳ سانتی متر استفاده نمایید. حوزه عملکرد این تجهیزات نیز همانند برش هواگاز قابل تغییر است.

مزایا استفاده از برش لیزری فلزات :

در این بخش از مقاله می خواهیم به بررسی برش فلزات و برش لیزری فلزات بپردازیم. این نوع برش یکی از روش های جدید و مدرن محسوب می شود. برش لیزری به دلیل مزایای بسیار قابل توجهی که دارد امروزه مورد استفاده بسیاری از واحد های صنعتی قرار گرفته است. برش لیزری فلزات نسبت به سایر روش برش انواع فلزها از سرعت و کارایی و طول عمر بیشتری برخوردار است. شما می توانید برای دریافت برش لیزر با بهترین کیفیت و بالاترین سرعت به سراغ گروه  صنعتی ملکی آجین بروید. این نوع از دستگاه های برش فلزات به صورت کاملا اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک عمل می کنند. برای صرفه جویی در هزینه های خود می توانید از دستگاه برش لیزری فلزات استفاده کنید.

برش لیزری چیست؟ | گروه مهندس پلاس

معایب استفاده از دستگاه های برش انواع فلزات با لیزر :

برش فلزات با استفاده از دستگاه لیزری در کنار مزیت های بسیار، دارای معایبی نیز می باشد. یکی از معایب این نوع برش، محدودیت در ضخامت فلز می باشد. برای برش انواع فلز به صورت ضخیم، استفاده از این نوع برش مناسب نمی باشد. یکی دیگر از معایب این دستگاه، هزینه آن می باشد. به شکلی که قیمت خرید این تجهیزات حدودا دو برابر سایر دستگاه های برش می باشد. با خریداری دستگاه برش لیزری و کسب درآمد از طریق آن بعد از مدت کوتاهی می توانید، هزینه ای که بابت خرید آن صرف کرده اید را جبران کنید. اما برای خرید دستگاه برش لیزری و استفاده از آن نیاز به سرمایه اولیه بسیاری دارید.

نحوه عملکرد برش فلزات :

فلزات بسیاری هستند که می توانید آنها را با استفاده از روش لیزری برش دهید. آلومینیوم و فولاد نسبت به سایر فلزها در برش لیزری، کاربرد بیشتری دارند.  دستگاه برش لیزری باعث ایجاد گرما و حرارت بر روی فلز مدنظر شما می شود. گرما و حرارتی که بر روی فلز ایجاد می شود، باعث برش خوردن فلز مورد نظر شما خواهد شد. آلومینیوم و فولاد به علت رسانای گرمای مناسبی که دارند، در صنایع فلزات، بسیار پرکاربرد هستند. آلومینیوم و فولاد جزو فلزاتی هستند که هنگام برش گرما را درون خود حفظ می کنند. به عبارت دیگر فلزات نام برده شده هنگام برش، گرمای درون خود را بر روی سطح پراکنده نمی کنند و آن را درون خود حفظ می کنند. به طور کلی بررسی نحوه عملکرد برش فلزات به شما کمک می کند که بهترین دستگاه را برای لرزش فلزات مختلف استفاده نمایید.

انواع روش های برش فلزات - صدرا لیزر

دستگاه CNC لیزر و تفاوت آن با دیگر دستگاه ها :

در این بخش از مقاله دستگاه CNC لیزر و تفاوت آن با دیگر دستگاه ها را به طور کامل بررسی می کنیم. یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه CNC لیزر قابلیت برش انواع فلزات می باشد. این نوع دستگاه ها توانایی برش انواع فلز مانند استیل، آهن، آلومینیوم و مس را دارند. دستگاه CNC لیزر دارای قابلیت برش فلز با ضخامت 2 میلیمتر تا 20 میلیمتر می باشد. این نوع دستگاه هنگام برش فلز دارای دقت 0/01 میلیمتری است. بنابراین با کمک این دستگاه فلزات مختلفی را در ضخامت های متفاوت و همچنین با دقت بالا می توانید برش دهید. دستگاه برش CNC لیزر از پیشرفته ترین امکانات برخوردار است و در هنگام استفاده از این نوع دستگاه  متوجه کیفیت بالای آن می شوید.

در انتها امیدواریم اطلاعات جامع و مفیدی درباره ی برش انواع فلز به دست آورده باشید.  شما می توانید  برای دریافت برش لیزری با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به گروه صنعتی ملکی آجین مراجعه فرمایید.