شما می‌توانید یک پلیس کارکشته باشید و قاتلی باهوش و خطرناک را دستگیر کنید؛ یا این که با نفوذ به یک بانک؛ ثروت هنگفتی به جیب بزنید. شاید هم ترجیح بدهید که به هزاران سال قبل سفر کنید و در قصر فرعون، از یک گنج مهم حفاظت کنید. البته شما تنها نیستید و با کمک دوستان و همراهانتان قرار است این معماها و چالش‌ها را پشت سر بگذارید.

اسکیپ روم یا اتاق فرار، موقعیتی بی‌نظیر برای افرادی است که می‌خواهند برای مدت کوتاهی از زندگی روزمره فاصله بگیرند و در کنار ماجراجویی و تجربه‌های جدید، خاطره‌ای شیرین از یک تفریح دسته جمعی و گروهی بسازند. همین ویژگی‌ها باعث شده که تعداد اتاق فرارها هر روز در حال افزایش باشد. کرج هم به عنوان شهری با جمعیت جوان، از این موج جا نمانده و از نظر تعداد اسکیپ روم‌ها در مقام دوم قرار دارد. اگر می‌خواهید بیشتر با اتاق فرارهای شهر کرج آشنا شوید؛ تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

انواع ژانر در اتاق فرار

اصل و اساس اتاق‌های فرار با هم تفاوتی ندارد. بر مبنای ژانر اسکیپ روم، سناریویی برای آن نوشته شده و چیدمان محل، فضا سازی، نورپردازی و صداگذاری انجام می‌شود. از جمله ژانرهای اتاق فرار می‌توان به اسکیپ روم جنایی، معمایی، ترسناک، دلهره آور، مهیج، اکشن و... اشاره کرد. در میان این ژانرها، اتاق فرار ترسناک و دلهره آور بیشترین محبوبیت را دارد و پس از آن، مردم بیشتر از اتاق فرار جنایی استقبال می‌کنند.

در اتاق فرار ترسناک، شما با داستانی شبیه به فیلم کانجورینگ یا جن گیر مواجه خواهید شد و استفاده از بازیگران، نور و صدا به گونه‌ای است که شما را تا سرحد مرگ بترساند! احساس ترس و دلهره در این بازی، باعث ترشح آدرنالین در بدن شده و هیجان و شادی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

در اسکیپ روم جنایی و معمایی، بیشتر با چالش‌های ذهنی روبرو خواهید شد و باید از نیروی ذهن و حافظه‌تان استفاده کنید تا سرنخ‌ها را پیدا کرده و با کنار هم گذاشتن انها، راه خروج از اتاق را پیدا کنید.

بهترین اتاق فرار کرج چه ویژگی‌هایی دارد؟

به هر کدام از محله‌های شهر کرج که سرک بکشید؛ تعداد زیادی اتاق فرار در ژانرهای مختلف را در آن خواهید یافت. اتاق فرار کرج دیگر منحصر به محله‌های مرکزی این شهر نیست و در شاهین ویلا، گلشهر، فردیس، جهانشهر، عظیمیه، مهرشهر و... می‌توانید این بازی را انجام دهید. برای انتخاب اتاق فرار در کرج، بهتر است به یک نکته ساده اما مهم توجه داشته باشید:

فکر نکنید چون بیشتر افراد اتاق فرار ترسناک را انتخاب می‌کنند؛ بهترین گزینه برای شما هم همین است! اگر تا به حال حتی یک فیلم ترسناک را هم تا انتها ندیده‌اید؛ بهتر است ژانرهای دیگر اتاق فرار مثل معمایی یا مهیج را امتحان کنید. به غیر از سبک اتاق فرار، درجه سختی آن هم اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر در اسکیپ روم تجربه چندانی ندارید؛ بهتر است از بازی‌های آسان‌تر شروع کنید و به مرور زمان به سراغ بازی‌های سخت‌تر بروید.

۷

نکاتی در مورد اتاق فرار کرج

شما در اسکیپ روم، فرصت محدودی (حدودا یک ساعت) در اختیار دارید تا معماها را حل کرده و راه فرار از اتاق را پیدا کنید. برای اینکه بتوانید چالش‌ها را پشت سر گذاشته و قبل از تمام شدن وقت از بازی خارج شوید؛ باید از قبل استراتژی خود را تعیین کنید. در ادامه به برخی از نکات مهم در یک برنامه ریزی درست و حساب شده اشاره خواهد شد.

  • یک نفر را به عنوان لیدر تیم انتخاب کنید. برای اینکه کارها بهتر و سریع‌تر پیش برود؛ بهتر است قبل از شروع بازی یکی از افراد که تجربه و تبحر بیشتری دارد؛ به عنوان لیدر انتخاب شود.
  • تقسیم کار کنید. اتاق فرار یک بازی گروهی است و برای حل کردن آن نیاز به کار گروهی دارید. بهتر است از همان ابتدا با توجه به ژانر و سناریوی اسکیپ روم، هر کس را مسئول حل بخشی از چالش‎ها و سرنخ‌ها کنید.
  • دقت و ریزبینی بیشتری داشته باشید. معمولا سرنخ‌ها در اتاق فرار، در مکان‌هایی پنهان شده‌اند که کمتر به چشم می‌آیند و باید برای پیدا کردن آنها دقت بیشتری به خرج بدهید.
  • داشتن حافظه قوی کمک زیادی به حل معماهای بازی می‌کند. ممکن است یک عدد یا یک دست نوشته در نگاه اول چندان مهم به نظر نرسد؛ اما با گذشت زمان و پیدا شدن سرنخ‌های دیگر، اهمیت آن برایتان مشخص خواهد شد. بنابراین حافظه قوی به شما کمک می‌کند راحت‌تر معماها را حل کنید.

۸

رزرو اتاق فرار در کرج

همان طور که اشاره شد؛ تعداد اتاق‌های فرار در کرج روز به روز در حال افزایش است و به همین علت ممکن است هنگام رزرو اسکیپ روم دچار سردرگمی شوید. برای این که انتخاب بهتری داشته باشید؛ علاوه بر ژانر و درجه سختی اتاق فرار؛ به متراژ آن، محله‌ای که اسکیپ روم در آن قرار گرفته و قیمت اتاق فرار هم توجه کنید.

همچنین با خواندن نظر سایر افراد می‌توانید متوجه شوید که کدام اسکیپ روم‌ها گیم مستر و اکتورهای حرفه‌ای‌تری دارد. اگر تا به حال تجربه حضور در اتاق فرار را نداشته‌اید؛ توصیه می‌کنیم ابتدا لیست اتاق فرارهای کرج را به دقت نگاه کنید و یک لیست کوتاه‌تر از اتاق‌هایی با ژانر مورد نظرتان و درجه سختی مناسب تهیه کنید. سپس با مشورت با هم تیمی‌هایتان، یکی از این اتاق فرارها که از نظر موقعیت جغرافیایی و زمان بندی هم با شرایطتان همخوانی دارد را انتخاب کنید. همچنین برای دفعات اول بد نیست اتاق فرار با تخفیف را مدنظر قرار دهید و برای دفعات بعدتر به سراغ بازی‌های جدیدتر و سخت‌تر بروید.